روانشناسی و موفقیت

پادزهر قوی تنبلی و به تعویق انداختن کارها را بشناسید!

خیلی وقت ها نقشه هایی می کشیم که علیرغم اهمیتی که برایمان دارند اجرایشان نمی کنیم و مدام آن ها را به تاخیر می اندازیم. پشیمان می شویم. احساس خوبی از به تعویق انداختن کارها نداریم ولی باز هم به دلایل مختلف کاری را که دوست داریم انجام دهیم با تنبلی به تعویق می اندازیم و خودمان هم می دانیم داریم تنبلی می کنیم. نت نوشت امروز برای تان هدیه ای دارد: پادزهر تنبلی و به تعویق انداختن کارها را در اختیارتان می گذارد.

علت به تعویق انداختن کارها

به علت های مختلفی تنبلی می کنیم و کارها را به تعویق می اندازیم. یکی خستگی است. وقتی خوب از خودتان مراقبت نکنید یا خوب نخوابید بیمار می شوید و حوصله ندارید و ذهن تان متمرکز نمی شود.

توجه زیاد به جزییات و درگیر کردن خودتان در مسائل روزمره که چندان هم مهم نیستند باعث می شود تا ذهنی خسته داشته باشید. آن قدر ذهن خود را درگیر می کنید که دیگر جایی برای تمرکز روی کار مورد علاقه تان و دنبال کردن آن باقی نمی ماند.

گاهی هم خود را با کارهای جدید مشغول می کنید بدون آن که در نظر بگیرید که برنامه هایی برای انجام دادن دارید که از قبل برای خودتان تعیین کرده اید.

همه این ها به نوبه خود بد نیست و البته نباید خودتان را سرزنش کنید. بلکه باید به دنبال راهی باشید تا هر چه زودتر دست به کار شوید و تنبلی را کنار بگذارید.

پادزهر تنبلی و به تعویق انداختن کارها

باید هر چه زودتر راه حل یا پادزهر تنبلی و به تعویق انداختن کارها را پیدا کنیم. در غیر اینصورت پس از مدتی احساس پوچی می کنیم و زندگی مان بدون آن که هدف و معنایی داشته باشد برایمان یکنواخت و خسته کننده می شود. به هر حال هر یک از ما برای انجام کاری در این دنیا حضور داریم. پس با راهکارهای زیر تنبلی را کنار بگذارید و با رسیدن به اهداف تان به زندگی تان معنای بیشتری ببخشید.

مراقبت از خود

حتما از خودتان بپرسید خسته هستید یا نه؟ آیا درست از خودتان مراقبت می کنید یا نه؟ به تغذیه، خواب، ورزش و تفریح به اندازه کافی توجه دارید یا نه؟ اولین کار این است که سالم باشید. و مهم تر این که وقتی کارتان را شروع کردید بی وقفه و بدون تعویق انداختن آن را ادامه دهید. شاید گاهی در میان کار به خودتان استراحتی بدهید مثلا با دوستی قهوه یا چای میل کنید، پیاده روی بروید، کتابی بخوانید. ولی این ها زنگ تفریح کوتاهی است تا با انرژی بیشتری دوباره به کار اصلی تان برگردید.

متعهد باشید

با خودتان یک عهد و پیمان ببندید. درست مثل وقتی که به دوستی قول می دهید برایش کاری انجام دهید. یا درست مثل زمانی که در محل کار هستید و طی یک برنامه زمانی کاری را به سرانجام می رسانید و تحویل مافوق تان می دهید.

پس برای خودتان زمان تعیین و خود را موظف به انجام آن کنید. اگر به همسرتان قول داده اید سی دی ها را مرتب کنید یا به فرزندتان قول داده اید او را به سینما ببرید حتما برای انجام کار یک وقت تعیین کنید و به قولتان عمل کنید.

برای کارهای بزرگ تر که زمان بیشتری می برد مثل کاهش وزن یک برنامه زمان بندی چند مرحله ای برای خودتان مشخص کنید. با این کار هدف بزرگ را به چند هدف کوچک دسته بندی می کنید که دست یابی به آن ساده تر است. با هر مرحله حتی می توانید به خودتان پاداش بدهید.

فضا را فراهم کنید

یکی از مشکلات اصلی تنبلی و به تعویق انداختن کارها محیط دور و برمان است که تمرکزمان را به هم می زند. انواع پیام ها از طریق ایمیل یا شبکه های اجتماعی، دیدارهای تکراری با دوستان از این جمله است.

بهتر است حتی برای دورهمی های دوستانه و چک کردن شبکه های اجتماعی زمان تعیین کنید. مثلا به خودتان قول بدهید که فیسبوک را به مدت نیم ساعت و مثلا ساعت ۸ غروب چک می کنم. حتی می توانید به دوستان صمیمی تان هم بگویید که فرضا شما روز دوشنبه بعدازظهر آزاد هستید.

وای فای، تلویزیون و حتی موبایل تان را خاموش کنید و روی کارتان متمرکز شوید. در واقع باید فضا را خودتان ایجاد کنید تا بدون دغدغه و مزاحمت های گوناگون به هدفتان برسید.

شادی ایجاد کنید

در هدفی که پیش رو دارید و کار یا کارهایی که می خواهید برای رسیدن به آن انجام دهید، بهتر است در مواقعی که کار زیاد، استرس زا، خسته کننده و حتی ترس آور است یک برنامه تفریحی برای خودتان در نظر بگیرید. یا  حتی در فواصلی یک کار شادی بخش مثل گوش دادن به موزیک های مورد علاقه تان داشته باشید. حتی می توانید تصویر سازی کنید. لحظه رسیدن به نقطه پایان و حسی که از خودتان دارید را در ذهن تان بسازید. مغز زود یاد می گیرد چگونه برنامه ریزی کند و وقتی در حال انجام کار هستید ناخودآگاه حس شادمادنی دارید.

منبع:

zenhabits.net

 

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا