علمی

ثبت اولین تصاویر سه بعدی رنگی از بدن انسان با اسکنر Medipix3

مدت‌ها بود که در علم پزشکی از تصاویر اشعه ایکس جهت تشخیص برخی بیماری‌ها استفاده می‌شد، اما خبر جدید این است که یک شرکت نیوزیلندی توانسته برای اولین بار در جهان با استفاده از یک اسکنر حرفه‌ای و پیشرفته تصاویر سه بعدی رنگی اشعه ایکس از بدن انسان به دست بدهد. اسکنر Medipix3 ، که از تکنولوژی Medipix3 آزمایشگاه سرن بهره برده و در طی یک دهه توسعه یافته است، می‌تواند تصاویر سه بعدی رنگی اشعه ایکس را با وضوحی بالا ثبت کند، موردی که به شدت در دنیای پزشکی کاربرد خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: طبق نظریه Panspermia انسان ها از فضا آمده اند!

تصاویر سه بعدی رنگی از بدن انسان با اسکنر Medipix3

تراشه‌ی اسکنر Medipix3 به مانند یک دوربین عمل کرده و در واقع ذرات فردی اتمی که با پیکسل‌ها ارتباط برقرار می‌کنند را شناسایی می‌کند. بر طبق گفته‌های پروفسور فیل باتلر (Phil Butler)، یکی از دو دانشمندی که این اسکنر را ساخته‌اند، تراشه‌ی Medipix3 همان چیزی است که می‌تواند به آن‌ها در فرآیندهای تشخیص پزشکی کمک کند:

پیکسل‌های کوچک این اسکنر و رزولوشن دقیق آن به معنای آن هستند که این ابزار تصویربرداری جدید قادر به ثبت تصاویری است که تا کنون هیچ ابزار دیگری توانایی ثبت آن تصاویر را نداشته است.

برای مشاهده جزییات بیشتر راجع به تکنولوژی بکارگرفته شده در این اسکنر پیشنهاد می شود ویدیوی زیر را مشاهده بفرمایید.

Medipix3 قادر به ثبت تصاویری است که در آن‌ها به وضوح می‌توان تفاوت آب، چربی و نشانه‌های بیماری را تشخیص داد. ضمناً نسخه‌ی کوچک‌تر این اسکنر که برای بیماری‌های سرطانی و عروقی مورد استفاده قرار گرفته نیز نتایج قابل توجهی را به ارمغان داشته است.

بیشتر بخوانید: رکورد گرمای جهان در هفته گذشته جابجا شد! زمین در آتش !

پس از توافق آزمایش‌گاه سرن و دانشمندان طراح این اسکنر، اسکنر Medipix3 تجاری خواهد شد.

منبع: engadget

آرش شمسی

فارغ ام از نیک و بد، از هرآن‌چه که "می‌گذرد"

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا