دانستنی‌های سلامتی

علائم گردش خون ضعیف در بدن و درمان های طبیعی آن

علائم گردش خون ضعیف

علائم گردش خون ضعیف متعدد است. به طور مستقیم بر روی فرآیندهای تبادل انرژی بدن تاثیر می گذارد و باعث اضافه وزن شما می شود. همچنین مواد مغذی مورد نیاز پوست را کمتر به آن می رساند. در راستای داشتن گردش خون مناسب، داشتن یک وضعیت سالم بدنی، بسیار حائز اهمیت است.

۱+

گردش خون ضعیف ، اشکالی نیست که توسط شما ایجاد شده باشد و به طور قطع می توان گفت در وجود آن، هیچ گونه تقصیری ندارید. بلکه علت آن، بیشتر به دلیل دنیای مدرن و فاصله گرفتن از روش های مفید سنتی است. در ادامه با نت نوشت همراه باشید تا علائم گردش خون ضعیف و روش های برطرف کردن آن را بیاموزید.

بیشتر ما سبک زندگی بی تحرکی داریم؛ رژیم های غذایی که دنبال می کنیم، نامناسب هستند و ممکن است در سنین بالاتر سبب بروز نابسامانی هایی در بدن شوند. البته آلودگی های محیطی و استرس های روزمره را نباید فراموش کرد. ترکیب این عوامل نامساعد با سلامت بدن می توانند مشکلاتی همچون جریان خون ضعیف و این موارد را به وجود آورند:

 • کمبود اکسیژن رسانی به بافت ها و اعضای بدن
 • کم شدن انرژی
 • کم شدن ایمنی بدن
 • تغییرات هورمونی
 • متابولیسم پایین

در ادامه، لیست جامعی از علائم گردش خون ضعیف و راه های درمان آن شرح داده شده است.

علائم گردش خون ضعیف در بدن

 • اضافه وزن

جریان خون شما به طور مستقیم بر روی سطح متابولیسم بدن اثر دارد. هر چه گردش خون در یک بافت بیشتر باشد، فعالیت های شیمیایی بیشتری نیز در آن انجام می شود. پس گردش خون ضعیف به طور مستقیم بر روی فرآیندهای تبادل انرژی بدن تاثیر می گذارد و باعث اضافه وزن شما می شود.

 • افزایش خستگی

اگر ماهیچه های شما بعد از فعالیت های کوتاه، به شدت خسته می شوند؛ شاید به دلیل گردش خون ضعیف بدن باشد. انرژی ماهیچه ها به دنبال انجام فعالیت های فیزیکی، به سرعت کم شده و بازسازی این انرژی، بدون گردش خون مناسب و منظم انجام نخواهد شد.

 • سستی و خواب آلودگی مستمر

کم شدن خون رسانی به مغز، موجب به وجود آمدن خستگی و خواب آلودگی و احتیاج بیشتر به استراحت و خواب می شود (حتی اگر ۱۰ ساعت پیاپی خوابیده باشید). به همین دلیل، بیدار شدن از خواب با خستگی و بی رمقی و کم شدن انرژی در طول روز، می تواند به موجب گردش خون ضعیف در فرد باشد.

 • سرد بودن دست، پا، گوش و بینی

در بحث گردش خون ضعیف، بیشتر، قسمت های انتهایی یک اندام یا عضو آسیب می بینند. در این بین، تنها انگشتان دست و پا مد نظر نیستند؛ بلکه گاهی اوقات بینی و گوش ها حساس تر هستند و باید به عنوان اولین نشانه ها در اختلالات گردش خون در نظر گرفته شوند. سندرم رینود (Raynaud’s syndrome)، یکی از مشکلاتی است که به علت گردش خون ضعیف ایجاد می شود.

 • بی حسی یا خارش و سوزش در انگشتان دست و پا

گردش خون ضعیف همراه با اکسیژن کم که در قسمت های انتهایی اندام های بدن جریان دارد، اثراتی هم روی عصب های آن نواحی می گذارد. این شرایط که به عنوان هیپوکسی بافت شناخته می شود، با احساس ناخوشایند سوزش و خارش یا بی حسی در این نقاط آشکار می شود.

 • تاخیر در بهبود جراحت و کبودی

این، غیر ممکن است که هرگونه زخم و جراحت، بدون مواد منعقد کننده در خون بهبود یابد. پس آگاه باشید که در صورت پایین بودن گردش خون، سرعت بهبود زخم ها و آسیب ها در بدن شما با کندی روبرو خواهد شد.

یکی از مشکلاتی که افراد دارای دیابت با آن مواجه هستند نیز همین مورد است. زیرا رگ های خونی، سال ها بر اثر بالا بودن قند خون، آسیب دیده و در نتیجه، خون با سرعت کمتری در ارگان ها به گردش در می آید.

 • خشکی پوست

گردش خون ضعیف مواد مغذی مورد نیاز پوست را کمتر به آن می رساند. در صورت طولانی شدن این علائم، پوست، خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده که به دنبال آن چین و چروک روی پوست به وجود می اید.

 • ریزش مو

مو و ناخن، برگرفته از پوست است. پس سلامت پوست ناچاراً بر روی سلامت و زیبایی مو و ناخن نیز تاثیر خواهد گذاشت. مو و ناخن ضعیف و شکننده و ریزش مو می توانند برگرفته از مشکل ضعیف بودن گردش خون، درون بدن باشند.

 • Brain Fog

وقتی گردش خون کم شود، اولین پدیده ای که به وجود می آید، Brain Fog  است؛ اصطلاحی رایج در مورد حالتی که در مغز ایجاد شده و سبب عدم تمرکز، فراموشی لحظه ای و آشفتگی ذهنی می شود. انگار که مغز به دلیل نرسیدن خون لازم به آن و کمبود اکسیژن، در مه غلیظی قرار گرفته باشد.

 • کاهش سطح آگاهی (حافظه و حواس)

با توجه به مورد قبلی، این قضیه، یکی از جنبه های مهم سنجش عملکرد مغز است. آیا تا به حال پیش آمده که در تمرکز کردن دچار مشکل شوید ، نتوانید یک رویداد ساده را به خاطر بسپارید و یا به حوادثی که اطراف شما اتفاق می افتند بی توجه باشید؟ افزایش خون رسانی به مغز، می تواند حلال مشکلات شما باشد.

 • سرگیجه (یا ضعف) بعد از تغییر در وضعیت

اصطلاحاً به حالتی که فرد، تغییر وضعیت می دهد؛ مثلاً از حالت نشسته یا خوابیده به سرعت بر می خیزد و می ایستد و فشار خون به طور ناگهانی افت می کند، orthostatic hypotension گفته می شود. این مشکل، ممکن است دلایل متعددی داشته باشد؛ مانند کم شدن آب بدن، مصرف داروها و بیماری های عروقی. اما اغلب، علامت کم شدن خون دریافتی مغز، ناشی از افت گردش خون می باشد.

 • آسیب دیدن سیستم ایمنی، مبتلا شدن پی در پی به عفونت و آلودگی

در کنار انتقال اکسیژن در بدن، خون، به عنوان یک سیستم دریافت عمومی برای سلول های ایمنی و ساخت عامل های حفاظتی به شمار می رود. ضعیف شدن جریان خون در بدن، همچنین به این معنی است که ایمنی بافت های بدن، کم شده و بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند. پس با بالا بردن گردش خون، از بدنتان نیز محافظت می کنید.

 • مشکلات مربوط به هضم و گوارش

اینکه در معده، بدون هیچ دلیل مشخصی، احساس ناراحتی کنید؛ می تواند به این دلیل باشد که جریان خون در روده ها افت کرده است. روده ها به کمبود اکسیژن و مواد مغذی، بسیار حساس هستند. پس اگر به قسمتی از آن ها جریان خون کمتری برسد، ممکن است روده، اخطاری را به صورت مشکلات گوارشی از خود بروز دهد.

 • افزایش زمان پرشدگی مجدد مویرگی (CRT)

پزشکان از تکنیکی استفاده می کنند که طبق آن متوجه می شوند میزان گردش خون در اندام های فرد، تا چه حد است و آن، زمان پرشدن مجدد مویرگ هاست.

برای انجام این کار، یک دست را کمی بالاتر از سطح قلب بالا ببرید. پس از آن، با دست دیگر، به لبه ناخن یا کف دست، مقداری فشار وارد کنید تا زمانی که به رنگ سفید در بیاید. سپس، فشار را از روی آن بردارید و زمانی را که رنگ آن ناحیه از سفید به حالت طبیعی برگشت، اندازه بگیرید. این مدت نباید بیش از ۲ ثانیه طول بکشد. در غیر این صورت، بدن با گردش خون ضعیف مواجه است.

 

 علائم گردش خون ضعیف زمان پرشدگی مجدد مویرگی (CRT)

 

 

چه باید کرد؟

حال که با علائم گردش خون ضعیف آشنا شدیم، زمان آن رسیده تا روش های جبران آن را نیز فرا بگیریم؛ که بهترین راه، استفاده از غذاها، گیاهان و سبزیجاتی است که عملکرد شریان های قلب و در کل، گردش خون را بهبود ببخشند.

۱۰ درمان طبیعی برای بالا بردن گردش خون

سه جزء اصلی تشکیل دهنده برای داشتن جریان خون مناسب، عبارتند از:

 • قلب پر قدرت
 • رگ های سالم
 • خون با غلظت مطلوب و مناسب
 1. آبمیوه های طبیعی و تازه

یکی از بهترین مواد غذایی برای درمان گردش خون ضعیف ، آبمیوه های طبیعی هستند که خواص پاکسازی و قلیایی کردن خون را به همراه دارند. پس از خوردن آبمیوه تازه، آنزیم ها، فعال شده و رگ ها جهت بیشتر شدن جریان خون، بزرگ تر می شوند. آبمیوه سبز (ترکیبی از میوه ها و سبزیجاتی همچون سیب سبز، کلم، کاهو، خیار، لیمو،کلم پیچ، کرفس و…) و آب چغندر، بهترین گزینه ها جهت استفاده روزمره می باشند. اگر در بدن شما مشکلی در رابطه با گردش خون وجود داشته باشد، این آبمیوه ها، یک راه سالم، طبیعی و موثر جهت درمان آن هستند.

۲- آب کلم بروکلی

در آب کلم بروکلی، مقادیر زیادی glucoraphanin که در بدن به sulforaphane تبدیل می شود، وجود دارد. Sulforaphane در بدن انسان همانند یک معجزه عمل می کند. این ماده دارای مزایایی همانند بالا بردن مکانیزم دفاعی جهت پیشگیری و محافظت از رگ ها در برابر بیماری ها، بر طرف کردن آسیب های دفاعی به رگ های خونی قلب که بر اثر دیابت ایجاد شده اند، می باشد که همه این فواید، در جهت بهبود گردش خون ضعیف بدن هستند.

 

۳- مرکبات

مرکبات مانند لیمو، پرتقال، نارنگی و گریپ فروت، بهترین منابع دارنده ویتامین ث و فلاون ها (ماده ای در مرکبات جهت حفظ و نگهداری دیواره مویرگ ها) هستند. اگرچه که خاصیت اسیدی نیز دارند، اما باعث بهتر جریان داشتن خون در رگ ها و سم زدایی آنان می شوند. برش های کوچک از لیمو را به آبی که هر روز می نوشید، اضافه کنید تا از خواص بالقوه ای که برای خون دارد، بهره مند شوید.

 

۴- چای سبز ماچا

چای سبز ماچا، به حالت پودر قابل استفاده است و از چای سبز معمولی، خواص بیشتری دارد.

 

۵- گیاه جینگو بیلوبا

این گیاه، جنبه های مختلفی برای سلامتی دارد و یکی از مهمترین آن ها، رساندن خون به قلب است (چرخه خون کرونری). با این حال، تحقیقات نشان می دهند که این گیاه در درمان بیماری های کرونری، بسیار موثر عمل کرده و برای افراد سالخورده نیز مفید است.

 

۶- ویتامین ب ۳ (نیاسین)

بسیاری از مردم، هرروز از آسپرین (acetylsalicylic acid) جهت رقیق کردن خون استفاده می کنند. اما مشابه این دارو که هم طبیعی است و هم عوارض ندارد، ویتامین ب ۳ یا نیاسین است. بعد از گذشت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه از رسیدن نیاسین به بدن، رگ های خونی گشاد می شوند که علت آن، گرم شدن بدن است. این، همان اثر فوق العاده نیاسین بر روی بدن است.

نیاسین، قابلیت های زیادی دارد. مثلاً با افزایش جریان خون در بدن، بسیاری از علائم را بهبود می بخشد. همچنین با کم کردن فشار خون بالای بدن، خون را بیشتر به سمت پاها و انگشتان می فرستد که این مورد برای افرادی که دیابت دارند یا سالخورده هستند، بسیار مفید است.

همچنین جریان خون در گوش را بیشتر می کند که این مورد از سرگیجه و سوت کشیدن گوش جلوگیری می کند. به علاوه، نیاسین با زیاد کردن جریان خون وارد شده به مغز، میگرن و دردهای مزمن سر را درمان می کند.

 

۷- فلفل تند

ماده ای که باعث طعم بسیار تند درفلفل می شود، capsaicin نام دارد. این ماده، برای جریان خون بدن هم مزایایی به همراه دارد. مثلاً با افزایش کلسترول های مفید در بدن، از تشکیل شدن پلاک در رگ ها جلوگیری می کند، به وسیله ترکیبات nitric oxide، وضعیت شریان ها را بهبود بخشیده و به طور کلی سطح متابولیسم بدن را تنظیم می کند. این ها دلایلی هستند که بهتر است غذایتان اندکی تند باشد تا گردش خون بهتری در بدن داشته باشید.

 

۸- عصاره گیاه کیالک (Hawthorn)

در راستای افزایش جریان خون در بدن، عصاره این گیاه، بسیار سودمند است و خواص بی شماری را به همراه دارد. این عصاره در جهت بهبود وضعیت رگ های خونی و مهیا کردن شرایط بالا بردن گردش خون، کمک می کند؛ قلب را مقاوم می سازد، از لخته شدن خون جلوگیری می کند، سطح کلسترول را ارتقا می بخشد و حتی فشار خون را به حالت نرمال می رساند. یکی از موارد مهم؛ آن است که این گیاه در جهت بهبود بیماری های قلب و عروق نیز موثر است؛ بدون آنکه عوارض جانبی داشته باشد.

 

۹- زردچوبه

یکی از معروف ترین ادویه ها در سراسر جهان، زردچوبه است که مملو از Curcumin می باشد (این ماده، فنل طبیعی است که خواص حفاظتی از شریان ها را دارد). Curcumin عملکرد endothelial را به وسیله خنثی کردن رادیکال های آزاد افزایش می دهد و جریان خون را در رگ ها بالا می برد.

 

۱۰- درمان به وسیله اشعه مادون قرمز

یکی از دلایلی که این اشعه در بدن به بهبود مواردی همچون التهابات، زخم، درد و آسیب ها و بیماری ها و میکروب ها کمک می کند، خواصی است که در جهت بالا بردن جریان خون دارد. جریان خون بالا و مناسب به این معنی است که خون، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری را در خود به همراه دارد و می تواند مفاصل و قسمت های آسیب دیده را سریع تر درمان کند. بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه از گذشت برخورد این اشعه، جریان خون جهت بهبود عصب ها و مفاصل آسیب دیده گسترش می یابد، ساخت  nitric oxide افزایش پیدا می کند؛ به علاوه، احساس درد دراین نقاط، کم تر می شود.

 

تغییراتی در سبک زندگی برای درمان گردش خون ضعیف

 • بیشتر آب بنوشید

۵۰ درصد حجم خون از آب تشکیل شده و به این معنی است که هر چه آب کمتری بنوشید، مسیر حرکت برای خون، سخت تر شده و غلیظ تر می شود. همچنین به خاطر داشته باشید که در این موضوع، نوشیدن آبمیوه از آب بهتر است. زیرا در آبمیوه ها، مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها وجود دارند که سبب محافظت بیشتری از شریان ها می شوند. اما باز هم نوشیدن آب کافی در روز، برای بدن بسیار مهم و ضروری می باشد.

گردش خون ضعیف

 

 • خوردن غذاهای آماده را کم کنید.

این غذاهای آماده، دارای مقدار بسیار زیادی از مواد افزودنی مانند ادویه و رنگ های خوراکی و مواد نگه دارنده هستند. همین طور، این غذاها در روغن ها و موادی که تازه نیستند و چندین بار استفاده شده، درست می شوند که به همین دلیل، مواد مغذی زیادی در خود ندارند و زیان آور نیز می باشند.

داشتن رژیم غذایی که مملو از غذاهای آماده است، به سرعت، به عاملی تبدیل می شود که سلامتتان را تهدید کرده و باعث بیماری و اضافه وزن شما می شود. این غذاها، حاوی مقدار زیادی سدیم، چربی، قند و مواد مصنوعی و ساختگی هستند که بدن شما قادر به هضم آن ها نیست و ترکیب این مواد، به آلوده شدن خون می انجامند.

آلوده شدن خون = خون غلیظ = خون اسیدی = جریان خون ضعیف

 

 • روزانه تمرینات ورزشی کنید.

قلب شما، یک ماهیچه است و اطراف آن را دیواره های ماهیچه ای تشکیل داده اند. اما چه کاری می توان انجام داد تا این ماهیچه ها تقویت شوند؟ یکی از بهترین راه ها، تمرین و ورزش کردن است شما با این کار ماهیچه هایی که در گردش خون دخیل هستند را حرکت می دهید.

 

 • مراقب شکل و وضعیت بدنتان باشید.

در راستای داشتن گردش خون مناسب، داشتن یک وضعیت سالم بدنی، بسیار حائز اهمیت است. وضعیت هایی که باعث به وجود آمدن کشش و ناراحتی در گردن و کمر باشند، برای جریان خون مناسب نیستند و جریان خونی را که باید به مغز فرستاده شود، کم می کنند (که این مورد، یکی از رایج ترین دلایل سردرد است).

 

 • سیگار کشیدن را ترک کنید.

توتون، یک خطر بسیار جدی برای سیستم قلب و عروق شما است. پس ترک مصرف آن، یک پیشرفت برای وضعیت جریان خونتان محسوب خواهد شد. سیگارهای الکترونیکی نیز دست کمی از سیگار معمولی ندارند. آن ها از بخارهایی ساخته شده اند که درون آن ها، بوهای مصنوعی، مواد سرطان زا و شیمیایی و فلزات سنگین هستن؛ که این موارد غلظت خون را زیاد کرده و جریان خون بدن را کم می کنند.

 

 • لباس و کفش های متناسب با سایز خودتان بپوشید.

لباس های تنگ و کفش هایی که برایتان کوچک باشند، فشار اضافی به عضلات وارد کرده و جریان خون عبوری از آنان را محدود می کنند.

 

حال، با علائم جریان خون ضعیف و راه های ارتقای آن آشنا شدید. اما هنوز یک مورد دیگر باقی مانده است.

موارد ذکر شده بالا را نباید تنها برای یک بار انجام دهید.

برای گرفتن نتیجه طولانی مدت و درمان گردش خون ضعیف ، باید انجام موارد یاد شده در بالا را همانند یک عادت روزمره انجام دهید. این موارد، تاثیرات کوتاه مدت نیز دارند، اما طبیعتاً شما چیزی بیش از یک تاثیر مفید کوتاه و گذرا در بدن خود می خواهید.

 

 

نویسنده: زهرا اسلامی

منبع: juicing-for-health.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا