دانستنی‌های سلامتی

به شما می‌گوییم چرا باید هلو میل کنید!

خواص هلو

به شما می‌گوییم چرا باید هلو میل کنید! هر چند تازه آن تاثیر بهتری دارد ولی به فصلش مقداری را برای فصل های دیگر خشک کنید تا همیشه از خواص تغذیه ای هلو بتوانید استفاده کنید.

۱+

قدیمی ها هر چیز زییایی را با هلو مقایسه می کردند. اشتباه هم نبود. این میوه که از چین به سایر نقاط دنیا هم رسید و کاشته شد علاوه بر خوشمزگی خواص تغذیه ای زیادی دارد که از جمله می توان به خواص ضدسرطانی، سلامت دستگاه گوارش و قلب اشاره کرد. در نت نوشت امروز از خواص تغذیه ای هلو بیشتر بدانید تا از خوردن آن غافل نشوید.

هلو از بین برنده رادیکال های آزاد

هر جا رد پای رادیکال های آزاد باشد، انواع بیماری ها و سرطان ها بی بر و برگرد حضور خواهد داشت. هلو میوه ای حاوی آنتی اکسیدان ها است که با چسبیدن به رادیکال های آزاد و از بین بردن استرس اکسیداتیو که سرمنشا بسیاری از بیماری ها است، جایی برای ظهور بیماری و سرطان باقی نمی گذارد.

تنها ۳۰ دقیقه بعد از خوردن یک عدد هلو استرس اکسیداتیو در بدن از بین می رود. هلو نسبت به میوه های دیگر پالپ بیشتری دارد. به همین دلیل توصیه می شود هلو با پوست خورده شود. هر چند بهتر است پوست آن را با دقت بشویید. سعی کنید از هلوی کمپوت شده استفاده نکنید.

جالب تر این که هلو اسید کافئیک دارد که آنتی اکسیدان از بین برنده قارچ آفلاتوکسین سرطان زا است. این سم در بسیاری از دانه های آجیل مثل پسته یافت می شود. اسید کافئیک موجود در هلو ۹۵ درصد تاثیر قارچ آفلاتوکسین را از بین می برد.

پیشگیری و درمان سرطان

قدرتمندی هلو در مبارزه با سرطان نیازمند بحث ویژه ای است. مطالعات سال ۲۰۱۴ توسط Texas A&M نشان داد هلو قادر است مانع از رشد و پخش شدن سلول های سرطانی شود. به همین دلیل به زنان توصیه می شود تا از هلو بیشتر استفاده کنند تا خطر ابتلا به سرطان های زنانه به شدت در آن‌ها کاهش پیدا کند.

مطالعات دیگر نشان داده است هلو به دلیل داشتن پلی فنول polyphenols قادر است درست مثل شیمی درمانی سلول های سرطانی را از بین ببرد بدون آن که به سلول های بدن صدمه بزند.

پیشگیری و درمان انواع سرطان ها از جمله سرطان روده بزرگ و انواع سرطان ها و عفونت های پوستی papilloma به راحتی از عهده هلو بر می آید. این میوه همچنین سطح مقاومت پوست را نسبت به اشعه فرابنفش خورشید بالا می برد. هر چند چینی ها از گل درخت برای این منظور جلوگیری می کنند.

پوست هلو نیز راه حل درمانی خوبی برای پیشگیری و درمان صدمات به کبد ناشی از شیمی درمانی است. هلو نامبروان میوه های ضد سرطانی است و خوردن آن به همه توصیه می شود.

حتی برای بیماران سرطانی توصیه می شود روزانه بین ۲ تا ۳ هلو میل کنند تا روند درمان سریع تر شود.

پیشگیری از بیماری های خطرناک قلبی

سندروم متابولیک یکی از بیماری هایی است که سلامت قلب را به خطر می اندازد. خوردن هلو مانع از پیشگیری این سندروم می شود. به همین دلیل افرادی که به دیابت مبتلا هستند، کلسترول و بیماری های التهابی و اضافه وزن دارند بهتر است از هلو استفاده کنند تا به این سندروم که به قلب صدمه می زند، دچار نشوند.

هلو با کاهش دادن کلسترول خون و تاثیر مواد بیوفلانوویید هایش تاثیر خوبی بخصوص بر بدن زنان برای سلامت هر چه بیشتر دارد.

کاهش التهابات

ریشه بسیاری از بیماری ها در بروز التهابات است. هلو میوه ای است ضد التهابی که مانع از آزاد شدن هیستامین در خون و واکنش های آلرژیک می شود. به همین دلیل هلو یک میوه بسیار خوب برای از بین بردن حساسیت ها و التهابات است.

درمان بیماری های گوارشی با هلو

سلامت دستگاه گوارش با هلو

گل درخت هلو یکی از درمان های گیاهی برای رفع مشکلات دستگاه گوارش مثل رفلاکس، یبوست، اسهال، تهوع، اسید معده یا سوزش سردل محسوب می شود. معمولا عصاره گل درخت هلو برای این منظور استفاده می شود.  در صورتی که به این عصاره دسترسی ندارید از خود هلو به عنوان یک برنامه تغذیه ای برای رفع مشکلات دستگاه گوارش استفاده کنید.

از دیگر خاصیت های هلو از بین بردن باکتری کاندیدا است. این باکتری شایع دستگاه گوارش نوعی قارچ است که به سرعت تکثیر پیدا می کند. پلی فنول و بیوفلانووییدها و تانین موجود در هلو به راحتی این باکتری را از بین برده و از بروز مجدد آن جلوگیری می کند.

باردار بودن زبان نشان می دهد مشکلی در دستگاه گوارش دارید که باید بررسی شود. هر چند یکی دو هفته استفاده روزانه هلو معمولا این مشکلات را برطرف می کند.

سلامت چشم ها با هلو

مواد تغذیه ای هلو باعث سلامت چشم هم می شود. این را باید مدیون لوتئین lutein موجود در هلو دانست که از بروز شایع ترین بیماری دوران پیری یعنی تباهی لکه زرد یا macular degeneration پیشگیری می کند. به همین دلیل خوردن هلو مانع از کوری و تاری دید می شود.

حتما به فصلش از هلو بیشتر استفاده کنید و آن را برای فصل های دیگر خشک کنید تا همیشه بتوانید از خواص تغذیه ای هلو بهره بگیرید.

منبع:

www.davidwolfe.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا