تلویزیون و شبکه خانگی

علت توقیف سریال ممنوعه چیست ؟!

توقیف سریال و فیلم از آن عبارت هایی است که برای جامعه ی ایرانی بسیار آشنا است. هفته ی گذشته نیز هم زمان با ایام ویژه ی ماه محرم، در روز دوشنبه (روز پخش سریال) خبر آمد که سریال ممنوعه توزیع نمی شود. عده ای اذعان داشتند که عدم پخش سریال به دلیل ایام ویژه ی محرم است اما از آن طرف اخباری مبنی بر توقیف سریال ممنوعه نیز مرتب در فضای مجازی منتشر می شد. این سریال در طول پخش سه هفته ای خود دارای حاشیه های زیادی بود و توقیف آن نیز شاید قابل پیش بینی بود. اما توقیف سریال ممنوعه واقعا به چه دلیل بود؟ حسین پارسایی مدیرکل دفتر نمایش خانگی بیان کرد که به سریال «ممنوعه» تا اعمال اصلاحات لازم اجازه نشر داده نخواهد شد. در ادامه با مروری بر علت توقیف سریال ممنوعه با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: نقد سریال ممنوعه کاری از امیر پورکیان – بروزرسانی هفتگی

علت توقیف سریال ممنوعه ؟!

در پاسخ به این سوال آقای پارسایی بیان کرده اند که در این سه قسمت حساسیت هایی پیش آمده که اقشاری را مکدر کرده است. اینکه به سریال ممنوعه نقدهایی جدی وارد است امری مسلم است اما سوال اینجاست که اقشار مکدر شده چه کسانی هستند؟ به نظر می رسد که بیشتر اصحاب بعضی از رسانه ها از پخش این سریال در رنج بوده اند و آن هم به دلایلی مانند روابط آزاد جوانان و برخی از اموری که روزانه انجام می دهند. اما توقیف سریال ممنوعه چه مشکلی را می تواند حل کند؟ آیا اگر در ممنوعه نشان ندهند که روابط بین جوانان جامعه به گونه های مختلف در جریان است، این واقعیت عینی و مسلم از بین می رود یا دیگر افراد جامعه از آن مطلع نمی شوند؟!

بیشتر بخوانید: تحلیل سریال پدر ، معلق بین تخیل و فرا تخیل

این طرز تفکر که با نشان ندادن مسائل ریشه ای چندین ساله در جامعه ی ما ندارد. این مسئله تا به آن جا پیش می رود که در اخبار حوادث و اخبار اجتماعی هم بسط پیدا می کند. عده ای بر این باورند که گفتن واقعیت منجر به تشویش اذهان عمومی می شود. این تفکر تا پیش از آن که دنیای مجازی همه گیر شود شاید تا حدی جواب می داد اما امروز دیگر بیشتر تلاشی مذبوحانه است. این موضوع در باب فیلم های سینمایی و آثار نمایشی هم بسیار صدق می کند. اما عده ای همچنان بر این باورند که واقعیات را نباید نشان داد زیرا یا باعث سیاه نمایی می شود و یا اینکه به نوعی قبح مسائل ریخته می شود. حال توقیف سریال ممنوعه به کجا و چه می انجامد؟ این توقیف و یا توقف برای یک مدت احتمالا آنهایی را که مخاطب سریال نبوده اند را به سریال جذب می کند و مخاطبین آن نیز با پشتکار بیشتر هر هفته سریال را خریداری می کنند. پس در نتیجه با توزیع دوباره ی سریال افراد متضرر شده ضرر مالی شان تا حدی جبران می شود. اما مسئله به اینجا ختم نمی شود. دست اندرکاران سریال ممنوعه و تمام کسانی که وقت و عمر خود را صرف اثر می کنند ممکن است دچار تردید و حتی یاسی شوند که دیگر قابل جبران نباشد. شاید بهتر است مسئله توقیف سریال ممنوعه بیشتر به لحاظ کیفی و نه مسائل حاشیه ای و نامعتبر بررسی شود و بهتر باشد که به فهم و آگاهی مخاطبان ارج بیشتری نهاده شود نه آنکه سریال متوقف شود به گونه ای که با یک کودک ناآگاه رفتار می شود. با رویکرد بالغانه سرانجام مخاطب خودش دست به انتخاب می زند و کسانی که ممکن است از واقعیت مکدر شوند به اراده ی خود، اثر را نگاه نمی کنند.

بیشتر بخوانید: نقد آلبوم ابراهیم محسن چاوشی ، خوب خوب و خوشبختیم، خشک و سفت و سَرسختیم

بیشتر بخوانید: نقد سریال نهنگ آبی

علت توقیف سریال ممنوعه ؟!
علت توقیف سریال ممنوعه ؟!

صدف پیکامی

صدف پیکامی متولد 1365 تهران دارای دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس تئاتر(ادبیات نمایشی)

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. کلا جامعه ما همینطوریه شاید بدتر از این نباید مسولین ناراحت شن از این فیلم ..خودشون خواستن مملکت اسلامی فاجعه بشه پس خواهشن این مسخره بازیها را جمع کنید …شما مسولین اول برین جلوی بچهای خودتونو بگرین

  2. من قسمت ۴ سریال هستم. چیزایی که یاد گرفتم تا الان. مواد مصرف نکنم، روابط پنهان نداشته باشم، دروغ نگم ، روراست باشم ، شکاک نباشم، کسی رو قضاوت نکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا