شبکه‌های اجتماعی

تلاش روسیه برای مسدودسازی تلگرام احتمالا باعث سقوط اینترنت این کشور خواهد شد!

در اوایل ماه جاری یک دادگاه روسیه مجوز مسدود سازی و فیلترینگ تلگرام را صادر کرد. این اپ پیام رسان محبوب نه تنها توسط حدود ۱۳ میلیون کاربر روسی، بلکه توسط مقامات کاخ کرملین نیز استفاده می شود.

۰

در اوایل ماه جاری یک دادگاه روسیه مجوز مسدود سازی و فیلترینگ تلگرام را صادر کرد. این اپ پیام رسان محبوب نه تنها توسط حدود ۱۳ میلیون کاربر روسی، بلکه توسط مقامات کاخ کرملین نیز استفاده می شود. در ادامه با توجه به دستور فیلترینگ تلگرام در ایران حتما برای شما هم جالب است که در جریان این رویداد در کشور روسیه قرار بگیرید با نت نوشت همراه باشید.

زمانی که مقامات دولتی سعی به زیر کشیدن و بلاک کردن تلگرام داشتند، این کمپانی نیز مکررا آدرس IP خود را تغییر می داد تا کاربران تشویق کند با به تکیه بر VPN ها و انتقال به هاست های آمریکایی Google Cloud و Amazon Web Services از این پیام رسان استفاده کنند. در نتیجه کل اینترنت روسیه به سرعت در معرض هرج و مرج قرار گرفت و صدها نفر از کسب و کارهای دیگر قادر به دسترسی به وب نبودند. در این میان وایبر تنها پیام رسانی است که مورد تایید کرملین، همچنین سایر سازمان ها و مراکز حکومتی روسیه می باشد.

تانیا لاکوت، کارشناس رسانه های دیجیتال روسیه، در مصاحبه ای با Slate توضیح داد که ماهیت دست و پاگیر اجرای روسکومادزور (سازمان نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی روسیه ) غیر معمول نیست بلکه بسیاری از شکایات علیه روسکومادزور بخاطر مسدود کردن های سلیقه ای شبکه های اجتماعی می باشد. در روسیه، من فکر نمی کنم کسی از قدرت روسکومادزور وحشت زده باشد. بلکه مردم از بی کفایتی آن وحشت زده می شوند. ”

پیام رسان تلگرام به دلیل استفاده از فناوری رمزگذاری، در میان کاربران روسیه بسیار محبوب است زیرا قانونی در سال ۲۰۱۶ در روسیه به تصویب رسید که بر اساس آن باید همه سرویس های پیام رسان به سرویس امنیتی فدرال روسیه (FSB) اجازه دسترسی بدهند.

ماریا آلوخینا  که چندین سال در کرملین بوده است، تظاهرات عمومی علیه این ممنوعیت به راه انداخت. تظاهرکنندگان در کنار FSB با در دست داشتن هواپیمای کاغذی (نشان تجاری شرکت تلگرام) اعتراض خود را نشان دادند.

این کشور قبلا نیز تلاش کرده است تا تمام شرکتهای ارتباط اینترنتی را ملزم کند اطلاعات خود را در سرورهای روسیه ذخیره کنند و حتی پیشنهاد کرد که روسیه از سایر نقاط جهان جدا شود و اینترنت خود را ایجاد کند.

بعضی از کارشناسان از این می ترسند که این امر یک اقدام خشن برای جلوگیری از شرکت های بزرگ باشد. آندره صلداتف، کارشناس اطلاعات روسیه توییت کرد: “کرملین با خیال راحت می تواند فیس بوک یا توییتر را مسدود کند. هیچ هزینه سیاسی نمی تواند بالاتر از این باشد من امیدوارم که این طرح تمام نشده بماند. ”

توییت آندره صلداتف، کارشناس اطلاعات روسیه

توییت آندره صلداتف، کارشناس اطلاعات روسیه

لکوت کارشناس رسانه های دیجیتال روسیه می گوید : “آنها مایل هستند تا اساسا نیمی از اینترنت روسیه را تعطیل کنند و با این کار بسیاری از شرکت های دیگر را از جمله گوگل، مایکروسافت، ادوبی و تعدادی از شرکت های روسی را متوقف کنند.”

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا