1398-02-02
روانشناسی و موفقیت

راههای درمان استرس مزمن و مضرات استرس داشتن همیشگی!

راههای درمان استرس مزمن

این بار نت نوشت راههای درمان استرس مزمن را به صورت عملی و علمی برای شما پیشنهاد می کند تا بتوانید با این مشکل روحی به خوبی مقابله کنید. استرس درد غیر قابل اجتناب قرن حاضر است. بیماری روحی سختی که کمتر کسی در زندگی های شهری و پر ازدحام قرن بیست و یک به آن مبتلا نیست.

این بار نت نوشت راههای درمان استرس مزمن را به صورت عملی و علمی برای شما پیشنهاد می کند تا بتوانید با این مشکل روحی به خوبی مقابله کنید. استرس درد غیر قابل اجتناب قرن حاضر است. بیماری روحی سختی که کمتر کسی در زندگی های شهری و پر ازدحام قرن بیست و یک به آن مبتلا نیست. این بیماری روحی روانی می تواند سلامت جسمی را نیز به شدت تحت تاثیر خود قرار داده و بسیاری از عملکرد های بدن را مختل کند. متاسفانه فقط این که بدانید به استرس مبتلا هستید مشکل شما حل نمی شود، بلکه می بایست راههای درمان استرس مزمن را بشناسید و به درستی و کامل آن را درمان کنید تا از مضراتش در امان بمانید.

بیشتر بخوانید: راه های مدیریت استرس در محیط کار

مضرات و راههای درمان استرس مزمن

راههای درمان استرس مزمن

استرس مزمن، هورمون استرس را در بدن شما افزایش می دهد، سیستم ایمنی را سرکوب می کند و شما را در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری های قلبی و سرطان قرار می دهد

شما می توانید تمامی غذاهای سالم دنیا را بخورید، بهترین مکمل های غذایی را مصرف کنید، و تا می توانید ورزش کنید تا جسم خود را سلامت نگه دارید. ولی فقط کافیست کمی دچار استرس و یا اضطراب شوید نه تنها تمامی تلاش های شما برای به دست آوردن سلامتی از بین می رود بلکه دیر یا زود به یک بیماری جسمی نیز مبتلا می شوید بنابراین باید راههای درمان استرس مزمن را بیاموزید.

استرس مزمن، هورمون استرس را در بدن شما افزایش می دهد، سیستم ایمنی را سرکوب می کند و شما را در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری های قلبی و سرطان قرار می دهد. اگر سطح استرس شما در طولانی مدت باقی بماند این امر سبب می شود که طول عمرتان کاهش یافته و شما در معرض خطر بیشتر بیماری ها قرار گیرید.  هضم غذا، جذب مواد مغذی بدن، کاهش حساسیت به انسولین، افزایش وزن و بروز دیابت از جمله مشکلاتی هستند که با مزمن شدن استرس شما را تهدید خواهند کرد.عواملی همچون استرس ذهنی و یا عاطفی، واکنش های فیزیکی ایجاد می کنند و منجر به بهم خوردن خواص رژیم های غذایی و یا کمبود خواب می گردند.

بیشتر بخوانید: مزایای خاطره نویسی برای کاهش استرس

تاثیر استرس بر روی جذب مواد غذایی

طیف وسیعی از غذاهای فرآوری شده در رژیم غذایی روزانه ما وجود دارد که این عامل سبب می شود به طور کاملا ناخودآگاه مواد مغذی به میزان کافی به بدن نرسد. با وجود استرس همان میزان کم مواد مغذی نیز به اعضای بدن نرسیده و اصطلاحا بدن دائم در حالت گرسنگی به سر می برد. غلظت سموم بدن نیز یکی از مشکلاتی است که با ورود استرس به بدن پیدا می شود چرا که استرس می تواند عملکرد طبیعی بدن را به طور کامل مختل کند بنابراین راههای درمان استرس مزمن را باید بیاموزید تا از ورود این همه بیماری به بدن تان جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی برای درمان استرس و خستگی روزانه

چند نوع استرس داریم؟

نمی توان گفت با هر بار عصبانی شدن یا دلسرد شدن ما دچار استرس شده ایم. استرس به انواع  و حالت های مختلفی تقسیم می شود که یکی از آن ها استرس احساسی است. در صورتی که شما پدر یا مادر هستید با این حالت استرس آشنایی دارید. این نوع استرس که عاطفی نیز نامیده می شود در دوران بارداری هم به وفور دیده می شود.

استرس فیزیکی نیز حالت دیگری است که سبب بروز حالت تروما می شود. این استرس بر روی هورمون ها و چربی های بدن تاثیر منفی می گذارد و معمولا از دستگاه های دیجیتال به بدن منتقل شده و بی خوابی به همراه دارد. به طور کلی هر نوع تنش سبب واکنش های ملموس جسمی می شود که بدن را در برابر شرایط خطرناک ضعیف می سازد. این واکنش ها یک نوع تهدید برای مقاومت و سلامتی بدن محسوب می شوند. به همین دلیل استرس می تواند عامل مشکلاتی که هرگز فکرش را نمی کنید باشد مثلا باروری را سرکوب کند.

بیشتر بخوانید: بیماری های ناشی از استرس

سرکوب کردن باروری با استرس

پروژسترون جهت تولید کورتیزول در آدرنال ها استفاده می گردد. پروژسترون به بدن در تخمک گذری و تعادل هورمونی کمک می کند. این هورمون بسیار مهم برای زنان نقش بسیار حیاتی دارد همین عامل می تواند منجر به ناباروری شود. علاوه بر این مشکلات، استرس های مزمن می تواند مشکلات خواب، ورزش نامطلوب، جذب نشدن مواد مغذی، تکثیر سموم در بدن و بهم ریختگی روانی و احساسی ایجاد کند که بی شک این عوامل نیز در بارور شدن تاثیر خواهند داشت. به طور کلی استرس تحت کنترل هورمون های بدن و سیستم غدد درون ریز عمل می کند این سیستم سبب می شود آدرنال ها به شدت تحت تاثیر قرار گیرند. غلظت آدرنال ها و کورتیزول، هورمون های دیگر مانند سروتونین و ملاتونین و هورمون های باروری ( استروژن، پروژسترون، تستوسترون، لوتئینیزه و هورمون تحریک کننده فولیکول) را متوقف کرده و اختلال در قاعدگی و مشکلات عضلانی ناباروری را به وجود خواهد آورد.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی آرامبخش

افزایش بی رویه وزن

استرس همچنین سبب افزایش وزن می شود که بی شک هیچ کس طرفدار این مسئله نیست. افزایش وزن در زنان میانسال معمولا نشانه ای از اضطراب و به هم خوردن پروژسترون می باشد. بیشتر زنان با دچار شدن به استرس به بیماری های ساده ای مانند سرماخوردگی مبتلا می شوند که اگر اضطراب به صورت مزمن و دائمی دربیاید مشکلات بزرگ تری را ایجاد می کند.

رژیم غذایی را مدیریت کنید

استرس را می بایست تحت کنترل و درمان خود قرار دهید این بیماری را می توانید با ترک بسیاری از عادات نادرست اخلاقی بر طرف کرده و درمان کنید. یکی از بهترین راههای درمان استرس مزمن کنترل رژیم غذایی که می تواند استرس شما را افزایش دهد، می باشد. غذاهای فرآوری شده، دانه ها، قندها  و مواد شیمیایی که منجر به تنش در بدنتان می شود را حذف کنید. کربوهیدرات ها نیز به روده شما آسیب می رسانند  سبب افزایش انسولین در بدن می شود، شما این سوخت را از رژیم غذایی روزانه خود حذف کنید. بیشتر بر روی مواد غذایی با منابع طبیعی تمرکز کنید و آب زیادی بنوشید. کافئین نیز می بایست از وعده های غذایی شما کاسته شود تا آرامش بیشتری داشته باشید.

بیشتر بخوانید: چرا استرس داریم و احساس نگرانی می‌کنیم؟ بیایید فارغ باشیم!

طبیعی زندگی کنید

اگر به شما بگوییم که بهتر است دئودورانت ها و داروها و مواد شیمیایی را کنار بگذارید، یک دستور العمل غیر ممکن برایتان صادر کرده ایم. ولی برای آن که آرامش بیشتری در بدن خود احساس کنید و برای درمان استرس مزمن سعی کنید کمتر مواد شیمیایی وارد زندگی خود کنید. برای درمان استرس مزمن از مصرف پلاستیک ها به خصوص در مایکروویو خودداری کرده تا سموم کمتری در زندگی شما وجود داشته باشد و این که  زمان بهینه برای خواب خود در نظر بگیرید تا هورمون های شما به درستی کار کند.

مغز مرکز افکار انسان است. پیچیدگی مغز بیشتر از آن است که بتوانید به آن فکر کنید. مغز انسان از مجموعه ای از نورونها تشکیل شده که وظیفه حفظ و نگهداری آموخته ها و تجربیات را بر عهده دارد. هنگامی که شما به مسئله ای می اندیشید، حس های فیزیکی که از هزاران نورون تشکیل شده از سلول های عصبی به مغز شما ارسال می شوند. حال ممکن است این حس ها قبلا طی تجربیاتی در مغز شما وجود داشته باشند. مغز با سیگنالهای ابتدایی متوجه وجود این حس ها در خود می شود. بر اساس این قانون اگر شما به طور مداوم به موضوعات منفی فکر کنید و یا بر روی استرس تمرکز کنید با افکار یکسان موقعیت های مشابه برای شما ایجاد می شود. شما موقعیت مغز خود را تنظیم می کنید. طبق افکار شما موقعیت مثبت یا منفی در مغز ساخته می شود. بنابراین می توان گفت اگر شما مدام از مسئله ای شاکی باشید یا مدام در گذشته سیر کنید یا به موضوعات منفی فکر کنید موقعیت مغزی شما به همان شکل در می آید و با بیشتر سیگنالهای ارسالی برخوردهای شاکی یا حسرت گذشته و یا منفی بافی خواهند داشت. صرف نظر از آنچه که اتفاق می افتد وضعیت جدید نیز در قالب همان موقعیت شکل می گیرد و شما همانگونه باور می کنید. عواقبی که استرس و نگرانی بر روی شما می گذارد را بشناسید و از بروز آن پیشگیری کنید.

بیشتر بخوانید: محققان می گویند علت استرس مادران همسران هستند نه کودکان!

شکایت نکنید

یکی از راههای درمان استرس مزمن این است که شکایت نکنید. شکایت از موقعیت موجود و عدم رضایت می تواند استرس به شما وارد کند. هنگامی که شما از مسئله ای شاکی هستید کورتیزول بیشتری تولید می شود.این کورتیزول در اصطلاحی استرس نامیده می شود. استرس مداوم می تواند بدن را در معرض خطر قرار دهد. این موضوع می تواند سبب افزایش سطح کلسترول و دیابت و بیماریهای قلبی و چاقی شود در نهایت این مشکلات بر خود مغز نیز تاثیر گذاشته و سبب افسردگی خواهد شد. وقتی شما احساساتی همانند حس شاکی بودن در خود دارید، با صحبت کردن درباره آن می توانید این حس را منتقل کنید. تحقیقات نشان داده است که احساسات به خصوص احساسات منفی به نوعی مسری است. بنابراین بحث و صحبت و حتی درگیری ذهنی درباره احساسات منفی به نوعی بی فایده است و تنها پریشانی ذهنی را افزایش می دهد.

اگر شما به طور مداوم با همراهان خود در مورد مشکلاتتان صحبت می کنید فقط در حال ضربه زدن به احساسات خود و اطرافیان هستید. اشتراک گذاری مشکلات به خصوص در دختران جوان سبب افسردگی و اضطراب می شود. یافته های این پژوهش نشان می دهد که کمی صحبت کردن در مورد مشکلات به خصوص با پدر و مادر می تواند خوب باشد. اما تمرکز زیاد بر روی آسیب ها و مشکلات تنها سبب افزایش افکار منفی و بزرگ شدن مشکل می شود.

بیشتر بخوانید: عادت های استرس زا را بشناسید و از آن ها دوری کنید

شکرگزار باشید

یکی از بهترین راههای درمان استرس مزمن شکرگزاری است. ما همه انسان هستیم و بیشتر مردم تمایل به درد و دل کردن با نزدیکان دارند. برای حل این مشکل کافیست از راه درست وارد شوید. می توانید با تمرکز کردن بر روی افکار مثبت واکنش بهتری از افکارتان داشته باشید. افرادی که روزانه شکرگزاری بیشتری را دارند کمتر دچار اضطراب و نگرانی می شوند. این افراد سطح کورتیزول کمتری در مغز خود آزاد می کنند.

مقابله با افکار منفی

مقابله با افکار منفی از راههای درمان استرس مزمن است. چند راه وجود دارد که می توانید با به کار بستن آنها کمتر مضطرب باشید. سعی کنید همواره شکرگزار باشید. زمانی که افکار منفی در شما شروع می شود بلافاصله یک فکر خوشحال کننده را جایگزینش کنید.

بیشتر بخوانید: درمان اضطراب کودک : چگونه می‌توانیم استرس و اضطراب کودک را برطرف کنیم؟

اگر احساس می کنید از موضوعی گله مند هستید به جای تمرکز روی آن بر کارهای مربوط به موضوع را بررسی کنید تا راه حل را بدست آورید. همیشه سعی داشته باشید یادداشتهای مثبت بنویسید و زمانی که افکار منفی دارید آنها را مطالعه کنید. همان قدر که شما برای آرامش ذهن خود می کوشید همان قدر شاد خواهید بود. هیچ کس به اندازه شما برای بهبود زندگی،  به شما کمک نخواهد کرد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا