دانستنی‌های سلامتی

حمله قلبی در زنان جوان (SCAD) یا خودکشی عروق کرونری قلب چیست؟

حمله قلبی در زنان جوان (SCAD) یا خودکشی عروق کرونری قلب نوع جدیدی از حمله قلبی است. هر سال افراد زیادی بر اثر حمله قلبی دچار آسیب های غیرقابل بازگشت و دائمی می شوند. اخیراً و براساس آخرین مطالعات انجام شده، نوعی از حمله قلبی یافت شده است که در زنان جوان رخ می دهد. پزشکان همچنان در حال تحقیق و پژوهش برای شناسایی چگونگی مکانیسم حمله قلبی در زنان جوان و روش درمانی قابل اطمینان برای آن هستند. برای آشنایی بیشتر با حمله قلبی در زنان جوان و خودکشی عروق کرونری قلب این شکارچی زنان جوان در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

حمله قلبی در زنان جوان SCAD

کریستین شوکی درحالی ساعت ۲ صبح از خواب بیدار شد که فکر می کرد دچار حمله قلبی شده است. او درد بسیار شدیدی را در دست چپ خود احساس می کرد. اما برای پزشکان ۵ روز طول کشید تا مشکل او را متوجه شوند؛ تاخیری که سبب تغییر غیرقابل بازگشت در زندگی و سلامت بدنی او شد.

خانم شوکی برای تشخیص علت درد خود تست ER انجام داد و به پزشک گفت که ۸ روز قبل خواهر ۴۳ ساله اش نوعی حمله قلبی به نام خودکشی عروق کرونری قلب یا SCAD داشته است.

مادر دو زندانی در شورای بلوف، وی بدون هیچ مشکل بدنی یا قلبی شناخته شده، که در آن زمان ۴۲ ساله بود.

پزشکان یک تست الکتروکاردیوگرام بر روی قلب اوانجام دادند و نتایج غیر منتظره ای مشاهده کردند. آزمایش خون نیز حضور پروتئین هایی به نام تروپونین را در خون او نشان می داد که در زمان صدمه عضلات قلب به علت حمله قلبی، آزاد می شود.

با وجود این، خانم شوکی گفت پزشکان مشکل وی را ریفلاکس معده و اضطراب بیان کردند. در حالی که پزشکان این خانم را به مدت ۲ روز تحت نظر قرار داده بودند، درخواست های مکرر خانواده او برای انجام یک آنژیوگرام برای معاینه بهتر قلب را رد کردند.

خانم شوکی در حالی از بیمارستان مرخص شد که همچنان از وجود درد دست چپ خود رنج می برد، بنابراین او به دکتر شخصی خود مراجعه کرد. پزشک او مشکل خانم شوکی را بیماری زونا تشخیص داد، در حالی که هیچ گونه جوش و تاولی در بدن او وجود نداشت.

با وجود دردی که هنوز مرتفع نشده بود، خانم شوکی فرصت داشت تا با پزشک دیگری در مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا در اوماها، نزدیک رودخانه میسوری، دیداری داشته باشد. هنگامی که پزشک تست الکتروکاردیوگرام قلبی انجام داد، بلافاصله اعلام کرد که او دچار نوعی حمله قلبی شده و گفت که در پنج روز گذشته با این بیماری درگیر بوده است.

پزشک او قبل از هرگونه اقدام به عمل جراحی فوری، تلفن همراه را از دسترس او خارج کرد. خانم شوکی می گوید: “او به من گفت که با شوهرم تماس بگیرم و خداحافظی کنم چون مطمئن نیست که بتواند جان من را نجات دهد.”

قلب او آسیب زیادی دیده بود و نمی توانست خون را به درستی و در مسیر سرخرگ ها پمپاژ کند. شریان اصلی خونرسانی به قلب او، از بالا تا پایین پاره شده بود. گرچه پزشکان با استفاده از یک استنت قلبی، جریان خون را به شریان بازگرداند، اما قلب او هرگز به طور کامل بهبود نیافت.

این حادثه در سال ۲۰۱۵ رخ داده بود. دو و نیم سال بعد، او دوباره به کار و زندگی عادی خود بازگشت، هر چند که هنوز گاهی درد ناگهانی در قفسه سینه احساس می کند، داروهای قلبی عروقی می خورد و باید از فعالیت های شدیدی که فشار زیادی بر روی قلب او وارد می کند پرهیز کند.

خانم شوکی می گوید: “من مجبورم تا دردهایی که در طول روز تجربه می کنم را تحمل کنم، اما قاعدتاً عصبانی می شوم، چون با خودم فکر می کنم که از نظر پزشکانی که  من را معاینه می کردند خیلی جوان و تندرست و البته زن بودم. هیچ شکی وجود ندارد که اگر مرد بودم و این علائم را داشتم آن ها دیگر نمی گفتند که مشکل من صرفاً اضطراب و ریفلاکس است. تصور می کنم که اگر یک مرد بودم، جدی تر با من برخورد می شد. ”

حمله قلبی در زنان جوان یا SCAD چیست؟

بر خلاف یک حمله قلبی معمولی که ناشی از شکستن پلاک های خونی در شریان است، حمله قلبی در زنان جوان SCAD با پاره شدن دیواره یک شریان طبیعی آغاز می شود. خطوط پارگی به وجود آمده در دیواره شریان ها، شریان را بسته و جریان خونی که به سمت عضلات قلبی می رود را متوقف می کنند که این مسئله سبب حمله قلبی می شود.

حمله قلبی در زنان جوان
حمله قلبی از نوع SCAD با یک پارگی در دیواره یک شریان طبیعی شروع می شود.SCAD: حمله قلبی زنان جوان

اگرچه حمله قلبی در زنان جوان درصد کوچکی از حملات قلبی را شامل می شود، اما ۴۰٪ از حملات قلبی زنان زیر ۵۰ سال از این نوع است. این حمله قلبی بیشتر در زنان رخ می دهد. بیش از ۹۰٪ از بیماران SCAD، زن هستند.

شارون هاس، پزشکی از کلینیک مایو در مینه سوتا، یکی از محققان مشهور در زمینه حمله قلبی در زنان جوان SCAD می گوید: “SCAD یکی از دلایل عمده حملات قلبی در یبن جوانان است و اخیراً و در ۴ یا ۵ سال گذشته با انجام تحقیقات فراوان نگاه ما به آن تغییر پیدا کرده است. در حالی که در ۱۰۰ سال گذشته، تشخیص آن غیر ممکن بود. ”

بسیاری از محققان با عجله به دنبال فراگیری نکات بیشتری در رابطه با SCAD هستند و تلاش می کنند تا مکانیسم آن و طریقه صحیح معاینه و درمان آن را بهتر درک کنند. انجمن قلب آمریکا اولین مقاله علمی در ارتباط با شرایط این بیماری را در ماه فوریه منتشر کرد. مقاله ای ۳۵ صفحه ای که تحقیقات انجام شده در این زمینه را بررسی می کند و بیان می دارد که معمولاَ درمان سنتی راهکار بهتری است. هنوز شواهد کافی در مورد وضعیت این بیماری برای کشف راه درمانی قطعی وجود ندارد.

با این حال، دکتر هاس می گوید که برای آگاه کردن مردم و بالا بردن تعداد موارد تشخیص داده شده به شدت به مقاله های این چنینی نیاز داریم. بیماران SCAD عموماَ سالم هستند و عواملی را که معمولاَ سبب حملات قلبی می شوند مانند سیگار کشیدن، دیابت یا اضافه وزن، کنترل نکرده یا نمی کنند. بنابراین حمله قلبی در زنان جوان یا SCAD اغلب به اشتباه تشخیص داده می شود و این مسئله ممکن است منجر به اتخاذ روش درمانی شود که آسیب بیشتری به شریان وارد شود.

او می گوید: ” خودکشی عروق کرونری SCAD در زنانی رخ می دهد که به نظر می رسد سالم و لاغر هستند و هیچ گونه خطری در آن ها مشاهده نمی شود. بنابراین، حتی اگر آنها علائم حمله قلبی کلاسیک و متداول را داشته باشند، اغلب اشتباه تشخیص داده می شود.” دکتر هاس نیز مانند خانم شوکی بیان می کند: “بسیاری از بیماران SCAD در حالی از بیمارستان مرخص می شوند که در میانه یک حمله قلبی قرار دارند و مدت ها است تشخیص داده نشده است.”

حمله قلبی در زنان جوان عموماً با خونریزی و الکتروکاردیوگرام تشخیص داده می شوند: آزمایشی که فعالیت الکتریکی قلب را با خطوط خاصی روی کاغذ نشان می دهد. اما تنها را شناسایی SCAD آنژیوگرام است: آزمایشی با اشعه ایکس که با استفاده از رنگ مخصوص و یک دوربین از جریان خون در شریان های عروق کرونر تصویر برداری می کند.

علائم آن شامل:

  • درد و یا ناراحتی در قفسه سینه
  • کاهش تنفس
  • درد در بازو، پشت، گردن و یا فک
  • تهوع، سرگیجه و عرق کردن

حمله قلبی SCAD در حالی برای الن رابین رخ داد که ۵۳ سال سن داشت. او به یاد می آورد: “احساس کردم فیلی بر روی سینه من نشسته بود. من تلو تلو خوردم و به یک صندلی تاشو چنگ زدم چون دیگر پاهای من توان حرکت نداشت. احساس سرگیجه می کردم، هر دو دست من سست شده بود و به این فکر می کردم که این دیگر چیست؟ ”

چه کسانی در معرض حمله قلبی در زنان جوان یا SCAD قرار دارند؟

اگرچه بیماران SCAD را نوجوانان تا افراد ۸۰ ساله را تشکیل می دهند، بیشتر آن ها سنی حدود ۴۲ سال دارند.

۱۰ تا ۱۵ درصد موارد بیماری در حین زایمان اتفاق می افتد. محققان نمی توانند یک توزیع جنسیتی یا هورمونی خاصی را برای آن مشخص کنند، اما باور دارند که فشار فیزیکی حاصل از زایمان عامل اصلی آن نیست، زیرا خودکشی عروق کرونری یا SCAD در هر دو مورد C-section -ِبرنامه ریزی شده و زایمان طبیعی غیر برنامه ریزی شده رخ می دهد.

به نظر می رسد که حمله قلبی در زنان جوان با سایر مشکلات شریانی، اغلب دیسپلازی های فیبروموسکال (FMD)، در ارتباط است. این بیماری سبب رشد غیرطبیعی سلول ها در دیواره شریان ها می شود و این مورد در حداقل نیمی از بیماران SCAD دیده شده است.

هدر گورنیک، پزشک و متخصص قلب و عروق از کلینیک کلیولند، می گوید: “بیماران اغلب تا زمانی که پزشکان پس از یک حمله قلبی عروق خونی آن ها را بررسی می کنند حتی نمی دانند که به این بیماری دچار شده اند. بنابراین، توصیه می شود که تمام بیماران مبتلا به SCAD برای یافتن هر گونه مشکل قلبی عروقی و سایر مشکلات شریانی مثل آنوریسم مغزی، انسداد و یا وجود پارگی در سایر عروق معاینه شوند.”

SCAD همچنین می تواند در خانواده به صورت ارثی منتقل شود، اگرچه دکتر هاس گفته است که محققان تا کنون هیچ ارتباط ژنتیکی در این رابطه نیافته اند. تیم تحقیقاتی او در حال جمع آوری نمونه های DNA از بیماران هستند و گاهی نیز شرایط مادران، دختران، خاله و عمه ها و فرزندان آن ها را بررسی می کنند.

اما در بسیاری از بیماران، مانند مگان شایبر، علت یبماری همچنان نامشخص باقی مانده است.

شایبر می گوید: “متأسفانه بسیاری از ما این گونه هستیم. شما نمی دانید که چرا این اتفاق افتاده است، بنابراین نوعی ترس از اتفاقی ناشناخته وجود دارد.”

شایبر ۳۳ ساله بود و در یک هفته استرس زا قرار داشت؛ در محل کار و با یک کودک مریض. ناگهان احساسی شبیه مرگ و حس سنگینی در بازو و قفسه سینه در او به وجود آمد. او فکر می کرد که این شاید یک حمله عصبی یا آنفلوآنزا باشد، بنابراین روز کاری خود را به پایان رسانده و به خانه بازگشت.

اما هنگامی که این اتفاقات در روز بعد نیز تکرار شد، او تست ER انجام داد. زمانی که به آنجا رسید، درست در وسط یک حمله قلبی قرار داشت. او در ICU بستری شد، ۲ روز بعد دومین حمله قلبی را تجربه کرد، و سرانجام مشکل او انسداد عروق کرونر یا SCAD تشخیص داده شد.

او گفت: “من از دکترم پرسیدم که آیا می میرم؟ و او نیز پاسخ می داد نمی داند چه اتفاقی خواهد افتاد.”

متخصصین نمی دانند چگونه از حمله قلبی در زنان جوان SCAD جلوگیری کنند، و می گویند اغلب توصیه های سنتی و مرسوم کافی است. SCAD می تواند دوباره تکرار شود، بنابراین برای جلوگیری از ایجاد هرگونه استرس بر روی قلب، به این بیماران معمولاً به صورت روزانه آسپرین تجویز می شود و از آن ها خواسته می شود که از بارداری جلوگیری کرده و تحت هورمون درمانی قرار گیرند. آنها همچنین توصیه می کنند که برای جلوگیری از بازگشت این بیماری از ورزش های شدید و جا به جا کردن اجسام سنگین، مانند بدن سازی یا پارو کردن برف، که سبب فشار بر روی قلب می شوند پرهیز کنند.

دو حمله به پایین قلب شایبر آسیب رسانده است، اما اکنون و ۷ سال بعد، او بدون علائم بوده و هیچ گونه حمله دیگری را تجربه نکرده است. او برای سلامتی قلب خود به صورت مرتب ورزش می کند، به خوبی غذا می خورد، و نتیجه گرفته است که در ۴۱ سالگی در شرایط بدنی بهتری از ده سال پیش قرار دارد. او می گوید: “برنامه من این است که در ۴۱ سالگی سالم و تندرست باشم.”

آخرین یافته ها در زمینه حمله قلبی در زنان جوان SCAD

اخیراً و در سال ۲۰۰۹، دکتر هاس معتقد بود که تعداد بیماران مبتلا به SCAD برای انجام مطالعه و آزمایش بسیار نادر است. اما مدتی بعد او با بیماری ملاقات کرد که گفت یک انجمن آنلاین SCAD شامل ۷۰ شرکت کننده زن در حال شکل گیری است. دکتر هاس با آن ها ارتباط برقرار کرده و یک مطالعه آزمایشی را آغاز کرد و از آن زمان بیش از ۹۰۰ زن و مرد را در انجمن SCAD به عضویت در آورد. این مسئله به چندین اکتشاف در زمینه این بیماری منجر شد. این اکتشافات عبارتند از:

  • نرخ افراد بهبود یافته بسیار بیشتر از مقداری بود که تصور می شد.

پزشکان SCAD را اغلب به عنوان بیماری مرگبار معرفی می کردند، اما متوجه شدند که میزان مرگ و میر بسیار پایین است، مقداری بین ۱ تا ۵ درصد. نتایج به دست آمده بسیار امیدوار کننده تر از بیمارانی بود که به حمله قلبی ناشی از گسستگی پلاک های خونی مبتلا می شدند. اما حمله SCAD برخلاف باورهای پیشین می تواند دوباره اتفاق بیافتد؛ در بیش از ۲۰ درصد موارد در طول یک دهه این بازگشت مشاهده شده است. با این حال، آخرین تحقیقات نشان می دهد تشخیص زودهنگام و مناسب برای نجات جان افراد و جلوگیری از ایست قلبی ناگهانی ضروری است.

  • درمان های رایج حملات قلبی، برای این بیماری گزینه مناسبی نیستند.

بیماران مبتلا به حمله قلبی اغلب دارای استنت هایی هستند که برای باز کردن شریان های مسدود شده مورد استفاده قرار می گیرد. اما این استنت ها می توانند در بیماران مبتلا به SCAD سبب بدتر شدن شرایط گردند، چرا که در دیگر شریان های عادی نیز این پارگی ها وجود دارد.

دکتر گورنیک می گوید: “در SCAD، شریانی که شکسته یا پاره شده است بسیار شکننده می باشد و روش های درمانی معمول می تواند شکاف های ایجاد شده را را گسترش دهد. اکثر بیماران مبتلا به SCAD به خوبی به داروها پاسخ می دهند و معمولاً شریان ها پس از چند هفته یا چند ماه خود به خود بهبود می یابند.”

پزشکان اغلب بیماران SCAD را با ترکیبی از آسپیرین و داروهای ضد پلاکت درمان می کنند، آن ها را برای یافتن عوارض زودهنگام تحت نظر قرار داده و به آن ها  برنامه ای برای توانبخشی دوباره قلب می دهند. بیماران حمایت عاطفی دریافت می کنند و در مورد سلامت قلب و ورزش تحت آموزش پزشکی قرار می گیرند.

اکثر بیماران در طی چند هفته بهبود می یابند، اگرچه این مسئله به سرعت تشخیص نیز بستگی دارد. آسیب های قلبی به وجود آمده ممکن است طولانی مدت باشد.

  • علل خاصی برای آن وجود دارد

بیماران اغلب گزارش می کنند که در طول روزهای منتهی به حمله SCAD دچار نوعی فشار و استرس روحی یا فیزیکی می شوند، مانند مرگ اعضای خانواده، مشکلات زناشویی، استرس شغلی و یا تمرین شدید فیزیکی. حتی در مواردی که وسیله ای سنگین را جا به جا می کنند.

کمک به بیماران SCAD

دکتر هاس می گوید در مواقعی که افراد گمان می برند دچار حمله قلبی شده اند، بهترین توصیه برای آنان تماس با اورژانس است. زنان جوانی که کارهای مسبب حمله قلبی در زنان جوان را انجام نمی دهند و در تشخیص بیماری خود دچار مشکل شده اند، باید احتمال بدهند که به SCAD مبتلا هستند.

مطالعه ای که در ماه اخیر منتشر شد تأکید می کند که افرادی که در بخش اورژانس سرویس دهنده هستند و همچنین پرستاران بخش زایمان باید از علائم و نشانه های SCAD و مشکلاتی که می تواند منجر به این بیماری شود، به خوبی آگاه گردند، به گونه ای که بتوانند شرایط بیمار را به درستی تشخیص دهند، به خصوص در زنان بارداری که احتمال حمله SCAD در آن ها بالا است.

راشل ماندوند باند، مدرس امور بهداشت قلبی زنان در بیمارستان لنکس هیل در شهر نیویورک، یکی از نویسندگان مقاله اخیر و همچنین مسئول نگارش سر مقاله ای با هدف آگاهی بیشتر در زمینه این بیماری، توضیح می دهد که در سال ۲۰۱۸، بیماری SCAD در زنان همچنان تحت بررسی، تحت تشخیص و تحت درمان قرار دارد.

او می گوید: “احساس می کنم که تمایزی در سن و جنس در رابطه با این بیماری وجود دارد. پس، به زنان تاکید می کنم که اگر مشکلی در بدن خود دیدید، باید مراقب باشید و مرتباً آزمایش ER انجام دهید تا مطمئن شوید همه چیز تحت کنترل است. ”

خانم شوکی نیز با این توصیه موافق است، اما بر طبق تجربیات شخصی بیان می کند که حتی مراقبت شدید و منظم نیز همیشه نمی تواند به تشخیص سریع منجر شود زیرا بسیاری از پزشکان از شرایط این بیماری به خوبی آگاهی ندارند. او می گوید متخصصین قلبی که در نهایت تنوانستند مشکل او را تشخیص دهند، می گفتند که او اولین بیمار SCAD بود که در ۳۰ سال کاری خود با آن مواجه می شدند.

او افزود: “تنها کسانی که از من مراقبت می کردند خودم و خانواده ام بود. ما تا زمانی که کمک مورد نیاز را دریافت نکردیم از تلاش دست نکشیدیم، و مجبور بودیم به شدت با این بیماری مبارزه کنیم. ”

در حال حاضر گروه های پشتیبانی آنلاین بسیار فعالی وجود دارند که تحقیقات در زمینه SCAD را پیش می برند و به بیماران بهبود یافته کمک می کنند. رابین مدیر یکی از این گروه ها، گروهی در فیس بوک به نام بازماندگان SCAD تشکیل داده که در مدت ۵ سال اعضای آن به حدود ۲۵۰۰ نفر افزایش یافته است. تنها در سال گذشته نزدیک به یک هزار عضو جدید به این گروه پیوسته اند. او می گوید: “هر روز من یک یا دو بیمار بهبود یافته دیگر را به گروه ما اضافه می کنیم. ما در حال رشد و بسط دادن گروه هستیم. ”

خانم شوکی امیدوار است که آموزش و آگاهی در مورد شرایط این بیماری همچنان در حال پیشرفت باقی بماند. پزشکان هرگز علت SCAD او را نفهمیدند. در حالی که او بسیار از زنده ماندن خود خوشحال است، اما پذیرفته است که اگر مشکل او سریع تر تشخیص داده می شد امکان داشت تا همانند خواهرش بدون هیچ گونه آسیب دائمی بر روی قلب خود درمان شود.

شوکی می گوید: “من احساس می کنم خیلی خوش شانس هستم که زنده مانده ام، و فکر می کنم باید دلیلی برای این موضوع وجود داشته باشد. شاید علت آن است تا فرصت صحبت در مورد این بیماری را داشته باشم. پزشکان باید چیزی بیشتر از یک ذهن خلاق و باز داشته باشند و دید کافی از رنجی که این بیماران از حمله قلبی می برند داشته باشند؛ بنابراین هنگامی که یک خانم ۳۰ یا ۴۰ ساله برای این مشکل به آن ها مراجعه می کند، به راحتی او را بدون تشخیص درست و قطعی به خانه نمی فرستند.”

 

نویسنده: محمد اکبری

منبع: www.webmd.com

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. من هم از بازماندگان scadهستم که سال گذشته درسن ۴۲سالگی دچاراین حمله شدم درحالیکه هیچ فاکتور خطری نداشتم وبعداز آنژیوگرافی این حمله ناییدشد درموردش اطلاعات زیادی نداشتم اماباخواندن مقاله ی فوق خیلی چیزها برایم روشن شد ممنون از مقاله ی خوبتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا