حیوانات خانگی

سگ سیبرین هاسکی: آشنایی با نژاد Siberian Husky و ویژگی آن‌ها!

سگ سیبرین هاسکی Siberian Husky را همه به نام سگ اسکیمو‌ها و سگ‌های سیبری می‌شناسند. سگ پر جنب و جوش و بسیار فعال Siberian Husky را کمتر می‌توان در آب و هوای ایران نگهداری کرد. سگ سیبری با رنگی سیاه و سفید که بر روی سینه دارند به خوبی از دیگر نژاد‌های سگ قابل شناسایی می‌باشند. لازم به ذکر نیست که ظاهر این سگ در ابتدا با یک گرگ اشتباه می‌شود. و این نژاد شباهت عجیبی به گرگ‌ها دارند. در ادامه به صورت جامع به بررسی ویژگی‌های این نژاد خواهیم پرداخت، با نت نوشت همراه باشید.

سگ سیبرین هاسکی Siberian Husky

گروه کاری
قد ۲۱-۲۳ اینچ (نر) ۲۰-۲۲ اینچ (ماده)
وزن ۴۵-۶۰ پوند(نر) ۳۵-۵۰ پوند (ماده)
طول مدت زمان زندگی ۱۲- ۱۴ سال
توان زندگی در آپارتمان ۲۰%
ارتباط با کودکان یکی از بهترین نژاد‌ها برای نگهداری و مراقبت از کودکان هستند
زندگی با دیگر حیوانات با سگ‌های دیگر به خوبی ارتباط بر قرار می‌کنند ولی با گربه‌ها و سایر حیوانات خانگی اصلا سازگار نیستند
فعالیت‌های روزانه پیاده روی‌های طولانی و دویدن‌های طولانی مدت باید در برنامه ورزش روزانه این نژاد قرار گیرد
نیاز‌های بهداشتی معمولا نژاد تمیزی هستند و می‌توانید آن‌ها را ماهانه حمام کنید
نیاز‌های مراقبتی به دلیل ریزش زیاد مو می‌بایست هر هفته موهایشان شانه زده شوند
ریزش مو ۸۰%
بازی‌های مورد علاقه دویدن‌های طولانی بهترین سرگرمی این نژاد است
میزان یادگیری و هوشمندی این نژاد بسیار باهوش است و با پایین ترین سطح آموزش به سرعت یاد می‌گیرند
توانایی نگهبانی ۱۰%
ویژگی ها با هوش، پر انرژی، مهربان و دوست داشتنی
رفتار‌های مخرب سگ بی آزاری است که معمولا رفتار مخرب ندارد
اصلیت نژاد روسیه

 

صاحبان این سگ می‌بایست توجه داشته باشند که سگ سیبرین هاسکی  در مناطق سردسیر زندگی می‌کند و زندگی برای این سگ‌ها در مناطق گرم زیاد مناسب نخواهد بود
صاحبان این سگ می‌بایست توجه داشته باشند که سگ سیبرین هاسکی در مناطق سردسیر زندگی می‌کند و زندگی برای این سگ‌ها در مناطق گرم زیاد مناسب نخواهد بود

ویژگی‌های ظاهری سگ سیبرین هاسکی

یکی از ویژگی‌های این نژاد چشمان رنگی آن‌ها می‌باشد. به طور معمول بیشتر سگ‌های Siberian Husky چشمانی رنگی دارند. رنگ هایی مانند عسلی و آبی در این نژاد به وفور یافت می‌شود. البته گاهی دربرخی از این سگ‌ها مشاهده می‌شود که هر کدام از چشم‌ها یک رنگ خاص دارند و این موضوع در زیبایی ظاهری سگ تاثیر فراوان دارد.

این سگ‌های پر جنب و جوش و زبل معمولا علاوه بر علامتی که بر روی سینه اشان مشاهده می‌شود علامت‌های سفید دیگری بر روی پا‌ها هم دارند. به طور معمول گوش‌های این سگ دو رنگ است. چشمانی بادامی و زیبا دارند.

این سگ‌ها که از سیبری آمده اند یک نوع سگ کلاسیک و هوشمند به شمار می‌روند. بدن جمع و جور و چابک این سگ‌ها برای استفاده از سورتمه بسیار مناسب است. این سگ‌ها تا حدی مستقل می‌باشند و به راحتی در جوامع انسانی رشد می‌کنند.

 • قد : ۲۱-۲۳ اینچ (نر) ۲۰-۲۲ اینچ (ماده)
 • وزن : ۴۵-۶۰ پوند(نر) ۳۵-۵۰ پوند (ماده)
 • طول مدت زندگی : ۱۲- ۱۴ سال

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ سرابی: آشنایی با نژاد ایرانی Sarabi Mastiff و ویژگی‌های آن‌ها!

به طور معمول بیشتر سگ‌های Siberian Husky چشمانی رنگی دارند. رنگ هایی مانند عسلی و آبی در این نژاد به وفور یافت می‌شود. البته گاهی دربرخی از این سگ‌ها مشاهده می‌شود که هر کدام از چشم‌ها یک رنگ خاص دارند و این موضوع در زیبایی ظاهری سگ تاثیر فراوان دارد.
به طور معمول بیشتر سگ‌های Siberian Husky چشمانی رنگی دارند. رنگ هایی مانند عسلی و آبی در این نژاد به وفور یافت می‌شود. البته گاهی دربرخی از این سگ‌ها مشاهده می‌شود که هر کدام از چشم‌ها یک رنگ خاص دارند و این موضوع در زیبایی ظاهری سگ تاثیر فراوان دارد.

سگ سیبرین هاسکی با چه کسانی راحت است ؟

این سگ‌ها علاقه زیادی به پریدن و دویدن‌های طولانی مدت دارند. بهتر است در طی روز محلی مناسب برای دویدن آن فراهم کنید. صاحبان این سگ می‌بایست توجه داشته باشند که سگ سیبرین هاسکی در مناطق سردسیر زندگی می‌کند و زندگی برای این سگ‌ها در مناطق گرم زیاد مناسب نخواهد بود.

سگ سیبرین هاسکی نگهبان نیست ولی به عنوان یک سگ کاری بسیار مناسب است. این سگ به راحتی تحت آموزش قرار می‌گیرد و می‌تواند دستیار خوبی باشد. پیدا کردن غذا و کشیدن سورتمه یا هر گونه باری که در حد توانش باشد از جمله کارهایی است که هم علاقه به انجامش را دارد و هم توانایی آن را دارد.

سگ سیبرین هاسکی  را همه به نام سگ اسکیمو‌ها و سگ‌های سیبری می‌شناسند
سگ سیبرین هاسکی را همه به نام سگ اسکیمو‌ها و سگ‌های سیبری می‌شناسند

ویژگی‌های رفتاری سگ سیبرین هاسکی

سگ سیبرین هاسکی از جمله سگ‌های سیبری و سایر سرزمین‌های شمالی به شمار می‌رود. این سگ‌ها بسیار وفادار و مهربان و انسان دوست می‌باشند. معمولا Siberian Husky علاقمند به ارتباط با کودکان و افراد عاطفی است. با انسان‌ها به راحتی انس می‌شود و در کنار انسان‌ها راحت زندگی می‌کند. به طور کلی سگ سیبرین هاسکی با جمع بهتر از تنهایی کار می‌کند. سگ‌های این نژاد به خوبی قادر به زندگی در کنار کودکان و مراقبت از آن‌ها هستند. مجموع سگ‌های Siberian Husky در کنار هم تیم بسیار سازنده و کاری برای صاحبانشان می‌سازند. از خصلت‌های بارز این نژاد سگ می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • وفادار
 • علاقمند به زندگی خانوادگی و جمعی
 • کاری
 • پر انرژی
 • تمیز

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ شیتزو , هر آنچه که باید راجع به این نژاد بدانید!

سگ سیبرین هاسکی  علاوه بر این که با سایر انسان‌ها به خوبی رابطه برقرار می‌کند در کنار دیگر سگ‌ها نیز به خوبی رشد کرده و زندگی می‌کند
سگ سیبرین هاسکی علاوه بر این که با سایر انسان‌ها به خوبی رابطه برقرار می‌کند در کنار دیگر سگ‌ها نیز به خوبی رشد کرده و زندگی می‌کند

روش زندگی سگ سیبرین هاسکی

سگ سیبرین هاسکی علاوه بر این که با سایر انسان‌ها به خوبی رابطه برقرار می‌کند در کنار دیگر سگ‌ها نیز به خوبی رشد کرده و زندگی می‌کند. گاهی ممکن است گربه‌ها و سایر دام‌ها را تحت تعقیب خود قرار دهد ولی به طور کلی رابطه خوبی با سایر حیوانات دارد. این سگ از غذای با کیفیت استفاده می‌کند. بر اساس فعالیتی که دارد میزان تغذیه خود را تنظیم می‌کند. در ماه‌های گرم مانند تابستان میزان سطح پروتئین کمتری نیاز دارد. در حدود ۲۰ درصد از کل تغذیه این سگ در طی فصول گرم، پروتئین است.

در حالی که در فصول سرد مانند زمستان که فعالیت این سگ نیز بیشتر است به پروتئین بیشتری نیاز دارد و این میزان چیزی در حدود ۳۲ درصد از کل تغذیه این نژاد سگ می‌باشد. سگ سیبرین هاسکی در بین نژاد‌های مختلف سگ‌ها به تمیز ترین سگ معروف می‌باشد. این سگ به طرز قابل توجهی خود را تمیز نگه می‌دارد و در طی سال یک یا دو مرتبه به حمام نیاز دارد.

در حدود 20 درصد از کل تغذیه این سگ در طی فصول گرم، پروتئین است. در حالی که در فصول سرد مانند زمستان که فعالیت این سگ نیز بیشتر است به پروتئین بیشتری نیاز دارد و این میزان چیزی در حدود 32 درصد از کل تغذیه این نژاد سگ می‌باشد. سگ سیبرین هاسکی  در بین نژاد‌های مختلف سگ‌ها به تمیز ترین سگ معروف می‌باشد.
در حدود ۲۰ درصد از کل تغذیه این سگ در طی فصول گرم، پروتئین است. در حالی که در فصول سرد مانند زمستان که فعالیت این سگ نیز بیشتر است به پروتئین بیشتری نیاز دارد و این میزان چیزی در حدود ۳۲ درصد از کل تغذیه این نژاد سگ می‌باشد. سگ سیبرین هاسکی در بین نژاد‌های مختلف سگ‌ها به تمیز ترین سگ معروف می‌باشد.

فعالیت‌های بدنی سگ سیبرین هاسکی

سگ‌های Siberian Husky سگ‌های بسیار فعال و پر جنب و جوشی هستند که می‌بایست هر روز فعالیت بدنی کافی داشته باشند. دویدن و پرش از فعالیت‌های مورد علاقه و همچنین مورد نیاز بدن این نژاد است. این سگ هر روز می‌بایست یک مسافت بسیار طولانی را بدود و طی کند.

شرایط نگهداری سگ سیبرین هاسکی

سگ سیبرین هاسکی یک سگ آبدیده و ورزیده است. نگهداری این نوع نژاد سگ کار آسانی نیست. از آن جایی که این سگ‌ها نژادی مربوط به مناطق سرد سیری دارند در هوای گرم و معتدل به راحتی زندگی نمی‌کنند. آب و هوای سرد یکی از شرایط نگهداری سگ سیبرین هاسکی است. پرش و دویدن‌های طولانی یکی دیگر از ویژگی‌های نگهداری سگ سیبرین هاسکی است.

بهتر است که برای این سگ یک شغل در نظر بگیرید. سگ‌های Siberian Husky حتما باید یک وظیفه را به عهده بگیرند حتی اگر شغل آن‌ها جنگیدن باشد بهتر از این است که بی کار بمانند. یکی از مشکلاتی که سگ‌های Siberian Husky دارند این است که این سگ‌ها معمولا زوزه‌های بلندی می‌کشند. معمولا شب زمانی است که سگ سیبرین هاسکی شروع به زوزه کشیدن می‌کند و می‌تواند این یکی از شرایط دشوار نگهداری از آن‌ها باشد.

این سگ به دلیل این که در آب و هوایی کاملا متفاوت با سایر انسان‌ها زندگی می‌کند نیاز است که در فصول مختلف طبق میزان مصرف کالری‌ها به مکمل‌های غذایی نیز نیاز داشته باشد. از آن جایی که Siberian Husky یک سگ کاملا تمیز است تنها نیاز است که هر هفته یا شاید چند هفته یک مرتبه موهایش برس زده شود.

ناخن‌ها نیز چند هفته یک مرتبه می‌بایست بررسی شوند در صورت نیاز کوتاه شوند. به طور کلی برای این که سگ سیبرین هاسکی که کاملا تمیز است بسیار شفاف و درخشان به نظر برسد بهتر است. قسمت هایی از بدن مانند زیر دم، اطراف ناحیه مقعد و پا‌ها را کامل تمیز کنید و موهای بدن را هرگز کوتاه نکنید.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ ژرمن شپرد و هر آنچه که باید راجع به این نژاد بدانید!

این سگ‌ها بسیار وفادار و مهربان و انسان دوست می‌باشند.
این سگ‌ها بسیار وفادار و مهربان و انسان دوست می‌باشند.

آموزش سگ سیبرین هاسکی

برای آموزش به سگ سیبرین هاسکی نیازمند یک دوره منظم با صبر و حوصله زیاد می‌باشید. این سگ‌ها بسیار فرمانبردار و البته منطقی هستند ولی همیشه علاقمند به پیروی از دستورات را ندارند. خشونت و بد خلقی برای آموزش این سگ‌ها اصلا مناسب نیست و هرگز جواب نمی‌دهد.

بلکه سبب می‌شود رابطه عاطفی بین شما و سگ هم به کلی نابود شود. در صورتی که قبلا هیچ گونه نژاد سگی را آموزش نداده اید نمی‌توانید سگ سیبرین هاسکی را تحت یادگیری قرار دهید و بهتر است این کار را به یک فرد متخصص بسپارید. این نژاد به سرعت با زندگی انسان گونه اخت می‌شوند و همراه جماعت‌های انسانی می‌شوند در حدی که با غریبه‌ها نیز به خوبی رفتار می‌کنند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ پاگ pug و هر چه که باید در مورد آن‌ها بدانید

Siberian Husky
Siberian Husky

بازی‌های مورد علاقه سگ سیبرین هاسکی

تمامی سگ‌های Siberian Husky به خوبی می‌توانند آموزش ببینند. این سگ‌ها از یادگیری بالایی برخوردار هستند. صاحبان سگ‌های Siberian Husky می‌توانند سگ را با صبر و حوصله آموزش دهند. بازی‌های تمرینی که جنبه اجتماعی داشته باشد بهترین سرگرمی‌های سگ‌های Siberian Husky می‌باشد.

بهتر است بیشتر سرگرمی‌های Siberian Husky از نوع اجتماعی باشد. سگ‌های Siberian Husky علاقه زیادی به در کنار هم قرار گرفتن دارند. بهتر است بازی هایی انجام شود که جنبه دسته جمعی یا با انسان‌ها یا با دیگر سگ‌های Siberian Husky را داشته باشد. به طور کلی سگ‌های این نژاد علاقه شدیدی به راه رفتن تند و یا دویدن دارند. بهتر است که مسیر‌های طولانی را بدوند.

مامی سگ‌های این نژاد را با نام سورتمه کش سیبری می‌شناسند که در رنگ‌های مختلفی از جمله سیاه، سفید خالص، مسی و یا مخلوطی از این رنگ‌ها وجود دارند
مامی سگ‌های این نژاد را با نام سورتمه کش سیبری می‌شناسند که در رنگ‌های مختلفی از جمله سیاه، سفید خالص، مسی و یا مخلوطی از این رنگ‌ها وجود دارند

طبقه بندی انواع سگ سیبرین هاسکی

سگ‌های این نژاد همگی از رده اسکیمویی و دوست دار مناطق سرد سیر است که ویژگی‌های یکسانی دارند. برخی از انواع سگ سیبرین هاسکی  به این ترتیب است :

 • Akita Inu
 • Alaskan Malamute
 • Utonagan
 • Samoyed
 • Tamaskan
 • Small Siberian Husky
 • American Eskimo
 • Finnish Spitz
 • Keeshond

تمامی این اسامی بر اساس نوع زیستگاه سگ سیبرین هاسکی طبقه بندی شده است. تمامی سگ‌های این نژاد را با نام سورتمه کش سیبری می‌شناسند که در رنگ‌های مختلفی از جمله سیاه، سفید خالص، مسی و یا مخلوطی از این رنگ‌ها وجود دارند.

سگ‌های سیبرین هاسکی، موهایی پرپشت و مخملی همراه با کمی کرک دارند. چروک کوچکی در اطراف گردن وجود دارد، اما چین و چروک بزرگی در پاها یا دم دیده نمی‌شود. رنگ آن‌ها از سیاه تا سفید و تمام رنگ‌های دیگر بین این دو می‌باشد. بیشتر آن‌ها خطوط سفیدی در ناحیه قفسه سینه و پاها دارند.
سگ‌های سیبرین هاسکی، موهایی پرپشت و مخملی همراه با کمی کرک دارند. چروک کوچکی در اطراف گردن وجود دارد، اما چین و چروک بزرگی در پاها یا دم دیده نمی‌شود. رنگ آن‌ها از سیاه تا سفید و تمام رنگ‌های دیگر بین این دو می‌باشد. بیشتر آن‌ها خطوط سفیدی در ناحیه قفسه سینه و پاها دارند.

بیماری‌های رایج سگ سیبرین هاسکی

سگ‌های Siberian Husky معمولا به بیماری‌های چشم به خصوص آب مروارید دچار می‌شوند. این سگ‌ها نسبت به سایر سگ‌ها مشکل خاصی ندارند. تنها مشکل که می‌بایست حتما کنترل شود، چشم است و بیماری آب مروارید است.

آتروفی پیشرونده شبکیه

یکی از مشکلاتی که معمولا سگ‌های Siberian Husky زیاد به آن دچار می‌شوند آتروفی شبکیه می‌باشد. این بیماری به این حالت است که بخش خارجی و شفاف چشم دچار آسیب می‌شود. در حقیقت لیپید‌های متعددی در قرنیه دیده می‌شود. این بیماری در بیشتر سگ هایی که سن زیادی دارند رخ می‌دهد، در سگ‌های ماده بیشتر از سگ‌های نر مشاهده شده است. خوشبختانه این بیماری زمانی که رخ می‌دهد می‌تواند منجر به کوری سگ شده ولی سگ‌ها از دیگر حواس خود در برابر این معضل استفاده کنند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ پیت بول: آشنایی با نژاد Pit bull و ویژگی آن‌ها!

در سال 1925 شخصی ورزشکار به کمک یک سگ سیبرین هاسکی  بعد از پنج روز توانست در آلاسکا زنده بماند.
در سال ۱۹۲۵ شخصی ورزشکار به کمک یک سگ سیبرین هاسکی بعد از پنج روز توانست در آلاسکا زنده بماند.

آزمایشات مورد نیاز سگ سیبرین هاسکی

سگ‌های نژاد Siberian Husky  یکی از سالم ترین سگ‌ها می‌باشد. تحقیقات نشان داده است که این سگ‌ها کمتر دچار مشکلات جسمی و بیماری‌های حاد می‌شوند. بهتر است که در ۱۲ ماهگی این سگ‌ها مورد آزمایشات و معاینات مربوط به چشم قرار گیرند. بیماری آب مروارید تنها مشکلی است که بین سگ‌های Siberian Husky رواج دارد.

تاریخچه سگ Siberian Husky

سگ‌های نژاد Siberian Husky سالیان زیادی است که نقش سورتمه رانان قدرتمند را ایفا می‌کنند. این سگ‌ها در اوایل دهه ۱۹۰۰ مورد توجه افراد مختلف قرار گرفتند. نژاد این سگ‌ها مربوط به روسیه می‌باشد. در سال ۱۹۲۵ شخصی ورزشکار به کمک یک سگ سیبرین هاسکی  بعد از پنج روز توانست در آلاسکا زنده بماند. محبوبیت Siberian Husky‌ها از همان دوران افزایش پیدا کرد. هنوز هم در مسابقات سورتمه سواری که در سراسر شمال امریکا بر گزار می‌شود این نژاد از سگ شرکت می‌کند و رقابت‌های دوستانه و زیبایی را برای تماشاچیان رقم می‌زند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] سگ باکسر: آشنایی با نژاد Boxer و ویژگی آن‌ها!

سگ‌های نژاد Siberian Husky  سالیان زیادی است که نقش سورتمه رانان قدرتمند را ایفا می‌کنند.
سگ‌های نژاد Siberian Husky  سالیان زیادی است که نقش سورتمه رانان قدرتمند را ایفا می‌کنند.

سگ‌های معروف با نژاد Siberian Husky

همان طور که در ابتدا گفته شد این نژاد را همه به عنوان سگ سورتمه می‌شناسند. ولی تا به حالا فکر کرده اید که تاریخچه این عمل سگ سیبرین هاسکی از کجا آمده و چرا همه به سگ سیبرین سگ سورتمه می‌گویند؟

نخستین مسابقه سورتمه سواری سگ سیبرین هاسکی در قرن بیستم بود که به آلاسکا رسید. در ابتدا به دلیل اندازه نه چندان بزرگی که این سگ داشت همه برای کشیدن سورتمه به آن مشکوک بودند. شاید بهتر بود که سگ هایی با نژاد آلاسکان یا مالموت این کار را انجام می‌دادند. در سال ۱۹۰۸ میلادی نخستین مسابقات سورتمه کشی در این زمان صورت گرفت.

این مسابقه از شهر نوم به کندل که در حدود ۴۰۸ مایل و ۱۱۹ ساعت بود انجام شد. بین سگ هایی که در این مسابقه شرکت کرده بودند نژاد Siberian Husky به مقام نخست دست یافت. این گونه بود که این نژاد به عنوان سگ سورتمه شناخته شد و در سراسر سرزمین‌های شمالی از محبوبیت بالایی بر خوردار گشت.

سگ‌های Siberian Husky در سال ۱۹۲۵ که در شهر نوم آلاسکا بیماری دیفتری شیوع پیدا کرده بود توانستند توانایی خود در کمک به انسان نشان دهند. در آن زمان مردم نیاز شدید به داروهای آنتی اکسیدانی داشتند و این دارو تنها در شهری که ۶۵۰ مایلی قرار گرفته بود یافت می‌شد به دلیل وضعیت آب و هوایی که در آن منطقه جریان داشت امکان حمل و نقل دارو به صورت هوایی اصلا وجود نداشت. این عملیات به کمک این نژاد سگ انجام شد. ۱۵۰ سگ از این نژاد که مشهور ترین آن‌ها لئونارد سپالا نام داشت توانستند به روش سورتمه کشی جان بسیاری از مردم شهر را از این بیماری وحشتناک نجات دهند.

منابع : ++++

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

 1. اطلاع رسانی مفیدی بود یه جمله ای رو قبلا یه جا خوندم که نوشته بود هیچ وقت فکر نکنید که یک سگ هاسکی رو اهلی کردید اونا فقط باهاتون راه میان چون خیلی مهربونن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا