اخبار تکنولوژی

گوگل و ایده‌ای انقلابی برای پیام رسان ها، Android Messenger به میدان می‌آید!

گوگل در “بخش پیامرسانی” سه استراتژی متفاوت را دنبال میکند. گزینه اول پیامرسان Allo بوده که برای همه کاربران طراحی شده، گزینه دوم پیام رسان Hangouts که برای کار گروهی و شرکت‌ها گزینه مناسبی است و گزینه سوم نیز Android Messages میباشد که برای ارسال پیامک ساخته شده است. با این حال، هیچ کدام از این گزینه‌ها تا آن اندازه موفق نبوده‌اند که کاربران را از واتس‌اپ، آی مسج و فیسبوک مسنجر به کوچ به سمت گوگل وادارد.

ممکن است به زودی در رابطه با گزینه آخر یعنی Android Messages شاهد انقلابی بزرگ باشیم! وبسایت Android Police به تازگی به “سورس کد” آخرین نسخه از پیامرسان Android Messages دست پیدا کرده و بر اساس گفته آنها، این کد دو ویژگی بسیار جذاب را در خود جای داده است.

اولین ویژگی که جالب نیز به نظر میرسد، حاکی از آن بوده که ممکن است کاربران به زودی بتوانند پیام‌های متنی را از طریق رایانه ارسال کنند. همانگونه که در حال حاضر، این قابلیت در پیام رسان‌های Whatsapp و Allo در دسترس است. طبق گفته Android Police، این ویژگی توسط مرورگرها و رایانه‌های زیادی پشتیبانی خواهد شد.

پیامرسان Android Messages
پیامرسان Android Messages

ممکن است این ویژگی مفید واقع شده و بتواند مشکلی را که کاربران اندرویدی سال‌ها با آن دست و پنجه نرم کرده و آن عدم وجود یک پیامرسان کامل از سوی گوگل بوده را برطرف کند!

در مقابل باید بگوییم که این ویژگی آنچنان نیز مفید نیست، چرا که پیام رسانی که تنها SMS ارسال کند چندان با معیارهای امروزی مناسب نمیباشد. حتی اگر در کنار پیامک، ارسال MMS نیز برای آن در نظر گرفته شود، هنوز هم هیچ کدام از ویژگی‌های یک پیام رسان مدرن را در خود ندارد.

در این شرایط سخن از استفاده گوگل از RSC به میان آمده است. RSC مخفف “سرویس های غنی ارتباطی” بوده و به عبارتی نسل آینده پیام محسوب میشود. Android Messages را میتوانیم به نوعی RSC گوگل بدانیم.

RSC شامل ویژگی‌هایی چون افزایش کیفیت تصاویر، شاخص‌های تایپ کردن و گزینه‌های مفید دیگری میباشد. با این حال برای استفاده از آنها نیاز است تا اپراتورهای تلفن همراه از آن پشتیبانی کنند.

طبق بررسی تیم Android Police، در نسخه آخر این پیام رسان کدی وجود داشته که بسیار نزدیک به توضیح ارائه شده برای RSC است.

آیا گوگل در نهایت راه صحیح را پیدا کرده است؟

یافت شدن کدی شبیه به RSC در نسخه اخر Android Messages ما را با چهار احتمال متفاوت رو‌به‌رو میکند:

  1. این کد چندان مهم نبوده و قرار نیست به نکته مهمی ختم شود.
  2. این کد تنها برای کاربران پروژه Fi گوگل در دسترس بوده و RSC را در اختیار این کاربران قرار میدهد.
  3. گوگل قابلیت‌های RSC را در پیامرسان خود جای داده است تا چنانچه یک اپراتور مایل به استفاده از RSC بوده اما نمیخواهد زیرساخت‌های لازم را در دست داشته باشد این کار توسط گوگل صورت بگیرد.
  4. گوگل در نهایت یک پیامرسان مدرن که توسط سیستم‌های خود شرکت تقویت شده را ارائه داده است و کاربرد آن همچون iMessage آیفون خواهد بود.

سال‌هاست که گوگل در بخش ارائه پیامرسان به موفقیت درخوری دست پیدا نکرده و این را باید آخرین تلاش‌ها و امیدهای گوگل برای رسیدن به موفقیت در این زمینه بدانیم.

با این حال باید منتظر ماند و دید که آیا تلاش گول به نتیجه مثبتی خواهد انجامید؟

منبع

محمدرضا مشهدی زاده

محمدرضا مشهدی زاده هستم. فیلم و سریال بخش عمده ی سرگرمی من رو تشکیل میدن و بعد از اون به مقدار بسیار کمی بازی با کنسول، اگر هم فرصتی پیش بیاد داستان های کوتاه رو برای خوندن میپسندم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا