روانشناسی و موفقیت

روش های درست حرف زدن با خود در ذهن ،به خودتان محبت کنید!

درست حرف زدن با خود در ذهن

روش های درست حرف زدن با خود در ذهن ،اول با خودتان درست صحبت کنید! خیلی وقت ها وقتی کسی نزدمان می آید و صحبت می کند و مشکلاتش را می گوید به راحتی راهنماییش می کنیم. ولی وقتی نوبت خودمان می رسد یادمان می رود که می توانیم گفت و گو های درونی ذهنی مان را به بهترین شکل مثل یک دوست هدایت کنیم و با کمی محبت به خودمان مشکلات خودمان را هم حل کنیم.

همه ما حرف زدن با خود در ذهن را تجربه کرده ایم و هر روز این کار را می کنیم. احتمالا تاکنون پزشکی برای شما این طور تجویز کرده است که برای دوری از بیماری، رفع استرس و سلامت هرچه بیشتر و بهتر روحی و جسمی باید یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و برای کاهش استرس ورزش کنید، بدون شک حتما به آن عمل می کنید. ولی تا به حال کسی برایتان «محبت به خود» و روش های درست حرف زدن با خود در ذهن را تجویز کرده است؟ نت نوشت این نسخه را برایتان امروز تجویز می کند.

چگونه خودتان را دوست داشته باشید؟ روش های درست حرف زدن با خود در ذهن

شاید کمی این جملات کلیشه ای باشد : «باید یاد بگیرید خودتان را دوست داشته باشید» یا «خودت را دوست داشته باش تا دیگران را هم بتوانی دوست داشته باشی» یا «تا وقتی خودت را دوست نداشته باشی دیگران هم دوستت ندارند». ولی واقعیتی است که تاثیر شگفت انگیز دارد. قرار نیست خودخواه باشیم. فقط قرار است خودمان را با روش درستی دوست داشته باشیم و درست حرف زدن با خود در ذهن مان را یاد بگیریم.

درست مثل وقت هایی که در بچگی خطا می کردیم، مادر سرزنش مان می کرد، و می گفت: همه اشتباه می کنند، دوباره تلاش کن. دفعه دیگر درست رفتار کن.

یا اگر در مدرسه کسی اذیت مان می کرد مادر یا پدر در آغوش مان می گرفت و دلداری مان می داد.

پرسش چه گونه با خودمان محبت کنیم؟ سوال مشکلی است ولی باید یادمان باشد همه ما مادری در درون خود داریم که خیلی وقت ها در مغزمان در حال صحبت و گفت وگو است.

بیایید یاد بگیریم همیشه یک مادر عاقل، مهربان و دوست داشتنی با ما گفت و گو کند.

علم عشق

احتمالا خیلی ها باور ندارند که عشق ورزیدن علم است که خیلی ها آن را بلد نیستند. ولی حتما همه موافقند دوست داشتن خود و محبت به خودمان و حرف زدن با خود در ذهن وقتی به طریق درستی انجام شود سلامتی جسمی و روحی به همراه خواهد داشت.

حتی وقتی در سخت ترین شرایط جسمی و روحی باشید و به پزشک مراجعه کنید به احتمال زیاد برایتان داروهای درمانی و تقویتی تجویز می کند. کم پیش می آید تا نحوه نگرش به خودمان را به ما یاد بدهند. ولی یادگرفتن این که برای خودمان ارزش قائل باشیم و درست خودمان را دوست داشته باشیم تغییر شگرفی در خودمان، خانواده و اطرافیان به وجود می آورد

تعریف محبت به خود

بیشترمردم تعریف درستی از محبت به خود ندارند.  بیایید کمی از علم زبان شناسی استفاده کنیم. Compassion یا احساس محبت از دو ترکیب com و passion گرفته شده است. Com به معنای همراهی و passion به معنای محبت یا شورو شوق است.  جالب  است که passion از ریشه لاتین passio به معنای رنج کشیدن گرفته شده است. در واقع اگر بخواهیم واژه انگلیسی compassion را به فارسی ترجمه کنیم یعنی : باهم رنج کشیدن.

یعنی آن قدر درک داشته باشیم که وقتی کسی را دوست داریم و او در رنج و ناراحتی است او را درک کنیم و در رنج و ناراحتی همراهش باشیم.

حتما کسی در زندگی تان وجود دارد که وقتی دچار مشکل می شود و با شما درد دل می کند با گفتن واژه هایی سعی می کنید به او شجاعت بدهید،  تشویقش کنید و بگویید اشکالی ندارد برای همه این اتفاق می افتد. یا بگویید من چه کمکی می توانم بکنم. یا حتی آن قدر این حس در شما عمیق باشد که وقت، هزینه، حتی جان تان را در راهش فدا کنید.

حالا اگر بخواهیم نسبت به خودمان این احساس را داشته باشیم چه باید بکنیم. بیایید اول چند نکته را روشن کنیم.

محبت به خود و درست حرف زدن با خود در ذهن با خودخواهی فرق دارد

یکی از علت هایی که بعضی از افراد نسبت به محبت و دوست داشتن خود مقاومت نشان می دهند این است که آن را روشی خودخواهانه و نوعی خودشیفتگی می دانند. این طور نیست. انسان های خودخواه فقط به منافع خودشان نگاه می کنند. در صورتی که شخصی که به خودش محبت می کند نه تنها خودخواه و خودشیفته نیست بلکه درک عمیقی از روابط انسانی دارد.

محبت به خود تنبلی نیست

شکی نیست که نابرده رنج، گنج میسر نمی شود. پس محبت به خود یا دوست داشتن خود به این معنا نیست که هر چه را هر لحظه ای که دوست دارید بدون هیچ زحمتی به دست بیاورید. یا هیچ تلاشی نکنید. بلکه منظور پیام هایی است که هر لحظه و هر روز به خودمان مخابره می کنیم.  این که چه گونه پیام ها را  تجزیه و تحلیل و  درک می کنیم نیازمند تلاش و زحمت است.

محبت به خود به معنای عزت نفس نیست

خیلی به این نکته توجه کنید که محبت به خود به هیچ وجه به معنای عزت نفس نیست. شرایط بیرونی یا موفقیت های فردی می تواند بر روی عزت نفس فرد تاثیر بگذارد. اتفاقا درست در شرایطی که عزت نفس تان با شرایط بیرونی زیر سوال می رود بیشتر نیاز دارید به خودتان محبت کنید.

محبت به خود بی خیالی نیست

در دنیایی که رقابت، تولید، و فرهنگ چشم و هم چشمی و مد غلبه دارد، حفظ ارزش های اخلاقی فردی خیلی سخت است. به همین دلیل بیشتر وقت ها با وجودی که شخص مسوولیت های سنگینی به عهده دارد تا نیازهای مالی و رفاهی خانواده خود را فراهم کند در شرایطی قرار می گیرد که بین ارزش های اخلاقی و شرایط جامعه ناچار به انتخاب می شود. خیلی ها ساده ترین روش را انتخاب می کنند: بی تفاوتی و بی خیال می گویند خوب همه همین کار را می کنند. ولی افراد مسوولیت پذیری که به ارزش های اخلاقی اهمیت می دهند در این گونه مواقع فقط خودشان را سرزنش می کنند، نمی توانند خودشان را ببخشند و همیشه در این فکرند چرا تلاش های شان به نتیجه نمی رسد.

سه روش محبت به خود

دکتر نف Dr. Neff معتقد است باید محبت به خود را یاد بگیریم. او اعتقاد دارد بیشتر انسان ها به سه طریق با مسائل برخورد می کنند که با استفاده از همین سه روش هم می توانند خود را دوست داشته باشند و مهربانانه تر با خود برخورد نمایند.

 • زیاد فکر کردن

بعضی وقتی مساله ای پیش می آید، مدام خود را سرزنش می کنند. ذهن شان پر می شود از جمله های تکراری که فقط آن ها را خسته می کند. مثل : دوباره خانه ریخت و پاش است که بلافاصله این پیام را مخابره می کند که من اصلا نمی توانم امور خانه را مدیریت کنم. یا آدم مرتبی نیستم. هر چند این دسته از افراد توانایی تفکر قدرتمندی دارند که به آن ها کمک می کند الگوها و روش های جدید را جای گزین روش های پیشین کنند. اگر جزو انسان هایی هستید که مدام با خودتان در ذهن تان حرف می زنید این مکالمه ها را به بررسی های مثبت و جملات مثبت تبدیل کنید. درست مثل این که دارید دوستی را راهنمایی می کنید.

 • مهربانی

این دسته از افراد نسبت به دیگران ملایم و صبور هستند و سعی می کنند همیشه دیگران را درک کنند. در واقع این گروه همیشه دیگران را در اولویت قرار می دهند. ولی این گروه باید به خوبی یاد بگیرند چه گونه مهربانی به خود را در اولویت قرار دهند.

 • انسانیت مشترک

اصطلاحش کمی غیرعادی است. حس انسانیت مشترک به این معنا است که شخص کاملا افکار و احساسات دیگرانی را که درست در موقعیتی مشابه خودش قرارگرفته اند درک می کند. سعی می کند با دیگران ارتباط برقرار کند. جمع هایی را به وجود بیاورد که ارتباطات مثبت و تعامل های مختلفی در ارتباطات و مهارت ها داشته باشند.

فواید سلامتی محبت به خود

وقتی خودتان را دوست داشته باشید نگاه شادتری به زندگی دارید، به تغذیه تان بیشتر اهمیت می دهید، از خودتان بیشتر مراقبت می کنید، اضطراب و استرس نخواهید داشت، انگیزه بیشتری برای زندگی دارید.

تلاش می کنید تا عادت های خوب را جای گزین عادت های بدتان کنید. روش زندگی تان را با بهره گیری از نکات مثبت تغییر می دهید. ورزش می کنید.

سعی می کنید وقتی با خودتان حرف می زنید جملات مثبت به کار ببرید. سعی می کنید لحظه به لحظه زندگی تان پر از فعالیت، انگیزه و فعالیت باشد.

چه گونه با خودتان حرف بزنید

وقتی تصمیمم گرفتید با خودتان با روش محبت آمیزی صحبت کنید باید فکر کنید یک معلم در ذهن شما است یا یک کتاب راهنما دارید که دارد نحوه روش درست را به شما یاد می دهد. معلم یا مادر یا کتابی قابل اعتماد که قصدش راهنمایی شما است تا ذهن شما به تدریج به طور ناخودآگاه در درون تان صلح و دوستی برقرار کند. دوستی که قرار است خودتان باشید. محبت به خودتان درست همان طور که دوستان تان را راهنمایی می کنید. پس :

 • مثل یک دوست با خودتان رفتار کنید: اگر موقعیت و احساسی را که دارید یک دوست بیاید به شما بگوید او را چه گونه راهنمایی می کنید.
 • هر روز احساس هایتان را نسبت به خودتان با جملات مثبت بنویسید.
 • خود را از زوایای مختلف بررسی کنید. درست مثل زمانی که رفتار یک دوست را بررسی می کنید و از یکی از رفتارهایش انتقاد می کنید و به او راهکار می دهید.
 • خودتان را سرزنش نکنید. از اتفاقی که افتاده درس زندگی گرفته اید.
 • دقیقا بفهمید چه می خواهید. از خودتان چه انتظاری دارید. می خواهید چه شخصیتی داشته باشید.
 • از خودتان مراقبت کنید. همان گونه که برای بدن تان ارزش قائل هستید و سعی می کنید با یک رژیم غذایی مناسب تناسب اندام داشته باشید مواظب ذهن تان هم باشید و با سخنان خوب از آن مراقبت کنید.
 • همان طور که هنگام حرف زدن با دیگران مواظب گفته های تان هستید، وقتی با خودتان هم حرف می زنید با مهربانی صحبت کنید و مواظب حرف زدن تان باشید.
 • هر شخصی نسخه بی بدیلی با ژن های خاص خود است. احتمالا بعضی از ژن های تان را دوست ندارید. ولی نباید خود را به دلیل داشتن آن ژن ها سرزنش کنید. همه انسان ها با یکدیگر کامل می شوند. شما قرار است چه نقشی در کمال شخصیتی خود داشته باشید؟

فکر کنید شخصی درست مانند شخصیت خودتان به عنوان یک دوست نزد شما آمده درددل می کند و مشکلاتش را می گوید چه گونه راهنماییش می کند و دلداری اش می دهید؟ برای خودتان هم همین کار را بکنید.

منبع:

wellnessmama.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا