دانستنی‌های سلامتی

مزایای زندگی در شهر های کوچک , شادتر و سالم تر بودن است!

زندگی در شلوغی شهرهای بزرگ کار هر کسی نیست. شهرهایی که یک لحظه آرام نمی گیرند، سرعت زندگی سریع است. و البته نمی توان این زندگی را با آرامش و مزایای زندگی در شهر های کوچک مقایسه کرد. به هر حال هر کسی مسئول زندگی خودش است تا شهر محل سکونتش را انتخاب کند. ولی وقتی پای شادی در میان باشد زندگی در شهرهای کوچک و محیط های روستایی مناسب تر است. در نت نوشت امروز مزایای زندگی در شهر های کوچک را با هم مرور خواهیم کرد.

مزایای زندگی در شهر های کوچک

خانه های ویلایی بزرگ در برابر آپارتمان های کوچک

محل زندگی خیلی مهم است. زندگی در یک آپارتمان کوچک یا بزرگ را در یک مجتمع مسکونی چند طبقه با یک خانه ویلایی یک طبقه با حیاط و باغچه و پنجره های بزرگ در نظر بگیرید. علت همین است. تحقیقات نشان می دهد یکی از رمز و راز شادی؛ زندگی در یک خانه بزرگ است. این مورد یکی از اصلی ترین مزایای زندگی در شهر های کوچک به حساب می آید

بیشتر بخوانید: ساده ترین مهارت ها برای داشتن یک زندگی سالم و آسوده!

دانشکده اقتصاد دانشگاه مک گیل ونکوور طی تحقیقی توانست ثابت کند افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند نسبت به کسانی که در شهرهای کوچک، حومه و نقاط روستایی زندگی می کنند کمتر شاد و خوشحال هستند.

بررسی بر روی ۰۰۰ر۴۰۰ نفر که در نقاط مختلف زندگی می کردند انجام گرفت. پاسخ ها بررسی شد. هر چند عواملی مثل موقعیت اقتصادی، تحصیلات، اعتقادات مذهبی و اهداف شخصی با شادی در ارتباط است، ولی تحقیقات نشان داد بین شادی و مکانی که در آن زندگی می کنید ارتباط زیادی وجود دارد.

مزایای زندگی در شهر های کوچک ابدا کم نیست!

مزایای زندگی در شهر های کوچک را می توان شمرد اما همگی خوب میدانیم که تمامی این موارد گوشه ای از مزایای این اتفاق و یا سبک زندگی است!

 • زمان بیشتری در اختیار دارید و وقتتان را کمتر هدر می دهید.
 • معمولا حدود ۳۰ درصد از درآمدتان را به کرایه خانه تعلق می گیرد. در صورتی که در شهرهای بزرگ ناچار هستید تقریبا نصف درآمدتان را به هزینه مسکن اختصاص دهید.
 • حتی اگر نتوانید خانه بخرید می توانید حتی ۱۰ سال در یک خانه اجاره ای هم زندگی کنید و مجبور به جابه جا شدن های مکرر نیستید.
 • به فعالیت های شخصی تان مثل یک کلاس ورزشی، یک کلاس آموزشی یا فعالیت های هنری و مذهبی بهتر می رسید.
 • به دلیل کم بودن جمعیت خیلی زود بومی می شوید و احساس تعلق به محله تان پیدا می کنید.
 • زود با محیط و محله جدید آشنا می شوید. دوستان بیشتری پیدا می کنید.
 • به دلیل کم بودن جمعیت همسایه ها بیشتر مواظب تان هستند. در واقع از خانه که بیرون می آیید تقریبا با همه سلام و احوالپرسی دارید.
 • به احتمال زیاد فعالیت بدنی بیشتری دارید. چون محیط کوچک است و شما می توانید با پیاده روی به بسیاری از کارهای تان برسید.

جالب تر این که تحقیقات نشان داد افرادی که در شهرک های حومه ای با محیط روستایی زندگی می کنند بازهم شادتر هستند. چون این افراد خانه های زیباتر و بزرگتر را با هزینه کمتری می توانند اجاره یا خریداری کنند.

بیشتر بخوانید: اثرات تنهایی در سالمندان و طول عمر آن ها چیست؟

شادی و خوشحالی در شهرهای کوچک

همان طور که گفته شد عواملی مثل تحصیلات، موقعیت اقتصادی و شغل می تواند بر شادی فرد تاثیر بگذارد ولی تحقیقات کانادایی ها نشان داد آن چه بیشتر با شادی ارتباط مستقیم دارد، خانه و محیطی است که در آن زندگی می کنید و این مورد از مزایای زندگی در شهر های کوچک به حساب می آید۱

راستش را  بخواهید این جمله که «پول شادی نمی آورد» کاملا درست است. اگر نگاهی به دور و برتان بیندازید و خودتان هم با بعضی از خویشاوندان و دوستان صحبت کنید متوجه می شوید داشتن یک شغل عالی، یا یک مدرک تحصیلی بالا و زندگی در محله مرفه نشین خیلی هم انسان را شاد نمی کند.

چنانچه در یک شهر بزرگ زندگی می کنید و شاد هستید خیلی هم خوب است. ولی اگر به یک شهر کوچک کوچ کنید از این هم شادتر خواهید بود. البته تحقیق اصلی در کانادا انجام شد ولی بررسی جوامع دیگر هم نشان داد هر چه از فضای شهرهای بزرگ دورتر باشید شادتر هستید.

بیشتر بخوانید: روش زندگی سالم ، یک روز عادی خود را چگونه سالم بگذرانیم؟

محققان متوجه شدند بخصوص اگر شهر کوچک رودخانه داشته باشد یا نزدیک به دریاچه و دریایی باشد بازهم شادتر خواهید بود و استرس و اضطراب کمتری دارید و از نظر روانی سالم تر هستید.

اگر شما هم تصمیم گرفته اید به یک شهر کوچک یا مکانی در کنار دریا کوچ کنید یادتان باشد مهم نیست کجا می روید مهم این است که فرصت بیشتری دارید ورزش کنید، غذاهای سالم تری میل کنید و از همه مهمتر ارتباطات اجتماعی بیشتری برقرار می کنید که همه از عوامل مهم سلامت جسمی و روحی، شاد بودن و طول عمر است. شاید درآمد کمتری داشته باشید ولی هزینه های تان نسبت به زندگی در شهرهای بزرگ حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد کمتر است.

منبع: curiosity.com

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون من اهل و متولد یکی از جزایر جنوب کشور هستم تا سن ۳۵ سالگی اونجا زندگی میکردم و الان ۵ سال هست که مهاجرت کردم به کلان شهر و در تمام این ۵ سال کلی استرس و اضطراب رو تجربه کردم.
  اینجا شادی کمتری دارم ،کلی از وقتم در رفت و آمد به محل کار خرید و غیر صرف میشه با اینکه کارم از کار قبلی راحتتر هست ولی از قبل بیشتر خسته میشم.
  واقعا زندگی خیلی برام سخت شده
  علت مهاجرتم دست یافتن به آب و هوای بهتر و امکانات آموزشی و درمانی بهتر بود اما الان میبینم که چیزهای مهمتری رو از دست دادم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا