دانستنی‌های سلامتی

آموزش اصلاح موی سر با تیغ در خانه بدون هزینه آرایشگاه!

اصلاح موی سر با تیغ یک روش متنوع است. شما می ­توانید آن را برای کوتاه کردن موهای خود، دادن مدل به آن یا خرد کردن انتهای آن­ ها استفاده کنید. اگر اصلاح موی سر با تیغ نادرست انجام شود ممکن است به موهایتان آسیب برسانید. اما خوشبختانه، اصلاح با تیغ آسان است و زمانی که تکنیک آن را متوجه شدید، انجام آن می تواند واقعاً موثر باشد. در ادامه آموزش اصلاح موی سر با تیغ را در نت نوشت به شما خواهیم گفت.

 بیشتر بخوانید: شامپو خشک خانگی بسازید و بدون نیاز به حمام موهایتان را بشویید و تقویت کنید!

بیشتر بخوانید: رشد سریع مو با یک تونیک خانگی

اصلاح موی سر با تیغ
اصلاح موی سر با تیغ

روش ۱ اصلاح موی سر با تیغ – پیرایش، شکل دادن و مدل دادن به موی کوتاه

۱) با موهای کوتاه که چند سانتی­متر طول دارند، شروع کنید.

اگر موهای کوتاه دارید اما می­ خواهید آن را کوتاه ­تر کنید، این روش فوق العاده است. همچنین کم ­کردن حجم مو به شما کمک می ­کند که با این روش به آن مدل دهید. اگر تمام موهای شما هم ­اندازه باشد، این راه، ساده­ ترین راه خواهد بود. اگر موی شما بسیار بلند است، آن را کوتاه کنید تا در حد چند سانتی­متر بشود.

 • این روش بر این فرض استوار است که شما موهای دیگران را کوتاه می ­کنید، اما شما می ­توانید از آن برای موهای خود نیز استفاده می­ کنید. ممکن است مجبور باشید موقعیت های دست را تنظیم کنید تا راحت ­تر باشید. فقط زمانی که این کار را انجام می ­دهید، مراقب باشید. شما نمی ­توانید پشت سر خود را ببینید، بنابراین دست­ های خود را نبرید!

۲) اطمینان حاصل کنید که موهای شما خشک است، مگر آن که فرفری باشند.

اگر موی شما فرفری، موجی یا طبیعی (به عنوان مثال: مدل آفریقایی) است، ابتدا باید آن را با آب خیس کنید. اصلاح موهای فرفری در حالی که خشک است می ­تواند باعث خرد شدن و شکافته شدن نقاط انتهایی مو شود. خیس کردن آن با آب از انجام این کار جلوگیری می ­کند (از آنجا که موهای فرفری صاف می شود).

۳) یک دسته از مو را بالای سر بین انگشتان خود بگیرید.

یک شکل V با انگشتان اشاره و وسط ایجاد کنید. یک دسته نازک مو را بگیرید به نحوی که کف دست­ تان به سمت بیرون باشد. مو را به سمت بالا و بیرون بیاورید تا زمانی که به انتهای آن برسید. آن را در یک زاویه ۹۰ درجه نگه دارید تا بتوانید را ببینید.

 • طول رشته مو باید کمی کوچک ­تر از طول انگشت اشاره باشد.
 • این بخش اول را عمود بر خط موی پیشانی نگه دارید، جایی که قسمت مرکزی قرار داد.

بیشتر بخوانید: خواص برگ زیتون برای درمان طبیعی ریزش مو شگفت آور است

بیشتر بخوانید: تاثیر سرکه سیب بر مو

اصلاح موی سر با تیغ
اصلاح موی سر با تیغ – اگر موهایتان فر است از یک حوله مرطوب برای خشک کردن استفاده کنید

۴) مو را با یک تیغ سلمانی کوتاه کنید.

تیغ را درست زیر انگشتان خود قرار دهید. برش ­های کوتاه و رو به ­بالا به سمت انگشتان­تان انجام دهید. همانطور که می ­تراشید، مو از کنار انگشتان شما می­ ریزد.

 • از یک تیغ سلمانی با دندانه­ های محافظ استفاده کنید. تفاوت آن با تیغ شانه ­ای در این است که دندانه ­ها از فلز ساخته شده­ اند و بسیار کوتاه ­تر هستند.

۵) برش را در ردیف­ های افقی به سمت پشت تاج مو ادامه دهید.

رشته ­های مو را در طول رشته موی جلوی سرتان، از شقیقه به شقیقه امتداد داده،  نگه دارید و اصلاح کنید. هنگامی که برش مو را در امتداد خط موی خود به پایان رساندید، یک ردیف دیگر درست در پشت اولی ایجاد کنید. راه خود را به سمت پشت تاج موهایتان، دقیقا جایی که انحنای سر شروع به پایین رفتن می ­کند، ادامه دهید.

۶) به انگشتان خود برای کوتاه کردن بیشتر مو در عقب زاویه بدهید.

با انگشتان اشاره و میانی، یک رشته مو را در سمت میانی سر خود بگیرید. به انگشتان خود طوری زاویه بدهید که مو در زاویه بالایی رشته با پایین انگشتان شما برخورد کند، و مو در زاویه پایینی بین سر انگشتان شما بچسبد. با استفاده از تیغ، موی زیر انگشتان خود را کوتاه کنید.

 • زاویه بستگی به این دارد که شما بخواهید چقدر عقب مو و کناره­ های آن را کوتاه کنید. با این حال سعی کنید زاویه را با انحنای سر مطابقت دهید.
 • کف دست خود را به طرف بیرون نگه دارید، و بالای دستتان را به سمت فرد مورد اصلاح قرار بدهید.
 • راه خود را در ردیف­ های عمودی از عقب به سمت پایین سر او ادامه دهید.

۷) به انگشتان خود برای اصلاح و خم ­کردن مو در کناره­ ها زاویه بدهید.

با انگشتان اشاره و میانی، رشته­ های مو را مانند قبل بگیرید. به انگشتان خود زاویه بدهید تا موی بالای رشته با موی بالای سر مطابقت پیدا کند. این مسیر را از سمت اطراف سر به پشت سر ادامه دهید.

 • همیشه موی زیر انگشتان خود را مرتب کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که مو در طرفین به سمت موهای پشتی باریک شود. در صورت لزوم، هر مقدار اضافی را مرتب کنید.

۸) در صورت تمایل، موهای جلو را مرتب کنید و رشته ­های مو را به هم بچسبانید.

با یک برس نرم مو را به سمت جلو شانه کنید. قسمت­ های نازکی از مو را بگیرید و بپیچید، سپس تیغ شانه ­ای خود را به آرامی در امتداد رشته­ ها حرکت دهید. این کار در حالی که بافتی نرم و پر به آن­ ها می دهد، آن­ ها را کوتاه ­تر می ­کند.

۹) با امتداد دادن آرام تیغ شانه ­ای بر روی مو، به آن مدل دهید.

از یک شانه­ ی معمولی استفاده کنید تا موهای فرد را در جهتی که معمولاً حالت می­ دهد، شانه کنید. از تیغ شانه­ ای خود استفاده کنید و مو را به آرامی به سمت پایین شانه کنید. مراقب باشید که بیش از حد عمیق داخل مو نروید، در غیر این صورت مو را خیلی زیاد کوتاه می­ کنید.

 • با بالای سر شروع کنید، سپس راه خود را به سمت پایین و کناره­ ها ادامه دهید.

۱۰) در صورت نیاز، مو را در امتداد گوش­ ها، پشت گردن و خط ریش خط بندازید.

اگر موی فرد به اندازه کافی کوتاه است که شما می­ توانید تمام گوش را ببینید، نیاز است آن را خط بیندازید. از نوک انگشتان خود برای گرفتن و کشیدن رشته­ های نازک مو استفاده کنید و سپس آن­ها را با یک تیغ برش دهید. راه خود را در امتداد خط مو ادامه دهید تا زمانی که اندازه موها یکسان شود.

 • هنگامی که به گوش رسیدید، آن­ ها را پایین آورید تا بتوانید خط مو را در پشت آن­ ها ببینید.

۱۱) مو را پاک کنید و حالت بدهید.

با یک برس نرم رشته موهای کوتاه را را در اطراف گردن و شانه فرد پاک کنید.

بیشتر بخوانید: شامپو برای پسوریازیس : بهترین شامپوها و شوینده ها برای پوست مبتلا به پسوریازیس

بیشتر بخوانید: درمان ریزش مو در یک روز با یک دستورالعمل شگفت انگیز!

روش ۲ اصلاح موی سر با تیغ  پیرایش و شکل دادن Pixies و Undercuts

۱) یک Pixie یا یک Undercut را شروع کنید.

این روش برای مدل موهای دیگر که دارای طول و سبک مشابه هستند (بلندتر در بالا و کوتاه­تر در کناره­ ها) مناسب است. این حالت ایده ­آل برای مرتب­ کردن موها در عین حفظ شکل و سبک آن است. این کار می­ تواند شما را از یک اصلاح گران­ قیمت توسط آرایشگر نجات دهد.

۲) اگر موهایتان فرفری است، آن را با آب خیس کنید.

در حالی که اصلاح با تیغ اصولاً باید روی موی خشک انجام گیرد، دقیقاً خلاف آن برای موهای فرفری و موج­ دار طبیعی (به عنوان مثال: مدل آفریقایی) صادق است. اصلاح این نوع از مو هنگامی که خشک است به آن آسیب می ­زند. خیس ­کردن آن با آب از شکافته­ شدن نقاط انتهایی و فرخوردن جلوگیری می ­کند.

 • اگر مویتان صاف است، آن را خشک باقی بگذارید.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی شکستگی مو و راه حل هایی برای کاهش شکنندگی مو

بیشتر بخوانید: موهایتان را به این ۱۰ ماسک موی طبیعی خانگی بسپارید! ضرر نمی‌کنید

اصلاح موی سر با تیغ
اصلاح موی سر با تیغ – اگر موهایتان فرفری است آن را با آب خیس کنید

۳) یک تیغ شانه­ ای که هم دندانه­ های بلند و هم کوتاه داشته باشد، تهیه کنید.

بیشتر تیغ­ های شانه­ ای تنها یک مجموعه دندانه دارند. شما نیاز به یک تیغ شانه ­ای دارید که دندانه­ های بلند بر روی یک لبه و دندانه­ های کوتاه در طرف دیگر داشته باشد. این به شما امکان می­ دهد که مقدار مویی را که می­ خواهید کوتاه کنید، کنترل کنید. شانه می­ تواند دندانه ­های مستقیم یا دندانه­ های منحنی(مقعر) داشته باشد.

 • اگر شانه دارای دندانه­ های منحنی و مقعر باشد، طرف منحنی مو را کمتر کوتاه می­ کند در حالی که طرف مقعر موها را بیشتر کوتاه می­ کند.

۴) موی بالای سرتان را جدا کنید.

این تنها زمانی لازم است که شما در حال برش یک Pixie یا Undercut که کوتاه ­تر در اطراف و بلندتر در بالا است، هستید. از دسته یک شانه دسته ­موشی برای جداکردن موی بلند (بالا) از موی کوتاه (کناره­ ها و پشت) استفاده کنید. موی کوتاه را به سمت پایین شانه کنید و بخش بلند مو در بالای سرتان را با گیره­ های مو نگه دارید.

 • برای اکثر مردم، این بخش بالا با عرض پیشانی گسترش می ­یابد.

۵) با استفاده از ضربه ­های کوتاه و رو به ­پایین، شانه را در کناره­ ها و پشت حرکت دهید.

شانه را در داخل موهای خود بکشید، دقیقا مانند وقتی که در حال مرتب­ کردن آن هستید. در انتهای هر ضربه به آن یک تکان آرام و رو به­ پایین بدهید. اگر می­ خواهید موها را کمی کوتاه کنید، از لبه بلند (خمیده) و اگر می­ خواهید موی بیشتری کوتاه کنید از لبه کوتاه (مقعر) استفاده کنید.

 • این که از کدام لبه استفاده کنید، بستگی به بلندی موی شما در آغاز اصلاح، و چه مقدار کوتاه شدن آن در انتها دارد. شما به احتمال زیاد باید از هر دو لبه استفاده کنید.

۶) موهای اطراف گوش خود را با قیچی کوچک مرتب کنید.

برای Pixies و Undercuts اطراف گوش باید به طور مرتب اصلاح شود. از آنجایی که این منطقه کوچک است، بهترین راه برای رسیدن به زیباترین خط مو این است که مو را با دست و با قیچی آرایشگری کوچک مرتب کنید. از قیچی­ های کوچک برای بریدن هرگونه رشته ­های بلند و تمیز کردن خطوط استفاده کنید.

 • بسته به مدل مویتان، ممکن است نیاز باشد که این کار را در اطراف موی پیشانی، شقیقه و پشت گردن نیز انجام دهید.
 • ابتدا با استفاده از یک شانه دندانه­ دار مو را به سمت پایین شانه کنید تا صاف و مرتب شود.

۷) در صورت لزوم، گیره­ ها را بردارید و موهای بلند روی سر خود را مرتب کنید.

مسئله عالی در مورد pixies و undercuts این است که هیچ تنظیم طول خاصی برای مو در بالای سر شما وجود ندارد؛ فقط باید بلندتر از مو در اطراف و پشت سر شما باشد. شما بسته به تیپ خود می ­توانید این موی بلند را باقی بگذارید یا می­ توانید آن را نیز کوتاه ­تر کنید.

بیشتر بخوانید: رفع وزی مو : موی وزوزی و خشک و شکننده را اینگونه صاف و نرم کنید!

بیشتر بخوانید: خواص ویتامین e برای موی سر : این ویتامین حلال مشکلات موهای آسیب دیده است!

اصلاح موی سر با تیغ
اصلاح موی سر با تیغ

۸) موها را شانه کرده و حالت دهید.

اگر نیاز دارید، دوش بگیرید و یک دست لباس تازه بپوشید. با این­ کار مطمئن خواهید شد که تکه­ های کوچک مو که پوست شما را اذیت می ­کند، باقی نمانده است.

بیشتر بخوانید: رابطه شوره سر و ریزش مو ! آیا شوره سر باعث ریزش مو می شود؟

بیشتر بخوانید: بهترین روش شستن مو و نکات کلیدی آن که بیشتر ما نمی‌دانیم!

نویسنده:هادی رجب­لو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا