1397-12-28
ادبیات جهان

نقد کتاب یک اتفاق مسخره نوشته‌ی فیودور داستایوسکی، انسانیت، اخلاق در شیوه های نوین حکومتی

نقد کتاب یک اتفاق مسخره نوشته ی فیودور داستایوسکی

داستان یک اتفاق مسخره نوشته‌ی فیودور داستایوسکی است. پیش از آغاز نقد کتاب یک اتفاق مسخره مختصری به بیوگرافی داستایوسکی می پردازیم. فیودور داستایوسکی نویسنده‌ی مشهور روسی است. او متولد ۱۱ نوامبر ۱۸۲۱ و درگذشته به تاریخ ۹ فوریه‌ی ۱۸۸۱ است. او یکی از مشهورترین نویسندگان روسیه است. آثار او واجد ویژگی های روانکاوانه است. و شخصیت هایی که او خلق کرده اند، ماندگار و از زوایای روحی و روانی بسیاری قابل بررسی هستند.

داستان یک اتفاق مسخره نوشته‌ی فیودور داستایوسکی است. پیش از آغاز نقد کتاب یک اتفاق مسخره مختصری به بیوگرافی داستایوسکی می پردازیم. فیودور داستایوسکی Fyodor Dostoyevsky نویسنده‌ی مشهور روسی است. او متولد ۱۱ نوامبر ۱۸۲۱ و درگذشته به تاریخ ۹ فوریه‌ی ۱۸۸۱ است. او یکی از مشهورترین نویسندگان روسیه است. آثار او واجد ویژگی های روانکاوانه است. و شخصیت هایی که او خلق کرده اند، ماندگار و از زوایای روحی و روانی بسیاری قابل بررسی هستند.

بیشتر بخوانید: شب های روشن اثر فیودور داستایوفسکی

یک اتفاق مسخره نوشته‌ی فیودور داستایوسکی

در ابتدای نقد و تحلیل یک اتفاق مسخره به خلاصه ای از داستان می پردازیم. داستان کتاب یک اتفاق مسخره درباره‌ی صاحب منصبی به نام ایوان ایلیچ پرالینسکی است که در مراسم عروسی یک از زیردستان خود شرکت می کند. تا همه بفهمند چه انسان فروتن و اخلاق مداری است است و شعارهایی در مورد انسانیت سر می دهد. او به دنبال ترویج اندیشه ها و افکار خود است. اما آنچه در این مهمانی رقم می خورد با اهداف و تصوراتش به کلی متفاوت است.

«مسئله‌ی اصلی این است که من به یقین رسیده ام. در عمق وجودم به یقین رسیده ام. انسانیت … نوع دوستی. انسان را به خودش باز می گرداند… منزلت شخص را احیا می کند و آن گاه… می شود با این ماده‌ی اولیه آماده دست به کار شد. از این واضح تر نمی شود!»

بیشتر بخوانید: رمان ابله اثر فئودور داستایفسکی

در ابتدای داستان سه صاحب منصب در مهمانی دور هم جمع شده اند. در مهمانی حول محور جامعه، نظام طبقاتی، نظم تازه‌ی اجتماعی که دارد پا می گیرد و شیوه های نوین حکومتی صحبت می کند. هر یک از این سه نفر عقاید متفاوتی با دیگری دارند. دو سیاستمدار کهنه و محافظه کار هستند و پرالینسکی طرفدار نظم جدید و اصلاحات است.

در نقد و تحلیل کتاب یک اتفاق مسخره باید به اتفاقی تاریخی که به طور مسلم موجب پدید آمدن چنین اثری شد پرداخت. این کتاب در سال ۱۸۶۲ نوشته شده است. در سال ۱۸۶۱ یکی از مهم ترین وقایع قرن نوزدهم در روسیه رخ می دهد. موژیک ها ( دهقانان) و رعیت ها هستند. که در املاک صاحب منصبان و اشراف مشغول به کار هستند. در سال ۱۸۶۱، تزار روسیه دستور الغای نظام رعیتی در سراسر روسیه صادر می کند. و رعیت ها هم می توانند زمین های کشاورزی دولتی خریداری کنند و دیگر زیر دست نباشند. آن ها زمین هایی را به عنوان هدیه دریافت می کردند و باید مالیاتی را بصورت مادام العمر به دولت پرداخت می کردند و اربابان نیز بهای سنگینی را برای املاکی که از دست داده بودند متحمل شدند. این انقلاب به نفع رعیت ها تمام نشد و فشارهای انقلابی را بر روی آنها افزایش داد.

نقد کتاب یک داستان مسخره نوشته ی فیودور داستایوسکی

نقد کتاب یک اتفاق مسخره نوشته ی فیودور داستایوسکی

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان خرمگس اثر اتل لیلیان وینیچ ، همه‌ی امواج و خیزاب های تو از روی من گذشته است

داستایوسکی در یک اتفاق مسخره تقابل و رویایی این دو قشر و این تحولات را در قالب داستانی به تصویر می کشد. اما این مفاهیم عمیق و پر از زوایای مختلف هستند که باید بیشتر کنکاو شوند. با توجه به حجم کم این داستان تنها این مفاهیم بصورت انتزاعی و کلی در قالب درونمایه‌ی داستان مطرح می شوند.

در نقد کتاب یک اتفاق مسخره باید به درونمایه‌ی این رمان اشاره کرد. اخلاق مداری، انسانیت، زندگی برابر برای همه از درونمایه های این رمان هستند. پرالینسکی به نوعی صاحب افکاری در باب ایجاد یک آرمانشهر بر اساس اخلاق و انسانیت است. و سعی دارد این باور خود را به دیگران نشان دهد و بقبولاند. او باور دارد که این تغییرات و بها دادن و به نوعی حق زندگی به رعیت ها دادن می تواند آرمانشهری را ایجاد کند که همه در آن صاحب حقوقی اجتماعی و انسانی برابر باشند.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان لولیتا اثر ناباکوف ، عشق یا هوس مساله این است

«با این همه، من همچنان بر عقیده‌ی خود راسخم و همه جا فریاد می زنم که انسانیت می تواند به اصطلاح سنگ بنای اصلاحات قریب الوقوع باشد و اساساً در راه نوسازی و تجدید همه چیز به ما کمک می کند… آری، رفتار انسانی با زیر دستان، از مستخدم دولت گرفته تا منشی، از منشی گرفته تا خدمتکار، از خدمتکار گرفته تا موژیک. چرا؟ دلیل نمی خواهد. اصلا بیایید مقایسه ای کنیم: رفتار من انسانی است، پس مرا دوست دارند، دوستم دارند، بنابراین به من اعتماد می کنند، احساس اعتماد می کنند، پس ایمان دارند، پس عشق می ورزند… یعنی نه، می خواهم بگویم، اگر ایمان دارند، به اصلاحات هم ایمان خواهند آورد و به اصطلاح می توانند به کنه مطلب پی ببرند، می توانند به اصطلاح با آغوش باز یکدیگر را پذیرا شوند و همه‌ی مسایل را دوستانه و از بنیاد حل و فصل کنند.»

در انتهای نقد و تحلیل کتاب یک اتفاق مسخره باید گفت پایان داستان اما متفاوت با تمام افکار و اندیشه های آزادی خواهانه‎ی پر الینسکی است. و مجموع اتفاقاتی که می افتد باعث می شود که او به استبدادی به مراتب بیشتر از محافظه کاران روی بیاورد. و تمامی افکار و اندیشه های انسانی و اخلاقی خود را کنار می گذارد.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان خاطرات روسپیان سودازده من نوشته گابریل گارسیا مارکز

«تقریبا بی اختیار با خودش زمزمه کرد:« سختگیری، سختگیری، چاره‌ی کار فقط سختگیری است!»

ناگهان رنگ تندی به چهره اش دوید. یکباره چنان خجل و شرمسار شد، چنان غم و اندوهی به جانش افتاد، که در طاقت فرساترین لحظات آن بیماری هشت روزه هم چنین حالی را تجربه نکرده بود. با خود گفت:« تاب نیاوردم.» و ناتوان روی صندلی افتاد.»

اکثر آثار داستایوسکی آثار بسیار مهمی در تاریخ ادبیات جهان هستند. از آثار مشهور او می توان به ابله، قمار باز، جنایت و مکافات، برادران کارامازوف اشاره کرد. تقریبا تمام آثار او به فارسی برگردانده شده است.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان چشم نوشته‌ی ولادیمیر ناباکوف، همگی پوچی و بی حوصلگی است!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا