تلفن همراه

آیا صفحه نمایش گلکسی S9 و S9+ بهترین نمایشگر تلفن همراه کنونی است؟

اخیرا صفحه نمایش گلکسی S9 سامسونگ و ورژن برزگ تر آن S9+ در دنیا به عنوان بهترین صفحه نمایش مورد توجه قرار گرفته است. آیا واقعا همینطور است؟ ما پنل های این سوپر مدل سامسونگ را برای یک بررسی جانانه تست کرده ایم! در ادامه با بررسی این صفحه نمایش خیره کننده همراه نت نوشت باشید.

درباره ی چه نوع صفحه نمایشی حرف میزنیم؟

صفحه نمایش گلکسی S9 دارای ابعاد ۸٫۵ اینچی است که ۸۳٫۶ درصد از سطح جلویی گوشی را پوشش میدهد، در حالی که S9+ صفحه نمایشی ۶٫۲ اینچی که لبه هایی باریک تر از  صفحه نمایش گلکسی S9 دارد که ۸۴٫۲ درصد سطح جلویی گوشی را در بر می گیرد.

نسبت تصویر صفحه نمایش هر دو مدل ۱۸٫۵:۹ است که باعث شده از دیگر گوشی های جدید بازار بلند تر باشند. همچنان خمیدگی در اطراف صفحه جایگاه خود را حفظ کرده هرچند این خمیدگی قوس کمتری نسبت به  مدل های S8 و S8+ را دارد.

در هر دو مدل S9 و S9+  صفحه نمایش AMOLED استفاده شده است که توسط خود شرکت سامسونگ و با رزولوشن ۱۴۴۰ در ۲۹۶۰ تولید میشود و طبعا با توجه به تفاوت در اندازه، Galaxy S9 از تراکم پیکسلی بالاتری برخوردار است.

بر روی هر دو گوشی هوشمند گلوریا گلس ۵ شرکت کورنینگ کار گذاشته شده و برای دکمه هوم از یک سنسور فشاری همانند تاچ سه بعدی اپل استفاده شده است.

تا به حال یک صفحه نمایش از این فاصله دیده بودید؟
تا به حال یک صفحه نمایش از این فاصله دیده بودید؟

پیکسل های الماس گون در صفحه نمایش گلکسی S9

سامسونگ از یک آرایش زیر پیکسلی به نام پیکسل های الماس گون برای این پنل های OLED استفاده کرده است. از تصویر منتشر شده توسط سامسونگ میتوانیم ببینیم که چطور پیکسل های آبی در پس زمینه بزرگ ترند و این به خاطر این است که آن ها در انتشار نورچندان موثر نیستند اما پیکسل های سبز پس زمینه کوچکتر اند چرا که نور بیشتری از خود متساعد می کنند.

تناوب پیکسل های قرمز و آبی پس زمینه یک تقارن مورب را در ۴۵ درجه تضمین می کند که اجازه می دهد تا بردار هایی که بر روی صفحه،  نمایش داده میشوند به صورت عمودی، افقی و بالاتر از همه به صورت مورب روی صفحه نمایش داده شود تا اثر پلکانی شدن کاهش یافته و حالت مصنوعی شدن تصویر از بین برود.

برای اطمینان از بیشترین تراکم پیکسلی در هر اینچ، سامسونگ از پیکسل های پس زمینه ای قرمز و آبی الماسی شکل استفاده می کند. پیکسل های پس زمینه ای سبز به دلیل اندازه کوچکشان بیضی شکل هستند.

دقیق ترین رنگ هایی که تا به حال دیده شده!

هرچند ما می‌توانیم کیفیت این صفحه نمایش ها را با چشم‌های غیر مصلح خود دیده و تحسین کنیم، اما این تنها اندروید پیت (که عمدتا در حوزه ی دستگاه های اندرویدی فعالیت می کند) نیست که به Galaxy S9  عنوان بهترین صفحه نمایش در جهان را می‌دهد، بلکه دیسپلی میت (که به طور متمرکز در زمینه صفحات نمایش فعالیت دارد) نیز آن را ترجیح میدهد . هرچند یک برانداز چشمی خبر از برتری این پنل می دهد، ما تصمیم گرفتیم با انجام آزمایشات علمی، در راستای اثبات این مدعا بکوشیم.

با توجه به انتخاب دیسپلی میت ، پنل OLED سامسونگ Galaxy S9 بهترین نمایش رنگی را دارد که تا کنون در دستگاه‌های تلفن همراه دیده شده‌است. این سایت می‌گوید که صفحه نمایش گلکسی S9 عملا از واقعیت قابل ‌تشخیص نیست. این بدان معنا نیست که  امکان ندارد در آینده نیز گوشی های هوشمند بهتر از این شوند، اما به طور باورنکردنی به سمت کمال رفته است!

مقدار JNCD  که در اینجا اندازه‌گیری می‌شود، به بیان ساده عبارت است از تفاوت بین رنگی به عنوان مرجع و رنگ اندازه‌گیری شده. مقدار کم‌تر از ۱ به این معنی است که رنگ آنقدر نزدیک به کمال است که با چشم غیر مسلح قابل ‌تشخیص نیست. ما با استفاده از کالیبراسیون رنگی به نام اسپادر ۵ الیت و مقادیری که جمع آوری و ارزش گذاری کرده ایم؛ به اعداد فوق العاده ی نزدیک به ۱ ( در حدود ۰٫۷ و کمی بهتر) دست یافتیم که بسیار هیجان انگیز است.

سامسونگ صفحات OLED آیفون X را نیز تولید میکند
سامسونگ صفحات OLED آیفون X را نیز تولید میکند

از تاریکی مطلق تا عینک آفتابی

نکته منحصر به فرد در مورد پنل های OLED این است که هر پیکسل نور خود را دارد. این به این معنی است که چون شما می‌توانید روشنایی هر پیکسل را به طور مستقل کنترل کنید، پیکسل های خاموش کاملا سیاه هستند. نتیجه این امر این است که پنل های OLED عملا کنتراست نا محدودی دارند، چون حتی نمی‌توان نسبت رنگ سیاه را که برابر با صفر است محاسبه کرد. هیچ استثنایی برای ویژگی‌های رنگ سیاه مطلق و کنتراست بالای  نمایشگر های گلکسی S9 و S9+ نیز وجود ندارد.

علاوه بر این، با توجه به انتخاب دیسپلی میت ، نسل جدید پرچمداران گلکسی حداکثردرخشندگی ۱۱۳۰ نیت را دارد که تنها کمتر از مقدار اندازه‌گیری شده برای گلکسی نوت ۸ است.

این کار به دو گوشی هوشمند اجازه می‌دهد که در نور مستقیم خورشید  کاملا  خوانا و قابل مشاهده باشند، و و حتی هنگام نزدیک شدن به حداکثر روشنایی ، نمایش رنگ تنها کمی کاهش می‌یابد وغیر محسوس است. همه این کارها گواهی ویژه HDR  از سوی اتحادیه UHD و گواهی‌نامه HDR10 برای هر دو گوشی هوشمند را تضمین می‌کند.

آیا شما قبل از خرید یک گوشی هوشمند، به طور بخصوص به کیفیت صفحه نمایش آن فکر کرده اید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا