روانشناسی و موفقیت

سایکوپاتی یا شخصیت ضد اجتماعی به چه کسی گفته می‌شود؟

سایکوپاتی یا شخصیت ضد اجتماعی

 اختلال شخصیتی ضد اجتماعی نزدیک­ترین تشخیص برای سایکوپاتی است. در حالی که فیلم­ها و برنامه­ های تلویزیونی ممکن است افراد سایکوپات را خطرناک نشان دهند، افرادی با اختلال شخصیتی ضد اجتماعی می­ توانند زندگی عادی و رو به­ رشدی داشته­ باشند. با این حال ممکن است با روابط، درک احساسات و گرفتن تصمیمات درست، مشکل داشته ­باشند.این بار در نت نوشت نگاهی به نشانه ها و علائم این بیماری روانی خاص می پردازیم.

کتاب­های معروفی چون همسایه­ سایکوپات این ایده که فرد روان­ آزار، شخصی است که وجدان و هم­دلی ندارد را اشاعه داده اند. با این حال کتاب راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) از حالت “روان­ آزاری” برای توضیح یک وضعیت روانی استفاده نمی­ کند. اختلال شخصیتی ضد اجتماعی نزدیک­ترین تشخیص برای سایکوپاتی است. در حالی که فیلم­ها و برنامه­ های تلویزیونی ممکن است افراد سایکوپات را خطرناک نشان دهند، افرادی با اختلال شخصیتی ضد اجتماعی می­ توانند زندگی عادی و رو به­ رشدی داشته­ باشند. با این حال ممکن است با روابط، درک احساسات و گرفتن تصمیمات درست، مشکل داشته ­باشند.این بار در نت نوشت نگاهی به نشانه ها و علائم این بیماری روانی خاص می پردازیم.

اختلال شخصیتی ضد اجتماعی چیست؟

سایکوپاتی یا شخصیت ضد اجتماعی

سایکوپاتی یا شخصیت ضد اجتماعی

اختلالات شخصیتی گروهی از بیماری­های روحی هستند که شیوه فکر کردن، احساسات و رفتارهای فرد را تغییر می­ دهند. افراد با شرایط روحی دیگر مثل افسردگی ممکن است علائمی را تجربه کنند که توانایی آن­ها در احساس خوب داشتن یا داشتن روابط عادی را تضعیف می­کند. در مقابل اختلالات شخصیتی، همه شخصیت فرد و  توانایی آن در واکنش در مسیر درست در بسیاری از موارد را تحت تأثیر قرار می­دهد.

اختلال شخصیتی ضداجتماعی، اختلالی است که مانع توانایی فرد در مراقبت از احساسات و نیازهای افراد دیگر می­ شود. افرادی با این شرایط ممکن است موجب آسیب دیگران، مشارکت در رفتارهای جنایی و یا در نظر گرفتن نیازهای دیگران، فقط هنگامی که نفع شخصی برای خودشان داشته باشد، شوند.

هر کس گاهی به احساسات دیگران توجه نمی ­کند و اکثر مردم ممکن است گاهگاهی خودخواه و ناخوشایند باشند. برای کسانی که اختلال شخصیتی ضداجتماعی دارند، این نادیده گرفتن یکی از نشانه­ های بیماری است  نه یک اتفاق موردی و ناگهانی.

سایکوپاتی با رفتار عاطفی و غیرمعمولی که منجر به اختلال در روابط و الگوهای ناپایدار ارتباط با دیگران همراه است با این چند نوع اختلال دیگر هم ردیف می باشد.

دیگر اختلالات شامل:

 • اختلال شخصیت خودشیفتگی
 • اختلال شخصیت مرزی [مرز روان­پریشی و سراسیمگی]
 • اختلال شخصیت هیستریک
 • اختلال شخصیتی ضداجتماعی در کودکان قابل تشخیص نیست. کودکانی با الگوی عدم توجه به حقوق و نیازهای دیگران، ممکن است با اختلال رفتاری شناخته شوند.

علائم سایکوپاتی چیست ؟

سایکوپاتی یا شخصیت ضد اجتماعی

سایکوپاتی یا شخصیت ضد اجتماعی

اختلال شخصیتی ضد اجتماعی با رفتار و عملکرد فرد مشخص نمی ­شود. هم­چنین رفتارهایی که با مواردی دیگر مثل اعتیاد، آسیب و یا معلولیت ذهنی قابل توضیح باشند نیز به عنوان اختلال شخصیتی ضداجتماعی شناخته نمی­ شوند. بیماران مبتلا به سایکوپاتی با هنجارهایی مانند پیروی یا درک قوانین اجتماعی من باب رفتار با سایرین، مشکل دارند. آن­ها نمی­ توانند دیگران را به عنوان موجوداتی که ارزش توجه، محبت و یا حقوقی دارند، ببینند. این افراد  ممکن است احساس هم­دلی یا گناه نیز نکنند.

به هر حال همه افرادی که دارای اختلال شخصیتی ضد اجتماعی هستند، با این احساسات برخورد نمی­ کنند و یا همه کسانی که حقوق دیگران را نقض می­کنند، دچار شرایط عدم سلامت روحی، نیستند.

یک فرد ممکن است بعد از برخورد با پلیس، رد کردن درمان­ها برای مشکلات رابطه­ ای طولانی مدت و یا داشتن تجربیات منفی با کودکان و یا شریک خود، برای اختلال شخصیتی ضداجتماعی، مورد ارزیابی قرار گیرد. برای تشخیص اختلال شخصیتی ضداجتماعی تست کلینیکی وجود ندارد،  و تنها تشخیص بر اساس نشانه­ های فردی صورت می­ گیرد.

فرد در تشخیص اختلال شخصیتی ضداجتماعی باید چندی از این علائم را دارا باشد.

 • تصمیم ­گیری بر اساس نیازها و خواسته­ های فردی، بدون در نظر گرفتن نیازهای دیگران
 • عدم توجه به نیازها، احساسات و درد در دیگران و عدم عذاب وجدان پس از آسیب به دیگران
 • سوءاستفاده از دیگران در روابط که داشتن ارتباط با دیگران را دشوار می ­کند
 • استفاده از دروغ، سلطه و تهدید برای کنترل دیگران
 • نمایش رفتارهای کنترل کننده برای مثال تشویق و اغراق در مورد دیگران برای نفع شخصی خودش
 • نمایش رفتارهای غیرصادقانه و دروغین
 • عدم اهمیت به احساسات دیگران؛ برخی از افراد با اختلال شخصیتی ضداجتماعی از رفتارهای سادیسمی مثل آزار دیگران لذت می­ برند
 • احساس دشمنی، عصبانیت و خشم، خصوصاً در برخورد با مشکلات جزئی در روابط با دیگران
 • عدم پرهیز که ممکن است باعث شود فرد قوانین را زیر پا بگذارد یا تعهدات خود را زیر پا گذارد و یا خطرات غیرضروری را بپذیرد.

خطرات بیماری سایکوپاتی

در حالی که علت اصلی اختلال شخصیتی ضد اجتماعی نامشخص است عواملی مانند ژنتیک، عوامل محیطی و فرهنگ همگی می­ توانند نقشی در شکل­ گیری آن داشته باشند.

افرادی که در کودکی آسیب دیده­ اند، والدین­شان اختلال شخصیتی و یا اعتیاد به مواد مخدر داشته­ اند، برای ابتلا به اختلال شخصیتی ضداجتماعی آسیب­پذیر تر هستند.  هم­چنین مردان نیز از زنان بیشتر تحت تأثیر این بیماری  قرار می­ گیرند.

شخصی که دچار اختلال شخصیتی ضداجتماعی شده است، امکان دارد تنها با دستور دادگاه، عواقب سنگین مانند زندان و یا از دست دادن یک رابطه مهم برای درمان مراجعه کند.

بیشتر مردم دارای اختلال شخصیتی ضداجتماعی، هرگز شناخته نمی­ شوند و یا درمان را قبول نمی­ کنند.

درمان برای شخص مبتلا به این بیماری، این گونه است که به فرد کمک می­ شود تا بر روی الگوهای فکری، رفتار و راه­ های برقراری ارتباط غلط با دیگران، کار کند. درمان افراد مبتلا به سایکوپاتی بیشتر به صورت کمک کردن به افراد دیگر است. درمانگر ممکن است با فرد برای یافتن راه­های بهتر تعامل با خشونت کار کند و یا آسیبی که رفتار خودسرانه و خشن به دیگران می­ زند را متوجه بیمار کند.

درمان مشخصی برای اختلال شخصیتی ضد اجتماعی وجود ندارد. با این حال می­ توان نشانه­ های اضافی مانند: افسردگی، اضطراب و مصرف مواد مخدر را با مصرف دارو کاهش داد و تاثیر روان­ درمانی را افزایش داد.

درمان قطعی سایکوپاتی

درمان قطعی برای اختلال شخصیتی ضداجتماعی وجود ندارد، اما راه­های درمانی به شخص برای کنترل نشانه­ هایش کمک می­ کند. تحقیقات محدودی در مورد این راه­ های درمانی برای اختلال شخصیتی ضداجتماعی وجود دارد که ممکن است در مورد یک فرد جواب­گو باشد و در مورد فرد دیگر این گونه نباشد.

در طول درمان، فرد مبتلا به اختلال شخصیتی ضداجتماعی، می­ آموزد که احساسات و انگیزه ­های خود را مدیریت کند و رفتارهای مناسب فرهنگی را اتخاذ کند. این می ­تواند چالش برانگیز باشد  زیرا آن­ها باید رفتارهایی که اکثریت مردم دارند را از ابتدا بیاموزند.  مانند اهمیت دادن به درد عزیزان.

همکاری با یک متخصص متعهد و ایجاد تغییرات رفتاری معنادار، می­تواند میزان موفقیت درمان را افزایش دهد. سایکوپات ، هنوز به صورت کامل شناخته شده نیست. افرادی که این وضعیت را دارند، اغلب به عنوان قاتلان سریالی یا جنایتکاران شناخته می­شوند  هرچند که شاید هرگز به هیچ کس آسیب نرسانند. همچنان که تحقیقات ادامه دارد، پزشکان و محققین ممکن است این شرایط خاص روحی را بهتر بشناسند و آن را به چالش بکشند.

 

فاطمه محیطی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا