دانستنی‌های سلامتی

بارداری دوم ، ریسک ها، سن و شرایط مناسب برای فرزندآوری

کودک تازه متولد شما می تواند بسیاری از بیماری ها را در ژن خود داشته باشد

محققان بیشتر در مورد مسائلی تحقیق می کنند که زنان را مسن تر به نظر می رسانند. آیا روند رو به رشد تاخیر در فرزندآوری باعث به وجود آمدن خطرات بهداشتی برای والدین و کودکان می شود؟ طبق مطالعه ای که در یک ژورنال معتبر منتشر شده است، در زنانی که بعد از یک بار زایمان اقدام به بارداری دوم دوباره می کنند، ممکن است پیامدهای نامطلوبی به وجود آید.

۰

محققان بیشتر در مورد مسائلی تحقیق می کنند که زنان را مسن تر به نظر می رسانند. آیا روند رو به رشد تاخیر در فرزندآوری باعث به وجود آمدن خطرات بهداشتی برای والدین و کودکان می شود؟ طبق مطالعه ای که در یک ژورنال معتبر منتشر شده است، در زنانی که بعد از یک بار زایمان اقدام به بارداری دوم دوباره می کنند، ممکن است پیامدهای نامطلوبی به وجود آید.

Elmerdahl Frederiksen، متخصص در این زمینه، گفت: “ما دریافته ایم که زنان باردار ۳۵ سال به بالا در مقایسه با زنان باردار ۲۰ تا ۳۴ سال، در معرض خطرات بیشتری از پیامدهای نامطلوب حاملگی هستند؛ از جمله ناهنجاری های کروموزومی، سقط جنین و زایمان زودرس.”

فردریکسن و همکارانش بیش از ۳۶۹۵۰۰ زن دانمارکی را که ۱۱ تا ۱۴ هفته از دوران بارداری خود را پشت سر گذاشته بودند، تا زمان زایمان مورد بررسی قرار دادند.

آن ها دریافتند که زنان بالای ۳۵ سال در معرض خطرات و عوارض خاص بیشتری هستند.

در بین زنان باردار ۲۰ تا ۳۴ ساله، ۰٫۵۶ درصد جنین ها دارای اختلالات کروموزومی بودند.

در مقایسه، درصد جنین های دارای اختلالات کروموزومی در زنان باردار مسن تر تقریباً دو برابر بود. آن ها دریافتند که ۱٫۳ درصد از زنان باردار ۳۵ تا ۳۹ ساله و ۳٫۸ درصد از زنان باردار بالای ۴۰ سال، دارای جنین هایی با اختلالات کروموزومی هستند.

خطر سقط جنین برای زنان باردار ۲۰ تا ۳۴ ساله ۰٫۴ درصد بود در حالی که این خطر برای  زنان باردار مسن تر بیشتر بود. طبق گزارشات، تقریباً ۱ درصد از زنان باردار ۳۵ تا ۳۹ سال و بیش از ۱٫۶ درصد از زنان باردار بالاتر از ۴۰ سال، دچار سقط جنین شدند.

زایمان قبل از ۳۴ هفته بارداری در ۱٫۲ درصد از زنان باردار ۲۰ تا ۳۴ سال، ۱٫۳۵ درصد از زنان باردار ۳۵ تا ۳۹ سال و بیش از ۲ درصد از زنان باردار بالای ۴۰ سال رخ داده است.

ارتباط بین افزایش سن و نتایج حاملگی نامطلوب زمانی که محققان ارتباطات فامیلی، شاخص وزن بدن، سیگار کشیدن، استفاده از تکنولوژی های تولید مثل یا تاریخچه حاملگی هایی با ناهنجاری های کروموزومی را کنترل کردند نیز تغییری نکرد.

فردریکسن توضیح داد: “لازم است اعلام کنیم پیام ما از این مطالعه این نیست که زنان در سنین بالاتر نمی توانند فرزندی داشته باشند، مهم این است که زنان درباره افزایش این خطرات آگاهی داشته باشند.”

او همچنین گفت: “ما امیدواریم که مطالعاتمان به غنی سازی درک این خطر و بالا رفتن آن کمک کند، بنابراین افراد می توانند عوامل موثر در تصمیمات خود را به تعادل برسانند و زمان بارداری خود را آگاهانه انتخاب کنند.”

در حالی که برخی از خطرات شناسایی شده بودند، نویسندگان این مصالعه اشاره کردند که تحقیقات آن ها نشان می دهد بارداری در مادران مسن، خطر به دنیا آوردن جنین های مرده و داشتن فرزندان مبتلا به ناهنجاری های مادرزادی را افزایش می دهد. با این حال آن ها اضافه کردند که در این باره تحقیقات بیشتری لازم است.

علاوه بر این، این مطالعه در دانمارک انجام شد که ممکن است آرایش جمعیت زنان آن بسیار متفاوت از سایر کشورها مانند ایالات متحده آمریکا باشد.

 آموزش و پرورش بدون قید و شرط

Judith Daniluk، استاد مشاور روان شناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا، معتقد است که آموزش زنان در مورد خطرات بارداری در سنین بالا بسیار مهم است. این آگاهی دادن، عاملی است که روی تصمیم گیری زنان برای بچه دار شدن تاثیر می گذارد.

دنیلوک می گوید که آموزش دادن مهم است، اما در صورتی که تاثیرگذار باشد.

در مطالعاتی که انجام شده است، زنان اذعان داشتند که می خواهند این اطلاعات را از پزشک خود دریافت کنند، اما پزشکان اغلب، سوالات خاصی از آن ها نمی پرسند. در صورتی که باید با سوال و جواب های خود آگاهی لازم را به مراجعه کننده ها بدهند.

به عنوان مثال، ارائه اطلاعات در مورد آزمایش های باروری، فریز کردن تخمک و تکنولوژی های کمک کننده به باروری، به طور بالقوه می تواند به زنان کمک کند تا برای بارداری برنامه ریزی درست داشته باشند و آن را بهتر درک کنند و بسنجند.

هنگامی که زنان در سنین بالا باردار می شوند، نظارت کافی، مشاوره بالینی و مراقبت های قبل از زایمان می تواند به آن ها کمک کند تا خطرات ناشی از این بارداری را کنترل کرده و کاهش دهند.

فردریکسن اشاره کرد: “در بسیاری از کشورها، زنان باردار با سنین بالا بیشتر تحت نظارت قرار می گیرند. این امر، خطر عوارض ناشی از بارداری در سنین بالا را کاهش می دهد و به پزشک کمک می کند.”

او ادامه داد: “تشخیص زود هنگام عوارض این حاملگی می تواند به طور بالقوه خطر ابتلا به زایمان زودرس را کاهش دهد. یا تشخیص زود هنگام نارسایی های مادر زادی، می توان اطمینان کافی و توجه متصدیان سلامت برای مراقبت های ویژه از نوزادان را تضمین کند.”

دنیلوک گفت: “پزشکان باید با مردان هم درباره اهداف برنامه ریزی خانواده و خطرات مرتبط با افزایش سن پدر و مادر صحبت کنند.”

او پیشنهاد کرد بسیاری از مردم باید از افزایش حمایت های مالی برای تنظیم خانواده و خدمات مراقبت از کودکان بهره مند شوند.

همچنین گفت: “این یک مسئله سیاسی عمومی نیست، درحالی که باید باشد.”

 سن و شرایط مناسب بارداری و فرزندآوری

میانگین سن مادران باردار در ایالات متحده و بسیاری از کشور های دیگر افزایش یافته است. عوامل زیادی بر تصمیم گیری زنان برای مشخص کردن زمان بارداری تاثیرگذار است. اگرچه میل و آمادگی احساسی برای والدین و تصمیم گیری آن ها نقش مهمی را ایفا می کند، اما این فقط یکی از عوامل مهم است و ممکن است بزرگ ترین آن ها نباشد.

طبق گفته دنیلوک، دلیل اصلی بالا رفتن سن بارداری در زنان این است که آن ها شریک زندگی خود را هنوز پیدا نکرده اند تا با او تشکیل خانواده دهند.

دنیلوک گفت: “اکثر زنان هنوز اعتقاد دارند که وظیفه نگهداری فرزند در یک رابطه، بیشتر به عهده آن‌ ها است.” اما متخصصان معتقدند که فرزندان باید در یک خانواده همراه با پدر و مادر رشد کنند.

دنیلوک همچنین گفت: “پیدا کردن یک شریک که برای داشتن بچه آماده است، به زندگی متعهد است و از همه نظر مناسب است، می تواند چالش برانگیز باشد.”

فشار های اقتصادی، شکل روابط، زندگی زنان و تصمیم گیری های آن ها برای تشکیل خانواده و بچه دار شدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

دنیلوک افزود: “آن ها می خواهند اطمینان حاصل کنند که وفتی دارای فرزند می شوند، می توانند از عهده نگهداری آن ها بر بیایند. این بدان معنی است که بسیاری از زنان منتظر می مانند تا کارهای خود را انجام دهند و به اندازه کافی از درامد خوبی برخوردار باشند تا بتوانند بگویند: بله من اکنون می توانم از عهده انجام دادن این کار بر بیایم.”

فقدان یک مراقبت ارزان قیمت با کیفیت بالا باعث وارد شدن فشار مالی به والدین آینده نگر می شود.

در اغلب موارد تاخیر در فرزند آوری به معنی انتخاب چیز های دیگر به جای آن نیست. این یک تصمیم ارزشمند است تا اطمینان حاصل شود که زنان آماده اند تا زمانی که وقتش رسید، این کار را انجام دهند. والدین باید زمینه مالی مناسب در رابطه شان داشته باشند تا بتوانند فرزندی را به دنیا بیاورند. این یک انتخاب مسئولانه است.

 

 

نویسنده: فائزه قربانی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا