دانستنی‌های سلامتی

ماده غذایی که به افراد مبتلا به MS کمک بزرگی می کند!

ماست های پروبیوتیک و کمک به افراد مبتلا به MS

محققان می گویند برخی از پروبیوتیک ها می توانند باکتری های روده  را در افراد مبتلا به MS به مولتیپل اسکلروزیس (MS) بهبود ببخشند.

۱+

محققان می گویند برخی از پروبیوتیک ها می توانند باکتری های روده  را در افراد مبتلا به MS به مولتیپل اسکلروزیس (MS) بهبود ببخشند. در چندین سال اخیر، متخصصان میکروب های روده را مواردی حیاتی ذکر کردند. اما در ۱۰ سال گذشته نشان داده شد که روده فعالیت هایی فراتر از هضم مواد غذایی را انجام می دهد و در سیستم ایمنی بدن نیز نقش دارد. دو نوع میکروب در روده وجود دارد:  آن هایی که اثر ضد التهابی دارند و آن هایی که سیستم ایمنی بدن را تحریک می کنند و باعث التهاب می شوند.

استفانی تانکو، یک پژوهشگر در دانشکده پزشکی هاروارد، می گوید : “هنگامی که باکتری ها از تعادل خارج می شوند، می توانند منجر به فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن شوند که باعث بیماری می شوند.”

 افراد مبتلا به MS

ماست های پروبیوتیک توانستند باکتری های روده در افراد مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس را بهبود بخشند

تانکو و همکارانش در هاروارد، مطالعه ای را منتشر کردند که نشان می دهد پروبیوتیک ها می توانند سلامت افراد مبتلا به MS را تغییر بدهند.

مطالعات قبلی، ارتباط بین باکتری روده و شدت بیماری MS  را نشان داده است. تانکو و یک تیم دیگر در مطالعات قبلی توانسته بودند که در افراد مبتلا به MS ، باکتری ها را جدا کنند. هنگامی که با یک روده سالم مقایسه کردند، اختلالات متفاوتی را مشاهده کردند.

در حالی که روده دارای باکتری های سودمندی است و ممکن است بیش از باکتری های التهابی نیز وجود داشته باشند.  به طور خاص، روده فرد مبتلا به MS ممکن است در Methanobrevibacter و Akkermansia افزایش و همچنین در Butyricimonas  کاهش یابد.

آیا پروبیوتیک ها به افراد مبتلا به MS کمک می کند؟

تانکو توضیح داد که تیم هاروارد تمایل داشتند به طور خاصی به این موضوع بپردازند: “آیا ما می توانیم از طریق مدیریت پروبیوتیک ها که برای ما مفید هستند، افراد مبتلا به MS  را درمان کنیم یا به آن ها کمک کنیم؟”

مطالعات به دو سوال پاسخ دادند:

اولاً، آیا می توان از طریق یک پروبیوتیک آن را تغییر داد؟

و اگر موفق بشویم، آیا  تغییراتی در سیستم ایمنی قابل مشاهده هستند؟

برای مدیریت MS روش هایی وجود دارد.  یکی از روش های مدیریت  MS، دستکاری پاسخ ایمنی بدن است، بنابراین باعث ایجاد واکنش ضد التهابی می شود. این تحقیق نشان می دهد که در سطح ایمنی، مصرف پروبیوتیک VSL3 به صورت خوراکی یک واکنش ضد التهابی ایجاد می کند.

این تیم  برای مطالعه خود نام Visbiome  که نام تجاری  VSL3  است را انتخاب کردند. Visbiome پروبیوتیکی قدرتمند است که بیش از یک دهه به وجود آن پی برده اند و شامل هشت سویه باکتری است که در ایالات متحده تولید می شوند.

Visbiome در حیوانات و انسان ها برای شرایط مختلفی مانند سندرم روده تحریک پذیر، کولیت اولسراتیو و دیابت استفاده شده است. “این، یکی از مشخصات ایمنی خوب است که در بیش تر پروبیوتیک ها مورد مطالعه قرار گرفته است.”

این مطالعه چه چیزی را نشان داد؟

مطالعه آزمایشی، شامل ۱۳ داوطلب سالم و کنترل شده و ۹ نفر از افراد مبتلا به MS بود.

در این مطالعه، از سه بیمارستان که در آن تست های عصبی و نمونه خون و نمونه مدفوع گرفته شده بود، بازدید شد.  پس از بازدید اولیه، شرکت کنندگان Visbiome  را برای دو ماه انجام دادند، سپس در دوره بعدی سایر آزمایش ها انجام شد.  شرکت کنندگان مصرف پروبیوتیک ها را متوقف کردند و پس از سه ماه، یک دوره دیگر از آزمایشات را انجام دادند. این تیم DNA های شرکت کنندگان را جدا کردند و سپس آن ها را برای توالی یابی فرستادند. محققان گفتند که به علت مصرف پروبیوتیک ها، به نظر می رسد که روده افراد مبتلا به MS شبیه روده افراد سالم شده اند. تانکو می گوید : “ممکن است ترکیبات میکروبی بیمار MS تغییر یابند و به این ترتیب نشان می دهند که روده تغییر پیدا کرده باشد.”

پروبیوتیک ها به صورت خوراکی مصرف می شوند،  اگرچه قرص ها می توانند توسط اسید معده نابود شوند ولی آن ها نیز مؤثر هستند. این مطالعه سؤالات دیگری را مطرح کرد: پیرامون سیستم ایمنی بدن چه می گذرد؟ به طور خاص، چه رویدادهایی در مغز اتفاق می افتد؟

پس از تجویز این پروبیوتیک، پروتئین های سیستم ایمنی در مقایسه با پروتئین های اولیه، فعالیت کم تری را نشان می دهند و این بدان معنی است که Visbiome دارای خواص ضد التهابی خارج از روده ای است.
تانکو گفت: “نتایج  بسیار هیجان انگیز بودند.” او افزود: “افرادی که سطح بالایی از لاکتوباسیلوس را در روده داشتند، سلول های ضد التهابی کم تری در خون آن ها وجود داشت.”

روده فرد مبتلا به  MS تمایل به افزایش باکتری های پرولاپلاسمی دارد.  این مطالعه نشان دهنده کاهش این فراوانی است.

قدم های بعدی

تانکو گفت: “این مطالعه می تواند تأثیر متقابلی  با دیگر درمان های MS داشته باشد، اما مطالعات بیشتری لازم است که یکی بر روی جنبه های بالینی تمرکز کنند و دیگری به جنبه های کارآیی توجه  کنند. ”

وی افزود: “ما نشان داده ایم که می توان با مدیریت پروبیوتیک ها، شرایط خارج از روده را تغییر داد و سپس یک آزمایش بالینی انجام شود که نتیجه بیماری را بهبود ببخشد.”

تانکو توصیه می کند که برای بیماران مبتلا به MS پیشرفته نیز مطالعاتی انجام بشود و پروبیوتیک ها نیز برای شرایط مختلفی از جمله HIV و آسیب های مغزی (TBI) مورد آزمایش قرار بگیرند.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد که چگونه پروبیوتیک ها می توانند اثرات مثبتی را برای کسانی که TBI دارند، تحت تاثیر قرار بدهند. موش های تغذیه شده با پروبیوتیک، ضعف شدید تروما را در نخاع خود نشان دادند و به این نتیجه می رسیم که پروبیوتیک ها در خارج از روده محافظت می شوند.

 

 

نویسنده: مهسا دهنوی

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا