1398-01-05
دانستنی‌های سلامتی

عوارض مصرف زیاد زردچوبه ، لطفا در مصرف زردچوبه زیاده روی نکنید!

عوارض مصرف زیاد زردچوبه

در خواص زردچوبه هیچ شکی نیست اما عوارض مصرف زیاد زردچوبه را هم باید در نظر گرفت چرا که افراط در مصرف هر ماده غذایی حتی به مفیدی زردچوبه عوارض دارد.

در خواص زردچوبه هیچ شکی نیست اما عوارض مصرف زیاد زردچوبه را هم باید در نظر گرفت چرا که افراط در مصرف هر ماده غذایی حتی به مفیدی زردچوبه عوارض دارد. در طب سنتی ایران زردچوبه نه تنها یک ادویه غذایی که یک داروی گیاهی معجزه گر است. مسلما قصد ترساندن تان را نداریم. اگر زردچوبه مصرف کردید بخصوص اگر بیماری های التهابی دارید متوجه تاثیر فوق العاده آن در رفع التهابات شده اید. در نت نوشت امروز عوارض مصرف زیاد زردچوبه را بخوانید تا به اندازه کافی از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: خواص زردچوبه ، اکسیر سلامتی به نام کورکومین را دست کم نگیرید

عوارض مصرف زیاد زردچوبه

خونریزی

ماده اصلی این ادویه پرخاصیت ضد انعقاد خون است.  به همین دلیل یکی از عوارض مصرف زیاد زردچوبه برای افرادی که خون رقیقی دارند یا از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کنند، عدم قطع خونریزی است. اگر داروی خاصی مثل وارفارین استفاده می کنید یا خون تان دیر بند می آید، بهتر است در مورد میزان مصرف زردچوبه با پزشک خود مشورت کنید.

مشکلات گوارشی

زردچوبه جزو معدود ادویه هایی است که حتی برای سخت ترین بیماری های گوارشی معمولا تحمل آن راحت است و مشکلی ایجاد نمی کند. ولی عوارض مصرف زیاد زردچوبه این است که درصد بسیار کمی ممکن است به آن حساسیت داشته باشند.  بعضی تحقیقات نشان داده افراد مبتلا به بیماری سلیاک یا حساسیت به پروتئین گندم ممکن است به زردچوبه حساسیت نشان دهند و دچار مشکلاتی در معده خود شوند. پس افرادی که بیماری سلیاک دارند بهتر است از میزان کمی زردچوبه استفاده کنند. در صورتی که به زردچوبه حساسیت دارید از مکمل های غذایی دارویی حاوی زردچوبه به هیچ وجه استفاده نکنید. علت آن هم ژلاتین کپسول ها است که از پروتئین گندم تولید می شود و باعث ایجاد حساسیت می شود.

رفلاکس معده

رفلاکس معده بیماری شایع دستگاه گوارش که درجه بندی های مختلف دارد. در صورت ابتلا به رفلاکس شدید، شخص نه تنها زردچوبه بلکه تقریبا تمام ادویه های دیگر را نمی تواند مصرف کند. البته میزان کم زردچوبه حتی ممکن است تاثیر خوبی بر بیماری شخص داشته باشد. ولی افرادی که به بیماری رفلاکس مبتلا هستند بهتر است از مکمل های غذایی کپسولی زردچوبه مصرف نکنند و مصرف زردچوبه را محدود به میزان کمی از آن نمایند.

بیشتر بخوانید: درمان رفلاکس معده در خانه با گیاهان دارویی

سنگ کیسه صفرا

در صورتی که کیسه صفرا سابقه سنگ سازی دارد یا در خانه سابقه ژنتیکی بیماری سنگ صفرا را دارید، زردچوبه ساخت سنگ در کیسه صفرا را تشدید می کند. علت آن هم وجود اوکسالات oxalate در زردچوبه است که باعث تشکیل سنگ کیسه صفرا می شود.

فشار خون

زردچوبه به عنوان ادویه ضد فشار خون معروف است. به همین سبب به افرادی که فشارخون و بیماری های قلبی عروقی دارند استفاده از زردچوبه توصیه می شود. در واقع خود زردچوبه ضرری برای این بیماران ندارد ولی در صورتی که فرد داروی خاص ضد فشارخون مصرف می کند به دلیل جلوگیری از افت شدید فشارخون بهتر است میزان مصرف آن در برنامه غذایی در حد متعادلی باشد.

بارداری

بارداری به طور کلی دوران حساسی است. مادر حتی به بعضی از مواد غذایی که پیش از این حساسیت نداشته ممکن است حساسیت نشان بدهد. در صورتی که زنان باردار از زردچوبه زیاد استفاده کنند ممکن است به خارش و قرمزی پوست، استفراغ، اسهال، حالت تهوع، گرفتگی عضلات، نفخ و باد کردن شدید شکم زیاد دچار شوند.

ناباروری

از عوارض مصرف زیاد زردچوبه کم کردن هورمون تستسترون است که قدرت اسپرم سازی و جنبش آن ها را در مردان کاهش می دهد. پس در صورتی که قصد دارید بچه دار شوید خیلی از زردچوبه استفاده نکنید.

کمبود آهن

از عوارض مصرف زیاد زردچوبه یا مکمل های حاوی کورکومین این است که مانع از جذب آهن در روده ها شده و شخص دچار کم خونی می شود.

دیابت

عوارض مصرف زیاد زردچوبه

عوارض جانبی مصرف بیش از حد زردچوبه در بیماران دیابتی

در صورتی که فرد مبتلا به دیابت است زردچوبه را باید در حد تعیین شده ای مصرف کند. از عوارض مصرف زیاد زردچوبه افت شدید قند خون است که برای افراد دیابتی خطرناک است.

بیشتر بخوانید: فواید زردچوبه برای دیابت

جراحی

زردچوبه به دلیل خاصیت رقیق کردن خون، بهتر است قبل از جراحی و در دوران نقاهت با احتیاط و به میزان کم مصرف شود. مصرف زیاد زردچوبه در این دوران ها ممکن است باعث خون ریزی های شدید و جلوگیری از انعقاد خون و کند شدن ترمیم زخم شود.

سردرد

افرادی که سردرد دارند و همین طور زنانی که طی عادت ماهیانه خونریزی شدید دارند بهتر است حداکثر تا ۵۰۰ میلی گرم به طور روزانه از زردچوبه استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: فواید زردچوبه برای قلب

توجه کنید:

  • در صورتی که بیماری خاصی دارید یا تحت درمان با داروی خاصی هستید در مورد میزان مصرف زردچوبه حتما با پزشک خود مشورت کنید.
  • بیشتر افراد به زردچوبه حساسیت نشان نمی دهند. ولی یکی از عوارض مصرف زیاد زردچوبه حساسیت است. اگر بدون دلیل شاهد علائم حساسیت بودید، یک بار کمی از زردچوبه را روی پوستتان تست کنید. اگر  علائمی مثل خارش و قرمزی پوست نداشتید بدون نگرانی می توانید از آن استفاده کنید.
  • در صورتی که از خود زردچوبه در تهیه غذاها استفاده می کنید نیازی به مصرف مکمل های کپسولی کورکومین ( یا زردچوبه ) ندارید. مگر آن که به دلایل خاصی پزشک برای تان تجویز کرده باشد.
  • در صورتی که مبتلا به فشارخون، سنگ کلیه، سنگ کیسه صفرا و دیابت هستید بهتر است به میزان کمی از زردچوبه استفاده کنید.
  • یک قاشق غذاخوری زردچوبه سرخالی حدود ۱۰ گرم زردچوبه دارد که معادل ۲۵۰ میلی گرم است. با این فرمول می توانید میزان مصرف روزانه زردچوبه را در تغذیه روزانه تان به راحتی محاسبه کنید.

منبع: organicfacts.net

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا