ورزش و تناسب اندام

۲ ورزش هوازی ساده و کم هزینه ولی فوق العاده برای تناسب اندام و نشاط بیشتر

فعالیت ها و یک ورزش هوازی ساده هم برای سلامت کل بدن مفید و ضروری است و هم نشاط روحی به دنبال دارد. استرس را از بین می‌برد. سیستم ایمنی بدن تقویت می‌شود و از حال بد به حال خوب می‌رسیم در حالی که وقتی به آینه هم نگاه می‌کنیم از تناسب اندام مان لذت می‌بریم. ولی وقتی صحبت از فعالیت های ورزشی می‌شود خیلی ها به دلایل مختلف چهره در هم می‌کشند یا هزینه پرداخت کلاس ها را ندارند، یا وقت کاری به آن ها اجازه نمی‌دهد یا به طور کلی اهل ورزش کردن نیستند. امروز نت نوشت ۲ ورزش هوازی ساده و فعالیت بدنی مفرح، ساده و کم هزینه را به شما معرفی می‌کند که در کنار یک رژیم غذایی خوب به راحتی به نشاط و تناسب اندام برسید.

فواید ورزش های هوازی

احتمالا پیش از این در مورد فواید ورزش های هوای زیاد زیاد شنیده اید. ولی خوب بد نیست دوباره یک جمع بندی دیگر داشته باشیم تا شاید این بار به طور جدی و هدف‌مند یکی دو تا از آن ها را در برنامه روزمره زندگی تان بگنجانید. آن چه از این جمع بندی گفته می‌شود نتیجه سال ها تحقیق و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و موسسه قلب آمریکا است.

اولین تاثیر مثبت ورزش های هوازی چربی سوزی آن ها است. یعنی شما با یک ساعت انجام یکی از این ورزش های بیشتر از ۱۰۰ کالری چربی سوزی خواهید داشت. دومین نکته ورزش هوازی ساده قلب سالم است. سومین که این روزها بیشتر افراد دنیا به آن نیاز دارند سلامت و نشاط روحی است. تنظیم هورمون های بدن و خوش فرم شدن ماهیچه ها و کارکرد بهتر مغز از دیگر مزایای ورزش های هوازی است. طول عمر را هم باید این همه فواید اضافه کنیم. چون سیستم ایمنی بدن تقویت می‌شود. از دیگر مزایای پیاده روی کمک به کارکرد بهتر روده ها برای رفع یبوست است.

پیاده روی یک ورزش هوازی ساده ولی فوق العاده

ساده ترین، بی هزینه ترین و شاید بتوان گفت مفیدترین ورزش هوازی برای هر سن و سالی است. پیاده روی باعث گردش بهتر خون در رگ ها، کاهش فشارخون، سلامت قلب، جلوگیری از پوکی استخوان، نشاط و سلامت روحی و ترشح هورمون های طبیعی ضد درد در بدن می‌شود. کافی است چند دقیقه پیاده روی کنید تا هورمون اندروفین کار خودش را برای همه نکات مثبت در بدن شروع کند. دیابت، افسردگی، اضطراب، رفع چربی خون از دیگر مزایای پیاده روی است.

روزی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پیاده روی چیزی بین ۱۲۰ تا ۲۵۰ کالری چربی سوزی دارد.

بهترین روش پیاده روی این است که با ۵ دقیقه قدم های آهسته شروع کنید، بعد قدم های سریع بردارید، و ۵ دقیقه آخر را دوباره آهسته پیاده روی کنید و آخر سر با چند حرکت کششی و یک دوش آب گرم سرحال و پرنشاط شوید. اگر بتوانید در مدتی که سریع قدم برمی‌دارید کمی هم حدود ۵ تا ۸ دقیقه بدهید که یک ورزش بی‌نظیر و کامل داشته اید.

اگر بتوانید در ۱۲ دقیقه ۱/۵ کیلومتر پیاده روی کنید در نیم ساعت بین ۲۴۰ تا ۳۵۵ کالری می‌سوزانید.

اگر بتوانید در ۱۰ دقیقه ۱/۵ کیلومتر پیاده روی کنید در نیم ساعت بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ کالری سوزانده اید.

اگر بین ۷ تا ۸ دقیقه مسافت ۱/۵ کیلومتری را طی کنید بین ۴۵۰ تا ۶۵۰ کالری می‌سوزانید.

پس می‌توانید زمان بندی کنید. پیاده روی را با طی ۱/۵ کیلومتر در ۱۲ دقیقه شروع کنید و به تدریج که پاهای تان قوی‌تر شد زمان را برای طی این مسافت کوتاه تر کنید.

پیشنهاداتی برای پیاده روی بهتر و موثرتر

خوبی پیاده روی این است که تمام ماهیچه های بدن از آن بهره می‌گیرد، هسته مرکزی بدن قوی می‌شود، پاها همیشه قدرتمند باقی می‌ماند. پس به هر دلیلی اگر دوست دارید از نظر جسمی و روحی سالم باشید پیاده روی کنید. نکات زیر به شما کمک می‌کند تا پیاده روی بهتر و موثرتری داشته باشید.

  • ۳ تا ۴ بار پیاده روی ۴۰ دقیقه ای در طول هفته
  • توجه به برنامه ۵ دقیقه قدم زدن آهسته برای گرم شدن بدن، ۲۵ تا ۳۰ دقیقه پیاده روی تند که اگر مشکل زانو ندارید ۵ تا دقیقه آن را آهسته بدوید، ۵ دقیقه برای زمان سردکردن بدن یا قدم های آهسته آخر پیاده روی
  • اگر مشکل زانو دارو قدم های تند یا دویدن آهسته انجام ندهید. به جای آن بیشتر ورزش های آبی انجام دهید.
  • افرادی که خیلی چاق هستند بهتر است اول وزن خود را پایین بیاورند و بعد پیاده روی را شروع کنند تا به مفاصل شان صدمه ای وارد نشود.

شنا یک ورزش هوازی ساده ولی مفید

شنا از ورزش هایی است که بدون عرق کردن، و با لذت بردن از آب و آرامش آن کالری می‌سوزانید. کافی است یک استخر مطمئن پیدا کنید تا هم روحیه سالمی پیدا کنید و هم تناسب اندام داشته باشید. کالری سوزی و سلامت قلب را هم که ورزش شنا بیمه می‌کند. ورزش شنا بیشتر از هر ورزش هوازی دیگری احساس نشاط می‌دهد و دلیل آن هم وجود آب است. افراد دیابتی و افرادی که ناراحتی های مفاصل دارند با ورزش در آب بخوبی می‌توانند بیماری شان را درمان کنند.

نیم ساعت شنا بین ۱۸۰ تا ۲۵۰ کالری از چربی های اضافه شما را می‌سوزاند. این برای شنای آهسته و معمولی است. اگر بتوانید شنای پروانه بروید در نیم ساعت بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری بسته به سرعت تان می‌سوزانید.

 

 

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا