حیوانات خانگی

باهوش ترین نژاد سگ و توانایی منحصربه‌فرد هر نژاد را بدانید؟

در بین حیوانات سگ یکی از باهوش‌ترین و با وفاترین به شمار می‌رود. اصلا شاید یکی از دلایلی که سگ‌ها را به عنوان حیوان خانگی انتخاب می‌کنند همین موضوع باشد. توانایی ذاتی و هوش بالقوه از ویژگی‌هایی سگ است که در همه نژاد‌ها به صورت یکسان نخواهد بود. در این مقاله نت نوشت شما را با باهوش ترین نژاد سگ آشنا می‌کند، با ما همراه باشید.

باهوش ترین نژاد سگ

هوش سگ مانند هوش انسانی در اشکال و ابعاد مختلفی وجود دارد. گرچه در انتخاب سگ‌های خانگی معمولا بهترین‌های هر نژاد برای آموزش و تربیت و نگهداری شخصی انتخاب می‌شوند. سگ هایی که برای گله داری و پیاده روی‌های طولانی مدت انتخاب می‌شوند معمولا پاهای بسیار قوی و تنومندی دارند و یا سگ هایی اند که مشتاق حرکت و راه رفتن هستند.

در لیست باهوش ترین نژاد سگ به طور کلی تمامی نژاد‌های سگ در طبقه بندی سگ‌های باهوش بر اساس میزان اطاعت و سرعت در یادگیری به چند رده طبقه بندی می‌شوند.
در لیست باهوش ترین نژاد سگ به طور کلی تمامی نژاد‌های سگ در طبقه بندی سگ‌های باهوش بر اساس میزان اطاعت و سرعت در یادگیری به چند رده طبقه بندی می‌شوند.

سگ باهوش چه سگی است؟

سگ‌های نگهبان معمولا نسبت به بو حس قوی دارند و یا این که با غریبه‌ها میانه خوبی ندارند و نسبت به صاحبان و خانواده خود حساسیت زیادی دارند.

به همین منوال سگ هایی که زیرک و باهوش باشند به سرعت می‌توانند زیاد نشستن یا زیاد ایستادن و یا طولانی دویدن و همچنین پیاده روی‌های طولانی مدت را یاد بگیرند. به طور کلی در لیست باهوش ترین تمامی نژاد‌های سگ در طبقه بندی سگ‌های باهوش بر اساس میزان اطاعت و سرعت در یادگیری به چند رده طبقه بندی می‌شوند.

زندگی با سگ‌های باهوش چگونه است؟

تنها مقوله نژاد سگ نیست که می‌تواند میزان هوشمندی آن را تعیین کند. نحوه زندگی و صاحب آن نیز تاثیر به سزایی در قوت و تقویت هوش او خواهد داشت. تعداد زیادی سگ در سراسر دنیا وجود دارد که باهوش هستند ولی به دلیل این که آموزش نمی‌بینند و یا شیوه زندگی درستی ندارند هوش آن‌ها پرورش پیدا نمی‌کند و آن‌ها ناشناخته باقی می‌مانند.

در رتبه بندی باهوش ترین توجه داشته باشید که زمانی که یک سگ انگیزه کافی برای یادگیری داشته باشد بهتر عمل می‌کند. انرژی کافی و پاداش دو پارامتر بسیار مهم در آموزش‌های صحیح سگ می‌باشند. صاحبان سگ زمانی که به آموزش آن‌ها می‌پردازند می‌بایست انرژی بسیار و البته حوصله فراوانی داشته باشند.

تمرین‌های مکرر که همراه با پاداش باشند در پایداری یادگیری سگ‌ها بسیار موثر است. معمولا سگ هایی که باهوش هستند و مورد تعلیم قرار می‌گیرند نیاز به ورزش و حرکات جسمانی زیادی دارند. یادگیری برای سگ‌ها همانند یک شغل محسوب می‌شود که همراه با سلامتی کامل سگ به دست می‌آید.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] وفادارترین نژاد سگ: چرا سگ ها وفادارند، کدام نژاد سگ وفادارتر است؟

در دسته بندی با هوش ترین نژاد سگ باید بدانیم که هوش تطبیقی همان هوشی است که سگ به کمک آن به کشف کردن دنیای اطرافش می‌پردازد
در دسته بندی با هوش ترین نژاد سگ باید بدانیم که هوش تطبیقی همان هوشی است که سگ به کمک آن به کشف کردن دنیای اطرافش می‌پردازد

تقسیم بندی هوش در باهوش ترین نژاد سگ ها

طبق تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان در دسته بندی باهوش ترین نژاد سگ ها شاهد تقسیم بندی جالبی هستیم، انواع هوش را دسته بندی می‌کند:

  • هوش تطبیقی: هوش تطبیقی همان هوشی است که سگ به کمک آن به کشف کردن دنیای اطرافش می‌پردازد مانند یافتن یک شی هنگام پیاده روی در یک پارک
  • هوش عملی: هوش عملی شامل هوشی می‌شود که سگ در حین آموزش و تربیت از آن استفاده می‌کند مانند یاد گرفتن نشستن بعد از این که صاحبش به او می‌گوید بنشین.
  • هوش غریزی: هوش غریزی درست همان هوش ذاتی سگ است که به میزان شعور نژاد بر می‌گردد. مانند این که برخی از نژاد‌ها ذاتا توانایی شنا کردن بهتری نسبت به دیگر نژاد‌ها دارند.

سگ‌ها مانند بسیاری از حیوانات پذیرای آموزش و یادگیری هستند. کمتر از ۹۵ % سگ‌ها  بعد از ۵ مرتبه آموزش یک مسئله ساده قادر به انجام آن هستند و پس از آن تمایل به پذیرش و یادگیری دستور بعدی را دارند.

در لیست باهوش ترین نژاد سگ بسیاری از نژاد‌ها قابلیت یادگیری بالایی دارند و به راحتی با آموزش می‌توانند هوش و استعداد خود را به نمایش بگذارند البته معمولا سگ‌های با هوش سگ هایی هستند که توجه بیشتر و دقیق تری نسبت به محیط اطراف خود دارند و سگ‌های بسیار شاد و پر انرژی هستند.

جذب سریع اطلاعات و پاسخی که از طرف مغز نشان داده می‌شود در تمامی سگ‌ها به طور یکسان نیست. این وجه تمایز سبب شده که بسیاری از نژاد‌ها را به عنوان سگ‌های باهوش بشناسیم. این سگ‌ها قابلیت‌های خود را پس از آموزش به خوبی نشان می‌دهند. در ادامه به معرفی و بررسی چند سگ باهوش می‌پردازیم.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] بوی سگ: چگونه بوی بد سگ را در خانه از بین ببریم؟

آموزش و یادگیری برای نژاد Border Collies حکم یک سرگرمی و بازی جذاب را دارد که هرگز نباید قطع شود.
آموزش و یادگیری برای نژاد Border Collies حکم یک سرگرمی و بازی جذاب را دارد که هرگز نباید قطع شود.

سگ نژاد Border Collies

یکی از باهوش ترین نژاد سگ ها Border Collies می‌باشد. در حقیقت این سگ برای نگهبانی از گوسفندان انگلستان استفاده می‌شده است. اگر همه سگ‌ها از لحاظ هوش ذاتی دو ساله باشند این نژاد حتی در حالت آموزش ندیده نیز به صورت چهار ساله است.

این سگ انرژی بسیار بالایی دارد و ذهن بسیار باز و خوبی برای یادگیری ترفند‌ها و دستور العمل‌های جدید دارد. او از یادگیری بسیار لذت می‌برد و در حقیقت آموزش و یادگیری برای او حکم یک سرگرمی و بازی جذاب را دارد که هرگز نباید قطع شود.

اندازه این نژاد متوسط است و استخوان بندی بسیار مستحکم و قوی دارد. قد این سگ بلند است. به راحتی تغییر مسیر می‌دهد و سرعت خود را بالا می‌برند.

مهارت Border Collies در ایستادگی بسیار زیاد است. سرعت عمل این سگ نیز زیاد است و درست زمانی که بازی می‌کند از هوش خود استفاده می‌کند. یعنی عملکرد مغز آن کاملا همزمان است. به طور معمول سگ‌های نژاد Border Collies در لیست ده نژاد سگ باهوش شناخته می‌شوند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] قوی ترین نژاد سگ: قدرتمندترین سگ‌های دنیا را بشناسید!

ظاهر سگ Poodle بسیار فانتزی و جذاب است که همیشه به عنوان سگ نگهبان و یا گله دار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ظاهر سگ Poodle بسیار فانتزی و جذاب است که همیشه به عنوان سگ نگهبان و یا گله دار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سگ نژاد Poodle

سگ بعدی لیست باهوش ترین نژاد سگ Poodle است. سگ‌های Poodle بسیار پر انرژی و شاد هستند هر چند که نگهداری از این نژاد بسیار پر زحمت و پر هزینه است ولی سگ باهوشی به شمار می‌رود. ظاهر این سگ بسیار فانتزی و جذاب است که همیشه به عنوان سگ نگهبان و یا گله دار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در بین تمامی نژاد‌های سگ این نژاد از زیبا ترین و خاص ترین ظاهر برخوردار است. با قدم‌های سبک و رها راه می‌رود در شنا کردن مهارت خاصی دارد و بازی کردن در بیرون از منزل یکی از بهترین سرگرمی هایش است.  کلمه Poodle در زبان آلمانی به معنای پاشیدن آب است.

همان طور که از اسم این نژاد بر می‌آید این سگ عاشق و شیفته آب بازی است. سگ‌های Poodle در مدل‌های مینیاتوری و استاندارد هستند. همه مدل‌های این نژاد عاشق بازی و شیطنت هستند.

آموزش به این سگ‌ها بسیار راحت و آسان است به خصوص نژاد مینیاتوری این سگ بسیار باهوش است. سرعت عمل و عکس العمل بدن او بسیار بالا است. در حین آموزش و یا بازی با یک Poodle نه شما خسته می‌شوید و نه سگ.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] غذای سگ: مغذی‌ترین و مضرترین مواد غذایی برای سگ کدامند؟

سگ German Shepherd سالیان طولانی است که به عنوان دستیار پلیس، یگان پزشکی و نیروهای نظامی کمک می‌کند
سگ German Shepherd سالیان طولانی است که به عنوان دستیار پلیس، یگان پزشکی و نیروهای نظامی کمک می‌کند

سگ نژاد German Shepherd

برخی از افراد نگاه German Shepherd را با نگاه یک گرگ مقایسه می‌کنند. این سگ عضلانی است و نژادی آلمانی دارد. این سگ در لیست باهوش ترین نژاد سگ حضور داشته و غریزه این سگ آماده یادگیری است. این سگ سالیان طولانی است که به عنوان دستیار پلیس، یگان پزشکی و نیروهای نظامی کمک می‌کند. این سگ‌ها نیز از جمله سگ‌های باهوش شناخته می‌شود.

Golden Retrievers را معمولا به دلیل این که سگ قدرتمندی است می‌شناسند
Golden Retrievers را معمولا به دلیل این که سگ قدرتمندی است می‌شناسند

سگ نژاد Golden Retrievers

سگ‌های نژاد Golden Retrievers یکی از قدردان ترین سگ‌ها شناخته می‌شود. در لیست باهوش ترین نژاد سگ این نژاد برای انجام تمرینات جسمی بهترین هستند. البته این نژاد قدرت بالایی در بازی‌های فکری نیز دارد. توانایی یادگیری این سگ زیاد است. Golden Retrievers را معمولا به دلیل این که سگ قدرتمندی است می‌شناسند.

هنگام یادگیری و آموزش بسیار هیجان زده می‌شوند. این سگ بدن قدرتمندی دارد. قد آن بلند است و جست و خیز و بازی در فضای باز را بسیار دوست دارد. Golden Retrievers معمولا شناگر قهاری است.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] تنبل ترین نژاد سگ: انواع سگ تنبل و ویژگی های عجیب آنها را بشناسید!

Doberman Pinscher یک سگ ورزشکار با عضلاتی ورزیده می‌باشد.

سگ نژاد Doberman Pinscher

در ادامه لیست باهوش ترین نژاد سگ می رسیم به Doberman Pinscher که قدرت دویدن و عضلانی این نژاد سگ بسیار زیاد است. این سگ قدمتی ۱۵۰ ساله دارد. در اولین مرتبه یک شرکت تاکسی رانی آلمانی که قصد داشت از سگ‌ها مراقبت کند و آن‌ها را آموزش دهد از این نژاد استقبال زیادی کرد.

نژاد Doberman Pinscher یک سگ ورزشکار با عضلاتی ورزیده می‌باشد. سگ‌های Doberman Pinscher یکی از سگ‌های کمکی در کنار پلیس می‌باشد. این سگ باهوش در فداکاری بسیار مشهور است. آموزش را به سرعت یاد می‌گیرد و توانایی حفظ سریع در این نژاد بسیار زیاد است. همواره Doberman Pinscher سگ پلیس و نگهبان بسیار باهوشی است.

Shetland Sheepdog یک همراه عالی به شمار می‌رود و بسیار دوست داشتنی است.
Shetland Sheepdog یک همراه عالی به شمار می‌رود و بسیار دوست داشتنی است.

سگ نژاد Shetland Sheepdog

سگ Shetland Sheepdog به عنوانی یک نژاد با موهای زبر و خشن است که  بهترین سگ گله و نگهبان می‌باشد. این سگ در لیست باهوش ترین نژاد سگ حضور جدی دارد! یادگیری این سگ بالا است و به خوبی از محبت و آموزش استقبال می‌کند.

شاید مجبور باشید دستورات آموزشی را زیاد تکرار کنید و مطمئن باشید او به خوبی یاد می‌گیرد. Shetland Sheepdog یک همراه عالی به شمار می‌رود و بسیار دوست داشتنی است.

Shetland Sheepdog از این که با انسان زندگی کند بسیار لذت می‌برد. شاید کمی ترسو باشد و در برخی مواقع زیاد پارس کند. این نژاد پس از آموزش دیدن همواره منتظر اشاره‌ای از سمت شما می‌ماند تا بازی را شروع کنید.

این نژاد معمولا در کنار مشاغل حرفه‌ای پر خطر مانند پلیس هم به کار گرفته می‌شود
این نژاد معمولا در کنار مشاغل حرفه‌ای پر خطر مانند پلیس هم به کار گرفته می‌شود

سگ نژاد Labrador Retriever

سگ‌های نژاد Labrador Retriever یکی از محبوب ترین سگ‌های خانگی به شمار می‌روند. این سگ‌ها از سالم ترین و از باهوش ترین نژاد سگ هستند. سگ Labrador Retriever سگ طبقه کارگر است و به صبر و محبت و هوش مشهور می‌باشد.

استخوان بندی این سگ یکی از سالم ترین نوع استخوان بندی است که کمتر دچار بیماری می‌شود. به دلیل فعال بودنشان در خانواده آن‌ها را به عنوان سگ ورزشکار خانوادگی نیز می‌شناسند. این نژاد معمولا در کنار مشاغل حرفه‌ای پر خطر مانند پلیس هم به کار گرفته می‌شود که یکی از دلایلش قوی بودن قوه بویایی این سگ است.

جثه این سگ متوسط مایل به ظریف است و به همین دلیل بسیار چالاک هستند و البته پاهای بسیار قوی نیز دارند. سرعت سگ Labrador Retriever زیاد است و در دو استقامت شهرت دارد.

این نژاد بیشتر جهت شکار، ورزش و در کنار افرادی که با اسلحه کار می‌کنند آموزش می‌بیند. معمولا این سگ‌ها با یک آموزش کوتاه مدت و ساده به راحتی قادر به تشخیص و ردیابی مواد مخدر و افراد معتاد و حتی مجرمان حرفه‌ای هستند.

این سگ از رده سگ‌های کوتوله اسپانیلز می‌باشد که همه او را به عنوان یک سگ اسباب بازی می‌شناسند.
این سگ از رده سگ‌های کوتوله اسپانیلز می‌باشد که همه او را به عنوان یک سگ اسباب بازی می‌شناسند.

سگ نژاد Papillon

سگ با هوش بعدی ما در لیست باهوش ترین نژاد سگ Papillon است. این نژاد سابقه ۷۰۰ ساله در اروپا دارد. ظاهری بسیار کوچک دارد و شاید در نگاه اول سگ کودن و احمقی به نظر برسد ولی بسیار با ذکاوت و باهوش است.  موهای بسیار لطیف و ابریشمی داشته و گوش هایش کاملا خاص و منحصر به فرد است.

انرژی زیادی صرف می‌کند و معمولا شاد و هوشیار و نترس است. این سگ از رده سگ‌های کوتوله اسپانیلز می‌باشد که همه او را به عنوان یک سگ اسباب بازی می‌شناسند. آموزش‌های آسان را راحت یاد می‌گیرد.

یکی از باهوش ترین سگ‌ها می‌باشد که معمولا به عنوان سگ خانگی زیاد انتخاب می‌شود. با جثه کوچکش عاشق پیاده روی و بازی‌های طولانی مدت است و به راحتی با سگ‌های بسیار بزرگتر از خودش حریف می‌شود و می‌جنگد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] آموزش سگ: تربیت سگ و مهمترین فرمان‌هایی که باید بیاموزد!

معمولا سگ‌های Rottweiler شاد و دوست داشتنی هستند و نسبت به خانواده خود بسیار وفادار هستند
معمولا سگ‌های Rottweiler شاد و دوست داشتنی هستند و نسبت به خانواده خود بسیار وفادار هستند

سگ نژاد Rottweiler

این سگ یک نژاد کاملا وفادار و بسیار با اعتماد به نفس است. Rottweiler را به عنوان سگ نگهبان و یا سگ پلیس می‌شناسند. معمولا این نمونه از باهوش ترین نژاد سگ Rottweiler شاد و دوست داشتنی هستند و نسبت به خانواده خود بسیار وفادار هستند.

این سگ‌ها را به عنوان سگ‌های خدماتی می‌شناسند چرا که بسیار مهربان هستند و به خوبی در کنار انسان کار می‌کنند. بهترین سگ‌ها در آداب و معاشرت این نژاد است که البته آموزش هایی که در این زمینه می‌بینند را نیز بهتر و سریع تر یاد می‌گیرند.  نژاد اصلی Rottweiler رومی بوده و از قدرت فوق العاده‌ای برخوردار است.

کافی است آموزش دقیق و کاملی ببیند آن وقت است که کارهای خارق  العاده‌ای را انجام خواهد داد. با این که از رده سگ‌ها جسور و با اعتماد به نفس است ولی در برابر غریبه‌ها بسیار خجالتی می‌باشد. برای محافظت از صاحب و خانواده خود در برابر غریبه‌ها حاضر است حمله‌های شدیدی کند. سگ Rottweiler در مبارزات رومی نقش به سزایی داشته است.

این سگ یکی از بهترین نژاد‌های نگهبان است که هوش استثنایی دارد.
این سگ یکی از بهترین نژاد‌های نگهبان است که هوش استثنایی دارد.

سگ نژاد Australian Cattle Dog

سگ باهوش بعدی که از جمله باهوش ترین سگ‌ها می‌باشند سگ فعال و شاد Australian Cattle Dog می‌باشد. تا حدودی خجالتی و کم رو است ولی در یادگیری آموزش‌ها مشکلی ندارند. کمتر خسته می‌شوند و در کنار خانواده بسیار فعال و کاری هستند.

این سگ یکی از بهترین نژاد‌های نگهبان است که هوش استثنایی دارد. بسیار چابک و سریع و فعال هستند. این نژاد همواره به دنبال این است که بتواند خود را سرگرم کند.  این سگ قد بلند بسیار مشتاق آموزش است و از لحاظ مراقبت از محیط بسیار مشهور می‌باشد.

انرژی این سگ زیاد است. شهرت Australian Cattle Dog در جمع آوری اسباب بازی هایش پس از بازی کردن است. بهتر است که مداوم در فضای باز حرکات ورزشی انجام دهد و بازی‌های فکری او قطع نشود. این نژاد عاشق و شیفته زندگی‌های پر ماجرا و پر هیجان است.

منابع: ++++++

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا