دانستنی‌های سلامتی

جایگزین زعفران: این ۴ گیاه را می توانید جایگزین زعفران در غذا کنید!

جایگزین زعفران
۲+

اگر همیشه به زعفران دسترسی ندارید یا گرانی قیمت آن اجازه نمی‌دهد همیشه آن را در خانه داشته باشید می‌توانید از جایگزین زعفران استفاده کنید که هر چند طعم و عطر زعفران را ندارد ولی می‌تواند رنگ و لعابی مشابه به غذا بدهد. قدمت زعفران به ۳۰۰۰ سال پیش در قائنات ایران بر می‌گردد.

هر چند امروزه رقبایی مثل اسپانیا، چین، افغانستان وارد صحنه شده اند ولی زعفران ایران چیز دیگری است. آن جا که فردوسی می‌گوید بفرمود تا آتش افروختند همه عنبر و زعفران سوختند. یعنی آن قدر این گیاه در ایران کاشته می‌شد که برای خوشبو کردن هوا حتی آن را دود می‌دادند. در نت نوشت امروز با ۴ گیاه جایگزین زعفران آشنا شوید.

چایگزین زعفران

زعفران چیست؟

برای ایرانی‌ها که زعفران ادویه‌ای بسیار معروف است. زادگاه زعفران آسیا است. علاوه بر عطر و بویش، غذا و دسرها و نوشیدنی‌ها را خوش آب و رنگ هم می‌کند. خاصیت دارویی این گیاه گران قیمت که از کلاله‌های گل زعفران به دست می‌آید خواص ضد افسردگی، نشاط آور، تقویت دستگاه گوارش، مدر، کارکرد بهتر کلیه، خون سازی و ضد سرطانی آن است.

این گیاه حتما باید با دست چیده شود. به دلیل گران بودنش یا خیلی وقت‌ها به دلیل شک و شبهه‌ای که در اصل بودن زعفران دارید می‌توانید از ۴ جایگزین استفاده کنید.

زردچوبه

زردچوبه متداول ترین ادویه طعم و رنگ خوبی به غذا می‌دهد. هر چند نمی‌توان رایحه آن را با زعفران مقایسه کرد ولی زردچوبه که به زعفران هندی هم معروف است می‌تواند به عنوان جایگزین زعفران استفاده شود. زردچوبه آنتی اکسیدانی قوی است که داروی درمانی بسیاری از بیماری‌ها محسوب می‌شود و به راحتی در دسترس است.

شکوفه‌های رزماری جایگزین زعفران

ابتدای بهار رزماری شکوفه‌های زیبایی می‌دهد که می‌توانید پرچم گل‌ها را که بسیار شبیه به زعفران است بچینید، خشک کنید و حتی با زعفران مخلوط کنید. به این ترتیب زعفران بیشتری خواهید داشت بدون آن که رنگ، طعم و بوی آن تغییر کند.

هل جایگزین زعفران

این گیاه رایحه‌ای بسیار شبیه به زعفران دارد هر چند در بسیاری از مناطق دنیا جزو ادویه‌ها محسوب نمی‌شود و رنگ زعفران را ندارد. ولی به دلیل عطر و بویش در بعضی از نقاط دنیا هل را به جای زعفران استفاده می‌کنند.

گل رنگ جایگزین زعفران

اگر به دنبال جایگزین زعفران می‌گردید که دقیقا رنگ زعفران را داشته باشد گل رنک بهترین انتخاب است. دقیقا مانند زعفران است و در کشورهایی مثل ترکیه به جای زعفران استفاده می‌شود. طعم و بویی شبیه به زعفران ولی البته بسیار کمتر دارد. می‌توانید حتی آن را با زعفران مخلوط کنید تا زعفران بیشتری داشته باشید.

بیشتر بخوانید: چای زعفران بنوشید تا از این بیماری‌ها همیشه دور بمانید!

منبع + + +

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. Avatar

  محمد حسن هاشمی

  ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ at ۸:۲۴

  زعفرانت ؛ مرجع تخصصی خرید زعفران ایران
  ما با زعفران زندگی می کنیم؛ همان طور که جنوبی ها با خلیج و شمالی ها با خزر…
  کوتاه‌ و ساده کردن دسترسی به طلای سرخ، از پایتخت زعفران جهان تا هر کجا که شما هستید، هدف اصلی گروه زعفرانت است. زعفرانت با حذف واسطه ها به شما اطمینان می‌دهد محصولی که خرید می‌کنید، عاری از هر نوع ناخالصی است.
  چشم انداز ما سهولت دسترسی مشتریان به طلای سرخ در هر سطحی از سفارش (جزئی یا کلی) و در هر نوع ( زعفران نگین، زعفران سرگل، زعفران پوشال، زعفران دسته ای، زعفران کنجه) با بسته‌بندی محافظ کیفیت و در شأن تحفه اصیل ایرانی است.
  مرکز پشتیبانی و مشاوره مشتریان ۰۵۶۳۲۵۲۲۴۲۲

  ۱+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا