دانستنی‌های سلامتی

آیا خوردن میگو برای زنان باردار مجاز است یا خیر؟

میگو برای زنان باردار

آیا خوردن میگو برای زنان باردار مجاز است؟ میگو از جمله مواد غذایی بسیار پر خاصیت است که سرشار از مواد مغذی از جمله فسفر می باشد. اما این که خوردن میگو برای زنان باردار مفید هست یا مضر می بایست به درستی بررسی شود تا بدون هیچ نگرانی مصرف آن انجام شود.

تغذیه در دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بسیاری از مواد غذایی برای زنان بارداری مضر است و نخوردن آن ها بهترین احتیاط است. بسیاری از مواد غذایی دیگر نیز مفید بوده و توصیه می شود که حتما در طول این دوره از آن ها بیشتر مصرف کنند. میگو از جمله مواد غذایی بسیار پر خاصیت است که سرشار از مواد مغذی از جمله فسفر می باشد. اما این که خوردن میگو برای زنان باردار مفید هست یا مضر می بایست به درستی بررسی شود. تا بدون هیچ نگرانی مصرف آن انجام شود. ما در نت نوشت به خانم های باردار راهنمایی می کنیم که در طول دوره بارداری خود چگونه با مصرف میگو کنار بیایند.

میگو برای زنان باردار

میگو یک اصطلاح یا یک نام است که به هزاران گونه مختلف خرچنگ گفته می شود. بیشتر آن‌ها به گروه ها و طبقه بندی های Dendrobranchiata یا Caridea تعلق دارند. با توجه به فراوانی مواد مغذی در بیشتر غذاهای دریایی زنان باردار تلاش می کنند تا در طول دوره بارداری خود این خواص را به جنین برسانند. اما بیشتر مصرف غذاهای دریایی مختلف مخصوصا غذاهایی که ممکن است به صورت خام مصرف شوند به دلیل سمی بودن فلزات موجود در آن‌ها می توانند برای جنین و مادر مشکل ساز باشند. زنان باردار می توانند میگو میل کنند زیرا به طور عادی غذاهای دریایی را می توان به دو گروه تقسیم کرد. غذاهای دریایی کم جیوه و غذاهای دریایی با جیوه سنگین. کم جیوه مانند میگو می باشد و غذاهای دریایی با جیوه سنگین هم مانند ماهی خال مخالی، کوسه ماهی و . . .

میگو برای زنان باردار مشکل ساز نخواهد بود چرا که این نوع گوشت دارای جیوه سبکی می باشد و مواد مغذی زیادی در بر دارد.

مزایای خوردن میگو برای جنین

Shrimp

با توجه به فراوانی مواد مغذی در بیشتر غذاهای دریایی زنان باردار تلاش می کنند تا در طول دوره بارداری خود این خواص را به جنین برسانند

زمانی که میگو در دوران بارداری مصرف می شود، اسید چرب امگا ۳، اسید های آمینه، پروتئین ها و سایر مواد مغذی وارد بدن مادر باردار شده و جنین از آن‌ها تغذیه می کند. گونه های پر مصرف میگو معمولا از نوع selenium می باشند که حاوی مقادیر قابل توجهی آهن، ویتامین B12، فسفر، ید، کولین و مس است. این عناصر علاوه بر این که منابع عالی پروتئین به شمار می روند در رشد طبیعی جنین نیز بسیار موثر هستند. اسید های چرب امگا ۳ بر روی سلامت قلب و کاهش کلسترول LDL و افزایش کلسترول HDL تاثیر می گذارد. این موضوع می تواند خطر ابتلا به آترواسکلروز و فشار خون بالا که معمولا در دوران بارداری مادران را اذیت می کند، تاثیر مثبت داشته باشد. همچنین مواد غذایی موجود در میگو نیز می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و بر سلامت استخوان های جنین تاثیر مثبت بگذارد.

آیا می توان میگوی خام خورد؟

بهترین حالت مصرف میگو برای زنان باردار و غیر باردار حالت تازه و سرخ شده است. این نوع میگو کمتر از سایر گوشت ها در خطر بیماری های مختلف قرار دارد. بهتر است میگو های یخ زده را کمتر مصرف کنید و میگوی تازه را جایگزین آن کنید. چرا که میگوی یخ زده تبدیل به یک تکه گوشت سخت و لاستیکی می شود که مواد غذایی خود را تا حد زیادی از دست می دهد. توجه داشته باشید که پوست میگو را به خوبی بگیرید. پشت سر میگو یک شکاف ایجاد کنید و رگ سیاه رنگی که پشت گردن قرار گرفته را بیرون بکشید و هیچ گاه آن رگ را نخورید. به این صورت میگو برای تمامی افراد حتی زنان باردار نیز قابل مصرف و مفید خواهد بود.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا