سینمای جهان

فیلم Little Ashes خاکسترهای کوچک؛ درامی با عشق نامتعارف

فیلم Little Ashes خاکسترهای کوچک درامی با عشق نامتعارف
۱۲+

فیلم Little Ashes یا خاکسترهای کوچک به کارگردانی Paul Morrison محصول سال ۲۰۰۸ میلادی و کشورهای انگلستان و اسپانیا، درامی عاشقانه داستان زندگی و عشق دوران جوانی هنرمند نقاش سالوادور دالی، فیلمساز لوئیس بونوئل و نویسنده فدریکو گارسیا لورکا است. در ادامه با معرفی و بررسی فیلم Little Ashes با نت نوشت همراه باشید.

فیلم Little Ashes درامی با عشق نامتعارف

همه ما این جمله‌‌ی گهر بار را بارها شنیده‌ایم که کسانی که کتاب نمی‌خوانند باید تمام تاریخ را تجربه کنند. بدون اغراق این گفته‌‌ی سنجیده را در مورد فیلم هم می‌توان به کار برد. فیلم‌ها سفر به زندگی‌های دیگر و تجربه‌‌ی رایگان آن هاست.

بیشتر بخوانید: سالوادور دالی: مروری بر زندگی و آثار نقاش و نویسنده اسپانیایی

پوستر فیلم Little Ashes خاکسترهای کوچک

پوستر فیلم Little Ashes خاکسترهای کوچک

می‌توان از فیلم‌ها بسیار آموخت. با دیدن فیلم Little Ashes مخاطب با خلاصه‌ای از زندگی این سه هنرمند نابغه آشنا و حتی ترغیب به افزودن دانسته هایش از زندگی شخصی و هنری این افراد تاثیر گذار در هنر و ادبیات می‌شود. البته که کارگردان در این فیلم کلیتی از بیوگرافی این سه نفر را نشان مخاطب می‌دهد.

در فیلم Little Ashes “دالی” در جوانی با “لورکا” شاعر و نویسنده‌‌ی بزرگ اسپانیا که احمد شاملو نیز اشعارش را ترجمه کرده و “لوییس بونوئل” کارگردان پر آوازه‌‌ی اسپانیایی در مدرسه‌‌ی هنرهای زیبای مادرید آشنا می‌شود و همین آشنایی منجر به دوستی میان آنها می‌شود.

گفتنی است که لوییس بونوئل پدر سینمای سورئال، بیشترین تاثیر را از دالی که او هم بیشتر نقاشی هایش سوررئال بودند گرفت و فیلم “سگ اندلسی” که اولین فیلم سورئال تاریخ سینما است را به کمک دالی ساخته است.

بیشتر بخوانید: فیلم Broken Embraces آغوش‌های گسسته کاری از پدرو آلمودوار

از طرفی دیگر فیلم داستان عشق نامتعارف آن سال‌ها میان لورکا و دالی، رابطه‌‌ی پر فراز و نشیب آن‌ها و تاثیر عمیق آن بر زندگی هنری و حرفه‌ای شان است. عشقی که آن زمان عجیب و غریب به نظر می‌رسیده به نحوی که هر کدام از آنها سعی در پنهان کردن آن داشتند.

در صحنه‌ای در فیلم Little Ashes میبینیم که لورکا به خاطر این نوع گرایش از خداوند طلب مغفرت می‌کند. قطعاً این روزها میزان پذیرش این نوع عشق در جامعه بیشتر شده است.

بعدها دالی و لوییس بونوئل به پاریس رفتند و حیات هنری خود را در آن جا ادامه دادند اما لورکا که به شدت پایبند کشورش و نگران وضع آشفته‌‌ی سیاسی آن بود در اسپانیا ماندگار شد و پایان غم انگیز داستان زندگی‌اش را رقم زد.

بیشتر بخوانید: فیلم The Theory Of Everything تئوری همه چیز به بهانه درگذشت استیون هاوکینگ

هنرنمایی Robert Pattinson در فیلم Little Ashes

هنرنمایی Robert Pattinson در فیلم Little Ashes

چهره‌‌ی او جذاب اما با غمی پنهان همراه است. شاید او می‌دانست که چه عاقبت تلخی در انتظارش است. دالی سال‌ها بعد در دفتر خاطراتش پرده از یک راز بزرگ برداشت. او اعتراف کرد که بین خودش و لورکا یک ارتباط بسیار عاشقانه وجود داشته است.

در فیلم نیم شبی در پاریس به کارگردان وودی آلن هم می‌توان ادامه‌‌ی رابطه‌‌ی دالی، بونوئل و پیکاسو را در فرانسه دید. جالب است که چندی پیش پس از ۲۸ سال از خاکسپاری دالی زنی ۶۱ ساله به نام ماریا آیبل ادعا کرد فرزند او است. او توانست پس از سال‌ها پیگیری از دادگاه حکم نبش قبر بگیرد تا بر اساس آزمایشات DNA ادعای خود را ثابت کند.

کارشناسان پزشکی قانونی اسپانیا مقداری از مو، ناخن و دو استخوان بلند از جسد سالوادور دالی که مومیایی شده است را جهت ارائه به دادگاه برای تشخیص ادعای ماریا از پیکر او جدا کردند. اما سرانجام مشخص شد که ادعای او کذب بوده است و واقعیت ندارد.

بیشتر بخوانید: فیلم Fight Club باشگاه مشت زنی اثر دیوید فینچر، زیر زمینی برای فوران جسم

هنرنمایی Javier Beltrán در فیلم Little Ashes

هنرنمایی Javier Beltrán در فیلم Little Ashes

در اینجا شعری به قلم فدریکو گارسیا لورکا را با هم می‌خوانیم:

مرگ به میخانه می‌آید و می‌رود
اسبان سیاه و مردمان شریر
از اعماق جاده‌های گیتار می‌گذرند
و از سنبل‌های رومی تبدار ساحل
بوی نمک و عطر خون زن به مشام می‌رسد
مرگ به میخانه می‌آید و می‌رود
به میخانه می‌رود و می‌آید 

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. Avatar

    ..

    ۷ دی ۱۴۰۲ at ۲۳:۳۸

    سپاس ❤

    ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا