حیوانات خانگی

سگ پیت بول: آشنایی با نژاد Pit bull و ویژگی آن‌ها!

واقعیتی که می‌بایست در مورد سگ‌های Pit bull بدانید این است که این سگ یکی از بد فهم ترین و خشن ترین سگ‌های دنیا به شمار می‌رود. انواع سگ پیت بول بسیار خطرناک هستند و معمولا کمتر شخصی برای نگهداری آن‌ها اقدام می‌کند ولی با این حال سگ‌های Pit bull پس از آموزش و تربیت‌های لازم به عنوان سگ‌های یابنده مواد مخدر، سگ‌های نجات، سگ‌های جستجو، سگ‌های درمانگر و سگ‌های یابنده بمب به کار گرفته می‌شوند. برای شناسایی بیشتر و بهتر با هر آنچه که باید راجع به سگ پیت بول بدانید با نت نوشت همراه باشید.

سگ پیت بول Pit bull

گروه سگ‌های کاری
قد ۲۶-۴۸ سانتی متر ( مرد)/ ۴۵-۷۲  سانتی متر (زن)
وزن ۱۴-۳۶ کیلوگرم
طول مدت زمان زندگی ۸-۱۵ سال
توان زندگی در آپارتمان ۱۰%
ارتباط با کودکان کمتر دیده می‌شود که این نژاد با کودکان ارتباط برقرار کنند
زندگی با دیگر حیوانات با گربه‌ها اصلا ولی با دیگر نژاد‌های سگ به خوبی زندگی می‌کنند
فعالیت‌های روزانه این سگ مناسب افرادی است که مدام در حال فعالیت و ورزش هستند شاید بتوان گفت که بهتر است با افراد ورزشکار باید زندگی کند
نیاز‌های بهداشتی در معرض چاقی و چند بیماری رایج دیگر هستند
نیاز‌های مراقبتی ناخن‌ها و موها نیازی به کوتاه کردن ندارند و تنها یک مرتبه در ماه حمام کردن این نژاد کافی است
ریزش مو ۱۰%
بازی‌های مورد علاقه نیاز شدیدی به توجه و بازی کردن دارند
میزان یادگیری و هوشمندی بسیار باهوش هستند و سگ‌های مناسبی برای آموزش دیدن می‌باشند
توانایی نگهبانی ۱۰۰%
ویژگی ها علاقمند به رهبری، خطرناک
رفتار‌های مخرب بدون آموزش قابل نگهداری نیستند، اگر احساس تنهایی کنند تخریب می‌کنند
اصلیت نژاد انگلستان

ویژگی‌های ظاهری سگ پیت بول

سگ‌های Pit bull از فک بسیار پیشرفته و خاصی برخوردار هستند. این سگ‌ها زمانی که شکاری را در فک خود بگیرند به راحتی نمی‌توانید فک او را باز کرده و شکار را بیرون آورید. قفل کردن فک یکی از ویژگی‌های فیزیکی این سگ به شمار می‌رود. سر این نژاد بسیار قوی و تنومند و بدنی ریز تر نسبت به سر دارد که در پیشانی چین و چروک‌هایی مشاهده می‌شود.

برخی از سگ‌های Pit bull دارای چشمانی آبی رنگ هستند که البته این سبب تفکیک این حیوان در طبقه بندی نژادی نمی‌شود. به صورت کلی تمامی Pit bull‌ها موهایی ضخیم و بسیار کوتاه دارند. رنگ آن‌ها معمولا قهوه‌ای مایل به قرمز می‌باشد البته Pit bull نر معمولا خاکستری است. حتی رنگ سفید این سگ هم کم و بیش یافت می‌شود. گوش‌ها کوچک و کمی تیز می‌باشد. عضلات بدن این نژاد قوی، سبک و در عین حال ورزشی می‌باشد. بیشتر Pit bull‌ها لکه‌ای بر روی بدنشان دارند که این لکه بر روی سینه و زیر گلو دیده می‌شود.

 • قد: ۲۶-۴۸ سانتی متر (نر)/ ۴۵-۷۲  سانتی متر (ماده)
 • وزن: ۱۴-۳۶ کیلوگرم
 • طول مدت زندگی: ۸ تا ۱۵ سال
Pit bull
Pit bull

سگ پیت بول با چه کسانی راحت است؟

کسانی می‌توانند از یک سگ پیت بول به خوبی نگهداری کنند که زمان کافی برای آموزش این سگ داشته باشند. از آن جایی که بیشتر  Pit bull‌ها سگ‌هایی پرخاشگر هستند نیازمند یک تربیت و آموزش کامل می‌باشند. در صورتی که این نژاد در توله سگی آموزش‌های کافی نبیند در جوانی قابل کنترل توسط انسان نیست و نمی‌توان آن را آموزش داد.

ویژگی‌های رفتاری سگ پیت بول

یکی از خصلت‌های بارز سگ پیت بول این است که این سگ‌ها خطرناک محسوب می‌شوند. سگ‌های Pit bull نر سگ‌هایی بسیار وحشی هستند البته این خصلت در سگ‌های ماده این نژاد هم کمتر از نر به چشم می‌خورد. هر چند که Pit bull‌ها همگی سگ‌های دوست داشتنی هستند و بیشتر خانواده‌های امریکایی این سگ را در خانواده خود نگهداری می‌کنند ولی به طور کلی Pit bull‌ها تا زمانی که آموزش کامل نبینند سگ‌های غیر اجتماعی و غیر انسانی محسوب می‌شوند. وفاداری یکی از خصلت‌های بارز سگ‌های نژاد Pit bull است. آن‌ها بسیار شجاع و باهوش هستند و با یک آموزش کوتاه مدت می‌توانند توانایی ذاتی خود را بروز دهند. از جمله صفاتی که در سگ‌های Pit bull به چشم می‌خورد:

 • وفاداری
 • آموزش پذیری در سن پایین
 • علاقمند به رهبری
 • خطرناک
 • قوی و مستحکم

بیشتر بخوانید: سگ باکسر: آشنایی با نژاد Boxer و ویژگی آن‌ها!

این سگ می‌بایست در سن پایین حتما مورد آموزش قرار گیرد. در غیر این صورت حس پرخاشگری آن شدت پیدا می‌کند
این سگ می‌بایست در سن پایین حتما مورد آموزش قرار گیرد. در غیر این صورت حس پرخاشگری آن شدت پیدا می‌کند

روش زندگی سگ پیت بول

سگ‌های Pit bull معمولا در آب و هوای گرم بهتر و راحت تر زندگی می‌کنند. آن‌ها معمولا به بیرون خانه ماندن علاقه چندانی ندارند به خصوص در شب‌های سرد هرگز نباید مدت زمان زیاد بیرون از خانه بمانند. سگ‌های Pit bull عاشق جویدن اشیا هستند. می‌بایست خانه و محل زندگی او را طوری تنظیم کنید که احتمال خرابی وسایل را از قبل پیش بینی کرده باشید. هر چند که سگ‌های Pit bull به عنوان پرخاشگر ترین سگ‌های دنیا شناخته می‌شوند ولی اگر این سگ را به درستی آموزش دهید رفتار آن قابل تحمل خواهد بود. این سگ‌ها کمتر به انسان حمله‌ور می‌شوند و میزان خشونت در Pit bull‌ها بسته ریشه ژنتیکی آن‌ها دارد.

بیشتر بخوانید: سگ اشپیتز: آشنایی با نژاد Spitz و ویژگی آن‌ها!

کسانی می‌توانند از یک سگ پیت بول به خوبی نگهداری کنند که زمان کافی برای آموزش این سگ داشته باشند.
کسانی می‌توانند از یک سگ پیت بول به خوبی نگهداری کنند که زمان کافی برای آموزش این سگ داشته باشند.

شرایط نگهداری سگ پیت بول

نژاد Pit bull نیازمند مصرف غذای روتین است. بهتر است از یک رژیم کامل و سالم به صورت روزانه استفاده کنید. میزان دقیق رژیم را تحت نظارت یک دامپزشک انتخاب کنید. اگر در میزان رژیم غذایی سگ پیت بول دقت عمل به کار نگیرید ممکن است آن را به برخی از بیماری‌ها مبتلا سازید. مشکلاتی در سلامتی به خصوص در مفاصل این سگ کاملا به غذایی که مصرف می‌کند بستگی دارد.

علاوه بر رژیم غذایی، این سگ می‌بایست در سن پایین حتما مورد آموزش قرار گیرد. در غیر این صورت حس پرخاشگری آن شدت پیدا می‌کند. دندان‌ها یک یا نهایتا دو  مرتبه در هفته شستشو داده شوند. ناخن‌ها نیز می‌بایست یک یا دو مرتبه در ماه کوتاه شوند.

پوست و موی بدن این نژاد نیاز به استحمام زیادی ندارد و تنها یک مرتبه در ماه کافی می‌باشد گاهی نیز می‌توان با یک دستمال نم دار کل بدن را تمیز کرد. به دلیل این که گوش هایشان کاملا ایستاده و باز است حتما می‌بایست گوش‌ها را کامل نظافت کرد. یکی از نکات مهم در نگهداری این نژاد این است که سگ‌های Pit bull را نباید هرگز جداسازی کنید. بهتر است که این سگ‌ها را از همان سنین پایین نزد خود نگه دارید و اجازه ندهید که اضطراب جدایی سبب بروز مشکلات روحی و جسمی در این سگ شود.

بیشتر بخوانید: سگ سیبرین هاسکی: آشنایی با نژاد Siberian Husky و ویژگی آن‌ها!

Pit bull
Pit bull

آموزش سگ پیت بول

سگ‌های Pit bull را حتما می‌بایست در سن پایین آموزش داد تا نظم و انضباط و ادب آنها به خوبی در طی زندگی با انسان رعایت شود. بین هشت تا دوازده هفتگی زمانی مناسبی برای شروع تمرین‌های آموزشی و تربیتی است. آموزش‌های این نژاد می‌بایست در جلساتی کوتاه مدت صورت گیرد. از آن جایی که معمولا این سگ‌ها بسیار کنجکاو هستند بهتر است که در طی آموزش از صبر و حوصله کافی برخوردار باشید.

Pit bull رابطه خوبی با کودکان بر قرار می‌کند و این مستلزم رفتار و آموزش خوبی است که بزرگ تر‌ها به آن‌ها می‌دهند. معمولا سگ‌های Pit bull را به عنوان سگ‌های تهاجمی می‌شناسند  در صورتی که این نژاد با این که اصطلاحا سگی تهاجمی به شمار می‌رود ولی می‌تواند نماینده یک سگ پیت بول تربیت شده باشد.

از سن پایین آموزش‌های لازم را شروع کنید و آن را طوری تربیت کنید که در کنار افراد جدید موقعیت‌های جدید را بپذیرند تا در بزرگسالی دچار مشکلات رفتارهای اجتماعی در زندگی شما نشوند. معمولا Pit bull‌ها زمانی که آموزش لازم را می‌بینند شاد و سرحال هستند و شما از این که این نژاد را به عنوان سگ خانگی خود انتخاب کرده اید بی شک خوشحال خواهید بود.

بازی‌های مورد علاقه سگ پیت بول

سگ پیت بول را می‌بایست به موقع آموزش داد. این سگ‌ها در صورتی که مورد محبت و روابط صمیمانه قرار گیرند بسیار هوشیار و وفادار هستند. به طور عادی هر سگ پیت بول خانگی می‌بایست هر روز به یک کار مشغول باشد. فعالیت‌های جسمی و فیزیکی برای این سگ ضروری است. بازی‌های جستجو گرایانه بهترین گزینه برای آن‌ها است. پس از آموزش‌های لازم آن‌ها رهبر‌های بسیار خوبی می‌شوند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ قفقازی: آشنایی با نژاد Caucasian و ویژگی آن‌ها!

برخی از سگ‌های Pit bull دارای چشمانی آبی رنگ هستند که البته این سبب تفکیک این حیوان در طبقه بندی نژادی نمی‌شود
برخی از سگ‌های Pit bull دارای چشمانی آبی رنگ هستند که البته این سبب تفکیک این حیوان در طبقه بندی نژادی نمی‌شود

طبقه بندی انواع سگ پیت بول

تمامی سگ‌های Pit bull از نژاد بریتانیایی هستند که به این چند شاخه طبقه بندی می‌شوند:

 • Staffordshire Bull Terrier
 • (American Pitbull Terrier (APBT
 • American Bulldog
 • American Staffordshire Terrier

بیماری‌های رایج سگ پیت بول

سگ‌های Pit bull به طور معمول در معرض دیسپلازی هیپ، کاتاراکت موروثی و برخی از بیماریهای قلبی هستند.  در صورتی که به رفتار یک سگ پیت بول  دقت کرده باشید این سگ بیش از حد پای خود را لیس می‌زند که ناشی از پیدایش یک نوع آلرژی می‌باشد. سگ‌های نژاد Pit bull در بین سایر بیماری‌هایی که ممکن است هر سگ کم و بیش به آن مبتلا شود به آلرژی بیشتر از همه مبتلا می‌شود. این سگ ممکن است سه نوع آلرژی بگیرد. آلرژی به غذا، آلرژی استنشاقی، آلرژی‌های پوستی.

آلرژی Atopic Dermatitis

این بیماری یک نوع حساسیت پوستی محسوب می‌شود که معمولا با گرد و غبار و یا برخی از گیاهان خودرو به وجود می‌آید و یا تشدید می‌شود. از نشانه‌های این آلرژی در سگ‌های Pit bull این است که سگ بیش از حد دست و پای خود را می‌لیسد و یا این که شکم خود را بیش از حد به روی زمین می‌کشد. گوش‌های سگ قرمز رنگ می‌شود و حس گرما در حیوان بالا می‌رود. به طور کلی در آلرژی Atopic Dermatitis تغییرات رنگ پوست به سمت صورتی ملایم یا قرمز و در مواقع حاد به سمت سیاه مشاهده می‌شود.

آلرژی استنشاقی

این نوع آلرژی در سگ‌های Pit bull رخ می‌دهد که معمولا از مواد شیمیایی به وجود می‌آید. البته گرد و غبار و یا گیاهان نیز می‌توانند ناقل این بیماری باشند ولی بیشتر استنشاق مواد شیمیایی به بروز این بیماری کمک می‌کنند. در این بیماری چشم‌های سگ درشت تر از حد عادی شده و دچاری قرمزی و تورم شدیدی می‌گردد. علاوه بر آن خارش در ناحیه پاها، ران، زیر بغل و کشاله‌های ران نیز احساس می‌شود.

بیشتر بخوانید: سگ سرابی: آشنایی با نژاد ایرانی Sarabi Mastiff و ویژگی‌های آن‌ها!

سگ‌های نژاد Pit bull در بین سایر بیماری هایی که ممکن است هر سگ کم و بیش به آن مبتلا شود به آلرژی بیشتر از همه مبتلا می‌شود.
سگ‌های نژاد Pit bull در بین سایر بیماری هایی که ممکن است هر سگ کم و بیش به آن مبتلا شود به آلرژی بیشتر از همه مبتلا می‌شود.

آلرژی غذایی

آلرژی غذایی در سگ‌های Pit bull معمولا با خارش پوست و گوش‌ها بروز پیدا می‌کند. این آلرژی نیز مانند دو مورد دیگر علایمی همانند خارش ایجاد می‌کند البته به غیر از خارش مشکلاتی در هضم و دستگاه گوارش نیز به وجود خواهد آمد. اسهال، استفراغ، تشنج، سرفه‌های شدید و التهابات گوش از جمله عوارض آلرژی سگ‌های Pit bull به برخی از مواد غذایی هستند. شایع ترین مواد غذایی در پیدایش آلرژی غذایی در این سگ‌ها از خوراکی‌هایی مانند سویا، ذرت، گندم، گوشت خوک، تخم مرغ، برخی از مکمل ها، قند‌ها و طعم دهنده‌های مصنوعی می‌باشند.

عفونت در سگ پیت بول

یکی از بیماری‌هایی که در نژاد Pit bull به وفور یافت می‌شود انواع عفونت‌ها می‌باشد. بیماری‌های عفونی مختلفی ممکن است سگ پیت بول را دچار کند. بیشتر مشکلات عفونی در این نژاد مربوط به عفونت‌های باکتریایی می‌باشد. عفونت گوش ها، عفونت در ناحیه چشم ها، عفونت‌های پوستی در ناحیه موی سر و یا تجمع کک بر روی بدن سگ همه و همه از بیماری‌هایی هستند که در نژاد Pit bull به صورت عفونی مشاهده می‌شود. عواملی مانند کوتاه نگه داشتن ناخن ها، مرتب مسواک زدن و رعایت بهداشت و مشکلات پوستی در عدم ابتلا به بیماری‌های عفونی در سگ پیت بول بسیار موثر می‌باشد.

بیماری دیابت در سگ پیت بول

بیماری دیابت در سایر نژاد‌های سگ به وفور دیده می‌شود ولی در نژاد سگ پیت بول بیشتر از سایر نژاد‌ها می‌توان دید. بیماری دیابت در صورتی که به موقع تشخیص ودرمان نشود می‌تواند مشکلاتی مانند بیماری‌های لوز المعده، مشکلات هورمونی و بیماری فشار خون را به وجود آورد. علائمی که می‌تواند نشان دهنده پیدایش دیابت در سگ‌های Pit bull است به این ترتیب می‌باشد:

 • تشنگی بیش از حد
 • رقیق شدن ادرار
 • تکرر ادرار
 • کمبود آب در بدن
 • کما و مرگ

آزمایش‌های مورد نیاز سگ پیت بول

بیشتر سگ‌های Pit bull دچار چند نوع بیماری می‌شوند که می‌بایست هر چند وقت یک مرتبه مورد بررسی و آزمایشات لازم قرار گیرند از جمله آزمایشاتی که هر سگ پیت بول می‌بایست انجام دهد این چند مورد می‌باشد :

 • آزمایش دیسپلازی هیپ
 • کاتاراکت
 • آزمایش و تست‌ها مربوط به انواع حساسیت ها

بیشتر بخوانید: سگ پودل: آشنایی با نژاد Poodle و ویژگی آن‌ها

در سالیان قدیم از سگ‌های Pit bull به عنوان خرد کننده گوشت گاو استفاده می‌شده است
در سالیان قدیم از سگ‌های Pit bull به عنوان خرد کننده گوشت گاو استفاده می‌شده است

تاریخچه سگ پیت بول

این سگ‌ها نژادی انگلیسی دارند و نخستین سگ‌های Pit bull در این کشور بوده اند. در سالیان قدیم از سگ‌های Pit bull به عنوان خرد کننده گوشت گاو استفاده می‌شده است. در واقع Pit bull به دلیل داشتن فک قوی و دندان‌های تیز یک قصاب ماهر بوده است. در قدیم سگ‌های Pit bull مورد آموزش قرار نمی‌گرفتند و به همین دلیل از آن‌ها در مسابقات قدرت نمایی با خرس در گودال‌های بزرگ استفاده می‌شده است.

هر چه به سن این سگ اضافه می‌شده است میزان خشونت و وحشی گری آن افزایش پیدا می‌کرده است. در سال ۱۸۳۵ پس از مدت‌ها جنگ و جدل بر سر نگهداری این سگ، در نهایت سگ پیت بول برای آموزش انتخاب شده و با هدفمند سازی قدرت و استقامتش توانستند از آن برای شکار طعمه‌های بزرگ استفاده کنند و نگهداری از  سگ پیت بول مورد تأیید قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: سگ شیتزو: آشنایی با نژاد Shih Tzu و ویژگی‌های آن‌ها!

در سال 1835 پس از مدت‌ها جنگ و جدل بر سر نگهداری این سگ، در نهایت سگ پیت بول برای آموزش انتخاب شده و با هدفمند سازی قدرت و استقامتش توانستند از آن برای شکار طعمه‌های بزرگ استفاده کنند و نگهداری از  سگ پیت بول مورد تأیید قرار گرفت.
در سال ۱۸۳۵ پس از مدت‌ها جنگ و جدل بر سر نگهداری این سگ، در نهایت سگ پیت بول برای آموزش انتخاب شده و با هدفمند سازی قدرت و استقامتش توانستند از آن برای شکار طعمه‌های بزرگ استفاده کنند و نگهداری از  سگ پیت بول مورد تأیید قرار گرفت.

سگ‌های معروف با نژاد Pit bull

در حدود سال‌های ۱۸۰۰ میلادی سگ‌های نژاد Pit bull در کشور انگلستان پیدا شدند. این نژاد را تلفیقی از دو نژاد می‌دانند. یکی بولداگ‌ها و دیگری تریر ها. در هر صورت Pit bull‌ها خصوصیات هر دو نژاد را دارا می‌باشند. در اوایل که به این مسئله پی برده بودند.

سگ‌های Pit bull را به جای این که به این نام صدا بزنند به نام بول  تریر می‌نامیدند. این نژاد در جزایر بریتانیا محبوبیت زیادی داشت چرا که در آن جا به کمک این نژاد سگ مسابقات خونینی با گاو‌ها بر گذار می‌شد که طرفداران بسیاری داشت هر چند که این مسابقات حکم مبارزات سرگرم کننده‌ای داشت ولی در واقع این سگ‌ها از این ویژگی بر خوردار بودند و به آن‌ها لقب سگ آدم خوار نیز می‌دادند.

در سالیان قدیم از سگ‌های Pit bull به عنوان خرد کننده گوشت گاو استفاده می‌شده است. در واقع Pit bull به دلیل داشتن فک قوی و دندان‌های تیز یک قصاب ماهر بوده است.
در سالیان قدیم از سگ‌های Pit bull به عنوان خرد کننده گوشت گاو استفاده می‌شده است. در واقع Pit bull به دلیل داشتن فک قوی و دندان‌های تیز یک قصاب ماهر بوده است.

پس از مدتی که این روال بر قرار بود استفاده از این نژاد سگ برای مبارزات این چنینی ممنوع شد. Pit bull‌ها در امریکا پرورش پیدا کردند و نقش کلیدی در این کشور پیدا کردند. سگ‌های Pit bull جدید که در این کشور به دنیا آمدند به جای استفاده در مبارزات خشن برای شکار و نگهداری از خانواده‌ها به کار برده شدند.

در بین تمامی افراد مشهور و نامی اشخاصی مانند هلن کلر، تئودور روزولت، هامفری بوگارت و مارک تواین از این نژاد سگ به عنوان سگ خانگی نگهداری می‌کردند. در حال حاضر نگهداری از Pit bull‌ها به عنوان پرورش برای مبارزه ممنوع و جرم جنایی محسوب می‌شود. از زمانی که آموزش و تربیت این نژاد رواج پیدا کرد نگهداری از آن به عنوان سگ خانگی داوطلبان بیشتری پیدا کرد و از آن‌ها در جهت نگهبانی و محافظت شخصی استفاده شد.

منابع : +++++

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

‫۱۲ دیدگاه ها

 1. با سلام
  هم وطن گرامی احتراما چرا اطلاعت کاملا غلط نشر میدهید اولا سگ پیتبول اگه از ۲۷ کیلو رفت بالا خطا هست در ثانی این عکس های که گذاشتید فقط یکیش اونم مقدار کمی شبیه به پیتبول هست نکته بعد سگ پیت بول با خانواده مخصوصا کودکان رابطه بینظیر و به شدت عاطفی داره،
  پیتبول نه تنها گربه بلکه با هیچ حیوانی سازگار نیست حتی هم نژاد هاست حتی دیده شده موقع ای که جفت خوردن و قفل هستن به هم حمله میکنن
  پیتبول نمیتونه سفید باشه همچنین نمیتونه بلو (یک نوع رنگ خاکستری مانند) باشه چشم روشن خطا محسوب می شود
  پیتبول بودن هیچ گونه اموزشی به راحتی قابل نگهداری هست و حتی به راحتی میتوان فرزند را بهش سپرد
  حرفم رو کوتا میکنم و اینکه سگ american pitbull terrier فقط یک‌تیپ هست و هیچ گونه تیپ بندی نداره
  منبع حرفم صفر به ۲۲کشور خارج از اسیا فقط درجهت حیوانات هست با پرورش دهندگان بسیار شناخته شده اشنا شدم و ازشو اطلاعات مفیدی گرفتم مخصوصا مکزیکی ها ضمن اینکه خودم چهار قلاده پیتبول دارای شجره معتبر مکتوب و تست دی ان ای و کارشناسی شدا اوردم که در حال حاضر هجده تا شدن البته چند تاشون رو فرستادم دبی پیش پسر عموم
  مم از شما خواهش میکنم اینجور اطلاعات غلط رو نشر ندهید چون بشدت باعث گمراهی مخاطب میشود
  بابت غلط املایی متاسفم از اول دبستان املام صفر مطلق بودم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا