دانستنی‌های سلامتی

به این دلایل همین الان وایتکس را از خانه‌تان دور بریزید!

وایتکس

به این دلایل همین الان وایتکس را از خانه‌تان دور بریزید! سفید کننده‌ها از خطرات سلامتی می باشند که به دلیل وجود کلر یک ماده شیمیایی قوی و البته بسیار سمی به شمار می روند.

۴+

سفید کننده‌هایی وایتکس یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین پاک کننده های خانگی به شمار می رود که در بیشتر دهه ها مورد استفاده بوده اند. از موثرترین روش ها جهت پاک کردن انواع و اقسام لکه‌ها در خانه، سفید کننده ها می باشند که در کنار مزایای عالی که دارد مضرات بسیاری جهت سلامتی به همراه دارد.

سفید کننده‌ها از خطرات سلامتی می باشند که به دلیل وجود کلر یک ماده شیمیایی قوی و البته بسیار سمی به شمار می روند. اگر در منزلتان سفید کننده با هر برندی دارید و از آن جهت نظافت استفاده می کنید این مطلب را مطالعه کنید تا با مضرات خطرناک آن آشنا شوید و مصرف سفید کننده را متوقف کنید.

ارگان های حیاتی در خطر هستند

در صورتی که در حین کار با سفید کننده‌هایی مثل وایتکس به صورت اتفاقی با آن تماس داشته باشید، به سرعت احساس سوزش شدید در همان نقطه بدن خواهید داشت.

وایتکس و سایر سفید کننده ها از مواد شیمیایی بسیاری تشکیل شده اند که یکی از آن‌ها کلر می باشد. کلر بسیار قوی است و به غشای پوست به شدت آسیب می رساند. حتی ممکن است در حین کار با سفید کننده‌ها سوزش در ناحیه گلو و چشم را هم داشته باشید که همه به خاطر وجود کلر می باشد. نفس کشیدن در فضایی که از این مواد خطرناک استفاده شده است منجر به سرفه، احساس سرگیجه و در نهایت آسیب رساندن به ریه ها خواهد شد.

سفید کننده هایی مثل وایتکس به پوست صدمات شدیدی می رسانند پس سعی کنید هرگز با دست های بدون دستکش از این ماده استفاده نکنید. همان طور که سفید کننده یک لایه از پارچه را برداشته و آن را کاملا سفید و تمیز می کند همین عمل را با دستان شما نیز انجام می دهد و سبب آسیب رساندن به پوست دست می شود.

خطر در کمین کودکان

۲-Children-Are-More-Sensitive-To-Bleach

بچه ها بسیار بیشتر از بزرگسالان نسبت به مواد شیمیایی آسیب پذیر هستند زیرا سیستم تنفسی آن ها قوی نیست. زمانی که از مواد سفید کننده برای نظافت سطوح مختلف منزل استفاده می کنید تا مدت زمان زیادی بخار حاصل از آن در فضا با قی می ماند و در روند تنفس به خصوص تنفس کودکان تاثیر منفی می گذارد. این عامل برای کودکان به خصوص کودکان نوپا که ممکن است با دستان خود سطوح و زمین را لمس کنند بسیار خطر ناک است.

آسیب های سلامتی برای حیوانات خانگی

سفید کننده هایی مثل وایتکس برای حیوانات خانگی نیز بسیار مضر و خطرناک هستند. حیوانات خانگی به دلیل بوی بسیار تندی که سفید کننده ها دارند هرگز ممکن نیست که اشتباها آن را بخورند ولی می توانند از طرق دیگر با آن ها تماس داشته باشند و این عامل بیماری در حیوانات می شود.

وایتکس و سایر سفید کننده‌ها ممکن است بر روی سطوح به خصوص کف منزل باقی بمانند و این که  بدن حیوانات خانگی به خصوص گربه نسبت به این مواد بسیار حساس و آسیب پذیر است.

سفید کننده ها در حیوانات می تواند سبب بروز تهوع، استفراغ و حتی مرگ در آن‌ها شود. پرندگان خانگی در صورت استنشاق سفید کننده ها به سرعت از بین خواهند رفت.

سفید کننده ها را با هیچ مواد دیگری مخلوط نکنید

سفید کننده ها به تنهایی از مواد مضر و خطرناک به حساب می آیند. اما زمانی که با دیگر مواد پاک کننده خانگی مخلوط شوند حالتی بسیار خطرناک و سمی ایجاد می کنند که حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

آمونیاک از جمله موادی است  که یک راه حل بسیار مناسب جهت تمیز کردن منزل می باشد. اگر سفید کننده ها که شامل کلر هستند با آمونیاک مخلوط شوند یک واکنش شیمیایی بسیار خطرناک را تشکیل می دهند که نام آن ” گاز کلر ” است. این گاز زمانی که استنشاق شود سبب آسیب رساندن به سلول‌هایی که در مسیرش هستند می شود. حتی گاز کلر با ترکیب سرکه نیز واکنش نشان می دهد و بسیار خطرناک می شود.

به این دلیل است که هرگز نباید سفید کننده ها را با دیگر مواد شوینده و شیمیایی ترکیب کرد.

به فکر محیط زیست باشید

سفید کننده های کلر دار نه تنها برای شما مضر هستند، بلکه برای محیط زیست نیز بسیار خطرناک و مضر محسوب می شوند. کارخانه های بزرگ کلر میزان بسیار زیادی آب شیمیایی تولید می کنند که به حیات آبزیان آسیب می رساند. چرا که ترکیب کلر با آب سبب واکنش شیمیایی شده و دیوکسین که یک محصول خطرناک است را تولید می کند. باقی مانده های سمی سفید کننده ها بر روی آب ها و همچنین آلودگی منابع طبیعی تاثیر می گذارند و جمعیت حیات وحش را نیز تهدید می کند.
یک شوینده موثر استفاده کنید

با توجه به مضرات و خطرات سفید کننده ها بهتر است از پاک کننده هایی که به همان میزان اثر دارند استفاده کنید ولی از مضرات به دور بمانید. پراکسید هیدروژن نیز در بیشتر خانه ها یافت می شود که سفید کننده ای بسیار قوی می باشد ولی هیچ گونه ضرری ندارد یا این که سرکه و نوشابه نیز یک ترکیب بی نظیر برای نظافت سطوح خانه می باشند.

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. Avatar

    قل مراد

    ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ at ۱۶:۲۹

    موتوشکر

    ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا