گردشگری

اماکن دیدنی اطراف قم ؛ گردشگری در سرزمین های بکر اطراف پایتخت

اماکن دیدنی اطراف قم

در این مطلب قصد داریم نقاط گردشگری قم و اماکن دیدنی اطراف قم را بررسی کنیم. استان قم بغیر از مکانهای زیارتی که سالانه هزاران زائر را جذب این شهر میکند نقاط گردشگری بسیار جذاب دیگری هم دارد که بیش از هر کسی، خود هموطنان در قم باید کامل آنها بشناسند تا در مواقع لزوم بتوانند گردشگران را به آن مکانها راهنمایی کنند. در ادامه با معرفی اماکن دیدنی اطراف قم با نت نوشت همراه باشید.

۰

در این مطلب قصد داریم نقاط گردشگری قم و اماکن دیدنی اطراف قم را بررسی کنیم. استان قم بغیر از مکانهای زیارتی که سالانه هزاران زائر را جذب این شهر میکند نقاط گردشگری بسیار جذاب دیگری هم دارد که بیش از هر کسی، خود هموطنان در قم باید کامل آنها بشناسند تا در مواقع لزوم بتوانند گردشگران را به آن مکانها راهنمایی کنند. در ادامه با معرفی اماکن دیدنی اطراف قم با نت نوشت همراه باشید.

اماکن دیدنی اطراف قم

جالب است بدانید محدوده  وسیعی از استان قم دارای آثار تمدن قدیمی قمرود است و یادگارهایی از تمدنهای اولیه در خود حفظ کرده است. اولین نیایش‌گاه‌های باستانی در فلات ایران در این منطقه ساخته شده‌اند. نتایج جدید باستان‌شناسی نیز قدمت قم را به بیش‌از ۷۰۰۰ سال پیش می‌رسانند. پس توصیه میکنم حتما مکانهای باستانی، گردشگری و اماکن دیدنی اطراف قم و این استان را شناخته و به میهمانان و گردشگران معرفی کنید.

بیشتر بخوانید: امکان دیدنی اطراف تهران ، از پایتخت بیرون بزنید!

اولین مکانی که بررسی میکنیم. روستاییست با شهرت جهانی; روستای فردو

روستای فردو با شهرت جهانی

روستای فردو در ۴۷ کیلومتری جنوب شهر قم قرار دارد.  این روستا که از اماکن دیدنی اطراف قم به شمار می رود از جنوب غربی به کوه چال از جنوب شرقی به کوه عبدالوهاب و از شرق به کوه سلطان سعید شاه محدود می‌شود. نام روستای فردو برگرفته از کلمه فردوس به معنای بهشت است. دلیل نامگذاری یکی از مراکز هسته ای کشور به همین نام، این روستا شهرت جهانی گرفته است.

در فاصله یک کیلومتری روستای فردو چشمه‌های آب از زمین می جوشند. جریان چشمه‌ها، مزارع و باغات از جاذبه‌های بسیار زیبایی اطراف روستا هستند. در فاصله ۱۰ کیلومتری روستا رودخانه پرآبی جریان دارد که نزدیک آن زیستگاه پرندگان و جانوران گوناگونی است.

بیشتر بخوانید: اماکن دیدنی اطراف قزوین ، دیدنی تر از آن است که فکر می کنید!

سواحل رودخانه در فصل بهار و تابستان بسیار سرسبز است و محلی مناسب برای گشت و گذار گردشگران به شمار می‌رود. کوه برف انبار در فاصله ۱۲ کیلومتری روستا قرار دارد و با چشم اندازهای بسیار زیبا گردشگران زیادی را جذب کرده است. سطوح کوه در فصل زمستان از برف یکپارچه سفید پوش می‌شود و جلوه‌ای بسیار تماشایی دارد.

غار سالمستان یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی این روستا و از اماکن دیدنی اطراف قم است که در فاصله۸ کیلومتری قرار دارد. این غار مورد توجه غارنوردان و مکانی خاص برای گذران اوقات فراغت است. انواع گیاهان دارویی مانند گل گاو زبان، شیرین بیان، گل ختمی، شاتره، خاکشیر و گون در پیرامون روستا می‌رویند که گیاهان ارزشمندی هستند.

روستای فردو

روستای فردو

جاذبه‌های نمکین در اماکن دیدنی اطراف قم

حوض سلطان

حوض سلطان تالابی است در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان قم و ۸۵ کیلومتری جنوب تهران. این دریاچه که به دریاچه ساوه قم و دریاچه شاهی هم معروف است به مساحت تقریبی ۲۴۰ کیلومتر مربع در شمال شرق شهرستان قم واقع شده و از اماکن دیدنی اطراف قم است.

حوض سلطان یکی از پنج تالاب قم است که سفیدی‌اش گاهی چشم را می‌زند. اگر فصل بارندگی باشد، روی دریاچه٬ آب بسیار کمی وجود دارد که پرندگان مهاجر از آن سیراب می‌شوند. سالانه مقدار زیادی نمک از دریاچه حوض سلطان استخراج می‌شود. دریاچه حوض سلطان از دو قسمت چسبیده به نام‌های حوض سلطان و حوض مره تشکیل‌ شده و در گذشته به آن دریاچه شاهی نیز می‌گفتند. طلوع و غروب خورشید از زیباترین صحنه‌ها این مکان است.

بیشتر بخوانید: اماکن دیدنی اطراف همدان را بهتر بشناسید!

حوض سلطان

حوض سلطان

منطقه ییلاقی کهک

منطقه کهک در ۳۵ کیلومتری جنوب قم قرار دارد. شهر کهک با روستاهای اطراف آن، آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و از مناطق ییلاقی استان قم به شمار می رود. وجود باغ های زیبا، کوه های مرتفع و آب شیرین از ویژگی های منطقه است. این ویژگی سبب شده تا گردشگران داخلی از این منطقه استقبال چشمگیری کنند. وجود مجتمع های توریستی و تفریحی مانند: کشتی آبی، باغ سنگی، کلبه سبز، کوهستان پارک. روستاهای کهک مانند: فردو، وشنوه، کرمجگان، خاوه، بیدهند و … روستاهای ییلاقی و از زیباترین روستاهای ایران به شمار می روند.

بیشتر بخوانید: اماکن دیدنی اطراف کرج ، مروری بر جاذبه های دیدنی استان البرز

محوطه باستانی تپه قلی درویش نماد تمدن هفت هزار ساله قم

محوطه قلی درویش در حاشیه جنوبی شهر قم بدون شک از کم دیده شده های اماکن دیدنی اطراف قم است، ابتدای بزرگراه قم – جمکران در کیلومتر نخست جاده قدیم قم – کاشان واقع شده است. وسعت محوطه بیش از ۱۰۰ هکتار است که بزرگراه قم- جمکران از وسط محوطه عبور کرده و آن را به دو بخش غربی – شرقی تقسیم کرده است. قدمت این مکان به بیش از ۳۵۰۰سال قبل ار میلاد بر میگردد.

اگر یادگارهای مربوط به دوران مادها، هخامنشیان، پارتها، ساسانیان و دوران اسلامی در این مکان تاریخی دست نخورده می ماند ، این تپه ی باستانی می توانست برخی از اسرار تمدن پیش از هخامنشی را در بخش میانی (مرکزی) فلات ایران آشکار کند و اطلاعات گسترده ای از تاریخ این مکان بدهد. اگر به تاریخ و تمدن ایران علاقمند هستید توصیه میکنم حتما از این مکان به دقت دیدن کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به ارواح سنگی در نزدیکی تهران

محوطه باستانی تپه قلی درویش نماد تمدن هفت هزار ساله قم

محوطه باستانی تپه قلی درویش نماد تمدن هفت هزار ساله قم

طینوج ، یادگار صفویه و قاجار

کاروانسرای طینوج مربوط به دوره صفوی – دوره قاجار است و در بخش خلجستان، در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال غربی قم روستای طینوج قرار گرفته است. این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۸۶۲۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. محصولات این روستا غلات، انگور، گردو، زردآلو و بادام است. شغل اهالی این روستا کشاورزیست.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به جنگل های دوهزار ؛ چشم اندازی بدیع به سواحل مازندران از ارتفاعات البرز

 

طینوج ، یادگار صفویه و قاجار

طینوج ، یادگار صفویه و قاجار

طینوج ، یادگار صفویه و قاجار

طینوج ، یادگار صفویه و قاجار

قره تپه قمرود گنجینه ای از آثار باستانی و کهن

این مکان گردشگری در ۲۳ کیلومتری شمال شرقی استان قم و حدود ۵ کیلومتری جنوب غربی دهستان قمرود و در فاصله ۲۰۰ متری جنوب جاده آسفالته قمرود به قم واقع شده است و از اماکن دیدنی اطراف قم به شمار می رود. جالبه بدونید‌ نخستین استقرار در دشت قمرود به شش هزار سال پیش از میلاد یا هشت هزار سال پیش مربوط است.

نتایج کاوش‌هاى باستان شناختى در قره تپه قمرود، ۹۳ اثر باستانى را مشخص کرده است. قدیمی ترین اثر متعلق به دوره پارینه‌سنگى پایانى (حدود پانزده هزار سال) و جدیدترین آن‌ها به عصر ناصرى است. این آثار عبارتند از: محوطه تپه، قلعه، کاروانسرا، ‌ امامزاده، پل، پل بند و میل راهنما.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به تخت سلیمان ؛ زندان سلیمان یا دندان دیو، مکان‌هایی با اسراری مگو

قره تپه

قره تپه

مکانهای اقامت در شهر قم

اکثر هتلهای قابل بررسی در شهر قم قرار دارند که در ادامه چند مورد از آنها را بررسی میکنیم.

هتل ۴ستاره خورشید قم

هتل خورشید قم در کنار حرم حضرت معصومه قرار گرفته است و دارای منظره ای عالی رو به حرم می باشد. مرکز تجاری خورشید و پارکینگ طبقاتی هتل خورشید و با داشتن خدمات رفاهی بسیار در خدمت مسافران می باشد.

این هتل از بخش های مختلفی از جمله: واحدهای اقامتی، رستوران، تالارهای پذیرایی لوکس و مجزا، سالن امفی تئاتر، سالن همایش، کافی شاب، لابی های مجزا در طبقات، ۲ طبقه پارکینگ، لاندری، نمازخانه، مرکز خرید خورشید و … تشکیل شده است.

هزینه اقامت در این هتل از شبی ۱۶۵۰۰۰ تومان شروع میشود.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به ژئوپارک قشم ؛ ناکجایی حیرت انگیز در ایران

هتل استقلال قم

این هتل در بلوار ۵۵ متری عماریاسر، تقاطع طالقانی، نبش تونل غدیر قرار دارد.

هتل استقلال قم یکی از جدیدترین و بزرگترین هتل‌های شهر قم می باشد. هتل استقلال قم در ۹ طبقه احداث شده است. هتل استقلال قم در منطقه ای مناسب و نزدیک به حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها واقع شده است.
فاصله هتل استقلال قم با حرم حدود ۲۰ دقیقه می باشد.

این هتل دارای امکاناتی از قبیل : رستوران-کافی شاپ-سالن همایش-پارکینگ-اینترنت-تاکسی سرویس-آرایشگاه-خودپرداز-فروشگاه و غرفه های خرید میباشد. هزینه اقامت در این هتل از ۱۲۰هزار تومان شروع میشود.

هتل المپیک قم

این هتل در میدان شهدا، خیابان معلم قرار دارد و دارای ۴۰ باب  اتاق، سوئیت است. امکانات این هتل عبارتست از: سالن کنفرانس ، لابی ، کافی شاپ ، خدمات خانه داری ، رستوران ، تاکسی سرویس ، کافی نت و پارکینگ.

قیمت این هتل از ۲۱۰هزار تومان شروع میشود.

 

با سپاس از همراهی شما.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا