سینمای جهان

Peter Hayden Dinklage یا تیریون لنیستر , نگاهی به زندگی معروف ترین کوتوله جهان

تک تک کاراکترهای سریال موفق Game of thrones به نحوی دوست داشتنی و تاثیر گذار هستند. یکی از بهترین بازیگر های این سریال که توانسته است با گذشت هفت فصل بازی بسیار متفاوت و هنرمندانه ای را ارائه دهد، تیریون لنیستر است. او همان قدر که شوخ طبع و کاملا مسخره به نظر می رسد همان قدر باهوش و سیاستمدار است. در لابه لای شوخی هایش که همواره سبک رفتاری و گفتارش است، دیالوگ های بسیار معنا دار که بر پایه منطق است شنیده می شود. در ادامه با مرور آثار و زندگینامه Peter Hayden Dinklage یا تیریون لنیستر بازی تاج و تخت با نت نوشت همراه باشید

تریون لنیستر با بازی Peter Hayden Dinklage در فصول ابتدایی سریال بیشتر سبک مردی احمق و ساده را داشت که در خانواده لنیسترها ضعیف ترین به شمار می رفت ولی با پیش روی قصه او به خانواده خیانت کرد و مشاور اعظم کالیسی شد. ثبات او را در این موقعیت نیز نمی توان مطمئن بود ولی در هر صورت تیریون لنیستر مردی عاطفی و مهربان است که کمتر از دیگر مردان این سریال قصد آزار و اذیت بقیه را دارد و خلق و خوی کاملا سیاست مدارانه دارد و بعید نیست که به تاج و تخت پادشاهی دست پیدا کند.

بیشتر بخوانید: چه کسی به اژدها های Game of Thrones جان می دهد؟ پشت صحنه چه خبر است؟

پیتر هایدن دینکلیج Peter Hayden Dinklage

پیتر هایدن دینکلیج یا  Peter Hayden Dinklage  بازیگر موفق امریکایی که با چهل و هشت سال سن توانسته است جوایزی نه چندان کمی را نصیب خود کند. پیتر در سال ۲۰۱۱ برای بازی در نقش تیریون لنیستر در سریال بازی تاج و تخت اولین بازیگری بود که انتخاب شد. او توانست در سال ۲۰۱۵ جایزه گلدن گلوب و همچنین امی را برای بازی هنرمندانه اش در این سریال به دست آورد.

Peter Hayden Dinklage تحصیل کرده کالج بینگتون است که قبل از آن به شغل فروشندگی مشغول بوده است و از ۱۶ سالگی گیاهخواری را پیش گرفته است. او از طرفداران حقوق حیوانات و حفاظت از محیط زیست است و علاوه بر کار هنری به عنوان سخنگوی سازمان پیاده روی حیوانات مزرعه مشغول به کار می باشد.

بیشتر بخوانید: شماره تلفن بازیگران Game of Thrones توسط هکر ها منتشر شد!

در سال ۲۰۰۵  با دینکلج اریکا اشمیت که او نیز دستی در هنر دارد ازدواج کرد و صاحب یک دختر شد. بعد از تلاشهای او و همسرش برای پنهان ماندن اسم فرزندشان، نام Zelig در فضای مجازی فاش شد.

زخمی که در صورت او دیده می شود یک زخم همیشگی است که در سال ۱۹۹۰ زمانی که در یک  گروه پانک فانک رپ به نام Whizzy عضو بود پیش آمد. این زخم از گردن تا ابروی پیتر کشیده شده است و در بیشتر کارهایش مشاهده می شود.

زندگی هنری Peter Hayden Dinklage

peter.dinklage

Peter Hayden Dinklage در سالهای نخست فارغ التحصیلی اش برای پیدا کردن کار هنرپیشگی بسیار تلاش کرد. نقش هایی که به او پیشنهاد می شد شرایط مناسبی نداشتند و او از آنها دوری می کرد و نمی پذیرفت. نخستین فیلم معتبر او که نقش پر رنگی داشت بالاخره در سال ۱۹۹۵ در فیلم Oblivion رخ داد. او از بازی در نقش های کوتوله بسیار شاکی بود و کاراکترهای کلیدی را اصلا دوست نداشت.

بیشتر بخوانید: تاریخچه فیلم های گودزیلا , تاثیر عظیم تکنولوژی دیجیتال در پیشرفت صنعت سینما

از جمله فیلم هایی که  Peter Hayden Dinklage در آنها نقش آفرینی داشته است به این نام ها می توان اشاره کرد: صدا پیشگی در سری انیمیشن های عصر یخبندان و پرندگان خشمگین، فیلم مرگ در مراسم خاکسپاری، زمستان در راه است، آتش و خون، گرگ و شیر، شاهزاده وینترفل، شکننده زنجیرها، مردان ایکس و آخرین فیلم سینمایی او که محصول سال ۲۰۱۵ است فیلم پیکسل ها می باشد. همچنین سریال بازی تاج و تخت که از موفق ترین هنرنمایی های او به شمار می رود.

تیریون لنیستر مهربان

 Peter Hayden Dinklage در نقش تریون لنیستر
Peter Hayden Dinklage در نقش تریون لنیستر

کوتوله قصه بازی تاج و تخت یا همان تیریون لنیستر که از یک پدر عاقل و هوشمند متولد شده است. خصلتی کاملا متفاوت نسبت به خواهر و برادرانش دارد. تیریون در عین حال که کاملا مهربان و عاطفی است، سیاست های رفتاری به خصوص در جنگ و حکمرانی را خوب بلد است.

بیشتر بخوانید: زنان سریال بازی تاج و تخت , نگاهی به زنان مقتدر Game of Thrones

تیریون رابطه چندان خوبی با پدرش ندارد و در فصول ابتدایی بیشتر مشغولیت ذهنی او قتل پدر است. او ناچار به ازدواجی ناخواسته با سانسا  می شود. از آنجایی که خود را مستحق این وضعیت نمی داند و برای سانسا ارزش و احترام خاصی قائل است ظاهر قضیه را حفظ کرده و برای آزادی سانسا تلاش می کند.

تیریون که از خانواده به نحوی طرد شده است بیشتر وقتش را در فاحشه خانه ها به سر می برد و آنجا عشق واقعی اش یعنی همان ” شی ” را پیدا می کند. به او بسیار کمک می کند تا از فاحشه خانه بیرون آید و شغلی پیدا کند و به سرزمینش بازگردد. اکنون نیز که در ابتدای فصل هفتم به سر می بریم شاهد خیانت او به خانواده لنیسترها هستیم به نحوی که او نزدیک ترین مشاور کالیسی است و بعید نیست که اتفاقات مهمی را رقم بزند.

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا