حیوانات خانگی

سگ نژاد سیبرین هاسکی (Siberian Husky) هر آنچه که باید راجع به این نژاد بدانید!

سگ نژاد سیبرین هاسکی

سگ نژاد سیبرین هاسکی (Siberian Husky) بسیار مهربان و باهوش هستند. اما گاهی مواقع، لجباز و سرخود می شوند. این سگ ها در جوامع انسانی، قابل نگهداری می باشند. اما برای این کار، نیاز است تا از کودکی، آن ها را با جدیت توام با لطافت آموزش دهید.

سگ های شمالی نژاد سیبرین هاسکی بسیار مهربان و باهوش هستند. اما گاهی مواقع، لجباز و سرخود می شوند. سگ نژاد سیبرین هاسکی در جوامع انسانی، قابل نگهداری می باشند. اما برای این کار، نیاز است تا از کودکی، آن ها را با جدیت توام با لطافت آموزش دهید. سگ های سیبرین هاسکی بسیار به استراحت در مکان های خنک علاقه دارند و به همین خاطر در آب و هوای گرم برای خود گودالی در زمین حفر می کنند. برای بررسی بیشتر سگ نژاد سیبرین هاسکی (Siberian Husky) در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

ویژگی های عمومی سگ نژاد سیبرین هاسکی

جثه:

 • وزن: نر، ۴۵ پوند /  ماده، ۵۰-۳۵ پوند
 • قد از سرشانه: نر، ۲۳ اینچ / ماده، ۲۱ اینچ

 

ویژگی منحصر به فرد:

 • گوش های کشیده و مستقیم (در حالت طبیعی)

 

نیازها:

 • نیاز به تمرین : بیش از ۴۰ دقیقه در شبانه روز
 • میزان انرژی : متوسط
 • عمر نسبی: ۱۳-۱۱ سال
 • میل به ریختن آب دهان: پایین
 • میل به خرناس کشیدن: پایین
 • میل به پارس کردن: متوسط
 • میل به حفرکردن: متوسط
 • نیاز به توجه: متوسط

بیشتر بخوانید: سگ نژاد شیتزو , هر آنچه که باید راجع به این نژاد بدانید!

علت پرورش این نژاد: 

 • کشیدن سورتمه

 

موی بدن:

 • بلندی: متوسط
 • جنس: موهای دو لایه و صاف
 • رنگ: همه رنگ ها از سیاه تا سفید
 • میزان نیاز به مراقبت از مو: متوسط

 

طبقه بندی:

 • طبقه بندی AKC: کارگر
 • طبقه بندی UKC: نژادهای شمالی
 • رواج استفاده از این نژاد: متداول

بیشتر بخوانید:  سگ نژاد ژرمن شفرد و هر آنچه که باید راجع به این نژاد بدانید!

سگ نژاد سیبرین هاسکی اندازه متوسط و در موارد خاصی، بلندتر، دارند. متوسط قد آن ها، ۲۰ تا ۵/۲۳ اینچ و متوسط وزن، ۳۵ تا ۶۰ پوند می باشد.

این سگ ها، گوش هایی صاف و کشیده دارند. رنگ چشم آن ها می تواند قهوه ای یا آبی باشد؛ گاهی حتی دیده شده است که هر یک از چشم ها رنگ متفاوتی دارند.

گردن به صورت مستقیم قرار دارد و خط پشتی آن صاف و هموار است. در پشت، دم پرموی داسی شکل یا در بعضی مواقع، صاف و مستقیم قرار دارد.

سگ های سیبرین هاسکی، موهایی پرپشت و مخملی همراه با کمی کرک دارند. چروک کوچکی در اطراف گردن وجود دارد، اما چین و چروک بزرگی در پاها یا دم دیده نمی شود. رنگ آن ها از سیاه تا سفید و تمام رنگ های دیگر بین این دو می باشد. بیشتر آن ها خطوط سفیدی در ناحیه قفسه سینه و پاها دارند.

 

سگ نژاد سیبرین هاسکی

سگ نژاد سیبرین هاسکی

شخصیت سگ نژاد سیبرین هاسکی

سگ های سیبرین هاسکی، نمونه ای از سگ های شمالی هستند. این سگ ها، باهوش، اما گاهی لج باز و خودخواه هستند. آن ها همراه انسان ها رشد کرده اند، اما نیاز دازند تا از کودکی با جدیت و البته ملایمت تربیت شوند. این سگ ها را برای دویدن پرورش می داده اند و علاقه آن ها به دویدن، ممکن است گاهی اوقات بر میل آن ها به دفاع در برابر خطرات هم غلبه کند. سگ های سیبرین هاسکی با انسان ها، خصوصاً بچه ها، بسیار مهربان و دوست هستند.

بیشتر سیبرین هاسکی ها، رفتار خوبی با دیگر سگ ها نیز دارند؛ مخصوصاً اگر همراه با آن ها نگهداری شوند. آن ها همچنین بسیار به شکار کردن علاقه دارند و ممکن است گربه ها و دیگر حیوانات کوچک تر را دنبال کنند. سیبرین هاسکی ها می توانند در هوای گرم برای خود گودال حفر کنند، زیرا به استراحت در مکان های خنک علاقه دارند. این سگ ها قاعدتاً پارس نمی کنند، اما زیاد زوزه می کشند.

بیشتر بخوانید: سگ نژاد پامرانین pomeranian و هر چه که باید در مورد آن ها بدانید

شرایط نگهداری سگ نژاد سیبرین هاسکی

سیبرین هاسکی ها در آب و هوایی سخت پرورش پیدا کرده اند و همان طور که می توان حدس زد، نگهداری از آن ها دشوار نیست. اگر به این سگ ها زیاد غذا بدهید یا آن ها را ورزش ندهید، به راحتی ممکن است چاق شوند. علت پرورش این نژاد، دویدن بوده است که در نتیجه، باید حداقل دو بار در هفته بدوند. سیبرین هاسکی ها سگ هایی بسیار سرسخت هستند و عمدتاً تا ۱۴ سال عمر می کنند.

تمرین مفید در سنین پایین و پرورش آن ها در اجتماع، نکاتی قابل توجه در نگهداری از سگ های سیبرین هاسکی است. این سگ ها از بودن در کنار انسان ها بسیار لذت می برند و علاقه زیادی دارند تا کاری را برای شما انجام دهند. این کار، می تواند حتی دویدن در کنار شما باشد. اگر آن ها را مدت طولانی تنها بگذارید، ممکن است به حفرکردن زمین و یا جویدن وسایل خانه بپردازند و یا همسایه ها را با زوزه های پی در پی خود آزار دهند. سگ های سیبرین هاسکی، کشیدن سورتمه و اسکایرینگ را خیلی دوست دارند.

مراقبت از موها باید هفته ای دوبار انجام شود و این مراقبت، در زمان های ریزش موها بیشتر هم می شود. این سگ ها نسبت به دیگر نژادهای شمالی، کمتر به بیماری های ریزش مو و پشم مستعد هستند.

بیشتر بخوانید: سگ نژاد چائوچائو ، آشنایی با خصوصیات و ویژگی های آن

تاریخچه سگ نژاد سیبرین هاسکی

هر دو کشور روسیه و ایالات متحده، مدعی هستند که اولین پرورش دهنده این نژاد می باشند. در واقع این نژاد، ۳۰۰۰ سال قبل توسط قبیله چوکچی در شمال شرق آسیا پرورش داده شد تا در کشیدن سورتمه به زندگی عشایری آن ها کمک کند. این سگ، مشخصاً جد مشترکی با نژاد اشپیتز دارد.

طی حملات مردم برای تصاحب طلاهای آلاسکا، برای سرگرمی و البته سنجش قدرت سگ ها، مسابقه های سورتمه کشی زیادی برگزار می شد. سگ های قبیله چوکچی نشان دادند که برخلاف جثه کوچکی که دارند، می توانند با سرعت زیاد و بسیار سرسختانه سورتمه ها را بکشند.

شهرت سیبرین هاسکی ها به عنوان سگ هایی دونده و سرسخت، زمانی به اثبات رسید که یک تیم هاسکی، ۳۴۰ مایل را در کولاکی شدید برای رساندن سرم به یک فرد مبتلا به دیفتری دویدند. فیلم “بالتو” و داستان های بسیاری از این قبیل سبب شد تا این نژاد در سرتاسر جهان شناخته شود.

در حالی که بسیاری از سگ های سیبرین هاسکی امروزی به عنوان حیوان خانگی، بسیار مورد پسند و محبوب هستند، بسیاری از مردم همچنان از آن ها برای مسابقات کشیدن سورتمه و اسکایرینگ استفاده می کنند.

نویسنده: محمد اکبری

منبع: www.hillspet.com

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. فاطمه

  ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ at ۱۴:۱۱

  0

  اطلاع رسانی مفیدی بود یه جمله ای رو قبلا یه جا خوندم که نوشته بود هیچ وقت فکر نکنید که یک سگ هاسکی رو اهلی کردید اونا فقط باهاتون راه میان چون خیلی مهربونن

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا