روانشناسی و موفقیت

علت طلاق: رفتارهایی که باعث طلاق می شود را بشناسید و از آنها دوری کنید

علت طلاق
۴+

با توجه به آمار طلاق در تمام جهان، باید برای بقای خانواده‌ها راهکارهای جدیدی در نظر گرفت و علت طلاق را به دقت شناسایی کرد. قوی و محکم نگه داشتن روابط زوجین در زندگی بسیار مهم و ضروری می‌باشد.

دیده شده است که بسیاری از زوج‌ها بعد سالیان طولانی زندگی مشترک به پایان خط رسیده اند و با تعجب می‌گویند: چگونه به اینجا رسیدیم؟ و اکنون قادر به شناخت مشکلات نیستند  و حتی اگر آن‌ها را هم بشناسند نمی‌توانند حلش کنند! مشکل در این خانواده‌ها مدام بزرگ می‌شود.

برای داشتن یک رابطه کم دردسر و شاد، زوج‌ها تمام تلاش خود را می‌‌کنند تا بتوانند در کنار یکدیگر زندگی خوبی داشته باشند. اما بسیاری از نکات ریز و حساس وجود دارد که حتی با یک رفتار می‌تواند سبب فروپاشی زندگی مشترک شود.

استادان روانشناسی دانشگاه اوکلند به بررسی علل فروپاشی زندگی مشترک و علت طلاق پرداخته‌اند و دلایل بسیاری را یافته‌اند. در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

علت طلاق چیست؟

مورخان، ازدواج را به سه دوره تقسیم می‌کنند: دوره‌ی اول از دوران استعمار تا سال ۱۸۵۰، دوره‌ی دوم از ۱۸۵۰ تا حدود ۱۹۶۵ و اکنون نیز در دوره‌ی سوم است.

ازدواج در اولین دوره، بیشتر بر روی کمک برای رسیدن به نیازهای اساسی، فیزیولوژی و بقا، همچون خوراک و پوشاک و مسکن، تمرکز داشت. در آن دوران، مردم همسر خود را دوست داشتند اما در عین حال، اگر یکدیگر را دوست نداشتند نیز، دلیل بر آن نمی‌شد که از یکدیگر طلاق بگیرند.

لیکن اگر از دوران اول به دوران دوم جهش کنیم، می‌بینیم که به طور فزاینده‌ای مردم ازدواج را برای تحقق بخشیدن به شخصیت می‌خواهند، برای رسیدن به عشق!

اما در دوران سوم، یعنی از ۱۸۵۰ تا کنون، می‌بینیم که ما صرفاً به دنبال عشق نیستیم یا به دنبال ارتباط از طریق ازدواج کردن.

امروزه نیازهای پیچیده‌تری نیز سر از تخم درآورده‌اند، نیاز به خودشکوفایی، رشد شخصی و یا احساس سرزندگی. سبب همین است که یک خانم در یک موقعیت خاص  ممکن است با خود بگوید: «او مرد جذاب و پدر خوبی است، اما من احساس می‌کنم نمی‌توانم ۳۰ سال با او زندگی راکد و بی حرکتی داشته باشم. من واقعاً با او نمی‌توانم رشد شخصی خوبی داشته باشم!»

متاسفانه انتظارات ما از آن‌چه که ازدواج می‌تواند به ما ارائه دهد در بسیاری جهات بالاتر رفته است و به همین سبب در دوران ما عمر ازدواج‌ها کوتاه‌تر شده اند و همین است که ما را ناامید کرده است.

تحقیق درباره علت طلاق در جوامع امروزی

مطالعات جدیدی در زمینه علت طلاق و ناپایداری ازدواج صورت گرفته است که چرا برخی زوج‌ها ناچار به ترک یکدیگر می‌شوند و چگونه برخی دیگر این حالت را ندارند و تصمیم گیری‌هایشان کاملا رضایت بخش بوده است.

بیشتر زوج‌ها در ابتدای زندگی مشترک کمتر دچار اختلاف نظر و مشکلات اخلاقی می‌شوند. بسیاری از همسران دلایل مختلفی برای ماندن در کنار یکدیگر دارند.

اما بسیاری دیگر نیز هستند که پس از مدتی به اختلافاتی بر می‌خورند که تصمیم گیری‌های اولیه را منتفی کرده و ناچار به جدایی می‌شوند.

تحقیقاتی در زمینه اختلافات و جدایی‌های زن و شوهر توسط پرفسور سامانتا جوئل از دانشگاه یوتا صورت گرفت که طی گزارشات حاصل شده از این تحقیقات از شرکت کنندگان خواسته شد دلایل انتخاب جدایی و پایان دادن به رابطه با همسرشان را به وضوح اعلام کنند.

پاسخ دهندگان به سه گروه کلی تقسیم شدند. گروه نخست شامل ۱۳۵ نفر از دانشجویان مقطع کارشناسی بودند که دلیلشان مبنی بر این بود که همسرشان به تنهایی تصمیم می‌گیرد و آنها ناچارند که از خواسته هایشان صرف نظر کنند.

گروه دوم شامل ۱۳۷ نفر دانشجو در همان مقطع بودند که از آنها خواسته شد پاسخ هایشان را به وضوح اعلام کنند و همچنین گروه سوم گروهی کارگر مکانیک بودند که از آنها سوالاتی در محدوده اینکه آیا در زمینه مطالعه و یا ادامه تحصیل اختلافاتی دارند یا خیر  پرسیده شد.

محققان از پاسخ‌های به دست آمده ۲۷ دلیل در مورد اقامت و مسکن و ۲۳ دلیل در مورد ترک خانه و خانواده دریافتند.

به این ترتیب می‌توان گفت علت طلاق در این زوج‌ها این است که زوج‌هایی که یکی از آنها مشکلاتی در زمینه محل سکونت و اقامت خود دارند و همچنین زوج‌هایی که مشکلاتی در مورد ترک کردن خانواده دارند زندگی مشترک شان منجر به جدایی می‌شود.

نیمی از افراد در هر قشر و فرهنگی زمانی که دچار اختلافات شدید و مشکلات خانوادگی می‌شوند و تصمیم به جدایی می‌گیرند در واقع مشکلی خاص و حادی ندارند و زمانی که یک فرد خارج از محدوده روابط آنها نظاره گر رفتارشان باشد متوجه خواهد شد که این افراد هیچ گونه مشکل حادی ندارند.

اما در واقع این افراد اسیر یک رابطه سخت و پیچیده هستند که زندگی را برای هر دوی آن‌ها مشکل ساخته است.

عدم ارتباط گرم و صمیمی

رفتارهایی که باعث طلاق می‌شود

تشکیل نشدن یک رابطه صحیح و قوی از ابتدا تا انتهای زندگی می‌تواند مشکل ساز شود.

صداقت و احترام دو مورد حیاتی در روابط زن و شوهر است. نادیده گرفتن همسر هنگام صحبت کردن، توجه به تلویزیون یا سر در لاک گوشی خود فرو بردن یکی از بدترین حالات است و به همین راحتی می‌تواند علت طلاق باشد.

اگر یک یا چند روز یک مکالمه گرم و صمیمی با همسر خود نداشتید، بهتر است کمی برای مکالمات بهتر تلاش کنید. چرا که این حالت معمولا یک طرف را به شدت رنج خواهد داد

ابراز احساسات منفی می‌تواند علت طلاق باشد

بیان کردن و یا بروز احساس منفی از دیگر عواملی است که سبب زیاد شدن فاصله ما بین زوج است. احساسات خود را خیلی صریح و راحت با هم در میان بگذارید ولی نه احساسات منفی را.

بیان حالات منفی آن هم به طور مداوم سبب هدایت  ناخودآگاه احساس به سمت  خشم و خصومت می‌شود. و در دراز مدت می‌تواند سبب غیر قابل تحمل بودن و جدایی شود. اگر از درون احساسات منفی شما غلیان می‌کند بکوشید یک راه برای کنترل و مهار کردن استرس خود پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: طلاق عاطفی: علت و راه‌های جلوگیری از طلاق عاطفی که باید بدانید

کاهش محبت

کاهش محبت یکی از مهمترین و در عین حال عمده ترین علت طلاق است. شور و اشتیاق روزهای نخست ازدواج معمولا چندان طول نمی‌کشد و بسیاری از زوج‌ها این فراموشی را قوی تر و سریعتر به مرحله عمل می‌رسانند و با گذشت زمان محبت و عشق خود را کم کم کمرنگ می‌کنند.

به این  ترتیب حس تنهایی به سراغشان می‌آید.

برنامه زندگی را طوری برنامه ریزی کنید که در هفته یا ماه تاریخ‌هایی را که هر دو برایتان قابل اهمیت است داشته باشید. سعی کنید در این تاریخ‌ها که هر دو به آن پایبند هستید برنامه‌ای متفاوت داشته باشید. یک شام مفصل، یک فیلم، یک تور مسافرتی، یک کلاس پر انرژی یا هر چه از آن لذت می‌برید را در آن تاریخ انجام دهید.

شنونده خوب نبودن ممکن است علت طلاق باشد

یک علت جدایی روحی بین زوج‌ها اهمیت ندادن به صحبت‌های یکدیگر است. وقتی همسر شما مشغول صحبت یا ابراز نظری می‌باشد، افکار و احساسات خود را با او به اشتراک بگذارید. اجازه دهید او به راحتی نظرش را مطرح کند و شما به خوبی بشنوید.

با حرکات بدنی مانند حرکات چشم و دقیق گوش سپردن به او نشان دهید که صحبت‌های او برای شما دارای  اهمیت است. ۸۳ درصد از آمار طلاق مرتبط با عوامل روانشناختی که ذکر شد، است.

در گذشته ماندن

محققان متوجه شده‌اند که برخی از افراد همچنان در روابط عاطفی سال‌های گذشته خود باقی می‌مانند. گویا هنوز در آن رابطه قدیمی به دنبال چیزی هستند.

حال این مسئله می‌تواند پول، عاطفه یا هر چیز دیگری باشد. اگر وارد یک رابطه جدید و زندگی جدید شده اید، رابطه‌های قبلی را فراموش کنید و تمام تمرکز و احساس خود را اکنون خرج کنید. به دنبال گذشته بودن یک علت طلاق است.

ماندن در رابطه قبلی سم مهلک زندگی

مسئله مهمی وجود دارد و بسیاری از افراد آن را یک موضوع کاملا ساده می‌انگارند و حتی یکبار انجام آن می‌تواند سبب فروپاشی زندگی مشترک شود این است که ارتباط داشتن با فردی که قبلا در ارتباط بوده اید در زندگی جدید شما تداخل و مزاحمت ایجاد می‌کند و به راحتی می‌تواند رابطه شما در زندگی جدید را در معرض خطر قرار دهد.

حتی یک سلام و یک ارتباط کلامی بسیار کوتاه نیز ضربه می‌زند. در صورتی که در ارتباطات قبلی مانده اید و مدام با هم در تماس تلفنی و گفتگو هستید مطمئن باشید که در حال نابودی و ضربه زدن مهلک به رابطه کنونی خود هستید.

بیشتر بخوانید: تست طلاق: ۱۳ سوال قبل از طلاق، طلاق بگیرم یا نه؟

کنترل گری می‌تواند علت طلاق یک زوج باشد

تحقیقات نشان داده است افرادی که اعتیاد به مواد مخدر دارند به احتمال قوی در دوستی‌ها و روابط‌شان، فرد مقابل خود را تحت کنترل می‌گیرند. این افراد در صورتی که احساس کنند کنترل و اختیار طرف مقابل از دستشان در رفته است، رابطه را پایان یافته و بی اعتبار تلقی می‌کنند.

سوء استفاده از خوبی دیگران

ممکن است خصلت شما به نحوی باشد که در یک رابطه مدام مهربانی کنید. اگر متوجه شدید که این خصلت مورد سوء  استفاده طرف مقابل‌تان قرار گرفته،  این نشان می‌دهد که رابطه شما به پایان رسیده است.

استفاده مداوم و متوقع شدن نسبت به یک خصلت نیکو می‌تواند نشانه شروع از هم پاشیدگی یک رابطه باشد.

شناخت علت طلاق و رفتارهایی که باعث طلاق می‌شود به خوبی به شما می‌آموزد که از رفتارهایی که می‌تواند رابطه شما را تیره و تار کند و موجب فروپاشی زندگی مشترک شوند دوری کنید و برای رسیدن به یک رابطه دائمی و شاد این خصلت‌های اشتباه را کنار بگذارید.

ازدواج‌های پر تنش که سرشار از نیروهای منفی و متکلم وحده می‌باشد معمولا به دلشکستگی و مایوس شدن می‌انجامد. اینگونه روابط سرانجام خوشایندی ندارد جز اینکه دیر یا زود به سردی و جدایی می‌انجامد.

مهم نیست چند سال است که ازدواج کرده اید، هر زمان که جلوی بروز این اتفاقات را بگیرید بی شک زندگی گرم و آرامی خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: بعد از طلاق چگونه به آرامش برسم و همه خاطرات را فراموش کنم؟

منبع +

۴ دیدگاه

4 دیدگاه

 1. Avatar

  تشریفات عروسی

  ۵ دی ۱۳۹۷ at ۹:۵۹

  سایت خوبی دارید امیدوارم که موفق باشید
  آرزومند موفقیت بیشتر شما هستیم

  ۰
 2. Avatar

  نیلو

  ۲۴ تیر ۱۳۹۸ at ۲۳:۲۶

  نکات خیلی خوبی بود

  ۰
 3. Avatar

  fariborz

  ۲۴ تیر ۱۳۹۸ at ۲۳:۲۸

  خیلی بده راه حل طلاق باشه ولی بچه داشته باشی

  ۰
 4. Avatar

  آذر

  ۲۴ تیر ۱۳۹۸ at ۲۳:۲۹

  کنترل کردن بدترینشه!!

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا