1398-01-31
ادبیات جهان

رمان پاییز پدرسالار نوشته گابریل گارسیا مارکز

رمان پاییز پدرسالار نوشته گابریل گارسیا مارکز

پاییز پدرسالار یکی از آثار درخشان گابریل گارسیا مارکز درسال ۱۹۷۵ است که نوشتن آن هفت سال به طول انجامید؛ داستانی تخیلی که به وقایع تاریخی دوران دیکتاتوری فرانسیسکو فرانکو در اسپانیا، آناستازیو سوموزا و رافائل تروخیو درجمهوری دومینیکن بسیار نزدیک است .

رمان پاییز پدرسالار یکی از آثار درخشان گابریل گارسیا مارکز در سال ۱۹۷۵ است که نوشتن آن هفت سال به طول انجامید؛ داستانی تخیلی که به وقایع تاریخی دوران دیکتاتوری فرانسیسکو فرانکو در اسپانیا، آناستازیو سوموزا و رافائل تروخیو در جمهوری دومینیکن بسیار نزدیک است .

رمان پاییز پدرسالار در حقیقت خاطرات یک دیکتاتور در امریکای لاتین است که خود نویسنده درباره آن می نویسد:

“پدرسالار شعری است بر تنهایی قدرت و شرحی است بر زندگی یک دیکتاتور فنا ناپذیر.”

بیشتر بخوانید: زندگینامه گابریل گارسیا مارکز ۲۰۱۴-۱۹۲۷

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان خاطرات روسپیان سودازده من نوشته گابریل گارسیا مارکز 

رمان پاییز پدرسالار ، همیشه واقعیتی در پس واقعیتی که دیده می شود وجود دارد!

از صفحات ابتدایی رمان پاییز پدرسالار نمی توان مطلب منسجمی از داستان در ذهن شکل داد، که این ویژگی از قدرت نویسندگی گابریل گارسیا است، شاید اوج این قدرت را بتوان در کتاب شاهکار دیگرش به نام صد سال تنهایی که خواندن آن به شدت توصیه می شود، با پوست و استخوان لمس کرد، نوشته هایی پر از توصیف و تصورات و واقعیات ملموس که سبکی یک نواخت و خشک به روایت می بخشند و آدم را تا دقایقی درگیر جملات سنگین و تامل برانگیز می کند.اصولا برای رمان هایی با سبک رئالیست جادویی باید مقداری حوصله به خرج داد زیرا از ویژگی بیشتر کتاب های شاهکار ادبی جهان این قلم نوشتن است که احتمالا گابریل گارسیا در آن پیشرو است. باید گفت پاییز پدر سالار از آن دست رمان هایی است که زمان روایت در بستری سیال گونه به جلو و عقب پس و پیش می شود طوری که تمرکز در سیر خواندن آن الزامی است.

بیشتر بخوانید: رمان شاه بی بی، سرباز نوشته ولادمیر ناباکوف

این کتاب داستان ژنرال پیری را به تصویر می کشد که پنج هزار بچه نامشروع از او به دنیا آمده؛ در تنهایی و بی کسی و در کاخی فرسوده که در کثافت و فضله و تپاله حیوانات در آمیخته زندگی می کند و هنوز هم با همان رویه ظلم و زور و ستم و جنایت بر کشوری کوچک فرمانروایی می کند. دیکتاتوری بی پدر همانند بیشتر دیکتاتور های تاریخ! دیکتاتور، به معنای واقعی کلمه در تمامی ابعاد شخصی و روحی – روانی، آنقدر عمیق که از جایی به بعد در داستان از دیکتاتور نبودن واهمه دارد.

این ژنرال با تمامی جنایات و انحراف های خاص خود آدمی مبتکر و خودخواه نیز هست. در میهمانی ها و مراسم کسی حتی جرات نفس کشیدن در حضورش را ندارد. علاوه بر مردم و اطرافیان حتی بستگان درجه اولش نیز از ظلم و جنایت او بی نصیب نمانده اند. دیکتاتوری که پدرش معلوم نیست چه کسی است و دیوانه وار عاشق مادرش است و بعد از مرگش او را به طرز مضحک و مسخره ای در بین مردم تا مقام قدیسین بالا می برد و در مشکلات مادرش را به گونه ای صدا می زند که انگار خدا را صدا می زنند.

ژنرال در ابتدای حکومتش فردی است محبوب و مقدس و محترم که بی واسطه بین مردمش حضور دارد و مسیح وار در بین آنان قدم برمی دارد اما کم کم قدرت زیاد و خودکامگی با هم در می آمیزد و نهایتا پلیدی کامل نصیبش می شود. او بدل هایی نیز دارد که در برخی موارد این بدل ها هستند که در برخی جاها حضور دارند،

بیشتر بخوانید: مجموعه داستان کوتاه نمی توانم و نمی خواهم نوشته‌ی لیدیا دیویس

“همیشه واقعیتی در پس واقعیتی که دیده می شود وجود دارد.”

شاید پاییز پدرسالار از زمانی آغاز می شود که گروهی از نظامیان رده بالا بر علیه او کودتا می کنند. مردم هم دیگر همراه دیکتاتور نیستند. و مرگ با او سخن می گوید.

“آن همه عظمت گذشته چه فایده دارد حال آنکه در مرداب پیری آدم نتواند آرامش یابد و با آن ها زندگی کند! “

و حال دیگر زمانی بود که پدرسالار پر ابهت سابق به ناچار جوشانده های تقویت جنسی می خورد تا…

بیشتر بخوانید: رمان لبه تیغ نوشته‌ی ویلیام سامرست

در انتهای داستان مانند انتهای داستان تمامی دیکتاتورهای تاریخ، این ترانه های شادی مردم بود که در خیابان ها طنین انداز شد و مرگ پدرسالار را جشن گرفتند

“مرگ او را که تا ابد با نوای آزادی بیگانه بود! “

گارسیا درباره تنهایی دیکتاتور گفته است:

” آدم هرچه بیشتر قدرت بدست بیاورد تشخیص این که چه کسی با اوست و چه کسی بر ضد او برایش دشوار تراست، هنگامی که قدرت به او دست یافت دیگر تماس او با واقعیت به کلی قطع می شود و این بدترین نوع تنهایی است. همه چیز دست به دست هم می دهند تا تنهایی او را کامل کنند.”

بیشتر بخوانید: داستان کوتاه چشم های سگ آبی اثر گابریل گارسیا مارکز و ترجمه احمد گلشیری

۲ دیدگاه

2 دیدگاه

 1. Avatar

  فائزه کرمی

  6 اردیبهشت 1397 at 13:46

  1+

  ممنون از نت نوشت عزیز . من همیشه مطالب خانم گرایی رو دنبال میکنم . سلیس بودن کلامشون ادم رو ترغیب به خوندن رمان ها میکنه . خسته نباشید میگم خدمتشون

  • فاطمه گرایی

   فاطمه گرایی

   7 اردیبهشت 1397 at 12:25

   0

   سپاس گزارم از حسن نظر شما، اصالت کار همینه ومن از بابتش خوشحال شدم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا