1397-11-30
دانستنی‌های سلامتی

قوی ترین مسکن برای درد دندان کدام است؟

بهترین مسکن برای دندان درد

دندان درد را نباید دست کم گرفت. چرا که نشان دهنده یک مشکل مهم در دندان یا لثه است.  مراجعه هر شش ماه یک بار به دندانپزشک باعث پیشگیری  از بروز بیماری های لثه و دندان و تحمل چنین دردهایی می شود. ولی در هر حال گاهی در موقعیتی قرار می گیریم یا حتی جراحی که توسط خود پزشک انجام شده ما را ناچار می کند از مسکن برای رفع درد استفاده کنیم. بجز ایبوپروفن و استامینوفن داروی دیگری هست که تاثیر خوب و عوارض جانبی کمتری داشته باشد و دندان درد را به سرعت مداوا کند؟ به نظر شما بهترین مسکن برای درد دندان کدام است؟ نت نوشت امروز به این پرسش پاسخ می دهد.

دندان درد را نباید دست کم گرفت. چرا که نشان دهنده یک مشکل مهم در دندان یا لثه است.  مراجعه هر شش ماه یک بار به دندانپزشک باعث پیشگیری  از بروز بیماری های لثه و دندان و تحمل چنین دردهایی می شود. ولی در هر حال گاهی در موقعیتی قرار می گیریم یا حتی جراحی که توسط خود پزشک انجام شده ما را ناچار می کند از مسکن برای رفع درد استفاده کنیم. بجز ایبوپروفن و استامینوفن داروی دیگری هست که تاثیر خوب و عوارض جانبی کمتری داشته باشد و دندان درد را به سرعت مداوا کند؟ به نظر شما بهترین و قوی ترین مسکن برای درد دندان کدام است؟ نت نوشت امروز به این پرسش پاسخ می دهد.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از پوسیدگی دندان و راه درمان دندان های پوسیده!

قوی ترین مسکن برای درد دندان چیست ؟

استادیار دانشکده دندانپزشکی Case Wester Reserve از کلیولند آمریکا، خانم دکتر آنیتا آمینوشاریا Anita Aminoshariae می گوید هر چند آخرین انتخاب ما بخصوص پس از جراحی ها برای دندان درد استفاده از داروهای حاوی مواد مخدر است، ولی تیم تحقیق با هدایت این پروفسور دندانپزشکی با بررسی حدود ۵۰۰ بیمار ثابت کرد ترکیبی از ۴۰۰ میلی گرم ایبوپروفن ( مثل ادویل یا موترین ) و ۱۰۰۰ میلی گرم استامینوفن (یا تیلنول tylenol) بهتر از داروهای دیگر بر دندان در تاثیر دارد و می توان آن را قوی ترین مسکن برای درد دندان دانست. از طرفی گاهی بیمار بنا به دلایلی قادر به استفاده از نوع خاصی دارو نیست. مثلا افراد مبتلا به بیماری ریفلاکس معده نباید از ایبوپروفن استفاده کنند و افرادی که ناراحتی کبدی دارند استامینوفن برایشان مضر است.

بیشتر بخوانید: درمان درد درآمدن دندان عقل را با این راهکارهای خانگی بیاموزید!

بیشتر بخوانید: بزاق دهان چیست ؟ چه خواصی برای دهان و دندان ها دارد ؟

تیم تحقیق همچنین با بررسی داروهای حاوی مواد مخدر کشف کرد تاثیرات جانبی این نوع داروها شامل گیجی، مشکلات تنفسی، استفراغ و اسهال و گاهی یبوست است که هم در کودکان هم در بزرگسالان مشاهده می شود.

این پروفسور دانشگاه و مسئول گروه تحقیق اعتقاد دارد قوی ترین مسکن برای درد دندان داروهای غیراستروئیدی NSAID همراه یا بدون استامینوفن یکی از بهترین جایگزین ها است. آمینوشاریا می گوید: «هیچ بیماری نباید با درد به خانه برود. این یعنی داروهای حاوی مواد مخدر شاید بهترین گزینه؛ ولی نباید اولین انتخاب پزشک باشند. پزشک باید تجویز داروهای ترکیبی را در اولویت قرار دهد.»

نتیجه تحقیق راجع به قوی ترین مسکن برای درد دندان به دلیل اهمیتش در در مجله جامعه دندانپزشکی آمریکا The Journal of the American Dental Association به چاپ رسید تا به اطلاع همه پزشکان برسد. چرا که  طبق گزارشات موسسه ملی سلامت آمریکا هر روز ۱۱۵ نفر در نتیجه استفاده از داروهای حاوی مواد مخدر فوت می شوند.

بیشتر بخوانید: روش جرم گیری دندان و لثه در خانه و بدون هزینه‌های اضافی!

بیشتر بخوانید: عصب کشی دندان چیست ؟ چگونه انجام می‌شود و چه زمانی لازم است؟

منبع: WebMD.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا