آرت کیوسک

فیلیپ راث: مروری بر زندگی و آثار نویسنده امریکایی

فیلیپ راث Philip Roth
۱+

Philip Roth فیلیپ میلتون راث (۲۰۱۸-۱۹۳۳) که بیشتر با نام فیلیپ راث شناخته می‌شود نویسنده‌‌ی آمریکایی بوده است. او را یکی از تاثیرگذارترین و صاحب سبک ترین نویسنده‌های قرن حاضر در آمریکا و حتی در جهان می‌دانند. فیلیپ راث Philip Roth در خانواده‌ای متوسط در نیوجرسی آمریکا چشم به جهان گشود. راث پس از گذراندن تحصیلات اولیه، به دانشگاه شیکاگو رفت و سپس در همانجا نیز به تدریس ادبیات پرداخت. فیلیپ راث کار تدریس را تا اوایل دهه‌‌ی نود میلادی در چند دانشگاه معتبر آمریکایی ادامه داد.

مروری بر زندگی فیلیپ راث

خداحافظ کلمبوس . . .

اولین اثر فیلیپ راث Philip Roth که خداحافظ کلمبوس و پنج داستان کوتاه نام داشت اولین بار در سال ۱۹۵۹ منتشر شد که این کتاب برای او جایزه ملی را به ارمغان آورد. راث یکی از نویسندگانی است که در طول فعالیت ادبی خود جوایز زیادی اعم از جایزه من بوکر، ملی، پولیتزر، کافکا، فاکنر و… را از آن خود کرده است. در آثار فیلیپ راث نخستین چیزی که به چشم می‌آید نگاه طناز و منتقدانه‌‌ی وی به جامعه و به خصوص جامعه‌‌ی یهودیان است.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار سالوادور دالی

راث یکی از نویسندگانی است که در طول فعالیت ادبی خود جوایز زیادی اعم از جایزه من بوکر، ملی، پولیتزر، کافکا، فاکنر و... را از آن خود کرده است.

راث یکی از نویسندگانی است که در طول فعالیت ادبی خود جوایز زیادی اعم از جایزه من بوکر، ملی، پولیتزر، کافکا، فاکنر و… را از آن خود کرده است.

Philip Roth خود در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمده بوده است. راث پس از انتشار اولین کتابش که در واقع مجموعه داستان بود، حدود یک دهه‌‌ی بعد نخستین رمان خود را به نام شکایت پورتنوی را منتشر کرد که به یکی از محبوب ترین کتاب‌های آمریکایی بدل شد.

رمان‌های بعدی او در حالی منتشر شدند که فیلیپ راث به نویسنده‌ای شناخته شده و محبوب تبدیل شده بود. راث در همین دوران بود که سفرهای خود را به قاره‌‌ی اروپا آغاز کرد و در آنجا تحت تاثیر نویسندگان چک تبار به ویژه فرانتس کافکا قرار گرفت و داستان هایی به همان سبک و سیاق نوشت.

Philip Roth از آن دسته نویسندگانی است که سبک‌ها و شیوه‌های مختلفی را در نوشتن تجربه کرده است. او از آثاری تاریخی تا ابزورد و طنز تلخ دارد که هر کدام را با شیوه‌های متنوعی نگاشته است. راث در تجربه‌ای دیگر به رابطه‌‌ی نویسنده با آثار خود پرداخت. او شخصیت هایی به نام‌های ناتان زوکرمن و دیوید کپش را خلق کرد و با پرداختن به این شخصیت‌ها ارتباطات بدیع و عجیبی را در این آثار به وجود آورد که قابل تامل بود.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار رومن پولانسکی

اولین اثر فیلیپ راث Philip Roth که خداحافظ کلمبوس و پنج داستان کوتاه نام داشت اولین بار در سال ۱۹۵۹ منتشر شد که این کتاب برای او جایزه ملی را به ارمغان آورد.

اولین اثر فیلیپ راث Philip Roth که خداحافظ کلمبوس و پنج داستان کوتاه نام داشت اولین بار در سال ۱۹۵۹ منتشر شد که این کتاب برای او جایزه ملی را به ارمغان آورد.

همانطور که گفته شد نگاه فیلیپ راث در هر شیوه و قالبی که آثارش را در آن روایت می‌کند، دارای روحی منتقد هستند. او در اثر مشهور خود که سال ۱۹۹۵ آن را منتشر کرد به نوعی به نقد و تحلیل جنگ ویتنام پرداخت.

این کتاب مشهور نمایش یکشنبه نام داشت. فیلیپ راث در دهه‌‌ی نود و دهه‌‌ی نخست ۲۰۰۰ میلادی آثار مشهور و محبوب بسیاری را تالیف کرد که این آثار جوایز بسیاری از جمله برای دومین بار جایزه ملی را برای او به ارمغان آوردند.

آثار Philip Roth همواره مورد توجه هنرمندان سینما و تئاتر قرار گرفته است به طوری که از چند کتاب وی مانند رئیس جمهور ما یکی مثل همه  مورد اقتباس سینمایی و تلویزیونی قرار گرفته اند.

بیشتر بخوانید: هانس زیمر: مروری بر آثار و زندگی آهنگساز آلمانی، خیال پرداز، افسونگر، کاردان، مصمم

فیلیپ راث (۲۰۱۸-۱۹۳۳)

فیلیپ راث (۲۰۱۸-۱۹۳۳)

سرانجام پس از بیش از نیم قرن فعالیت ادبی، راث در ۲۲ می‌۲۰۱۸ در سن ۸۵ سالگی از دنیا رفت. آثار داستانی فیلیپ راث که خیلی از آن‌ها به فارسی ترجمه شده اند  عبارتند از: زنگار بشر، شوهر کمونیست من، ارباب انتقام، خشم، رئیس جمهور ما، نویسنده‌‌ی پشت پرده، حقارت و زوکرمن رهیده از بند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا