دانستنی‌های سلامتی

پیتزا صبحانه بخوریم یا نه؟ متخصصان چه می گویند؟

پیتزا صبحانه

یک مطالعه جدید ادعا می کند که خوردن پیتزا صبحانه خیلی بهتر از Cereal (نوعی ماده غذایی که از غلات به دست می آید و به عنوان صبحانه مصرف می شود)  است، اما متخصصان تغذیه این ادعا را رد می کنند.

۰

یک مطالعه جدید ادعا می‌کند که خوردن پیتزا صبحانه خیلی بهتر از Cereal (نوعی ماده غذایی که از غلات به دست می‌آید و به عنوان صبحانه مصرف می‌شود)  است، اما متخصصان تغذیه این ادعا را رد می‌کنند. ما می‌خواهیم در نت نوشت هر دو استدلال را بررسی کنیم. آیا پیتزا صبحانه سالمی است؟

در سراسر دنیا توصیه بر این است که پیتزا صبحانه بخورید!

پیتزا صبحانه

آیا به زودی پیتزاها را در وعده صبحانه هم می‌بینیم؟

Chelsey Amer به Daily Meal گفت: “ممکن است شگفت انگیز باشد اما مقدار کالری موجود در یک تکه متوسط پیتزا صبحانه با مقدار کالری یک کاسه از غلات و یک لیوان شیر برابر است. با این حال یک تکه پیتزا پروتئین بیشتری برای بدن فراهم می‌کند که می‌تواند شما را در طول روز سیر نگه دارد و تندرستی را برای شما به ارمغان آورد.”

انتشار پیتزا صبحانه با محبوبیت بیشتری نسبت به سریال‌ها (Cereals) مواجه شد و مقالات بسیاری از کارشناسان تغذیه ادعای گسترش جایگاه پیتزا را رد کردند.

Natalie Rizzo متخصص تغذیه می‌گوید: “اگر شما یک پیتزای تازه درست شده با گوجه فرنگی و نعناع و پنیر پاشیده شده روی آن را میل کنید، می‌توانید یک وعده غذایی مغذی با کربوهیدرات و پروتئین داشته باشید. اما اگر شما چند برش بزرگ را که پر از پنیر پیتزا و روغن است بخورید، چیزی حدود ۶۰۰ کالری و مقدار زیادی چربی اشباع را وارد بدن خود کرده اید.”

آمر گفت: “یک تکه پیتزا شامل چربی و مقدار کمتری قند نسبت به غلات (Cereal) است به همین دلیل شما با افت سریع قند مواجه نمی‌شوید.”

در واقع، تجزیه و تحلیل‌های گروهی از فعالان محیط زیست در سال ۲۰۱۴ نشان داد اکثر غلاتی که در فروشگاه‌های مواد غذایی به فروش می‌رسند، دارای قند بسیار زیادی هستند و به همین دلیل به اندازه کافی سالم نیستند تا به طور روزانه مصرف شوند. طبق این تحلیل‌ها برخی از غلات دارای قند بسیار زیادی هستند. کسی که روزانه از غلات معمولی مناسب کودکان استفاده می‌کند، در سال بیش از ۱۰ پوند قند را فقط از این منبع دریافت می‌کند. طبق آمار همین تحلیل ها، ۳۴ درصد کالری موجود در غلات به تنهایی متعلق به شکر است. از مجموع ۱۵۵۶ نوع سریالی که مورد مطالعه قرار گرفته بود، طبق گفته سازمان Health، تنها ۴۰ نوع از آن‌ها می‌توانند بیش از ۶۰ درصد شکر مورد نیاز روزانه را تامین کند.

آمر می‌گوید این‌ها دلایل کافی برای جایگزین کردن سریال‌های صبحانه در جاهای دیگر دنیا است.

هرگونه بیانیه‌ای درباره این که پیتزا صبحانه سالم تر از غلات است، ادعایی بیش نیست. بیانیه او به یک سوال مهم اشاره می‌کند: آیا چیز سالمی در غلات وجود دارد؟

بیشتر بخوانید: پیشنهاد صبحانه سالم برای کودکان

سریال در مقایسه با پیتزا صبحانه

اهمیت پروتئین و فیبر غذاها به تازگی وارد سلامت آمریکا شده است. در واقع تولید کنندگان غلات در سال‌های اخیر با کاهش فروش محصولات خود رو به رو شده اند. با نگاهی اجمالی به پانل تغذیه، دانستن دلیل این کاهش فروش دیگر سخت نیست.

یک فنجان غلات حاوی ۱۱۰ کالری، ۱ گرم چربی، ۰٫۵ گرم چربی اشباع، ۱۵۰ میلی گرم سدیم، ۲۵ گرم کربوهیدرات، ۳ گرم فیبر و ۱۰ گرم شکر است.

اگر نصف فنجان شیر را به یک فنجان غلات اضافه کنید، ۱۵۵ کالری، ۱ گرم چربی، ۳۲ گرم کربوهیدرات، ۳ گرم فیبر و ۱۷ گرم شکر دریافت می‌کنید.

با این حال، اکثر مردم به مصرف همین مقدار اکتفا نمی‌کنند. در حقیقت طی یک گزارش اعلام شد، ۹۲ درصد از مصرف کنندگان همیشگی غلات، بیش از حد این خوراکی را مصرف می‌کنند. در یک کاسه ۱۲ اونسی غلات، اندازه سطوح مواد مغذی ۲۴ تا ۹۲ درصد بیشتر از مقدار توصیه شده است و در یک کاسه بزرگ تر مثلاً ۱۸ انسی، اندازه سطوح مواد مغذی ۴۳ تا ۱۱۴ درصد بیشتر است.

یک فنجان Froot Loops حاوی تقریباً ۳۰۰ کالری، ۳۳ گرم شکر یا به عبارت دیگر ۱۳۲ درصد قند مورد نیاز برای زنان و ۸۸ درصد قند مورد نیاز برای مردان است. در ادامه باید گفت که در یک تکه پیتزای متوسط، مقدار ۱۸۰ کالری، ۲۲ گرم کربوهیدرات، ۸ گرم پروتئین، ۲ گرم فیبر و ۳ گرم شکر است.

اگر پیتزای خود را با سبوس گندم و سبزیجات میل کنید سطح مواد مغذی آن بهبود می‌یابد و بهتر می‌شود. با این اعداد، ممکن است توصیه آمر کمی بیشتر حس شود.

پیتزا صبحانه منبع خوبی از سبزیجات، سس گوجه فرنگی و پروتئین است. با این حال معمولاً پیتزا عموماً با آرد سفید صاف شده که حاوی چربی اشباع، سدیم و… هست، ساخته می‌شود. همچنین نسبت کربوهیدرات و چربی به پروتئین بالاتر از آن چیزی است که می‌خواهیم.

اما Harris pincus نشان می‌دهد که: “غلات دارای ویژگی‌های بسیار زیادی هستند که هنوز اثبات نشده اند.”

همچنین وی افزود: “از آنجایی که بیشتر غلات غنی شده هستند، می‌توانند به عنوان منبع مهمی از مواد مغذی مورد توجه قرار گیرند. شما ممکن است از سریال‌ها به مقدار کافی در رژیم غذایی خود، به ویژه برای کودکان استفاده نکرده باشید.”

غلات شامل کلسیم، پتاسیم، ویتامین D، ویتامین B، فیبر و دانه‌های کامل غلات است.

طبق یک مطالعه افرادی که به طور مرتب غذاهای آماده می‌خورند در مقایسه با کسانی که غلات و غذا‌های مشتق شده از آن‌ها مانند غلات را مصرف می‌کنند، بیش تر در معرض خطر مرگ و بیماری هایی از جمله: بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و سرطان قرار می‌گیرند. این مطالعه نشان می‌دهد که باید به طور مرتب از دانه‌های کامل غلات استفاده شود. اگر تمایل ندارید، مجبور نیستید به عنوان صبحانه یک فنجان پر از غلات و مشتقات آن را بخورید. فقط مطمئن شوید که یک گزینه سالم را برای صبحانه انتخاب کرده اید، چیزی که مواد مغذی گفته شده و مقدار قند پایینی داشته باشد.

Harris pincus گفت: “به دنبال ماده‌ای باشید که از دانه‌های کامل غلات مانند گندم یا جو ساخته شده باشند و هر وعده حاوی ۳ گرم فیبر و حداکثر حاوی ۶ گرم قند باشند.”

Rizzo گفت: “اکثر غلات با مواد قندی مانند ماشمالوها و تراشه‌های شکلاتی شیرین می‌شوند و نسبت به یک دسر استاندارد مواد غذایی زیادی ندارند.”

اما برخی از انواع دیگر غلات قند کمتر و فیبر و پروتئین خوبی دارند.

خوردن آن‌ها با شیر که دارای پروتئین و ۹ ماده ضروری مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی است، می‌تواند یک صبحانه نسبتاً کامل و متعادل باشد.

در نهایت غلات آسان ترین غذا برای صبحانه هستند زیرا به پخت و پز و تمیز کاری بعد از آن نیازی نیست. اما با این وجود امروزه مصرف کنندگان از رستوران‌ها و تولید کنندگان غذاهای آماده می‌خواهند تا گزینه‌های ساده تر، سالم تر و خوشمزه تر نسبت به قبل را ارائه دهند. در جدول زیر به مقایسه مواد غذایی موجود در یک تکه پیتزا، یک فنجان غلات ساده و دیگر گزینه هایی که برای صبحانه سریع حاضر می‌شوند، می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: صبحانه سالم : چند پیشنهاد صبحانه سالم برای شروع یک روز عالی و پرانرژی

جدول مقایسه مواد درپیتزا صبحانه و سریال ها

جدول مقایسه مواد در پیتزا صبحانه و غلات

بیشتر بخوانید: فواید صبحانه : چرا باید خوردن وعده غذایی صبحانه را جدی بگیریم؟

نویسنده: فائزه قربانی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا