1397-12-02
آرت کیوسک

انتشارات رود خشک می شود …

انتشارات رود

متاسفانه انتشارات رود , کتابفروشی قدیمی خیابان کریمخان، نبش خیابان میرزای شیرازی، پلاک ۱۰۹ در همسایگی نشر چشمه با انتشار اطلاعیه‌ ای، از تعطیلی و توقف فعالیت خود خبر داد. در متن اطلاعیه ای که پشت شیشه ی کتاب‌ فروشی رود نیز نصب شده، آمده است:

متاسفانه انتشارات رود , کتابفروشی قدیمی خیابان کریمخان، نبش خیابان میرزای شیرازی، پلاک ۱۰۹ در همسایگی نشر چشمه با انتشار اطلاعیه‌ ای، از تعطیلی و توقف فعالیت خود خبر داد. در متن اطلاعیه ای که پشت شیشه ی کتاب‌ فروشی رود نیز نصب شده، آمده است:

«متاسفانه برخلاف میل باطنی‌ ام لازم است خدمت همه ی دوستان و عزیزان کتاب‌ خوان تعطیلی کتاب‌ فروشی رود با ۲۰ سال سابقه را اعلام کنم. محل فعلی انتشارات رود به منظور تجهیز و ارتقا فروخته شد، اما با رشد ناگهانی و انفجاری قیمت‌ ها متاسفانه دیگر قادر به تهیه مکان مناسب برای کتاب‌فروشی نیستیم. در ۲۰ سال گذشته افتخار آن را داشتیم که انتخاب بسیاری از اهل قلم و عاشقان کتاب بوده‌ ایم. ۲۰ سال حمایت شما عزیزان، تکیه‌ گاه ما بود، اما دیگر بدون تسهیلات و تامین مالی از طرف نهاد های مربوطه قادر به ادامه راه نیستیم. از این طریق بنده و مجموعه ی کتاب‌ فروشی نشر رود مراتب سپاس‌ گذاری و قدردانی خود را به اطلاع تمامی عزیزان اهل قلم و علاقه‌ مندان کتاب می‌ رسانیم.

کتاب فروشی و انتشارات رود ، خداحافظ»

محمد زارع مدیر مسئول انتشارات رود ، در خصوص چگونگی تعطیلی و واگذاری کتابفروشی رود گفت: کتابفروشی‌ ها همواره تحت فشار بوده و هستند. بنابراین این مبحث مسأله ی جدیدی نیست. ما به خاطر جای کم خواستیم جای دیگری را تهیه کنیم که بزرگتر باشد و بتوانیم در آن به راحتی فعالیت کنیم؛ اما به محض این که مکان قبلی کتابفروشی را به سازمان تبلیغات اسلامی فروختیم، طی دو ماه قیمت‌ ها رشد سرسام‌ آوری کردند که باعث شد، نتوانیم جایی را تهیه کنیم. البته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مدت‌ هاست قول داده از کتابفروشی‌ ها حمایت کند و کمک‌ هایی برای خرید و تجهیز کتابفروشی بکند. به ما هم قول‌ هایی داده شده است و صحبت‌ هایی انجام شده؛ اما هنوز نتیجه‌ ای نگرفتیم.»

بیشتر بخوانید: توران خانم , اکران اینترنتی مستند مادر ادبیات کودک و نوجوان , توران میرهادی

اتمام کار انتشارات رود در خالی است که چندی پیش فروشگاه کتاب ویستا در سعادت‌آبادت متعلق به نصرالله کسرائیان به علت ورشکستگی مالی، تعطیل شد.

او در این باره چنین گفت: «نه از آن‌ها که نیامدند گله داریم، نه از آن‌ ها که کتاب نمی‌ خوانند، از آن‌ ها هم که آمدند یا به اشکال مختلف کمک‌ مان کردند، سپاس‌ گزاریم. چند سال سوبسید دادیم و تلاش کردیم سرپا نگاهش داریم، نشد. تصمیم برای تعطیل کردنش، تصمیمی دشوار بود، به ویژه برای همسرم که تا آخرین لحظه برای باز نگاه‌ داشتن‌اش اصرار داشت. دیری نخواهد گذشت که همه کتابفروشی ها بجز آن هایی که کتاب , کاغذ و محصولات فرهنگی از ارگان ها، ادارات و دولت دریافت می کنند به همین روز خواهند افتاد و مجبور به ترک کار و کسب شان خواهند شد. من نمی گویم به خاطر کتاب فروش بلکه به خاطر آینده فرزندانتان کتاب بخرید تا در آینده فرزندان بی سواد و دولتمردان نادان نداشته باشیم. ملتی که پر تیراژ ترین کتاب هایش آشپزی و تعبیر خواب باشد تنها در اندیشه ی خوردن و خوابیدن است و دریغ از ذره ای تعقل.
به یزدان اگر ما خرد داشتیم
کجا این سرانجام بد داشتیم»

بسی مایه ی تاسف است که در کشوری همچون ایران استقبال از یک رستوران تازه تاسیس در منطقه ی شمال تهران با قیمت های آن چنانی بسیار بیشتر از کتاب فروشی هایی است که سال های سال در زمینه ی فرهنگی مو سپید کرده اند. چطور می شود که در سبد خانواده های متوسط با وجود تورم و افزایش قیمت های رستوران های پر هزینه همچنان غذاهای گران قیمت جا دارد اما دریغ از ذره ای خرج فرهنگی …

بیشتر بخوانید: کنسرت ریچارد کلایدرمن در تهران

اما در ابن روزها هم می توان با خرید کتاب های کتابفروشی انتشارات رود با تخفیف ۲۵ درصد به صاحبان اش کمک کرد تا لااقل ناچار به اجاره ی انبار برای کتاب هایشان نشوند. آن ها باید ساختمان را تا ۳۰ تیر به خریدار تحویل دهند. به امید این که بتوانند دوباره سر پا بایستند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا