حیوانات خانگی

سگ سرابی: آشنایی با نژاد ایرانی Sarabi Mastiff و ویژگی‌های آن!

سگ سرابی
۱۰۰+

سرابی نژادی آشنا از سگ هاست که به عنوان یکی از بهترین نژاد سگ شناخته می‌شود. این سگ عظیم الجثه، قوی و تنومند نژادی ایرانی داشته در میان دیگر نژاد‌ها برتری‌های خاصی دارد. سگ سرابی از نژاد ماستیف‌ Sarabi Mastiff است که نوع سرابی مختص به ایران زمین است. در ادامه این متن نت نوشت می‌توانید اطلاعات دقیق تری از سگ سرابی را بخوانید.

سگ سرابی Sarabi Mastiff

گروهگله و نگهبان
قد۳۲-۳۵ اینچ (نر) ۲۸-۳۲ اینچ (ماده)
وزن۱۴۳-۱۹۸ پوند (نر) ۱۱۰-۱۵۴ پوند (ماده)
طول مدت زمان زندگی۱۲-۱۵ سال
توان زندگی در آپارتمان۳۰%
ارتباط با کودکانتوانایی ارتباط برقرار کردن با کودکان را ندارند
زندگی با دیگر حیواناتبا گربه‌ها و البته سایر حیوانات سازگای ندارد
فعالیت‌های روزانهنیاز به پیاده روی‌های منظم روزانه
نیاز‌های بهداشتی
 • کوتاه کردن موها ۱ تا ۲ مرتبه در سال
 • حمام گرفتن را هر دو یا سه ماه می‌توان انجام داد
نیاز‌های مراقبتیپیشگیری از نفخ شکم، آموزش فرمانبرداری در نوجوانی
ریزش مو۲۰%
بازی‌های مورد علاقهپیاده روی ساده بهترین فعالیت بدنی برای این سگ است
میزان یادگیری و هوشمندیمعمولا در نوجوانی نگهبانی و محافظت را می‌آموزد
توانایی نگهبانی۱۰۰%
ویژگی هانگهبانی و مراقبت از صاحب خود را به خوبی انجام می‌دهد و در صورت لزوم با پارس بسیار بلند و حمله به طرف مقابل از صاحب خود دفاع کاملی دارند
رفتار‌های مخربدر صورت احساس عدم امنیت به شدت پرخاشگر می‌شود و احتمال حمله این سگ زیاد است
اصلیت نژادایران

 

استخوان‌های این سگ به خصوص استخوان‌ها در ناحیه پا بسیار بزرگ و درشت هستند به همین دلیل سگ سرابی معمولا پاهایی سنگین دارد.

استخوان‌های این سگ به خصوص استخوان‌ها در ناحیه پا بسیار بزرگ و درشت هستند به همین دلیل سگ سرابی معمولا پاهایی سنگین دارد.

ویژگی‌های ظاهری سگ سرابی

سگ نژاد Sarabi Mastiff یا سگ سرابی یک سگ غول پیکر با استخوان‌های بسیار درشت و بسیار سنگین وزن است. این سگ قدی متوسط رو به بلند دارد. سر این سگ بسیار بزرگ و تا حدی ترسناک جلوه می‌کند.

پوست سگ Sarabi Mastiff یکی از خصوصیات ویژه این نژاد به شمار می‌رود. پوست این سگ ضخیم است و بیشتر حیوانات از جمله گرگ قادر به شکافتن آن نیستند. لب‌های بالا بزرگ و آویزان هستند و پوزه این سگ بر خلاف جثه‌اش کوچک و ظریف است. چشم‌ها رنگی می‌باشند ولی معمولا رنگی تیره دارند و ریز و زیبا هستند. استخوان‌های این سگ به خصوص استخوان‌ها در ناحیه پا بسیار بزرگ و درشت هستند به همین دلیل سگ سرابی معمولا پاهایی سنگین دارد.

سگ نژاد Sarabi Mastiff یا سگ سرابی یک سگ غول پیکر با استخوان‌های بسیار درشت و بسیار سنگین وزن است. این سگ قدی متوسط رو به بلند دارد. سر این سگ بسیار بزرگ و تا حدی ترسناک جلوه می‌کند.این سگ‌ها معمولا دمی ضخیم و بلند دارند که یک پیچ ساده در آن مشاهده می‌شود. رنگ بیشتر انواع سگ سرابی تیره می‌باشد ولی برخی از آن‌ها سفید یا روشن نیز هستند. این سگ‌ها در شرایط بد آب و هوایی به راحتی زندگی می‌کنند.

پوست این نژاد به نحوی است که در آفتاب سخت تابستان و سرمای زمستان به خوبی دوام می‌آورد و دمای بدن را تنظیم می‌کند. چهره سگ سرابی طوری است که گویا ماسکی بر روی صورت دارد به طوری که در ناحیه چشم‌ها و پوزه رنگ خاصی دارد.

در قسمت پا‌ها و گردن نسبت به سایر قسمت‌های بدن موهای بیشتری مشاهده می‌شود. بیشتر بدن این سگ از عضلات بسیار تنومند پوشیده شده است و کمتر، چربی در بدن این سگ قوی مشاهده می‌شود.

 • قد : ۳۲-۳۵ اینچ (مرد) ۲۸-۳۲ اینچ (زن)
 • وزن : ۱۴۳-۱۹۸ پوند (مرد) ۱۱۰-۱۵۴ پوند (زن)
 • مدت زمان زندگی : ۱۲ تا ۱۵ سال

سگ سرابی با چه کسانی راحت است؟

افرادی که خانه‌های بزرگ خارج از شهر دارند می‌توانند سگ سرابی را نگهداری کنند. این نژاد از سگ‌ها در پشت سر صاحبان خود راه می‌روند. اگر علاقمند هستید که سگتان را همراه خود راه ببرید سگ Sarabi Mastiff را انتخاب نکنید. سگ سرابی معمولا پشت سر صاحب خود قدم می‌زند.

بیشتر بخوانید: سگ جک راسل: آشنایی با نژاد Jack Russell Terrier و ویژگی آن‌ها

این سگ‌ها در عین قدرتمند بودنشان می‌بایست توسط یک انسان رهبری شوند. ذات این سگ‌ها فرمانبردار است و می‌بایست توسط یک شخص رهبری شوند.

ویژگی رفتاری سگ سرابی

این سگ ایرانی معمولا نگهبان و سرپرست بسیار خوبی است. یکی از قوی ترین نژاد‌های سگ در سراسر دنیا به شمار می‌رود. این سگ غول پیکر نسبت به صاحب خود بسیار وفادار بوده و نسبت به افراد غریبه کاملا بی اعتنا می‌باشد تا زمانی که به شدت احساس خطر کند آن زمان جنگجوی ماهر و قدرتمند است.

هر حیوانی که به سگ سرابی نزدیک می‌شود این سگ دم خود را بالا برده و با کمک گوش‌ها حالت هشدار گرفته و در شناسایی آن دقت فراوان می‌کند. این سگ برای هشدار دادن بسیار مناسب است و به راحتی می‌تواند خطر را شناسایی کند.

به طور کلی سگ Sarabi Mastiff بیشتر جنگجوی خوبی است و برای همین کار کاربرد دارد. این سگ‌ها در عین قدرتمند بودنشان می‌بایست توسط یک انسان رهبری شوند. ذات این سگ‌ها فرمانبردار است و می‌بایست توسط یک شخص رهبری شوند. از ویژگی‌های خاص سگ Sarabi Mastiff می‌توان به این موارد اشاره کرد :

 • تنومند و قدرتمند
 • وفادار
 • محافظ
 • چابک
 • فرمانبردار

به طور کلی سگ Sarabi Mastiff بیشتر جنگجوی خوبی است و برای همین کار کاربرد دارد. این سگ‌ها در عین قدرتمند بودنشان می‌بایست توسط یک انسان رهبری شوند.

روش زندگی سگ Sarabi Mastiff

دمای هوا برای سگ سرابی اهمیت چندانی ندارد و می‌تواند خود با در گرمای تابستان و سرمای زمستان وفق دهد. پیاده روی برنامه روزانه این نژاد سگ است و می‌بایست هر روز مدتی را پیاده روی کند.

این سگ‌ها کمتر پیش می‌آید که به شخصی یا خانواده‌ای وفاداری نشان دهند ولی زمانی که نسبت به کسی اعتماد کامل پیدا کنند به شدت از آن‌ها محافظت می‌کنند. تا حد امکان سعی می‌کند از صاحب خود محافظت کند در صورتی که شکارچی او به زمین افتد حتما درگیری فیزیکی را برای محافظت از خود و صاحبش انتخاب می‌کند.

بیشتر بخوانید: سگ ویزسلا: آشنایی با نژاد Vizsla و ویژگی آن‌ها

بهتر است یک مکان بزرگ و روباز برای نگهداری سگ سرابی انتخاب کنید. سگ Sarabi Mastiff برای زندگی در آپارتمان‌های شهری اصلا مناسب نیست.

فعالیت بدنی سگ Sarabi Mastiff

سگ‌های Sarabi Mastiff نیاز به فعالیت بدنی دارند ولی صاحبان این سگ‌ها می‌بایست بدانند که این سگ ورزشکار نیست. به دلیل این که سگ Sarabi Mastiff اندام درشت و بزرگی دارد مکان‌های کوچک مانند آپارتمان محل مناسبی برای نگهداریش نیست.

بهتر است یک مکان بزرگ و روباز برای نگهداری سگ سرابی انتخاب کنید تا به راحتی بتواند در این مکان فعالیت فیزیکی داشته باشد. هر سگ Sarabi Mastiff می‌بایست در طول روز پیاده روی سبک داشته باشد. در صورتی که این پیاده روی‌ها از سگ گرفته شود دچار افسردگی خواهد شد و یا خلق و خوی خشنی پیدا می‌کند. بهترین روش برای فعالیت این نژاد این است که در طول روز دو مرتبه پیاده روی کند.

شرایط نگهداری سگ سرابی

بهتر است یک مکان بزرگ و روباز برای نگهداری سگ سرابی انتخاب کنید. سگ Sarabi Mastiff برای زندگی در آپارتمان‌های شهری اصلا مناسب نیست. این سگ‌ها عادت به زندگی در فضای بزرگ و باز دارند.

بهتر است که در حیاط خانه‌های ویلایی زندگی کنند. این نژاد از سگ‌ها نیازمند تغذیه بسیار مناسب و مقوی می‌باشند. تا ۲ سالگی تغذیه می‌بایست عادی باشد ولی از آن پس سگ تغذیه خوبی باید داشته باشد چرا که از آن پس رشد سگ نیز بسیار آهسته می‌شود و بهینه سازی در بدن سگ شکل می‌گیرد.

رژیم غذایی آن‌ها می‌بایست پر کالری باشد. نسبت کلسیم و فسفر در غذای سگ سرابی باید به اندازه مساوی باشد. توله سگ‌های Sarabi Mastiff معمولا اختلالات اسکلتی دارند ولی در حین رشد این مشکل بر طرف خواهد شد. از نظر بهداشتن ناخن‌های این سگ در روند سلامتی‌اش تاثیر به سزایی دارد.

سعی کنید ناخن‌های سگ Sarabi Mastiff را همیشه کوتاه نگه دارید چرا که ناخن‌های بلند این سگ برایش ایجاد درد خواهد کرد و به راحتی مانع راه رفتن و فعالیت‌های روزانه‌اش می‌شود. زمانی که یکی از ناخن‌های سگ Sarabi Mastiff می‌شکند عروق خونی که در انتهای ریشه ناخن وجود دارد درد شدیدی ایجاد کرده و عفونت ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: سگ گلدن رتریور: آشنایی با نژاد Golden Retriever و ویژگی‌های آن‌ها!

سگ سرابی یک حیوان قدرتمند است و کمتر پیش می‌آید که دچار مشکلاتی در سلامتی شود.

سگ سرابی یک حیوان قدرتمند است و کمتر پیش می‌آید که دچار مشکلاتی در سلامتی شود.

تغذیه سگ Sarabi Mastiff

یکی از پارامترهای بسیار مهم در نگهداری از سگ Sarabi Mastiff تغذیه درست و سالم این سگ است. سگ Sarabi Mastiff از مواد غذایی بسیاری می‌تواند تغذیه کند ولی برای این که عضلات و استخوان‌های این سگ به درستی رشد کنند و کارایی درستی داشته باشند می‌بایست غذای کافی و با کیفیت عالی مصرف کنند.

به دلیل این که سگ Sarabi Mastiff جثه بسیار سنگینی دارد نیز می‌بایست از لحاظ چاقی مدام تحت کنترل باشد تا دچار اضافه وزن نشود. سگ‌هایی که فعالیت بدنی زیاد دارند به غذای بیشتر نیاز دارند و یا این که سگ‌هایی که عقیم می‌باشند و یا سن بالا دارند کالری کمتری نیاز خواهند داشت. سگ‌های Sarabi Mastiff که وزنی بیشتر از ۶۰ پوند دارند روزانه در حدودل ۱۵۰۴ کیلو کالری نیاز خواهند داشت. رژیم اصلی سگ Sarabi Mastiff گوشت، حبوبات و میوه جات است که در کنار هم یک تغذیه سالم و با کیفیت را برایش رقم می‌زند. در بسیاری از غذاهای آماده سگ از مکمل‌ها مانند گلوکوزامین استفاده می‌شود که بیشتر جهت رشد سگ کاربرد دارد.

مواد خوراکی که نباید در رژیم سگ سرابی قرار گیرد!

برخی از مواد خوراکی را نباید در برنامه غذایی سگ Sarabi Mastiff قرار داد :

 • ذرت
 • گندم
 • سویا
 • سایر افزودنی‌هایی که ممکن است آلرژی ایجاد کنند
 • کربوهیدرات بالا
 • گوشت قرمز کم کیفیت
 • مواد خوراکی که شامل نگهدارنده‌هایی مانند اتوکسیون، کسیتولول بوتیل، آنیسول بوتیل هستند.

بیشتر بخوانید: سگ بولداگ: آشنایی با نژاد Bulldog و ویژگی‌های آن!

در حدود بیش از نیمی از سگ‌های امریکایی به مشکل چاقی دچار هستند. سگ‌هایی که دچار اضافه وزن می‌باشند به خصوص سگ‌های Sarabi Mastiff و سایر سگ‌های بزرگ در معرض خطر بزرگی قرار خواهند گرفت.

در حدود بیش از نیمی از سگ‌های امریکایی به مشکل چاقی دچار هستند. سگ‌هایی که دچار اضافه وزن می‌باشند به خصوص سگ‌های Sarabi Mastiff و سایر سگ‌های بزرگ در معرض خطر بزرگی قرار خواهند گرفت.

مواد خوراکی که باید در رژیم غذایی سگ Sarabi Mastiff قرار گیرند

در صورتی که نمی‌خواهید از خوراک‌های آماده و کم ارزش برای سگ خود استفاده کنید می‌بایست از مواد خوراکی با ارزش به اندازه نیاز سگ استفاده کنید. بهتر است که در رژیم غذایی سگ Sarabi Mastiff این پارامترها لحاظ شود :

 • اسید‌های چرب مانند روغن ماهی
 • سبزیجات و میوه جات
 • برنج قهوه ای
 • گوشت خام با کیفیت مانند گوشت مرغ

مشکل چاقی در سگ Sarabi Mastiff

در حدود بیش از نیمی از سگ‌های امریکایی به مشکل چاقی دچار هستند. سگ‌هایی که دچار اضافه وزن می‌باشند به خصوص سگ‌های Sarabi Mastiff و سایر سگ‌های بزرگ در معرض خطر بزرگی قرار خواهند گرفت. چاقی در سگ Sarabi Mastiff منجر به بیماری‌های مختلفی مانند افزایش فشار خون و دیابت نوع A و همچنین مشکلات کلیوی خواهد شد.

شیوه زندگی سگ و نوع تغذیه آن در روند چاقی و سلامتی‌اش تاثیر به سزایی دارد. توله سگ‌ها نیز به برنامه غذایی بسیار دقیقی نیاز دارند که دچار مشکلاتی در سلامتی نشوند. اگر برنامه دقیق و درستی برای تغذیه و رژیم غذایی روزانه سگ خود ندارید حتما با یک مشاور تغذیه حیوانات و یا یک دامپزشک مشورت کنید که با یک رژیم غذایی نادرست بیماری‌های معده را در سگ ایجاد نکنید.

غذاهای آماده و خشک

شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که استفاده از غذاهای آماده و تجاری را برای سگ Sarabi Mastiff انتخاب کرده اید. این گونه غذاها همیشه بهترین گزینه برای تغذیه سگ شما به شمار نمی‌روند. معمولا بیشتر غذاهای آماده به میزان کافی پروتئین ندارند. گاهی رنگ‌های خوراکی در آن‌ها به وفور استفاده می‌شود که همین امر سبب ایجاد بیماری‌های مختلف از جمله آلرژی در سگ Sarabi Mastiff خواهد شد.

غذاهای تازه

همیشه استفاده از غذاهای تازه برای سگ Sarabi Mastiff گزینه کاملی نخواهد بود. در صورتی که به پارامترهای بهداشتی و سلامتی موجود در غذا توجه نکنید حتی غذای تازه نیز می‌تواند دشمن سلامتی سگ به شمار رود. اما به طور کلی غذاهایی که تازه هستند نسبت به غذاهای تجاری خشک پروتئین بیشتری دارند. گوشت قرمز مانند گوشت گاو، گوشت سفید مانند ماهی یا مرغ می‌بایست در درجه نخست فهرست غذایی سگ Sarabi Mastiff قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید: سگ قفقازی: آشنایی با نژاد Caucasian و ویژگی آن‌ها!

آموزش‌های خاصی را نمی‌توان به این سگ داد فقط می‌بایست فرمانبرداری را به او یاد داد. فرمانبرداری را از دوران توله سگی شروع نکنید

بازی‌های مورد علاقه سگ سرابی

به طور کلی سگ‌های Sarabi Mastiff نگهبانی را بسیار دوست دارند. نیاز‌های ورزشی این سگ زیاد نیست و می‌توانند مدت زمان زیادی را در حالت نشسته بگذرانند. این سگ‌ها فقط کافی است که در طی روز یک یا دو مرتبه پشت سر صاحب خود قدم بزنند. ولی بهتر است که فعالیت‌های جسمی سگ Sarabi Mastiff را کم نکنید چرا که ممکن است منجر به افسردگی در این سگ شود.

آموزش‌های خاصی را نمی‌توان به این سگ داد فقط می‌بایست فرمانبرداری را به او یاد داد. فرمانبرداری را از دوران توله سگی شروع نکنید. بهتر است که در هنگام بزرگسالی یا نوجوانی با این سگ کار شود. علاوه بر این سگ‌های این نژاد را می‌بایست با دقت تمام آموزش داد. آموزش‌های پشت سر هم و حتی استفاده از لحن خشن و نا مهربان می‌تواند بر روی تاثیر منفی این سگ‌ها بسیار تاثیر داشته باشد.

آزمایش‌های مورد نیاز سگ سرابی

سگ سرابی یک حیوان قدرتمند است و کمتر پیش می‌آید که دچار مشکلاتی در سلامتی شود. برخی از نگهداری‌های روزانه را می‌بایست در مورد این سگ رعایت کرد. یک یا دو مرتبه در سال با شانه‌های قوی برای از بین بردن موهای زائد می‌بایست بدن سگ را شانه کرد.

بهتر است که هر روز یا چند روز یک مرتبه دندان‌های سگ سرابی را مسواک کنید. از آن جایی که دندان‌ها و فک این سگ بسیار قوی است معمولا صاحبان و دامپزشکان برای بازدید دهان آن از دستکش‌های مخصوص استفاده می‌کنند. برخی از آزمایش‌های لازم برای این نژاد سگ به این ترتیب است :

 • آزمایشات مربوط به هیپ
 • آزمایشات مربوط به آرنج
 • آزمایشات مربوط به چشم
 • آزمایشات مربوط به قلب
 • آزمایشات مربوط به آرتروز

طبقه بندی انواع سگ‌های سرابی

سگ Sarabi Mastiff شباهت زیادی به نژاد کانگال دارد ولی از این سگ بسیار قوی تر است. تمامی نژاد‌های سگ Mastiff غول پیکر و درشت اندام هستند. برخی از نژاد‌های این سگ انگلستانی هستند و برخی یونانی یا چینی می‌باشند. ولی بهترین و قدرتمند ترین سگ و همچنین برترین سگ در نژاد Mastiff سگ سرابی است که به سراب ایران زمین تعلق دارد.

بیشتر بخوانید: سگ دوبرمن: آشنایی با نژاد Doberman و ویژگی آن‌ها!

بهتر است یک مکان بزرگ و روباز برای نگهداری سگ سرابی انتخاب کنید. سگ Sarabi Mastiff برای زندگی در آپارتمان‌های شهری اصلا مناسب نیست.

بهتر است یک مکان بزرگ و روباز برای نگهداری سگ سرابی انتخاب کنید. سگ Sarabi Mastiff برای زندگی در آپارتمان‌های شهری اصلا مناسب نیست.

بیماری‌های رایج سگ Sarabi Mastiff

سلامتی در نژاد Sarabi Mastiff بیشتر از بیماری مشاهده می‌شود. برخی از بیماری‌های سطحی مانند آلرژی‌های فصلی، بیماری‌های چشم و بیماری دیسپلازی در این نژاد از سگ‌ها مشاهده می‌شود.

از آن جایی که نژاد سگ سرابی سنگین وزن است به طور معمول دچار مشکلاتی در زمینه آرنج‌ها و همچنین آرتروز می‌شود. اما به طور کلی سگ‌های Sarabi Mastiff کمتر بیمار می‌شوند ولی چندی از مشکلاتی که در زمینه سلامتی ممکن است این سگ را آزار دهد در ادامه آورده شده است :

نفخ در سگ سرابی

شاید نفخ معده یک بیماری کاملا بی اهمیت باشد ولی نفخ معده در سگ Sarabi Mastiff یکی از مشکلات بسیار مهم می‌باشد که در صورت نادیده گرفته شدن می‌تواند مشکلات جدی برای این نژاد به وجود آورد. بیشتر سگ‌هایی که اندامی درشت دارند و قسمت قفسه سینه قد بلندی دارند دچار نفخ معده می‌شوند.

علاوه بر این نفخ معده در سگ‌های نر بیشتر مشاهده می‌گردد. زمانی که مقداری هر چند کم گاز در معده سگ جمع می‌شود سگ دچار نفخ معده شده است. در زمانی که سگ Sarabi Mastiff دچار نفخ معده می‌شود به هیچ وجه نمی‌توانید آن را درمان کنید مگر این که سریعا حیوان را نزد یک دامپزشک ببرید. این حالت برای سگ بسیار خطرناک است.

گاهی اوقات در عرض چند ساعت سبب مرگ سگ می‌شود چرا که نفخ به دریچه دیافگرام سگ فشار وارد می‌کند و تنفس عادی او را بر هم می‌زند و این عامل سبب اختلال در جریان خون به سمت قلب می‌شود. قبل از این که بخواهید نفخ سگ Sarabi Mastiff را درمان کنید می‌بایست از پیدایش نفخ اطلاع داشته باشید. علائمی که به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید سگ دچار نفخ شده است به این ترتیب می‌باشد :

 • ترشح بزاق بیش از حد
 • آروغ زدن
 • باد کردن و یا بزرگ شدن شکم
 • بی قراری سگ

معمولا سگ Sarabi Mastiff زمانی که دچار نفخ می‌شود دچار شکم درد شدید می‌شود و با فشار دادن شکم بر روی زمین و ناله کردن این حالت را اعلام می‌کند. نفخ می‌تواند یک باره در سگ رخ دهد و دلایل بسیاری داشته باشد. از جمله دلایلی که می‌تواند سبب نفخ در سگ Sarabi Mastiff شود این‌ها هستند :

 • نوشیدن بیش از حد آب بعد از غذا و یا ورزش
 • فعالیت زیاد پس از خوردن غذا
 • مصرف غذاهایی که روغن‌های بسیار چرب دارد
 • مصرف آرد سویا

بیشتر بخوانید: سگ پودل: آشنایی با نژاد Poodle و ویژگی آن‌ها

به طور کلی سگ Sarabi Mastiff بیشتر جنگجوی خوبی است و برای همین کار کاربرد دارد. این سگ‌ها در عین قدرتمند بودنشان می‌بایست توسط یک انسان رهبری شوند.

به طور کلی سگ Sarabi Mastiff بیشتر جنگجوی خوبی است و برای همین کار کاربرد دارد. این سگ‌ها در عین قدرتمند بودنشان می‌بایست توسط یک انسان رهبری شوند.

چگونه نفخ را در سگ Sarabi Mastiff درمان کنیم؟

به طور معمول درمان نفخ معده سگ Sarabi Mastiff به جراحی ختم می‌شود ولی دو راه دیگر قبل از عمل جراحی وجود دارد. روش نخست این است که به دلیل آسیبی که دیواره معده در اثر نفخ پیدا می‌کند می‌بایست این دیواره برداشته شود تا سگ مجدد دچار این حالت نشود. حالت دوم هم روش gastropexy می‌باشد که در این روش از چرخش معده جلوگیری می‌شود. این چند راه کار می‌تواند از نفخ معده سگ Sarabi Mastiff پیشگیری کند :

 • استفاده از دو وعده غذایی به جای یک وعده غذایی در طول روز
 • ممانعت از سریع غذا خوردن سگ
 • کاهش استرس و اضطراب در سگ
 • استفاده از روش درمانی gastropexy

آرتروز در سگ سرابی

سایر نژاد‌های سگ به آرتروز مبتلا می‌شوند اما سگ Sarabi Mastiff به دلیل اندام سنگین و استخوان‌های بسیار درشتی که دارد در بیماری آرتروز آسیب‌های بیشتری می‌بیند و این بیماری تاثیر زیادی در نحوه زندگی آن به جا می‌گذارد. به طور کلی از سن ۶ سالگی به بعد سگ‌های Sarabi Mastiff به آرتروز مبتلا خواهند شد.

از جمله دلایل پیدا شدن بیماری آرتروز در سگ Sarabi Mastiff این است که یک مایع مخلوط از پروتئین و آب در بین مفاصل سگ وجود دارد که سینوویال نام دارد. این مایع با رشد جسمی سگ کم کم به غضروف تبدیل می‌شود و غضروف را در مفاصل سگ تشکیل می‌دهد. به دلایل بسیار زیادی سینوویال از بین رفته و یا کاهش پیدا می‌کند و به این ترتیب استخوان‌های موجود در مفاصل به روی یکدیگر کشیده شده و ایجاد درد شدیدی در سگ می‌کنند.

آرتروز به این صورت شکل می‌گیرد. عواملی مانند سن، وزن، تنوع غذایی و ژنتیک در پیدایش آرتروز تاثیر می‌گذارند. مواد خوراکی مانند ذرت، شکر سبب تشدید این بیماری می‌شود. هر چه اندازه سگ نیز بزرگ تر باشد سگ زودتر دچار چاقی شده و این بیماری سریع تر به سراغ حیوان می‌رود. سگ Sarabi Mastiff به دو نوع آرتروز مبتلا می‌شود. استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید دو نوع آرتروزی هستند که در سگ‌ها به خصوص Sarabi Mastiff به وفور یافت می‌شود.

بیشتر بخوانید: سگ باکسر: آشنایی با نژاد Boxer و ویژگی آن‌ها!

سایر نژاد‌های سگ به آرتروز مبتلا می‌شوند اما سگ Sarabi Mastiff به دلیل اندام سنگین و استخوان‌های بسیار درشتی که دارد در بیماری آرتروز آسیب‌های بیشتری می‌بیند و این بیماری تاثیر زیادی در نحوه زندگی آن به جا می‌گذارد.

سایر نژاد‌های سگ به آرتروز مبتلا می‌شوند اما سگ Sarabi Mastiff به دلیل اندام سنگین و استخوان‌های بسیار درشتی که دارد در بیماری آرتروز آسیب‌های بیشتری می‌بیند و این بیماری تاثیر زیادی در نحوه زندگی آن به جا می‌گذارد.

نشانه‌های پیدایش آرتروز در سگ Sarabi Mastiff چیست ؟

در صورتی که سگ به آرتریت روماتوئید مبتلا شود درد شدیدی در مفاصل احساس شده و همراه با خشکی و التهاب زیاد در این نواحی می‌باشد. معمولا درد در قسمت‌هایی مانند پا و دست و گاهی شانه می‌باشد. در صورتی که سگ به استئوآرتریت نیز مبتلا شود دچار نوعی عفونت می‌شود که این عفونت از طریق خون به مفاصل مختلف بدن سگ نفوذ پیدا می‌کند. در صورتی که سگ دچار این علائم بود حتما برای کنترل بیماری آتروز به دامپزشک مراجعه کنید :

 • احساس خطر سگ هنگام لمس برخی از نقاط بدن مانند کمر
 • اختلال در راه رفتن
 • بی اشتهایی
 • خشکی بدن

درمان آرتروز در سگ Sarabi Mastiff

سگ Sarabi Mastiff برای درمان آرتروز نیاز به مصرف دارو دارد. اما این داروها را می‌بایست حتما تحت نظارت دامپزشک مصرف کرد. غذاهایی مانند کرفس، زردچوبه، سیر و . . . در سلامتی سگ در برابر آرتروز موثر است و می‌بایست در برنامه غذایی سگ گنجانده شود.

ورزش‌هایی مانند پیاده روی‌های کوتاه مدت هم به درمان این بیماری کمک می‌کند. هر سگ Sarabi Mastiff می‌بایست دو تا سه مرتبه در روز به یک پیاده روی کوتاه بپردازد تا دچار چاقی نشود و از سایر بیماری‌ها از جمله آرتروز پیشگیری کند.

حمام آب گرم و یا گرم نگه داشتن سگ نیز به درمان آرتروز این نژاد کمک زیادی می‌کند. محیطی که سگ در آن استراحت می‌کند می‌بایست گرم باشد تا درد را کمتر احساس کند. در صورتی که سگ Sarabi Mastiff از درد آرتروز رنج می‌برد می‌توانید به کمک روغن‌های گیاه و یا کمپرس گرم درد آن را کاهش دهید. هر چه جریان خون در بدن این حیوان بیشتر باشد آرتروز ضعیف تر شده و سگ درد کم تری را احساس خواهد کرد.

بیماری دیسپلازی در سگ Sarabi Mastiff

دیسپلازی هیپ از جمله بیماری‌هایی است که هر سگ می‌تواند به آن مبتلا شود. دلیل ابتلا سگ Sarabi Mastiff به دیسپلازی هیپ، ریشه وراثتی دارد به این معنا که سگ Sarabi Mastiff با این بیماری متولد می‌شود و ممکن است مدتی بعد علائم پیداش دیسپلازی هیپ را نشان دهد. درد در ناحیه انگشتان، آرنج و لنگ از جمله نشانه‌های بیماری دیسپلازی هیپ می‌باشد.

بسیاری از سگ‌های Sarabi Mastiff هنگام تولد یا چند ماه پس از تولد به دلیل ابتلا به دیسپلازی هیپ در راه رفتن خود دچار مشکل می‌شود و به اصطلاحی می‌لنگند که این نشانه پیدایش دیسپلازی هیچ وراثتی می‌باشد. دیسپلازی در نواحی مانند لنگن یا پاهای عقبی بیشتر رخ می‌دهد. در صورتی که به موقع درمان شود نیاز به جراحی نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: سگ بیگل: آشنایی با نژاد Beagle و ویژگی آن‌ها!

نشانه‌هایی از وجود این سگ در زندگی درباری و مردم عادی بر آثار تخت جمشید دیده می‌شود

تاریخچه سگ Sarabi Mastiff

سگ Sarabi Mastiff نژادی ایرانی دارد. تاریخچه اصلی این سگ مربوط به شمال ایران و سراب اردبیل می‌باشد. گفته شده است که سگ‌های نژاد Sarabi Mastiff سگ‌های جنگ‌های باستانی دوره آشوریان در ایران زمین بوده اند.

این سگ ایرانی قرن‌ها در شمال ایران برای محافظت از گوسفندان در برابر گرگ‌ها و خرس‌ها و شغال‌ها استفاده می‌شده است. این سگ در زمان اسکندر ناشناخته بود ولی پس از جنگ‌هایی که این پادشاه داشت سگ سرابی به عنوان یک نژاد جنگجو و قدرتمند شناخته شده است. پس از آن نژاد این سگ در نینوا و بابل توسعه پیدا کرد.

نشانه‌هایی از وجود این سگ در زندگی درباری و مردم عادی بر آثار تخت جمشید دیده می‌شود. این سگ در زمان آشوریان به عنوان یک شکارچی بزرگ و قدرتمند و همچنین یک نگهبان دقیق به کار برده می‌شده است.

منابع: + + + + +

۵ دیدگاه

5 دیدگاه

 1. Avatar

  مسعود

  ۲۷ آبان ۱۳۹۹ at ۱۴:۲۷

  سلام
  ممنون از اطلاعات و جامع و تکمیل و خوبتون.
  من دنبال توله این سگ سرابی هستم که از همون اول خودم بزرگ و تربیت کنم. فقط یه موضوع نگرانم میکنه و اونم اینه که میترسم به اعضای خانواده و بچه کوچیک ۵-۶ ساله آسیب بزنه.
  خیلی از سایتها نوشتن که رفتار خیلی خوبی با بچه ها و افراد خانواده داره و بعضی از سایتها نوشتن که صلاح نیست که کسی نزدیکش بشه و ممکنه آسیب برسونه!
  هدف من از نگه داشتن این سگ، نگهبانی از خانه هست. حیاط خونه بزرگ هست و هر آخر هفته میخوام ببرمش باغ!
  آیا در انتخاب نژاد سگ اشتباه کردم؟
  ممنون میشم در رابطه با رفتار سگ با بچه و افراد خانواده هم توضیح کامل تری بدین.
  روزتون شاد

  ۹+
  • Avatar

   مجید قنبری

   ۳۰ دی ۱۳۹۹ at ۱۶:۲۲

   سلام سگ سرابی برای اعضای خانواده خطری نداره چون اونها کسانی هستن که در قلمرو اون زندگی میکنن و از همون دوران تولگی اونها رو احساس میکنه و بوی افراد رو به حافظه میسپاره ولی برای منزل جنس ماده رو پبشنهاد میکنم هم در نگهبانی جدی تره هم دوران جفتگیریش عادی تر سپری میشه

   ۲+
 2. Avatar

  کوروش

  ۱۹ آذر ۱۳۹۹ at ۱۱:۴۵

  سلام مشکلی پیش نمیاد. هر سگی هم باشه با اعضای خانواده مهربونه. فقط بهتره تو دوران سرمستی ( وقتی آماده جفتگیری هستن ) مراعات کنین و نذارین بچه خیلی با سگ وقت بگذرونه.

  ۳+
 3. Avatar

  کوروش

  ۱۹ آذر ۱۳۹۹ at ۱۱:۴۶

  عکس هشتم سگ خراسانیه سرابی نیست.

  ۶+
 4. Avatar

  میثم

  ۱۲ دی ۱۴۰۰ at ۲۳:۱۴

  هر کی تا حالا سگ نگهداری نکرده باشه نمیدونه نفخ چقدر میتونه خطرناک باشه، خیلی از دوستای من وقتی در مورد نفخ توله سگ تو پت پرس خوندن، با تعجب میومدن ازم میپرسیدن که واقعا اینطوره یا نه، ولی آیا واقعا درسته که نفخ توی نژادای بزرگ مثه سگ سرابی شایع تره نسبت به سگای کوچیکتر؟

  ۱+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا