دانستنی‌های سلامتی

میگو در بارداری و برای زنان باردار مجاز است یا خیر؟

میگو در بارداری
۲+

بسیاری از مواد غذایی برای زنان باردار مضر است و نخوردن آن‌ها بهترین احتیاط است. بسیاری از مواد غذایی دیگر نیز مفید بوده و توصیه می‌شود که حتما در طول این دوره از آن‌ها بیشتر مصرف کنند. میگو از جمله مواد غذایی بسیار پر خاصیت است که سرشار از مواد مغذی از جمله فسفر می‌باشد. اما این که خوردن میگو در بارداری و زنان باردار مفید هست یا مضر می‌بایست به درستی بررسی شود. تا بدون هیچ نگرانی مصرف آن انجام شود.

ما در نت نوشت به خانم‌های باردار راهنمایی می‌کنیم که در طول دوره بارداری خود چگونه با مصرف میگو کنار بیایند.

مزایا و معایب مصرف میگو در بارداری

میگو یک اصطلاح یا یک نام است که به هزاران گونه مختلف خرچنگ گفته می‌شود. بیشتر آن‌ها به گروه‌ها و طبقه بندی‌های Dendrobranchiata یا Caridea تعلق دارند.

با توجه به فراوانی مواد مغذی در بیشتر غذاهای دریایی زنان باردار تلاش می‌کنند تا در طول دوره بارداری خود این خواص را به جنین برسانند. اما بیشتر مصرف غذاهای دریایی مختلف مخصوصا غذاهایی که ممکن است به صورت خام مصرف شوند به دلیل سمی بودن فلزات موجود در آن‌ها می‌توانند برای جنین و مادر مشکل ساز باشند. زنان باردار می‌توانند میگو میل کنند زیرا به طور عادی غذاهای دریایی را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد.

غذاهای دریایی کم جیوه و غذاهای دریایی با جیوه سنگین. کم جیوه مانند میگو می‌باشد و غذاهای دریایی با جیوه سنگین هم مانند ماهی خال مخالی، کوسه ماهی و . . .

میگو برای زنان باردار مشکل ساز نخواهد بود چرا که این نوع گوشت دارای جیوه سبکی می‌باشد و مواد مغذی زیادی در بر دارد.

مزایای میگو در بارداری برای جنین

با توجه به فراوانی مواد مغذی در بیشتر غذاهای دریایی زنان باردار تلاش می‌کنند تا در طول دوره بارداری خود این خواص را به جنین برسانند

با توجه به فراوانی مواد مغذی در بیشتر غذاهای دریایی زنان باردار تلاش می‌کنند تا در طول دوره بارداری خود این خواص را به جنین برسانند

زمانی که میگو در دوران بارداری مصرف می‌شود، اسید چرب امگا ۳، اسید‌های آمینه، پروتئین‌ها و سایر مواد مغذی وارد بدن مادر باردار شده و جنین از آن‌ها تغذیه می‌کند. گونه‌های پر مصرف میگو معمولا از نوع selenium می‌باشند که حاوی مقادیر قابل توجهی آهن، ویتامین B12، فسفر، ید، کولین و مس است. این عناصر علاوه بر این که منابع عالی پروتئین به شمار می‌روند در رشد طبیعی جنین نیز بسیار موثر هستند.

اسید‌های چرب امگا ۳ بر روی سلامت قلب و کاهش کلسترول LDL و افزایش کلسترول HDL تاثیر می‌گذارد. این موضوع می‌تواند خطر ابتلا به آترواسکلروز و فشار خون بالا که معمولا در دوران بارداری مادران را اذیت می‌کند، تاثیر مثبت داشته باشد. همچنین مواد غذایی موجود در میگو نیز می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و بر سلامت استخوان‌های جنین تاثیر مثبت بگذارد.

آیا می‌توان میگوی خام خورد؟

بهترین حالت مصرف میگو در بارداری و زنان غیر باردار حالت تازه و سرخ شده است. این نوع میگو کمتر از سایر گوشت‌ها در خطر بیماری‌های مختلف قرار دارد. بهتر است میگو‌های یخ زده را کمتر مصرف کنید و میگوی تازه را جایگزین آن کنید.

چرا که میگوی یخ زده تبدیل به یک تکه گوشت سخت و لاستیکی می‌شود که مواد غذایی خود را تا حد زیادی از دست می‌دهد. توجه داشته باشید که پوست میگو را به خوبی بگیرید.

پشت سر میگو یک شکاف ایجاد کنید و رگ سیاه رنگی که پشت گردن قرار گرفته را بیرون بکشید و هیچ گاه آن رگ را نخورید. به این صورت میگو برای تمامی افراد حتی زنان باردار نیز قابل مصرف و مفید خواهد بود.

بیشتر بخوانید: بادام هندی در بارداری و برای زنان باردار مجاز است یا خیر؟

منبع + + +

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. Avatar

    Bianca

    ۲۸ مهر ۱۳۹۸ at ۶:۴۶

    I love shrimp!

    ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا