ورزش و تناسب اندام

عاشق رژیم غذایی پالئو خواهید شد! مزایا و برنامه غذایی

رژیم پالئو

رژیم غذایی پالئو ، محبوب‌ترین رژیم ۳۰ سال اخیر و غارنشینان! مزایا و برنامه غذایی ، رژیم های غذایی گوناگونی در سراسر جهان برای سلامتی بیشتر، کنترل و پیشگیری از بیماری ها، طول عمر و کنترل وزن و حتی کاهش وزن و لاغری وجود دارد که از جمله می توان به رژیم پالئو و رژیم مدیترانه ای اشاره کرد.

رژیم غذایی پالئو paleo diet یک رژیم غذایی بسیار جدید و مدرن امروزی است که به پیشنهاد بسیاری از متخصصان تغذیه به دلایل مختلف باید از آن استفاده کرد. نام این رژیم که برگرفته از دوران انسان پالئولیتیک یا پارینه سنگی است بر مصرف غذاهایی تاکید می کند که مربوط به دوران عصر حجر و مردم غارنشین است. دورانی که انسان به ساده ترین روش زندگی می‌کرد و خوراک اصلی او دانه های روغنی، دانه های آجیل، میوه، سبزیجات، و البته با کشف آتش گوشت و ریشه سبزیجات بود و البته از غذاهای فرآوری شده هم خبری نبود. با جدیدترین روش رژیم غذایی سالم که در واقع می توان گفت رژیم غذایی پالئو جدیدترین رژیم غذایی در جهان است در نت نوشت امروز آشنا شوید.

رژیم غذایی پالئو چیست؟

پس از سال ها تحقیق می توان گفت طی ۳۰ سال اخیر رژیم غذایی پالئو نسبت به رژیم های دیگر از اقبال بیشتری برخوردار بوده به طوری که در این دوران مورد علاقه ترین رژیم غذایی در دو سه دهه اخیر بوده است. این رژیم را می توان برای مدت کوتاهی اجرا کرد تا بدن به طور کامل سم زدایی شود. هر چند بعضی‌ها ترجیح می دهند آن را مدت طولانی تری ادامه دهند. ولی به دلیل استفاده متنوع از گوشت و سبزیجات و میوه ها این رژیم در حال حاضر به رژیم مورد علاقه خیلی ها تبدیل شده است.

غذایی های که در رژیم غذایی پالئو می خورید

رژیم پالئو

اگر قصد دارید این رژیم را بگیرید غذاهای زیادی برای مصرف می توانید انتخاب کنید که به شرح زیر است:

انواع گوشت شامل ماهی های سالمون و قزل آلا، گوشت گاو، بوقلمون، حلزون، مرغ

تخم پرندگان شامل  تخم مرغ، تخم کبک، تخم بلدرچین

انواع سبزیجات شامل کلم برگ سبز، پیاز، سیر، هویج، سبزیجات ریشه ای مثل شلغم، انواع سیب زمینی، چغندر و البته دیگر سبزیجات

انواع میوه

انواع دانه های روغنی و آجیل

انواع ادویه ، نمک و روغن های گیاهی

غذاهایی که نباید در رژیم غذایی پالئو بخورید

رژیم غذایی پالئو

در رژیم پالئو غذاهای زیر به هیچ وجه نباید استفاده شود:

× غذاهای حاوی شربت ذرت

× انواع شیرینی، بستنی، نوشابه، فست فود و هر نوع غذا یا میان وعده ای که در دسته بندی غذاهای فرآوری شده  قرار می گیرند

× حبوبات و غلات

× انواع لبنیات

× کره های گیاهی مثل مارگارین

× شیرین کننده های مصنوعی

برنامه غذایی

یک نمونه از برنامه غذایی یک روزه رژیم به شرح زیر است:

صبحانه : بیکن ( یا تکه ای گوشت) – تخم مرغ – نصف گریپ فروت

ناهار: ساندویچ کاهو، گوشت و سبزیجات

شام: استیک با سبزیجات و سیب زمینی

میان وعده : بال کبابی مرغ

مزیت های رژیم غذایی پالئو

چند مزیت این رژیم برای سلامتی شامل:

× تقویت قدرت مغز

× کارکرد بهتر دستگاه گوارش و فرآیند هضم

× کاهش التهابات بدن

× تقویت سیستم ایمنی بدن

× کنترل وزن

سلامت مغز

بیشتر غذاهایی که در این رژیم مصرف می شود حاوی چربی های مفید و آنتی اکسیدان است که هر دو باعث سلامت مغز، متعادل شدن هورمون ها، و پیشگیری از بیماری های عصبی است.

هضم آسان

در این رژیم سبزیجات زیاد مصرف می شود که به دلیل داشتن فیبر فراوان با تحریک حرکات روده ها از بیماری هایی مثل یبوست، تهوع، دل پیچه و ناراحتی های معده جلوگیری می کند.

حساسیت ها

بیشتر حساسیت ها در نتیجه بروز التهاب و آن هم به دلیل مصرف شیرینی یا شیرین کننده های مصنوعی به وجود می آید که باعث اعتیاد به شیرینی شده و حتی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند.

انرژی

چون تمام غذاهای رژیم غذایی پالئو از نوع  سالم است و البته به دلیل داشتن پروتئین زیاد و حذف کربوهیدرات های ساده مثل غلات و برنج و ماکارونی و شیرینی؛ شخص هیچ وقت دچار ضعف نمی شود و همیشه سرحال و پر انرژی است.

کاهش وزن

حذف شیرینی و شکر، شیرین کننده های مصنوعی و چربی های مضر و غیرطبیعی باعث کنترل و کاهش مصرف کالری دریافتی از غذای روزانه می شود. بدیهی است کم کردن کالری دریافتی پس از مدتی باعث کاهش وزن در نتیجه از بین رفتن چربی های جمع شده در بدن می شود.

دیابتی ها

غذاهای فرآوری شده و فست فود و همین طور میان وعده ها به میزان زیادی حاوی شربت ذرت و فروکتوز است و پس از مدتی باعث ابتلا فرد به دیابت می شوند. بیماری دیابت یکی از آزاردهنده ترین بیماری ها است که نه تنها باعث می شود تقریبا بسیاری از غذاها، سبزیجات و میوه ها را نتوانید بخورید بلکه مشکلات جسمی و روحی شدیدی هم برایتان بوجود می آورد.

اثرات جانبی رژیم غذایی پالئو

مثل هر رژیم دیگری بحث و جدل هایی در مورد دفاع یا رد این رژیم غذایی وجود دارد که از جمله مخالفان به آن اشاره می کنند به شرح زیر است:

× اسهال: به دلیل استفاده سبزیجات و میوه ها در رژیم غذایی پالئو ، مخالفان اعتقاددارند تغییر رویه در مصرف بیشتر سبزیجات باعث به هم خوردن کارکرد روده ها و در نتیجه اسهال می شود. هر چند تجربه نشان داده است بخصوص در افرادی که از یبوست رنج می برند این تغییر روش نه تنها اسهال به دنبال ندارد بلکه باعث تمیز بودن همیشگی دستگاه گوارش و حتی لاغری می شود.

× میل شدید به خوردن: مخالفان این رژیم غذایی می گویند چون از غذاهای فرآوری شده در این رژیم استفاده نمی شود، شخص سیر نمی شود. در نتیجه تمایل بیشتری به غذا خوردن دارد. هر چند آن ها می گویند این میل شدید به غذا خوردن در دو سه هفته اول است. ولی باز هم این ادعا رد می شود. چون مصرف گوشت در این رژیم باعث سیر شدن کامل می شود.

× بوی بد دهان: رژیم غذایی پالئو نسبت به دیگر رژیم ها کربوهیدارت بیشتری از بدن را می سوزاند. این فرآیند که کتوزیس Ketosis نام دارد باعث ایجاد استون در بدن می شود که بوی بد دهان را به دنبال دارد.

× پرکاری تیروئید: حذف کربوهیدرات از برنامه غذایی و استفاده از سبزیجات ریشه ای تغییراتی در سوخت و ساز بدن بوجود می آورد که شامل تغییرات هورمونی نیز می شود. به همین دلیل افرادی که سابقه بیماری تیروئید دارند از این رژیم نباید استفاده کنند. شاید مشورت با پزشک به شما کمک کند که بجز بعضی از اقلامی که جزو غذاهای ممنوعه بیماری تیروئید محسوب می شود از بقیه برنامه غذایی رژیم پالئو بتوانید استفاده کنید.

رژیم های غذایی گوناگونی در سراسر جهان برای سلامتی بیشتر، کنترل و پیشگیری از بیماری ها، طول عمر و کنترل وزن و حتی کاهش وزن و لاغری وجود دارد که از جمله می توان به رژیم کتونیک و رژیم مدیترانه ای اشاره کرد.

بهترین کار بررسی دقیق هر کدام قبل از اجرای آن ها در برنامه غذایی است. در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید بهتر است با پزشک خود، یک متخصص تغذیه و البته تجارب خودتان مراجعه کنید تا مناسب ترین رژیم را برای خودتان انتخاب کنید. به هر حال هیچ کس بهتر از خودتان نمی داند که مثلا بعد از خوردن گوشت یا سبزیجات یا میوه ها چه تغییراتی در بدن تان بوجود می آید و چه احساسی دارید.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا