علمی

دانشمندان علت به وجود آمدن حلقه های اسرارآمیز نامبیا را کشف کردند!

دایره های کامل سرخ رنگی در گستره وسیعی از علف زارهای بیابانی در بخش هایی از آفریقا و استرالیا وجود دارد که مردم بومی به آنها نام حلقه های نامبیا را داده اند. دانشمندان سالهاست که علت پدید آمدن آنها را مورد بررسی قرار داده اند، تا اینکه آنها در سال ۲۰۱۷ به نتایجی درباره علت به وجود امدن این دایره های سرخ رنگ رسیدند.

حلقه های اسرارآمیز (یا حلقه های نامبیا)
حلقه های اسرارآمیز نامبیا

نظریه های رایج پیرامون حلقه های نامبیا

حلقه های اسرار آمیز نامبیا می توانند از ۶ تا ۱۱۵ فوت (۲ تا ۳۵ متر) قطر داشته باشند و در الگوهای ضلعی یا لانه زنبوری به طور منظم در علفزارها قرار بگیرند. بعضی از دانشمندان، مانند Norbert Juergens از دانشگاه هامبورگ، معتقدند که این حلقه ها به واسطه گونه های خاصی از موریانه هایی که در خاک زندگی می کنند ایجاد می شوند. او معتقد است که این موریانه ها چمن های قطر این دایره ها را می خورند تا باران مستقیم به خاک برسد و آب برای روزهای خشک و بی آب ذخیره شود. اد یونگ برای National Geographic می نویسد: “آنها مانند سدهایی هستند که سگ آبی می سازد اما در یک ورژن بیابانی.”

گروهی دیگر از محققان می گویند؛ علت این اشکال گیاهان هستند نه حیوانات. در کویر، منابع کمیاب هستند و گیاهانی که دارای ریشه های عمیق هستند باید برای آب و مواد مغذی مبارزه کنند. از طریق این مبارزه آنها آب را از یک مخزن مرکزی، جایی که دیگر گیاهان نمی توانند رشد کنند، تخلیه می کنند، سپس این گیاهان  به صورت حلقه به دور مخزن آب، “خود سازماندهی” می شوند. این الگوی شگفت آور سازمان یافته حلقه های اسرار آمیز به نظر می آید بهتر از نظریه موریانه ها باشد.

حلقه های اسرارآمیز (یا حلقه های نامبیا)
حلقه های اسرارآمیز نامبیا

تحقیقات جدید ادامه دارد

آخرین تحقیقات این را می گوید؛ چرا یکی از این دو؟ چرا  هر دو نظریه را نمی توان در نظر گرفت؟” در مقاله ای که در مجله علمی نیچر در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، محققان اظهار کرده اند که هم موریانه و هم گیاهان باعث ایجاد این حلقه های اسرار آمیز می شوند. مدل های کامپیوتری آنها نشان می دهد که هر یک از این تئوری ها برای تشکیل این حلقه های بدون گیاه بر روی خاک، کارایی دارند. اما زمانی که آنها هر دو را با هم آزمایش می کردند، نظریه دوم حلقه ها را به وجود می آورد.

هنگامی که آنها به نامبیا برای تأیید تئوری خودعزیمت می کنند، مطمئن می شوند که الگوی ثانویه وجود دارد. و به نیویورک تایمز می گویند: “محاسبات ریاضیاتی این واقعیت را منعکس می کند و نشان می دهد که حشرات و گیاهان تنها با تعامل با یکدیگر می توانند این چشم انداز ها را ایجاد کنند. که در حلقه های اسرار امیز نامبیایی این ویژگی ها بارز است.”

منبع: curiosity.com

محمد سلیمانی

کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا