دانستنی‌های سلامتی

انتقال بیماری از طریق پشه و کک و کنه به انسان!

انتقال بیماری از طریق پشه

انتقال بیماری از طریق پشه ، کک و کنه های آلوده یک چالش بزرگ با یک موجود کوچک است که در بسیاری موارد انسان مغلوب آن است.

۱+

انتقال بیماری از طریق پشه ، کک و کنه تنها یک گزش ساده، قرمزی پوست و خارش نیست. طی ۱۲ تا ۱۴ سال اخیر انتقال بیماری از طریق پشه و سایر حشرات به انسان نسبت به سال های پیش از آن سه برابر شده است. تحقیقی که با بررسی ۰۰۰ر۶۵۰ مورد بیماری ناشی از نیش حشرات گزارش شده است. تازه این فقط موارد گزارش شده است. در بسیاری از نقاط جهان در مناطق دورافتاده بیماری های ناشی از گزش حشرات منجر به مرگ اتفاق می افتد که جامعه پزشکی از آن بی خبر است.

این تحقیق و بررسی مهم را درباره انتقال بیماری از طریق پشه و حشرات دیگر در نت نوشت بخوانید.

نگرانی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها CDC

مدیر این شرکت دکتر رابرت آر. ردفیلد Robert R. Redfield MD از رشد روز افزون انتقال بیماری های خطرناک از حشرات به انسان می گوید: «اگر تمام بخش های دولتی، ایالتی و محلی پزشکی با یکدیگر همکاری نکنند شاهد اوضاع وخیم تری خواهیم بود.» این که چرا مرکز جهانی کنترل و پیشگیری از بیماری ها به اختصار CDC نگران نیش حشرات است، شیوع سریع بیماری های خطرناک و کشنده طی چند روز پس از گزش است.

انتقال بیماری از طریق پشه و کک و کنه

زیکا، نایل غربی، لایم Lyme، چیکون گونیا chikungunya، زیکا Zika، تب کریمه کنگو از جمله بیماری های خطرناکی است که در نتیجه گزش با نیش حشراتی مثل پشه، کنه، یا کک بسیاری از مردم را در آمریکا در سال های اخیر بیمار کرده است.

فهرستی که روبه رشد است و دکتر ردفیلد از عوارض خطرناکی نگران است که در آینده آمریکایی ها را تهدید می کند.

کنه ناقل بسیاری از بیماری ها است از جمله تب راکی مانتین Rocky Mountain و عفونت lyme است که روز به روز در میان جمعیت جهان بیشتر و به شکل خطرناک تری به دلیل مقاومت به داروها در حال رشد است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها هفت بیماری جدید خطرناک را که از حشرات به انسان منتقل می شود کشف کرده است.

انتقال بیماری از طریق پشه

پشه یکی از تهدیدات روبه رشد انتقال بیماری از طریق پشه است که از آن جمله می توان به زیکا zika، وست نایل west nile، و chikungunya اشاره کرد. بیماری هایی که به سرعت اپیدمی (گسترش) پیدا می کند، مرز نمی شناسد و به راحتی توسط مسافران از ناحیه آلوده به ناحیه دیگر می رسد. بیماری های ناشی از نیش حشرات به شدت عفونی است.

هوای گرم پشه ها را تحریک می کند، و باعث حرکت آن ها به طرف شمال شرقی و غرب می شود.

انتقال بیماری از طریق پشه که در آمریکا مشاهده شده است متاسفانه قابل کنترل نیست و فقط واکسن تب زرد ساخته شده است.

از دیگر خطرات پشه گزش حیوانات وحشی و پرندگان است که به راحتی باعث حرکت بیماری از نقطه ای به نقطه ی دیگر می شود. کنه گوزن یا کنه پاسیاه باعث بیماری لایم lyme می شود که ویروس های دیگری مثل آناپلاسموسیس anaplasmosis، بیبسیوسیس  babesiosis و پاواسان pawassan را نیز منتقل می کنند.

کنه

انتقال بیماری از طریق پشه

طی آمار سال ۲۰۱۶ میلادی بیماری های ناشی از گزش کkه به شرح زیر بود:

  • بیماری لایم با ۰۰۰ر۳۰۰ مورد ابتلا
  • آناپلاسموسیس حدود ۰۰۰ر۶ مورد
  • تب راکی مانتین : ۴۲۹۶ مورد
  • بیبیسوسیس : ۱۹۱۰ مورد
  • تولارمیا : ۲۳۰
  • ویروس پاواسان : ۲۲

کنه تک ستاره از جمله حشراتی است که باعث بیماری های انگلی مزمن و طولانی مدت می شود. ویروس پاواسان بیماری دیگری است که به آنتی بیوتیک ها جواب نمی دهد. ویروس های دیگری که کنه انتقال می دهد هارتلند heartland  و بوربون bourbon بیماری های جدید در حال ظهوری است که در همه موارد منجر به مرگ شخص شده است.

کک

کک ها انتقال دهنده بیماری طاعون هستند که خوشبختانه امروزه بسیار نادر است. ولی بیماری های ریکتزیا Rickettsial  که معمولا با لکه های قرمز بروز می کند روز به روز درحال افزایش است. این بیماری ها را راکی مانتین یا تب کوه راکی نیز می گویند که به وسیله کنه های موجود در موی سگ آمریکایی یا سگ قهوه ای به انسان منتقل می شود. این بیماری از اوکلاهاما تا کارولینای شمالی منتشر شد. این بیماری ها بیشتر در محلات فقیر نشین شهرها است که سگ های ولگرد به راحتی در حال پرسه زدن هستند امکان ابتلا را بیشتر می کند.

چگونه از خودمان مراقبت کنیم

آن ها عاشق خون هستند. این حشرات با نیش زدن و مکیدن خون دام ها و سایر موجودات از جمله انسان انواع ویروس ها، انگل ها، باکتری ها را وارد بدن خود می کنند. بعد انسان یا حیوان دیگری را نیش می زنند و به این ترتیب بیماری ها را انتقال می دهند. پس بهترین و ایمن ترین راه این است که در معرض گزش آن ها قرار نگیرید.

متاسفانه بیماری های ناشی از گزش حشرات علیرغم پیشرفته شدن جوامع در حال افزایش است. تشخیص بموقع و درمان فوری با آنتی بیوتیک در بیشتر موارد باعث کنترل بیماری و درمان فرد می شود.

به هر حال بهتر است با گرم شدن هوا مواظب نیش و گزش حشراتی مثل کنه، کک. ساس و پشه باشید. به جاهایی که احتمال آلودگی دارد نروید. در صورتی که ناچار هستید در فضای باز یا در مزارع و دامداری یا به طور کلی در محیط های آلوده به این حشرات باشید حتما از دستکش، چکمه، لباس های آستین بلند استفاده کنید تا احتمال گزش نیش حشرات را به صفر برسانید. اگر هر نوع خارش، جوش های قرمز، تاول، لکه های پوستی قرمز مشاهده کردید که به گزش این نوع حشرات مشکوک شدید سریعا خود را به یک مرکز پزشکی برسانید.

منبع:

WebMD.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا