1398-03-29
سینمای جهان

معرفی فیلم Little Ashes خاکسترهای کوچک درامی با عشق نامتعارف از Paul Morrison

فیلم Little Ashes خاکسترهای کوچک درامی با عشق نامتعارف

کسانی که کتاب نمی خوانند باید تمام تاریخ را تجربه کنند.

فیلم Little Ashes محصول سال ۲۰۰۸ میلادی و کشورهای انگلستان و اسپانیا، درامی عاشقانه داستان زندگی و عشق دوران جوانی هنرمند نقاش سالوادور دالی، فیلمساز لوئیس بونوئل و نویسنده فدریکو گارسیا لورکا است. در ادامه با معرفی فیلم Little Ashes با نت نوشت همراه باشید.

فیلم Little Ashes خاکسترهای کوچک درامی با عشق نامتعارف

همه مان این جمله ی گهر بار را بارها شنیده ایم که کسانی که کتاب نمیخواند باید تمام تاریخ را تجربه کنند. بدون اغراق این گفته ی سنجیده را در مورد فیلم هم می توان به کار برد. فیلم ها سفر به زندگی های دیگر و تجربه ی رایگان آن هاست. می توان از فیلم ها بسیار آموخت. با دیدن فیلم Little Ashes مخاطب با خلاصه ای از زندگی این سه هنرمند نابغه آشنا و حتی ترغیب به افزودن دانسته هایش از زندگی شخصی و هنری این افراد تاثیر گذار در هنر و ادبیات می شود. البته که کارگردان در این فیلم کلیتی از بیوگرافی این سه نفر را نشان مخاطب می دهد.
بیشتر بخوانید: فیلم Broken Embraces آغوش های گسسته کاری از پدرو آلمودوار

در فیلم Little Ashes خاکسترهای کوچک “دالی” در جوانی با “لورکا” شاعر و نویسنده ی بزرگ اسپانیا که احمد شاملو نیز اشعارش را ترجمه کرده و “لوییس بونوئل” کارگردان پر آوازه ی اسپانیایی در مدرسه ی هنرهای زیبای مادرید آشنا می شود و همین آشنایی منجر به دوستی میان آنها می شود. گفتنی است که لوییس بونوئل پدر سینمای سورئال، بیشترین تاثیر را از دالی که او هم بیشتر نقاشی هایش سوررئال بودند گرفت و فیلم “سگ اندلسی” که اولین فیلم سورئال تاریخ سینما است را به کمک دالی ساخته است. از طرفی دیگر فیلم داستان عشق نامتعارف آن سال ها میان لورکا و دالی، رابطه ی پر فراز و نشیب آن ها و تاثیر عمیق آن بر زندگی هنری و حرفه ای شان است. عشقی که آن زمان عجیب و غریب به نظر می رسیده به نحوی که هر کدام از آنها سعی در پنهان کردن آن داشتند. در صحنه ای در فیلم میبینیم که لورکا به خاطر این نوع گرایش از خداوند طلب مغفرت می کند. قطعاً این روزها میزان پذیرش این نوع عشق در جامعه بیشتر شده است.
بیشتر بخوانید: نگاهی به فیلم The Theory Of Everything تئوری همه چیز به بهانه درگذشت استیون هاوکینگ

بعدها دالی و لوییس بونوئل به پاریس رفتند و حیات هنری خود را در آن جا ادامه دادند اما لورکا که به شدت پایبند کشورش و نگران وضع آشفته ی سیاسی آن بود در اسپانیا ماندگار شد و پایان غم انگیز داستان زندگی اش را رقم زد. چهره ی او جذاب اما با غمی پنهان همراه است. شاید او می دانست که چه عاقبت تلخی در انتظارش است. دالی سال ها بعد در دفتر خاطراتش پرده از یک راز بزرگ برداشت. او اعتراف کرد که بین خودش و لورکا یک ارتباط بسیار عاشقانه وجود داشته است.

در فیلم نیم شبی در پاریس به کارگردان وودی آلن هم می توان ادامه ی رابطه ی دالی، بونوئل و پیکاسو را در فرانسه دید. جالب است که چندی پیش پس از ۲۸ سال از خاکسپاری دالی زنی ۶۱ ساله به نام ماریا آیبل ادعا کرد فرزند او است. او توانست پس از سال ها پیگیری از دادگاه حکم نبش قبر بگیرد تا بر اساس آزمایشات DNA ادعای خود را ثابت کند. کارشناسان پزشکی قانونی اسپانیا مقداری از مو، ناخن و دو استخوان بلند از جسد سالوادور دالی که مومیایی شده است را جهت ارائه به دادگاه برای تشخیص ادعای ماریا از پیکر او جدا کردند. اما سرانجام مشخص شد که ادعای او کذب بوده است و واقعیت ندارد.
بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Fight Club باشگاه مشت زنی اثر دیوید فینچر، زیر زمینی برای فوران جسم

در اینجا شعری به قلم فدریکو گارسیا لورکا را با هم می خوانیم:

مرگ به میخانه می آید و می رود
اسبان سیاه و مردمان شریر
از اعماق جاده های گیتار می گذرند
و از سنبل های رومی تبدار ساحل
بوی نمک و عطر خون زن به مشام می رسد
مرگ به میخانه می آید و می رود
به میخانه می رود و می آید 

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Perfume: The Story of a Murderer کاری از تام تیکور

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا