1398-03-28
ادبیات جهان

رمان دوست بازیافته نوشته‌ی فرد اولمن

رمان دوست بازیافته نوشته فرد اولمن

دوست بازیافته رمان کوچکی از فرد اولمن نویسنده و نقاش آلمانی است. او در تاریخ ۱۹ ژانویه ی ۱۹۰۱ در اشتوتگارت آلمان و در خانواده ای یهودی متولد شد و در رشته ی حقوق تحصیل کرد. او از سال ۱۹۳۳ پس از روی کار آمدن هیتلر به پاریس نقل مکان کرد و در آن جا تا مدتی با کشیدن نقاشی و فروش آن ها زندگی می کرد.

رمان دوست بازیافته اثر کوتاهی از فرد اولمن نویسنده و نقاش آلمانی است. او در تاریخ ۱۹ ژانویه ی ۱۹۰۱ در اشتوتگارت آلمان و در خانواده ای یهودی متولد شد و در رشته ی حقوق تحصیل کرد. او از سال ۱۹۳۳ پس از روی کار آمدن هیتلر به پاریس نقل مکان کرد و در آن جا تا مدتی با کشیدن نقاشی و فروش آن ها زندگی می کرد. رمان دوست بازیافته در سال ۱۹۷۱ منتشر شد. این رمان پس از چند سال سکوت در سال ۱۹۷۷ با مقدمه ی آرتور کسلر تجدید چاپ شد و با استقبال رو به رو شد. فرد اولمن در ۱۱ آوریل ۱۹۸۵ در لندن درگذشت.

رمان دوست بازیافته ؛ تو به آلمان باز نخواهی گشت

داستان رمان دوست بازیافته درباره ی دو پسر نوجوان ۱۶ ساله است. هانس شوارتش فرزند پزشکی یهودی و کنراد فرزند خانواده ای اشرافی و نامدار آلمانی است. در مدرسه بین آن ها رفاقتی ایجاد می شد. ولی پس از گذشت مدتی تفاوت های طبقاتی، سیاسی و دینی روی می نمایاند. و در همین دوران جنگ جهانی اول رخ می دهد. و زندگی و رفاقت هر دو دستخوش تغییرات بسیار می گردد.

بیشتر بخوانید: رمان بر باد رفته نوشته‌ی مارگارت میچل

رمان نوزده فصل کوتاه دارد. راوی رمان دوست بازیافته هانس شوارتس است که حالا وکیلی حاذق است و در آمریکا زندگی می کند. او روایت نوجوانی خود را از فوریه ی ۱۹۳۲ تا آغاز جنگ جهانی اول را روایت می کند. روایت این رمان از آن زمان تا برآمدن هیتلر و سال های بعد از آن را در بر می گیرد. در طول رمان دوست بازیافته ما با تاریخ سر و کار داریم. تاریخی که راوی آن یک پسر بچه ی نوجوان است و از تاثیر تاریخ بر زندگی او وارد این برهه ی تاریخی می شویم.

در رمان دوست بازیافته به سرنوشت یهودی ها در طی جنگ جهانی اول می پردازد. یهودی هایی که از سرزمینی که آن را به طور مسلم متعلق به خود می دانستند و بخشی از هویت آن ها بود، آواره می شوند.

“تنها چیزی که می دانستم این بود که آلمان همواره میهن و خانه ی من بوده و خواهد بود، یهودی بودنم در نهایت به همان اندازه بی اهمیت است که کسی به جای موی بور، موی خرمایی داشته باشد. برداشت من چنین بود که ما پیش از هر چیز از اهالی سوآب هستیم، و پس از آن نوبت به هویت آلمانی مان، و سرانجام به هویت یهودی مان می رسد.”

بیشتر بخوانید: گوژپشت نتردام نوشته ویکتور هوگو

در کنار دنیای نوجوانی هانس و کنراد، جنگ و تاثیرات آن بر زندگی و حتی عمیق ترین احساسات بشری از جمله مسائل دیگری است که در این کتاب به تصویر کشیده شده است.
شخصیت های این رمان کوچک به خوبی پرداخته شده اند. خصوصا در مورد شخصیت های اصلی، فرد اولمن با جزییات بسیار زیاد در مورد خصوصیات جسمی، روحیات و درونیات، خانواده به ساخت و پرداخت شخصیت هانس و کنراد می پردازد. فضاپردازی ها نیز با جزییات صورت گرفته است و مانند تابلویی نقاشی با رنگ آمیزی و نورپردازی و کادرهای متفاوت در مقابل چشمان ما به تصویر کشیده شده است.

همان طور که در مقدمه ی آرتور کسلر در ابتدای این رمان آمده است، درباره ی این دوره ی تاریخی کتاب های بسیاری نوشته شده است. کتاب هایی که گاه بسیار بزرگ و قطور هستند. اما در این رمان کوچک با لحنی غم زده و حسرت بار به روایت خود از مفاهیمی چون عشق، دوستی، خانواده، وطن و جنگ می پردازد. رنج ها و سختی ها از هانس شوارتس آدمی دیگر می سازد. آدمی که سرانجام هویت دیگری می یابد.

بیشتر بخوانید: رمان من او را دوست داشتم نوشته‌ی آنا گاوالدا

“هنگام گفت و گو با افراد آلمانی، به نحوی تقریبا ناخودآگاه به حفاظ ایمنی متوسل می شوم تا بتوانم گذشته ی خود را فراموش کنم. و البته این رفتارم کاملا ناخودآگاه نیست. طبعا صرف نظر از لهجه ی آمریکایی ام، زبان آلمانی ام را به طور کامل به یاد دارم و به راحتی با آن صحبت می کنم. اما از به کار بردن آن متنفرم. زخمی که بر دل دارم هنوز باز است، و هر بار که یاد آلمان می افتم، گویی بر آن نمک می پاشند.”

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا