1398-01-01
دانستنی‌های سلامتی

به این علت همه کانال ها و فیلترهای هوا در خانه را هر چه زودتر تمیز کنید!

آیا کانال ها و فیلترهای هوا باید در لیست تمیز کاری بهاره شما قرار بگیرند؟

آلرژی بهاره توسط ذرات گرد و غبار، کپک قارچی یا دیگر آلرژن هایی که اغلب در کانال ها و فیلترهای هوا و هر جای دیگری در خانه پیدا می شوند، تحریک می شود. باید قبل از تمیز کردن، منبع مشکل را شناسایی کنید. در برخی از تمیز کاری ها ممکن است به استفاده از مواد شیمیایی مانند سموم دفع آفات برای کشتن کپک و دیگر میکروب های بالقوه مضر که ممکن است در سیستم مجرای هوای خانه شما یافت شود، نیاز باشد.

وقتی فصل آلرژی بهاره نزدیک می شود، ممکن است بشنوید که شرکت ها وعده های بزرگی برای بهبود وضعیت سلامت شما با کاهش آلرژن های خانه شما می دهند. چنین رجزخوانی هایی ممکن است نزدیک ۲۵ میلیون کودک و بزرگسال آمریکایی مبتلا به آسم و تقریباً ۵۰ میلیون کودک و بزرگسال که رینیت آلرژیک، یا تب یونجه دارند را جذب کند، زیرا نشانه های هر دو به وسیله ذرات گرد و غبار، کپک قارچی یا دیگر آلرژن هایی که اغلب در کانال ها و فیلترهای هوا و هر جای دیگری در خانه پیدا می شوند، تحریک می شود. آلرژی، به گفته CDC، ششمین علت اصلی بیماری مزمن در ایالات متحده است. برای دانستن در این باره، در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

 آیا تمیز کردن فیلترهای هوا به شما کمک می کند راحت تر تنفس کنید؟

آنتونی مونتنارو، متخصص آلرژی می گوید: “هرگز یک مطالعه عالی که نشان دهنده شواهد واقعی افزایش بیماری (در نتیجه تمیز نکردن مجاری و فیلترهای هوا ) باشد، انجام نشده است. اما برای من، این کار همیشه یک حرکت سودبخش بوده است. اگر شما به آنچه که در گرد و غبار یافت می شود حساس هستید، به حداقل رساندن قرارگیری در معرض آن به نفع شما است.”

مونتنارو، استاد و رئیس بخش ایمنی شناسی آلرژیک و بالینی، اغلب با بیماران در مورد سیستم های گرمایشی شان، در بررسی عوامل محیطی که ممکن است باعث آلرژی آن ها شود، صحبت می کند.

سیستم های گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) هوا را از طریق کانال هایی که در داخل دیوار، سقف و کف خانه شما قرار گرفته اند به جلو می رانند. مارک زارززنی، که در هیئت مدیره انجمن ملی پاک کنندگان کانال ها و فیلترهای هوا (NADCA) است، کانال ها را “ریه های خانه” می نامد.

چگونه می توانید بگویید که مجاری هوایی و فیلترهای هوا خانه شما چه زمانی نیاز به تمیز کردن دارند؟

سرنخ های بصری، مانند علائم کپک و گرد و غبار بیش از حد در اطراف دریچه ها و فیلترهای هوا ، می تواند به رسیدن وقت تمیز کردن اشاره کند. اما تانیا الیوت، متخصص آلرژی، به مردم می گوید وقتی شواهدی وجود ندارد، به سؤالات زیر به طور دقیق پاسخ دهند:

 • اگر خانه شما بیش از ۱۰ سال ساخت است، آیا تا به حال کانال ها و فیلترهای هوا شما تمیز شده اند؟
 • آیا خانه شما بدون توجه به اینکه هر چقدر آن را تمیز می کنید دائماً گرد و غبار می گیرد؟
 • آیا هنگامی که سیستم گرمایش/سرمایش خانه خود را روشن می کنید، علائم آلرژی را حس می کنید؟
 • آیا آسمی دارید که حتی با مصرف دارو کنترل نشده است؟

پاسخ دادن بله به هر یک از این سوالات باید شما را ترغیب کند که مجاری هوای خود را تمیز نگه دارید.

الیوت، سخنگوی کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی گفت: “برای افرادی که آسم، آلرژی یا مشکلات تنفسی پنهان دارند، پیشگیری بهتر از درمان است.”

 

مراحل تمیز کردن فیلترهای هوا

قبل از تمیز کردن کانال ها و فیلترهای هوا ، منبع مشکل را شناسایی کنید. به عنوان مثال، کپک به احتمال زیاد به معنای وجود رطوبت در جایی از سیستم می باشد. اگر قبل از تمیز کردن این مشکل را حل نکنید، کپک برمی گردد. در مورد گرد و غبار، ممکن است فیلترینگ هوای شما ضعیف باشد. موجوداتی مانند موش و سوسک ها همچنین می توانند به معنای وجود خرده غذا در کانال های هوای خانه شما باشند. شما باید راه های ورود آن ها به کانال و مسدود کردن کانال ها را شناسایی کنید. زارززنی می گوید: “برخی از مشکلات اساسی را می توان با یک متخصص مجاری هوا حل کرد، در حالی که بقیه ممکن است نیاز به خدمات حرفه ای متفاوتی داشته باشند.”

وقتی علت پنهان اصلی شناسایی شد، پاک کننده ها می توانند شروع به کار کنند. بعد از اینکه آن ها سیستم شما را برای جلوگیری از ورود گرد و غبار، کپک، حشرات، زائده های حیوانی و دیگر مخرب ها به خانه ی شما بستند، با استفاده از جاروبرقی های قدرتمند و دیگر ابزارها برای برداشتن و رفع آلودگی اقدام کنید. کل سیستم HVAC باید تمیز شود.

زارززنی می گوید: “تجهیزات مورد استفاده به طبیعت آشغال و جنس مجاری بستگی دارد.”

او همچنین می گوید که در برخی از تمیز کاری ها ممکن است به استفاده از مواد شیمیایی مانند سموم دفع آفات برای کشتن کپک و دیگر میکروب های بالقوه مضر که ممکن است در سیستم مجرای هوای خانه شما یافت شود، نیاز باشد. قبل از موافقت با استفاده از چنین مواد شیمیایی، نمونه هایی از کپک را به وسیله یک آزمایشگاه تایید کنید، که Better Business Bureau می گوید: “در حدود ۵۰ دلار هزینه دارد.” EPA نیز  توصیه می کند که به آزمایش ها و تست های خانگی اعتماد نکنید.”

انواع دیگر مواد شیمیایی شامل مواد پاک کننده، ضدعفونی کننده، سیلانت و غیره هستند. برچسب شیمیایی را بررسی کنید که کاربردهای ثبت شده توسط EPA و هرگونه خطرات بهداشتی مرتبط با آن را توضیح می دهد. برای مثال، ضدعفونی کننده ها ممکن است باعث سردرد، حملات آسمی و آلرژی شوند. ممکن است نیاز باشد شما و حیوانات خانگی تان در طول و بعد از تمیز کردن، خانه را خالی کنید.

زارززنی می گوید: “تعداد کمی از مواد شیمیایی در EPA برای استفاده در سیستم های HVAC ثبت شده است. آن ها نباید به صورت خودسرانه استفاده شوند و تنها باید در سطوح غیر متخلخل استفاده شوند.”

شرکت هایی هستند که تمیزکننده های “سبز” یا “سازگار با محیط زیست” را تبلیغ می کنند. آن ها می گویند که از یک ماده غیر سمی مانند آویشن، رزماری و سایر گیاهان استفاده می کنند. اما زارززنی از مصرف کنندگان می خواهد که در مورد چنین ادعاهایی محتاط باشند.

او می گوید: “من شخصاً با شرکت هایی که ادعا می کنند “سبز” هستند، برخورد داشته ام. آن ها هیچ پرونده ای که نشان دهد از چه ماده شیمیایی استفاده می کنند، ندارند و برخی از آن ها بیش از یک راهکار برای استفاده همزمان از این مواد در حین تمیز کردن کانال ها توصیه می کنند. ایجاد کردن یک ترکیب خودسرانه عاقلانه نیست.”

 

تعارف نکنید!

زارززنی می گوید: “در حالی که کانال ها و فیلترهای هوا را نمی توان با وسایل مخصوص تمیز کرد، صاحبان خانه می توانند یا تمیز نگه داشتن پوشش دریچه ها و چک کردن و تعویض فیلترهای هوا ، انباشته شدن ذرات را کاهش دهند.”

همچنین سعی کنید که احتمال قرارگیری در معرض آلرژن ها را کاهش دهید. به عنوان مثال، الیوت توصیه می کند که خانه خود را زیر ۵۰٪ رطوبت نگه دارید. او می گوید: “اگر این میزان بیش از ۵۰٪ باشد، شما در معرض آلودگی های گرد و غبار و کپک هستید.”

از سایر منابع بالقوه آلرژن ها نیز آگاه باشید؛ از قبیل فرش، مبلمان، اثاثیه یا لوازم خانگی، اجاق گاز و شومینه، و حیوانات خانگی.

مونتانارو می گوید: ” کانال های هوا تقریباً هیچوقت به تنهایی مشکل ساز نبوده اند و به احتمال زیاد منابع دیگری همچون فرش، مبلمان و غیره نیز در ایجاد مشکل وجود دارند.”

 

 

نویسنده: هادی رجبلو

 

منبع: www.webmd.com

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. Ho3ein

  24 فروردین 1397 at 11:13

  0

  سلام مطلب جالبی بود
  خسته نباشید?

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا