علمی

معمای مسیر اسکله

معمای مسیر اسکله

“مسیر اسکله” یک معمای استدلالی است که به نظر آسان می رسد، اما شاید پیچیده تر و فریب آمیزتر از آنچه که فکر می کنید باشد. برای حل این معما، با ادامه این مطلب از نت نوشت همراه باشید.

۰

معمای مسیر اسکله یک معمای منطقی و استدلالی است که به نظر آسان میرسد، اما شاید پیچیده تر و فریب آمیزتر از آنچه که فکر می کنید باشد. برای حل این معما، با ادامه این مطلب از نت نوشت همراه باشید.

شرح معمای مسیر اسکله

دو شهر کوچک در نزدیکی دریا وجود دارند، به طوری که یکی از شهرها نسبت به دیگری در فاصله ی نزدیک تری از دریا واقع شده است. مسئولان می خواهند اسکله ای در خط ساحلی بنا کنند که مسیری از آن به هر کدام از این شهرها وجود داشته باشد. آن ها می خواهند تا جایی که امکان دارد از مصالح کمتری استفاده کنند، بنابراین لازم است تا اسکله را در نقطه ای از خط ساحلی بنا کنند که مجموع مسیر آن به این دو شهر به حداقل ممکن تقلیل یابد. حالا به نظر شما بهترین مکان برای ساخت این اسکله در کجاست؟

راهنمایی: برای حل معمای مسیر اسکله بهتر است که محاسبات و اشکال خود را بر روی کاغذ پیاده کنید. برای حل این سوال یا ویدیوی پایین را ببینید و یا ادامه ی مطلب را بخوانید.

پاسخ معمای مسیر اسکله

برای حل این معما، ابتدا خطی افقی برای نمایش خط ساحلی رسم کنید. سپس مکان دو شهر را با ۲ نقطه بر روی کاغذ مشخص کنید (دقت کنید که فاصله ی یکی از این شهرها نسبت به خط ساحلی باید نزدیک تر از دیگری باشد).

در قدم بعدی، کاغذ را در امتداد خط ساحلی تا بزنید و مکانِ شهرِ نزدیک تر به خط ساحلی را بر روی تای کاغذ پیدا کنید و علامت بزنید. تای کاغذ را باز کنید و می بینید که قرینه ی شهر نزدیک تر نسبت به خط ساحلی بر روی کاغذ با علامتی که زدید مشخص شده است. حال از این علامت خطی به سمت شهر دوم (شهر دورتر) رسم کنید. مکانی که این خط با خط ساحلی تقاطع پیدا می کند همان مکانی است که باید اسکله ی خود را در آنجا بسازید. اگر باور نمی کنید که این نقطه نزدیکترین مجموع فاصله به دو شهر را دارد، پس سعی کنید نقطه ی خودتان را پیدا کنید، ولی موفق نخواهید شد! آیا شما می توانید بگویید که چرا این نقطه کمترین مجموع فاصله نسبت به دو شهر را دارد؟ منتظر کامنت های شما هستیم.

معما چون حل شود آسان شود!

معما چون حل شود آسان شود!

منبع: curiosity.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا