1398-03-02
آرت کیوسک

زندگینامه رشید طه به بهانه درگذشت زود هنگامش، به کجا سفر می کنی…

زندگینامه رشید طه

در این نوشته می خواهیم مروری بر زندگینامه رشید طه به بهانه ی درگذشت اش در سن ۵۹ سالگی داشته باشیم، با نت نوشت همراه باشید.

در این نوشته می خواهیم مروری بر زندگینامه رشید طه به بهانه ی درگذشت اش در سن ۵۹ سالگی داشته باشیم، با نت نوشت همراه باشید.

زندگینامه رشید طه را باید چنین آغاز کرد که او خواننده و آهنگساز مشهور الجزایری متولد شهر سیق در ۱۸ ام سپتامبر سال ۱۹۵۸ میلادی است که در ۱۰ سالگی به همراه خانواده‌ اش از کشور الجزایر به کشور فرانسه مهاجرت کرد. رشید طه نخستین کسی است که موسیقی راک را با موسیقی فولکلور الجزایر تلفیق کرد و در نتیجه ی آن توانست با ارائه ی نوع خاصی از موسیقی ملودیک مخصوص به خود، به شهرتی جهانی دست پیدا کند و در تمام دنیا طرفدار داشته باشد و بدین ترتیب نوآوری هایش در موسیقی زبانزد است. طه همچنین آثار مختلفی را هم در سبک های الکترونیک، پانک، پاپ راک و … اجرا کرده است.

بیشتر بخوانید: زندگینامه استنلی کوبریک و مروری بر آثار او

زندگینامه رشید طه

در ادامه ی زندگینامه رشید طه باید به این نکته هم اشاره کرد که این خواننده در طول دوران حرفه ای اش بیش از ده آلبوم موسیقی منتشر کرد و در بسیاری از شهرهای جهان روی صحنه رفت. او به زبان فرانسوی تسلط کامل داشته و برخی از آهنگ‌ های خود را کاملاً به زبان فرانسوی خوانده است. در زندگینامه رشید طه باید این را هم در نظر گرفت که زبان رسمی کشور الجزایر، عربی است؛ الجزایر به مدت ۱۳۲ سال تحت استعمار فرانسه قرار داشت و بالاخره در سال ۱۹۶۲ میلادی استقلال خود را اعلام کرد و از استعمار فرانسه رهایی یافت. به همین سبب، زبان عربی این کشور بسیار متأثر از زبان فرانسوی است و زبان و گویش عربی مردمان این کشور نیز به کلی با زبان و گویش فرانسوی آمیخته شده است؛ به‌ طوری که هنگام شنیدن صحبت‌ های عربی مردمان الجزایری، لهجه و آواهایی بسیار شبیه به نوع گویش زبان فرانسوی به گوش می‌ رسد. حتی مردم عرب در کشور های کاملاً عرب‌ زبان و استادان زبان و ادبیات عرب (غیر الجزایری) نیز زبان عربی خاص الجزایری را متوجه نمی شوند. در بسیاری از نواحی کشور الجزایر، زبان فرانسوی نیز به عنوان زبان دوم صحبت می‌ شود.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار رومن پولانسکی

در زندگینامه رشید طه باید این چنین ادامه داد که از آهنگ‌ های معروف او می توان به موسیقی فیلم سینمایی Black Hawk Down اشاره کرد. همچنین رشید طه به دلیل ساختن و خواندن آهنگ‌ های به شدت انتقادی و اعتراضی خود، در دنیا به مرد وحشی الجزایر معروف است. این خواننده ی الجزایری – فرانسوی، کوچکترین اهمیتی به فستیوال‌ های مسابقه‌ ای و جوایز موسیقی نمی داد و معتقد بود که آهنگ‌ هایش چون برای مردم است، پس قضاوت اصلی درباره ی آن ها نیز تنها بر عهده ی خود مردم است؛ آن ها باید قضاوت کنند که از شیوه ی موسیقایی طه خوششان می آید یا خیر. گر چه بسیار اتفاق افتاده است که برخی از آهنگ‌ ها یا آلبوم‌ هایش توسط مجامع معتبر موسیقایی به عنوان موسیقی برتر، برگزیده شده‌ اند.

در زندگینامه رشید طه این مهم نباید از قلم بیفتد که معروف ترین آهنگ او یا رایح به معنی ای مسافر است این آهنگ ترانه ی معروف نوشته شده و خوانده شده توسط خواننده ی محبوب الجزایر دحمان الحراشی است و درباره ی درد و رنج مهاجر در یک سرزمین خارجی به درد و اشتیاق به بازگشت به میهن، و خواهان بازگشت به سرزمین مادری است.

در بخشی از این آهنگ معروف آمده است: ای مسافر به کجا سفر می کنی و می روی، در نهایت باید بازگردی پیش از تو این کار را کرده اند و پشیمان شده اند.

سرانجام رشید طه در ۱۲ ام سپتامبر ۲۰۱۸ در سن ۵۹ سالگی بر اثر حمله ی قلبی درگذشت.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی فیلیپ راث , خداحافظ کلمبوس…

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی گی دوبور ، تصویر سیاه و سفید فیلسوفی که جامعه نمایش را جا گذاشت!

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار برتراند راسل

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار سالوادور دالی

بیشتر بخوانید: بهمن محصص کیست؟ من دست شاگردی را می‌شکنم که بلد نباشد لیوان را شبیه لیوان بکشد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا