حیوانات خانگی

بازی با سگ: چطور با سگ خود اصولی بازی کنیم؟

بازی با سگ نه تنها جنبه سرگرمی برای این حیوان خانگی را دارد بلکه یکی از راه‌های آموزش و تربیت سگ به شمار می‌رود. اگر سگ خانگی دارید حتما باید روش صحیح بازی کردن با این حیوان را بیاموزید و بهتر است که بازی‌هایی که می‌تواند در رشد و آموزش سگ تاثیر گذار باشند را بهتر بشناسید. در این مقاله سعی داریم روش‌های اصولی و صحیح بازی با سگ را به شما بیاموزیم، با نت نوشت همراه باشید.

بازی با سگ

چرا باید با سگ خود بازی کنید؟

بازی با سگ مزایای بسیاری برای سگ شما دارد. ارتباط برقرار کردن شما در حین بازی یکی از روش‌هایی است که به شما کمک می‌کند در زمان بازی با سگ خود ارتباط عاطفی بیشتری برقرار کنید و پیوند عاطفی بین شما عمیق تر شود.

چند مزیت بازی با سگ از این قرار است:

آموزش‌ها در حین بازی

بازی با سگ به این حیوان کمک می‌کند که ترفندهای بسیاری را در حین بازی بیاموزد. این بازی‌ها به کنترل و آموزش سگ کمک می‌کند. این که سگ در حین بازی بتواند اسباب بازی‌ها را در دست خود گرفته و یا با دهانش جابه جا کند نشان می‌دهد که یاد گرفته از دست و دهان خود به درستی استفاده کند.

معمولا سگ هایی که با دست و یا دهان خود اسباب بازی‌های مختلف را جابه جا می‌کنند و با آن‌ها بازی می‌کنند، سگ‌های کم خطر تر و یا بی خطر هستند.

معمولا سگ هایی که با دست و یا دهان خود اسباب بازی‌های مختلف را جابه جا می‌کنند و با آن‌ها بازی می‌کنند، سگ‌های کم خطر تر و یا بی خطر هستند.
معمولا سگ هایی که با دست و یا دهان خود اسباب بازی‌های مختلف را جابه جا می‌کنند و با آن‌ها بازی می‌کنند، سگ‌های کم خطر تر و یا بی خطر هستند.

ضربه‌های سگ را کاهش دهید

کنترل هیجان و مهار کردن ضربه‌های دست و یا پا در سگ‌ها کار دشواری است. سگ‌ها به طور معمول پارس می‌کنند. سگ هایی که بیاموزند که چگونه بازی کنند به راحتی می‌توانند پارس کردن را کاهش دهند.

معمولا این سگ‌ها مودب تر هستند و هنگامی که بازی می‌کنند هیجان زده می‌شوند و کمتر با دست و یا پای خود به اطرافیانشان ضربه وارد می‌کنند. شما به راحتی می‌توانید به سگ خود هنگام بازی یاد دهید که چگونه کمتر به اطرافیانش ضربه بزند.

مهارت آموزی حین بازی

یکی از نکات مثبتی که بازی با سگ به همراه دارد آموختن یک یا چند مهارت است. معمولا سگ‌ها در حین بازی کارهایی را یاد می‌گیرند که تا حالا انجام نداده اند. در صورتی که بازی همراه با پاداش باشد به راحتی می‌توانند یک مهارت را یاد بگیرند و هر زمان که بازی هم انجام نمی‌شود آن مهارت آموخته شده را اجرا کنند. بیشتر بازی‌های رقابتی به ویژه ورزش‌های رقابتی مهارت‌های جدیدی به سگ می‌آموزند که در تربیت آن‌ها بسیار موثر خواهند بود.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] آموزش سگ: تربیت سگ و مهمترین فرمان‌هایی که باید بیاموزد!

انواع بازی با سگ

بازی هایی که با سگ می‌توان انجام داد به چند رده تقسیم می‌شوند که هر کدام شامل چند نوع بازی می‌شوند. به طور کلی بازی‌های سگ شامل این دسته بندی هستند:

 • بازی‌های آموزشی
 • بازی‌های ورزشی
 • بازی‌های دستوری
 • بازی‌های کلاسیک

بازی‌های آموزشی

در بیشتر بازی‌های آموزشی یک مربی حرفه‌ای حضور دارد که به کنترل و آموزش سگ می‌پردازد. در این رده بازی‌ها مهارت‌های خاصی به سگ آموزش داده می‌شود. شاید سگ شما یک یا دو بازی را بیشتر دوست نداشته باشد به همین دلیل این وظیفه شماست که  می بایست کشف کنید سگ شما چه نوع بازی را بهتر انتخاب می‌کند و دوست دارد.

بازی‌های آموزشی بر خلاف اسمشان معمولا ساده هستند و پیچیدگی خاصی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. بازی‌های آموزشی را در هر مکانی می‌توانیم به راحتی انجام دهیم و نیاز به تجهیزات و وسایل خاصی برای انجام آن ندارید. به چند مورد بازی آموزشی برای سگ اشاره می‌کنیم.

آموزش انتظار یا صبر به سگ می‌آموزد برای دریافت غذا و یا هر مسئله هیجان انگیز دیگر صبور باشد.
آموزش انتظار یا صبر به سگ می‌آموزد برای دریافت غذا و یا هر مسئله هیجان انگیز دیگر صبور باشد.

آموزش صبر

مقداری غذای سگ را در داخل یکی از دستان بسته خود پنهان کنید و به سمت سگ بروید. سگ در این بازی سعی می‌کند غذا را به هر طریقی از شما بگیرد. ممکن است کمی ناله کند، به دستان شما ضربه‌های کوچک بزند و یا این که  به داخل آغوشتان شیرجه بزند… ولی در نهایت تلاش می‌کند که غذا را از بین دستان شما بگیرد.

شما در این بازی با سگ می‌بایست پس از تلاش‌های زیاد حیوان یک ثانیه صبر کنید سپس غذا را با دست دیگر به سمت دهانش بگذارید. این بازی را سخت تر کنید، زمان یک ثانیه را هم افزایش دهید تا به آن جایی که سگ را مجبور کنید بنشیند و شما برایش غذا ببرید. این بازی به سگ می‌آموزد برای دریافت غذا و یا هر مسئله هیجان انگیز دیگر صبور باشد.

نگاه معنا دار

بسیاری از سگ‌ها را دیده اید که با نگاه صاحبان خود کاری را انجام می‌دهند. شما می‌توانید به سگ خود بیاموزید که با نگاه کردن شما به جستجوی اشیا برود و برای این کار پاداش بگیرد. زمانی که با سگ خود پیاده روی می‌کنید به یک شی مثلا یک دوچرخه خیره شوید و کلمه‌ای که به عنوان دستور قرار است اجرا شود مثلا ” برو ” را بلند بگویید.

سگ به سمت وسیله‌ای که شما به آن خیره شده اید می‌دود و آن را می‌گیرد. اگر دفعات نخست این بازی به درستی اجرا نشد نگران نباشید. احتمالا یا به وسیله مورد نظر خیلی نزدیک هستید و یا رفتارتان درست نبوده است.

پس از چند مرتبه تکرار واکنش سگ به شی مورد توجه شما جلب خواهد شد. این بازی کمک می‌کند سگ در حین پیاده روی کمتر پارس کند و توجه بیشتری به صاحب خود داشته باشد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] پارس کردن سگ: چگونه از واغ واغ کردن بی موقع سگ جلوگیری کنیم؟

بازی‌های دستوری

بیشتر سگ‌های خانگی علاقمند هستند که از یک شخص پیروی داشته باشند. سگ‌ها بسته به نژادی که دارند قدرت فرمان پذیری بالایی متغییری خواهند داشت. صاحبان می‌توانند در حین دستور دادن به سگ خود بسیاری از امور روزانه آن‌ها را هم اصلاح کنند و آموزش آن‌ها را تکمیل کنند.

بازی‌های دستوری در هر زمان قابل اجرا می‌باشد تنها به صبر زیاد صاحبان سگ بستگی دارد. مدت زمانی که برای بازی‌های دستوری صرف می‌شود معمولا دوره‌ای است و پس از گذراندن دوره آن‌ها به طور عادی سگ‌ها از یک دستور تبعیت خواهند کرد.

دستور بنشین

دستورات بسیاری هست که می‌توان برای بازی با سگ به کار برد. بنشین، بمان، دراز بکش، دست بده و … از جمله دستوراتی هستند که همگی به یک روش اجرا می‌شوند. یکی از پر کاربرد ترین دستورات که در زمینه تربیت سگ نیز موثر است دستور ” بنشین” است.

زمانی که سگ بیاموزد با دستور بنشین صاحب خود سر جایش بنشیند می‌توان دستور بعدی را با او تمرین کرد. برای انجام دستور بنشین نیاز به دوره زمانی ۱۵ روزه دارد. شاید در ابتدا کمی مشکل بیاید ولی کافی است که چند روز امتحان کنید تا نتیجه را مشاهده کنید. در بین روز یا حتی بین تمامی کارها از سگ خود بخواهید که در محل خود بنشیند.

این کار را با اشاره دست نیز همراه کنید تا در حافظه سگ بماند. در روز‌های نخست این بازی سگ به راحتی از شما تبعیت نخواهد کرد ولی پس از مدتی با اشاره دست و یا کلام شما به راحتی در محلی که اشاره می‌کنید خواهد نشست.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] بوی سگ: چگونه بوی بد سگ را در خانه از بین ببریم؟

دستورات بسیاری هست که می‌توان برای بازی سگ به کار برد. بنشین، بمان، دراز بکش، دست بده و . . . از جمله دستوراتی هستند که همگی به یک روش اجرا می‌شوند. یکی از پر کاربرد ترین دستورات که در زمینه تربیت سگ نیز موثر است دستور " بنشین " است.
دستورات بسیاری هست که می‌توان برای بازی سگ به کار برد. بنشین، بمان، دراز بکش، دست بده و . . . از جمله دستوراتی هستند که همگی به یک روش اجرا می‌شوند. یکی از پر کاربرد ترین دستورات که در زمینه تربیت سگ نیز موثر است دستور ” بنشین ” است.

بازی‌های کلاسیک

یک سری بازی با سگ وجود دارد که در رده بازی‌های کلاسیک به شمار می‌آیند. این بازی‌ها معمولا قدیمی هستند ولی بیشتر جنبه بازی و سرگرمی برای سگ را دارد. از جمله این بازی‌ها می‌توان به پرتاب توپ و آوردن آن، اسباب بازی به سر قلاب ماهیگیری و . . . اشاره کرد.

پرتاب توپ و آوردن آن

یکی از بازی‌های کلاسیک که برای سگ‌ها نیز بسیار سرگرم کننده و جالب است بازی پرتاب توپ و آوردن آن است. معمولا این بازی قدیمی به این صورت انجام می‌شود که یک توپ در یک فضای بسیار وسیع به دور دست پرت شده و سگ برای آوردن آن می‌دود و در نهایت آن را به صاحب خود باز می‌گرداند.

سگ برای گرفتن اسباب بازی جست و خیز می‌کند و تلاش می‌کند که اسباب بازی را با دست و یا دهان خود بگیرد. شما اسباب بازی را هدایت می‌کنید و این به آن معنا است که پس از مدتی می‌توانید اسباب بازی را در دسترس سگ قرار دهید و حتما او را تشویق کنید.
سگ برای گرفتن اسباب بازی جست و خیز می‌کند و تلاش می‌کند که اسباب بازی را با دست و یا دهان خود بگیرد. شما اسباب بازی را هدایت می‌کنید و این به آن معنا است که پس از مدتی می‌توانید اسباب بازی را در دسترس سگ قرار دهید و حتما او را تشویق کنید.

دنبال کردن یک اسباب بازی

این بازی نیز یکی دیگر از بازی‌های قدیمی است که معمولا جهت افرادی که مکان و فضای باز و بزرگی برای بازی با سگ ندارند کاربرد دارد. به وسیله‌ای مانند چوب ماهیگیری یک اسباب بازی مورد علاقه سگ را می‌بندیم و آن را بالاتر از سر سگ حرکت می‌دهیم. سگ برای گرفتن اسباب بازی جست و خیز می‌کند و تلاش می‌کند که اسباب بازی را با دست و یا دهان خود بگیرد. شما اسباب بازی را هدایت می‌کنید و این به آن معنا است که پس از مدتی می‌توانید اسباب بازی را در دسترس سگ قرار دهید و حتما او را تشویق کنید.

بازی‌های ورزشی

بازی‌های ورزشی علاوه بر این که بسیار سرگرم کننده و جالب هستند، برای سلامتی فیزیکی سگ نیز بسیار موثر می‌باشند. بیشتر نژاد‌های سگ ورزش کردن را دوست دارند و از سایر بازی‌های ورزشی استقبال می‌کنند.

بازی‌های ورزشی سگ اگر به صورت رقابتی انجام گیرد بیشتر مفید خواهد بود. جست و خیز سگ هنگام پیاده روی‌های روزانه و یا این که یک اسباب بازی را هنگام پیاده روی از دسترس سگ پنهان کنید و اجازه دهید که با جست و خیز آن را پیدا کند. همه این فعالیت‌های فیزیکی به سلامت جسمی سگ کمک زیادی می‌کند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] غذای سگ: مغذی‌ترین و مضرترین مواد غذایی برای سگ کدامند؟

حلقه پلاستیکی، طناب نرم و یا هر اسباب بازی دیگر تهیه کنید. یک سر آن را با دست خود محکم بگیرید و یک سر دیگر را سگ با دهانش می‌گیرد. سعی کنید با کشیدن آن به سگ متوجه کنید که کشمکش زیادی بر سر آن دارید. شاید نسبت به نژاد سگ شما موفق شوید که اسباب بازی را به چنگ آورید ولی سعی کنید شما بازنده این بازی باشید.
حلقه پلاستیکی، طناب نرم و یا هر اسباب بازی دیگر تهیه کنید. یک سر آن را با دست خود محکم بگیرید و یک سر دیگر را سگ با دهانش می‌گیرد. سعی کنید با کشیدن آن به سگ متوجه کنید که کشمکش زیادی بر سر آن دارید. شاید نسبت به نژاد سگ شما موفق شوید که اسباب بازی را به چنگ آورید ولی سعی کنید شما بازنده این بازی باشید.

با سگ چه بازی‌هایی می‌توان انجام داد؟

 • یک قطعه اسباب بازی که جنس انعطاف پذیر و نرم داشته باشد برای سگ خود تهیه کنید. طناب و یا بند تقریبا بلندی به آن ببندید و اجازه دهید که سگ شما آن را گاز بگیرد و شما آن را آرام آرام از دهانش دور کنید. کنترل کردن این وسیله به دست شما سبب می‌شود که سگ فرمان پذیری بالایی پیدا کند و فک و دهانش مهار شود.
 • حلقه پلاستیکی، طناب نرم و یا هر اسباب بازی دیگر تهیه کنید. یک سر آن را با دست خود محکم بگیرید و یک سر دیگر را سگ با دهانش می‌گیرد. سعی کنید با کشیدن آن به سگ متوجه کنید که کشمکش زیادی بر سر آن دارید. شاید نسبت به نژاد سگ شما موفق شوید که اسباب بازی را به چنگ آورید ولی سعی کنید شما بازنده این بازی باشید.
  اجازه دهید بعد از کمی تلاش سگ موفق به گرفتن اسباب بازی شود. این بازی یک روش بسیار سرگرم کننده و جالب برای سگ است. شما به سگتان نزدیک تر شده و او را به یک چالش دعوت می‌کنید. این بازی در فروکش کردن پرخاش سگ نیز بسیار موثر است.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] ناخن سگ: چگونه ناخن سگ را کوتاه و مرتب کنیم؟

بشقاب پرنده یا در واقع Frisbee یک وسیله بازی بسیار مناسب برای سگ است.
بشقاب پرنده یا در واقع Frisbee یک وسیله بازی بسیار مناسب برای سگ است.
 • بشقاب پرنده یا در واقع Frisbee یک وسیله بازی بسیار مناسب برای سگ است. این بازی به سگ کمک می‌کند تا فعالیت بدنی خوبی داشته باشد و مسافت‌های طولانی را به راحتی طی کند. این بازی علاوه بر این که یک ورزش مناسب است آموزش‌های رفتاری بسیاری برای سگ دارد و معمولا بیشتر نژاد‌های سگ بازی با Frisbee را بسیار دوست دارند. از یک Frisbee بسیار نرم و لطیف که انعطاف پذیر است شروع کنید. آن را پرتاب کنید و اجازه دهید که سگ برای گرفتنش بپرد. در ابتدا مسافت‌های کوتاه را انتخاب کنید و Frisbee را در سطح پایین پرتاب کنید بعد از مدتی که هیجان سگ را مشاهده کردید می‌توانید مسافت را زیاد کنید و اجازه دهید سگ بدود.
 • اسباب بازی‌های مختلف را داخل ظرف غذا پنهان کنید و اجازه دهید زمانی که سگ کاملا سیر است به سراغ اسباب بازی برود. پیدا کردن یک اسباب بازی میان خوراکی‌های خشک برای سگ لذت بخش است.
 • اسباب بازی حباب ساز برای سگ خود تهیه کنید. یکی از بهترین سرگرمی‌ها برای سگ بازی حباب است. این اسباب بازی قیمت چندانی ندارد و معمولا زمان زیادی سگ را سرگرم می‌کند. می‌توانید از یک حباب ساز ساده بچه گانه شروع کنید. حباب درست کنید و از سگ بخواهید که آن‌ها را بگیرد. بی شک زمان زیادی را سگ با این حباب‌ها بازی می‌کند و از آن لذت خواهد برد.
 • بازی‌های آبی انجام دهید. از جمله بهترین و مفرح ترین بازی‌های سگ بازی آبی است. در استخر و یا دریا می‌توانید این کار را انجام دهید. به خصوص آن دسته از نژاد سگ‌ها که علاقه زیادی به آب و شنا دارند از این دسته بازی‌ها بسیار لذت می‌برند. می‌توانید در حین بازی در آب یک اسباب بازی مانند توپ را نیز به سگ بدهید تا در آب با آن بازی کند. اگر سگ شما شناگر خوبی نیست می‌توانید از استخر‌های پلاستیکی استفاده کنید. اسباب بازی یا توپ را به داخل استخر انداخته از سگ بخواهید آن را بیاورد. بسیاری از سگ‌ها آب بازی با شلنگ آب را هم خیلی دوست دارند.
 • جعبه حفاری تهیه کنید. یک روش بازی با سگ استفاده از شیوه حفاری است. همان طور که می‌دانید بیشتر سگ‌ها به خصوص برخی از نژاد‌ها علاقه زیادی به حفاری کردن و یا پنهان کردن یک شی در خاک یا گوشه‌ای دنج را دارند. می‌توانید. یک جعبه مقوایی را برای این کار در نظر بگیرید و در گوشه‌های از خانه یا حیاط قرار دهید تا سگ هر آن چه را که دوست دارد در آن پنهان کند. این بازی برای سگ بسیار سرگرم کننده است.
 • از حس بویایی قوی سگ برای بازی کردن با او استفاده کنید. می‌توانید یک خوراکی خوشمزه که سگ به آن بسیار علاقمند است را در گوشه‌ای از خانه پنهان کنید و اجازه دهید که سگ با بو کشیدن آن را پیدا کند. نیازی نیست وسیله یا خوراکی را به سختی پنهان کنید می‌توانید یک پتو یا بالشت روی آن قرار دهید و یا این که پشت یک میز یا مبل آن را پنهان کنید. به طور کلی سگ‌ها از جستجو کردن لذت می‌برند به خصوص این که در هنگام جستجو از حس بویایی خود استفاده کنند.
 • مسیر با مانع برای سگ آماده کنید. مسیری که هر روز سگ طی می‌کند تا به محل خواب یا غذا خوردنش برسد را با موانع ساده پر کنید. مثلا یک راه رو ساده در خانه را با وسایلی مانند جعبه، بالشت و یا گلدان پیچیده کنید و اجازه دهید سگ با عبور از موانع به محل مورد نظرش برسد.

منابع : ++

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. یه موضوع جالبی که گفتین اینه که حین بازی میتونیم به سگمون آموزش بدیم. این مورد من تابه حال تست نکردم و سعی میکنم این کار انجام بدم ببینم که چطور پیش میره روند آموزش. من الان یکی از این بازی های فکری برای سگم خریدم ولی دو نفری بازی میکنیم. یکم گیج میزنه و نمیتونه معماش حل کنه. شاید به خاطر سن کمش باشه. من توی مقاله بازی کردن با سگ پت پرس خوندم که بازی فکری برای سگ ها خوبه و ذهنشون درگیر میکنه و این باعث میشه ساعت ها درگیر باشن. این بازی ها به نظرم برای افرادی مثل من که کارمندن و بخشی از روز نیستن خیلی عالیه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا