اخبار تکنولوژی

هشدار؛ با باز کردن این لینک گوشی هوشمند و حتی کامپیوتر شما هنگ می کند

هشدار؛ با باز کردن این لینک گوشی هوشمند و حتی کامپیوتر شما هنگ می کند

امروز در شبکه های اجتماعی لینکی دست به دست می چرخید که با باز کردن آن توسط مرورگر گوشی های هوشمند دچار اختلال می شدید و سپس دستگاه شما Crash می کرد.

باز کردن این لینک ( crashsafari.com ) باعث کرش کردن مرورگر شما می شود چه سافاری باشد چه کروم و حتی فایرفاکس. با باز کردن این لینک اسکریپتی به اجرا در خواهد آمد که در هر ثانیه هزاران کاراکتر به آدرس URL نوار آدرس شما اضافه می کند و همین نکته باعث هنگ کردن مرورگر شما خواهد شد.

همانطور که در زیر شاهد هستید این حدود ۴ خط کد باعث این جریان خواهد شد و به آسانی می تواند گوشی های هوشمندی چون آیفون و تمامی اندرویدی ها را متوقف کند و یا حتی باعث ریست شدن آنها خواهد شد.

Screen-Shot-2016-01-25-at-3.25.10-PM

جالب اینجاست که این کد باعث هنگ کردن کامپیوتر های شخصی نیز خواهد شد و بسته به میزان حافظه و پردازنده این امکان با سرعت بیشتر یا کمتر مواجه است.

کد های history.pushState مربوط به HTML5 بوده و توانایی کنترل آدرس ثبت شده در نوار آدرس را دارد. اتفاقی که امروز در شبکه ها رخ داد این بود که این لینک توسط آدرس ها کوتاه شده و عنوان های فریبنده بین کاربر ها رد و بدل شد که تماما باعث ریست شدن دستگاه های افراد مورد تهاجم می شد.

نکته جالب اینکه این مورد یک باگ به حساب نمی آید و تنها یک روش و شیوه آزاردهنده است که توانایی متوقف کردن دستگاه را دارد. تا برطرف شدن این مشکل حواستان را جمع کنید و روی هر لینکی کلیک نکنید، اگر هم کلیک کردید زیاد نگران نباشید 😉

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا