دانستنی‌های سلامتی

مضرات دویدن برای قلب : آیا دوندگان قلب‌ های سلامتی دارند؟

مضرات دویدن برای قلب چیست؟ آیا با شرکت در دو ماراتن سلامت قلب به خطر می افتد؟ آیا این ورزش در مرور زمان قلب را بیماری می کند ؟ مطالعه جدیدی که به­ بررسی این سوال پرداخته، نشان می دهد که پاسخ آن ­به­ طور هم­ زمان اطمینان­ بخش و پیچیده است. در طی این سال­ها به­ نظر نمی ­رسد که تمرینات استقامتی آسیبی به قلب دوندگان رسانده باشد. اما به این معنا نیست که همان طور که ورزشکاران انتظار دارند منافعی را برای آن­ ها به ­همراه داشته باشد. در ادامه با نت نوشت همراه باشید تا از تحقیق درباره مضرات دویدن برای قلب بخوانید.

بیشتر بخوانید: علائم مشکلات قلبی چیست؟

مضرات دویدن برای قلب

طی۴۰ سال گذشته و بیشتر نگرش­ ها در مورد تاثیر تمرینات سخت و شدید مضرات دویدن برای قلب افراد متفاوت بوده است. در این موضوع بسیاری از مردم اعتقاد دارند که تمرینات استقامتی علاجی برای مشکلات قلبی­ شان می­باشد. برای مثال طی گزارش اخبار آموزشگاه علوم نیویورک در سال ۱۹۷۷، شرکت در دوی ماراتن و داشتن رژیم غذایی سالم سبب مصونیت کامل دوندگان در مقابل تصلب شریان­ می ­شود.

اما بعد از درگذشت تعدادی از دوندگان به دلیل حمله قلبی، افراد سرشناسی از جمله  Jim Fixx نویسنده ” کتاب کامل مسابقه دو” در سال ۱۹۸۴،  تعداد زیادی از دانشمندان و پزشکان و ور­زشکاران، نگران آسیب رسیدن به قلب طی تمرینات مداوم استقامتی شدند.

بیشتر بخوانید: علائم هشدار دهنده حمله قلبی و یک تکنیک ساده برای تشخیص حمله قلبی

مطالعات کوتاهی درباره مضرات دویدن برای قلب در سال­های اخیر دریافت شد و  نشان داد که قلب ورزشکارانی که مادام­ العمر دو استقامت کار می­ کنند، امکان­ دارد حاوی پلاک­ ها ی بیشتر و یا سایر علائم بیماری ­های قلبی مانند زخم­ برداشتن نسبت به قلب­ هایی که در همان سن فعالیت کمتری دارند، باشند. طی مطالعه ­ای که در دیدار  اخیر انجمن رادیولوژی آمریکا ارائه شده است ذکر­شده که در میان گروهی از مردان میانسال شرکت کننده در ورزش­های سه ­گانه ( شنا، دوچرخه ­سواری ، دو)  کسانی که بیشتر تمرین می­ کردند و در رقابت ­ها حاضر می ­شدند، کمی بیشتر از دیگر ورزشکاران دچار زخم درون قلب ­شان شده اند.

اما موضوع هنگامی پیچیده می­ شود که تحقیقات دیگری این ­طور نشان داده­ اند که حتی اگر در ورزشکارانی که طولانی مدت دو استقامت کار می­ کنند، مشکلات قلبی مانند تصلب شریان­ها در بدنشان گسترش پیدا کند، ممکن است شدت بیماری ­ شان متفاوت و حتی بسیار کم­ خطرتر از افرادی باشد که بیماری ­های قلبی دارند و به نسبت فعالیت کمتری هم دارند.

بیشتر بخوانید: با سرعت غذا خوردن اینگونه قلب‌ و مغزتان را بیمار می‌کند!

امید بود که این پرسش پیچیده چگونگی تاثیر تمرینات استقامتی روی قلب، به وسیله محققانی از دانشگاه مینه­ سوتا، استنفورد و دیگر نهاد­های تصمیم ­گیرنده  شفافیت بیشتری پیدا کند. در مطالعه جدید یک گروه خاص از دوندگان مورد مطالعه قرار گرفته اند. مردانی که حداقل در ۲۵ ماراتن پی­در­پی در شهرهای دوقلو مینیاپولیس و سنت­پل شرکت داشته­ اند.

این۵۰ دونده که به وسیله عملکردشان در ماراتن­ ها شناسایی شدند،  جمعاً  ۳۵۱۰ ماراتن را به طور کامل به اتمام رساندند. که هر دونده به طور جداگانه بین ۲۱ تا ۱۷۱ مسابقه را به پایان رسانده ­بود.

بدیهی است که این مردان تمرینات ورزشکاران استقامتی را تجربه کرده ­اند و آنها حداقل ۲۶ سال تمرین داشته اند و حتی برخی سابقه­ ای بالای ۵۰ سال داشتند. بسیاری از آن­ها مسابقه دادن را از دوران دبیرستان و حتی زودتر شروع کرده بودند. اما دیگر مردان خیلی دیرتر به ورزش روی ­آورده بودند. با امید به این ­که  سبک زندگی گذشته خود مانند سیگار کشیدن یا رژیم غذایی ناسالم را بهبود بخشند. در زمان انجام این پژوهش بر اساس شاخص­ های توده بدنی، بیش ­تر افراد لاغر و تعداد کمی از افراد اضافه وزن داشتند. اکثراً هر هفته ۳۰ مایل یا بیش ­تر می ­دویدند.

بیشتر بخوانید: رسوب زدایی رگهای قلب با درمان‌های خانگی و خداحافظی با بیماری قلبی!

محققان به هرکدام از دوندگان پرسش­ نامه­ ها یی دادند که آن را طبق روال عادی تمرین ­کردنشان هم­ چنین سابقه کلی سلامت و عادت ­هایشان پر کنند. سپس قلب­  ورزشکاران را برای شناسایی تصلب شراین اسکن کردند.

ثابت شد که ۱۶ تن از دوندگان هیچ پلاکی در رگهایشان وجود ندارد. اما بقیه دارای مقداری ته­ نشینی بودند. ۱۲ نفر مقدار ناچیزی را نشان دادند.۱۲ نفر دیگر مقدار کم و بسیار اندکی  داشتند و ۱۰ نفر دیگر مقدار زیاد و نگران کننده ­ای پلاک در شریان­ها داشتند.

هنگامی که دانشمندان نتیجه­ های اسکن را با سابقه دوییدن ورزشکاران مقایسه کردند ارتباط کمی میان مقدار کلی دوییدن آن­ ها و مقدار پلاک یافت شده در رگ­هایشان پیدا کردند. کسانی که بیشترین تعداد شرکت در مسابقات ماراتن را داشتند، پلاک بیشتری در رگ های شان مشاهده نشد. به این معنا که دویدن بیش از حد شدت بیماری­های قلبی را افزایش نمی ­دهد.

از طرف دیگر کسانی که سابقه مصرف بیش از حد سیگار داشتند و یا دارای کلسترول بالایی بودند، پلاک های حادتری در بدنشان وجود داشت. مخصوصا افرادی که دیرتر از دیگران دویدن را شروع کرده بودند.

بیشتر بخوانید:۱۰ دقیقه ورزش برای قلب و سپس داشتن قلبی کاملا سالم!

این یافته ­ها اظهار می ­کنند که زیاد دویدن افراد زیانی به سلامت قلب آنان نمی­رساند. به گفته  William O. Roberts، پروفسور خانواده و جامعه پزشکی در دانشگاه مینه ­سوتا ” در واقع تمام این دویدن­ها احتمالاً به زلالی و سالم ماندن رگ­های بعضی از ورزشکاران کمک می­ کند.” اما این تمرین­های مداوم و سخت با کسانی که سبک زندگی گذشته ­شان را غیرعاقلانه انتخاب کرده بودند سازگار نیست. به­ خصوص مصرف سیگار که باعث گسترش بیماری­های قلبی می­ شود.

البته این پژوهش کوچک بر روی افراد سفید پوست تمرکز بیشتری داشت. که سال­ها شرایط مناسب فیزیکی، اقتصادی و فیزیولوژیکی را برای شرکت در مسابقه­ های دو رقابتی دارا بودند. حال­ آن ­که ممکن است این نتیجه گیری در مورد دیگر افراد و ورزشکاران رشته ­های دیگر صدق نکند.

هم­ چنین این نوع از پژوهش تنها نشان می­ دهد که رابطه ­ای بین دویدن و سلامت قلب وجود دارد ولی نمی ­تواند ثابت کند که دویدن یک عامل مستقیم جهت تغییرات عملکرد قلب است.

با این­ حال نتایج می ­تواند نگرانی دوندگان و خانواده­ هایشان را در مورد آسیب­ های قلبی مربوط به تمرینات طولانی مدت از بین ببرد. اما اگر دوران جوانی­ را با مصرف سیگار و خوردن غذاهای ناسالم گذرانده­ اید و یا سابقه خانوادگی در بیماری­ های قلبی دارید بهتر است به کمک پزشک  سلامت قلب تان را ارزیابی کنید. حتی اگر در یک مسابقه ماراتن شرکت داشته اید.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی مفید برای قلب و عادات سالم برای تقویت قلب

زهرا اسلامی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا