1397-11-30
دانستنی‌های سلامتی

ارتباط خواب با آلزایمر ؛ این دو بیماری با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارند!

کم خوابی و آلزایمر

طبیعتاً برای همه ما این سؤال ایجاد خواهد شد که چه ارتباطی میان کم خوابی و آلزایمر وجود دارد. محققان می گویند سالمندانی که در طول روز دچار خواب آلودگی می باشند، ممکن است پلاکی مضر در مغزشان ساخته شده باشد که نشان از نزدیکی زمان ابتلا به آلزایمر دارد.

طبیعتاً برای همه ما این سؤال ایجاد خواهد شد که چه ارتباطی میان کم خوابی و آلزایمر وجود دارد. همه ما از اینکه به آلزایمر مبتلا شویم هراس داریم، ولی بیشتر وقت ها دیر به رختخواب می رویم و برای ساعات خوابمان هیچ برنامه ریزی دقیق و منظمی نداریم. اگر می دانستید که کم خوابی و اختلالات خواب یکی از علل بسیار مهم در بروز آلزایمر زودرس است و ارتباط خواب با آلزایمر غیر قابل چشم پوشی است، از همین امشب زودتر می خوابیدید و بیشتر از قبل به ساعات خوابتان اهمیت می دادید.

ارتباط خواب با آلزایمر

محققان می گویند سالمندانی که در طول روز دچار خواب آلودگی می باشند، ممکن است پلاکی مضر در مغزشان ساخته شده باشد که نشان از نزدیکی زمان ابتلا به آلزایمر دارد. حال ما چگونگی این رخداد را بررسی خواهیم کرد، از ارتباط خواب با آلزایمر می گوییم و خواهیم گفت که آیا کم خوابی خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد؟ در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: علت های آلزایمر و زوال عقل

محققان در ارتباط با ارتباط خواب با آلزایمر می گویند که یکی از نشانه های آلزایمر تجمع پروتئینی به نام بتا-آمیلوئید در مغز می باشد. اعتقاد بر این است که یکی از مزایای خواب، از بین بردن بتا-آمیلوئید است و کم خوابی منجر به تشکیل این پروتئین می شود.

دکتر پراشانتی وموری استاد دانشکده رادیولوژی راجع به ارتباط خواب با آلزایمر گفت: “افراد سالخورده با خواب آلودگی بیش از حد در طول روز احتمالاً بیش از سایرین نسبت به تغییرات ناشی از بیماری آلزایمر آسیب پذیر می باشند.”

وموری خاطر نشان کرد که مطالعه جدید، تنها مطالعه ای تجربی است و به همین علت افزایش پروتئین بتا آمیلوئید ناشی از کم خوابی را اثبات نمی کند. وی همچنین افزود: “اگرچه، این پیوستگی که می گوید احتمالا ارتباطی میان خواب و بتا آمیلوئید وجود دارد، قوی است، اما اینکه این ارتباط دقیقاً چیست، واضح نمی باشد.”

بیشتر بخوانید: ارتباط کم خوابی و چاقی ؛ چرا افراد کم خواب بیشتر می خورند؟

محققان راجع به ارتباط خواب با آلزایمر مطرح می کنند که هنوز مشخص نیست که چه مقدار بی خوابی منجر به افزایش تجمعات بتا آمیلوئید می شود. وموری در ادامه گفت: “اگرچه افزایش بتا آمیلوئید نشانه ای از آلزایمر است، اما تنها حاکی از ابتلا به بیماری نیست و ممکن است تنها علائمی از افزایش سن باشد. خواب به عنوان عاملی مهم برای پاکسازی مغز از آمیلوئید مطرح شده است.”

این مطالعه تایید می کند که اختلال خواب ممکن است عامل مخاطره آمیزی برای بیماری آلزایمر از طریق افزایش آمیلوئید باشد. تیم وموری بر روی حدود ۳۰۰ نفر دارای سن ۷۰ سال و بیشتر که از مشکلات مغزی رنج نمی بردند مطالعاتی انجام دادند. زمانی که این مطالعه آغاز شد حدود ۲۲ درصد از آن ها با مشکل خواب آلودگی بیش از حد در طول روز درگیر بودند.

بر روی شرکت کنندگان مطالعه، یک بررسی در رابطه با خواب صورت گرفت و حداقل ۲ اسکن مغزی را بین سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۶ داشتند.

محققین در زمینه ارتباط خواب با آلزایمر اسکن ها را برای یافتن تغییرات احتمالی به وجود آمده در مغز مقایسه کردند. در نتیجه آن ها متوجه افزایش بتا آمیلوئید در نقاط کلیدی مغز در افراد گزارش شده با خواب آلودگی شدید در طول روز شدند.

بیشتر بخوانید: مواد خواب آور ؛ اگر خوب نمی‌خوابید این مواد غذایی را حتما قبل از خواب امتحان کنید !

بیشتر بخوانید: رابطه دیابت و آلزایمر

اختلالات خواب مشکلات و بیماری های بسیاری را برای فرد مبتلا به همراه خواهد داشت. محققان طی تحقیقاتی راجع به ارتباط خواب با آلزایمر پی برده اند که اختلالات خواب یک نشانه دقیق برای بروز آلزایمر زودرس است. محققان می گویند خواب های نا منظم و یا کم خوابی می تواند یک نشانه جهت بروز آلزایمر باشد. کم خوابی می تواند پروتئین های آمیلوئید را در مغز جمع کند، این روند در طی زمان منجر به بیماری مرگبار آلزایمر خواهد شد. البته این نخستین مرتبه است که پزشکان و محققین توانسته اند یکی از دلایل بسیار قطعی و بزرگ بروز آلزایمر زودرس را تشخیص داده و شناسایی کنند.

هر چند که اختلالات خواب و به خصوص کم خوابی بیماری های متعددی برای مغز و حافظه ایجاد می کند اما این بار طی تحقیقات کاملا مشخص شده است که این بیماری می تواند از خواب بد نشات گرفته باشد.

بیشتر بخوانید: راه های پیشگیری از آلزایمر و زوال عقل

کم خوابی و آلزایمر ؟ کدامیک اول بوده است ؟

طی تحقیقات صورت گرفته راجع به ارتباط خواب با آلزایمر ، الگوهای ضعیف خواب می تواند سبب پیشرفت بیماری آلزایمر شود. تغییرات بیولوژیکی که تحت تاثیر خواب است در آلزایمر به طور کاملا مشهود، مشخص است. دانشمندان در این زمینه در حال تحقیق و بررسی هستند که آیا آلزایمر سبب کم خوابی می شود و یا کم خوابی منجر به آلزایمر خواهد شد ؟ این مسئله در حقیقت همان مشکل ” ابتدا مرغ بوده یا تخم مرغ ” است.

تیم ۲۸۳ نفری محققین بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ مطالعات بسیاری را در این زمینه انجام دادند. از بین ۲۰۴ نفر مرد و ۷۹ نفر زن که همگی به آلزایمر مبتلا بودند تنها ۶۳ نفر می توانستند خواب خوبی داشته باشند. باقی افراد از انواع اختلالات خواب رنج می بردند.

از این افراد که مشکل خواب داشتند اسکن مغزی دقیقی انجام شد که نشان داد میزان غلظت پروتئین در مغز آن ها به شدت افزایش یافته است. یک خواب معمولی می تواند پروتئین های آمیلوئید را از مغز انسان پاک کند. در صورتی که خواب مختل شود این پروتئین ها جمع شده و پاک شدن آن ها با سختی همراه خواهد شد. همچنین محققان دریافتند که اختلال خواب نیز می تواند فعالیت سیناپسی را در مغز انسان افزایش دهد. این فرآیند منجر به انباشت پروتئین ها می شود.

بیشتر بخوانید: تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر با نوشیدنی های طبیعی

بیشتر بخوانید: بی خوابی زنان ؛ نشانه ها، راه حل و درمان این معضل میانسالی

خواب های طولانی روزانه

در ادامه بررسی ارتباط خواب با آلزایمر باید گفت یکی از علائم اختلال خواب، خواب آلودگی های شدید در بین روز است. افرادی که به اختلال خواب دچار می شوند، تنها بد خوابی شبانه نخواهند داشت بلکه بسیاری از افراد مسن به دلیل تجمع پروتئین ها در مغزشان، دچار خواب آلودگی روزانه می شوند. به این ترتیب فرد مسن تمایل دارد در میان روز به خواب عمیقی مانند شب فرو رود یا این که به سختی از خواب میان روز خود بیدار می شود. این تحقیق می تواند ارتباط بسیاری بین اختلال خواب و آلزایمر نشان دهد اما سابقه خانوادگی نیز یکی از پارامترهای موثر در ابتلا به آلزایمر است. مشکلاتی همچون، آپنه خواب، خواب ضعیف، بی خوابی و . . . نیز می بایست به طور جدیدی مورد توجه قرار گیرد تا نگرانی در زمینه ابتلا به آلزایمر زودرس وجود نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: از بین رفتن سلول های مغز با ۷ غذای رایج

بیشتر بخوانید: عوارض بی خوابی ؛ نشانه ها و راه حل گام به گام درمان

نویسنده: آرین میرزایی

منبع: www.webmd.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا