علمی

با شهر اویمیاکن (Oymyakon) آشنا شوید، سردترین شهر های زنده روی کره زمین!

همه ما حداقل یک یا دو زمستان سخت را در زندگی تجربه کرده ایم. اما این زمستان های سخت و سرد ما برای ساکنان اویمیاکن چندان هم سرد نیستند. به این دلیل که میانگین دمای زمستان آنها ۴۶ درجه زیر صفر می باشد…

سردتر از سرد هم داریم!

اویمیاکن (Oymyakon ) در قلب سیبری واقع شده است. و مکانی نیست که شما هوس دیدن آن را در سر داشته باشید. ما قبلا دمای زمستان را ذکر کردیم، اما بین دیدن اعداد و تجربه اثرات آن تفاوت زیادی وجود دارد. در اینجا چند واقعیت جالب راجع به سرما و زمستان در این سرزمین را با هم مرور می کنیم:

مژه های شما یخ می زنند. آب دهان شما در دهانتان به قندیل یخ تبدیل می شود. شما باید ۲۴ ساعت در ماشین خود بمانید و در هوای بیرون باتری موبایل یا هر باتری دیگری از کار می افتد. تقریبا غیرممکن است که در زمین های این منطقه شما کاوش و حفاری کنید. اگر شما مجبور به حفاری و کندن زمین هستید، برای مثال برای انجام مراسم خاکسپاری، ابتدا باید یک آتش بزرگ برای نرم یا خرد کردن چند اینچ خاک بر پا کنید، آن را کنار بزنید، سپس یک آتش دیگر روشن کنید و … این کار از لحاظ ایمنی توصیه نمی شود.

اویمیاکن (Oymyakon ) یکی از سردترین مکان های روی زمین است.
اویمیاکن (Oymyakon ) یکی از سردترین مکان های روی زمین است.

اویمیاکن چیزی جز یک مکان سرد و طاقت فرسا نیست. درست است که مردم در تمام طول سال در آنجا زندگی می کنند. این شهر جمعیتی حدود ۵۰۰ نفر یا بیشتر دارد و در برخی موارد آنها به طرز غیرمعمولی با محیط اطرافشان سازگار شده اند. یکی از این موارد مربوط به خورد و خوراک آنها می شود. در اویمیاکن چیزی مانند سبزیجات تازه وجود ندارد زیرا چیزی در آنجا رشد نمی کند. تقریبا هر وعده غذایی فقط شامل گوشت می شود و در بیشتر موارد گوشت خام و یخ زده است.

تکه های منجمد گوشت اسب، گوزن شمالی، و stroganina (یک نوع ماهی یخ زده که آن را برش های دراز و نازک می دهند) به عنوان غذاهای خوشمزه به حساب می آیند. از غذای ماهی  بیشتر برای مهمانی های خاص استفاده می شود، غذای روزانه شامل خورش گوشت می شود و غذای اصلی آنها هم گوشت می باشد.

روزهای تاریک، گذشته تاریک

همان طور که دمای هوا مناسب نمی باشد، نور خورشید فصلی نیز در این مکان مفرط و نامنظم است. این شهر در زمستان و در طول روز حدود ۳ ساعت از نور خورشید بهره می برد و در تابستان ۲۱ ساعت. راستش ما هم مطمئن نیستیم که کدام یک بدتر است. ساکنان آن به خوبی کار می کنند، اما شما به آسانی پی می برید که این مکانی ایده آل برای زندگی نمی باشد. با اینکه اویمیاکن به عنوان مسیر اصلی عبور گوزن های شمالی به حساب می آید، اما این منطقه در اواسط قرن بیستم هنگامی که به عنوان “حلقه مرگ استالین” (Stalin’s Death Ring) شناخته شد، شروع به رشد کرد.

اویمیاکن (Oymyakon ) یکی از سردترین مکان های روی زمین است.
اویمیاکن (Oymyakon ) یکی از سردترین مکان های روی زمین است.

 

اگر قصد دارید یک حکومت دیکتاتوری را ایجاد کنید، این منطقه حتما به کار شما می آید زیرا در کمتر از یک دقیقه می توانید کار مخالفان شما را تمام کنید. در دوران رژیم استالین، مخالفان سیاسی به حلقه مرگ منتهی می شدند (شهر ورخویانسک (Verkhoyansk) که از سردترین مناطق می باشد نیز در این حوالی قرار دارد).

منبع: curiosity.com

محمد سلیمانی

کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا