1398-01-03
اخبار تکنولوژی

حس بویایی در موبایل ها با کمک این بینی کوچک ممکن خواهد شد!

حس بویایی در موبایل ها

از شناسایی مواد غذایی فاسد شده گرفته تا توانایی تشخیص بوهای بالقوه خطرناک، به راحتی می توان تصور کرد که حس بویایی در موبایل ها چگونه و چقدر می تواند مفید باشد.

البته اگر به طور صادقانه بخواهیم بگوییم، ایده ی استفاده از یک بینی برای اسمارت فون شما که بتواند با آن بوها را حس کند کمی گمراه کننده می باشد. اما، مثل کانسپت های گمراه کننده ی دیگر مثل جا دادن دوربین در اسمارت فون شما یا حرف زدن با کامپیوترها، هرچقدر بیشتر به این ایده ی جدید دقت کنید، بیشتر توانایی حس کردن و درک آن را خواهید داشت. از شناسایی مواد غذایی فاسد شده گرفته تا توانایی تشخیص بوهای بالقوه خطرناک، به راحتی می توان تصور کرد که این نوآوری چگونه و چقدر می تواند مفید باشد. در ادامه با نت نوشت همراه باشید تا از حس بویایی در موبایل برای شما با کمک یک بینی کوچک بگوییم.

حس بویایی در موبایل ها

حداقل، محققان موسسه تکنولوژی کارلسروهه در آلمان (KIT) که اینگونه فکر می کنند! آن ها سرگرم توسعه ی پروژه ای به نام “smelldect” می باشند که شامل یک “بینی الکترونیکی” است که می تواند طیف وسیعی از بوها را زودتر از انسان تشخیص دهد و احتمالا حس بویایی در موبایل را ممکن خواهد کرد.

دکتر مارتین سامر که پروژه smelldect را برای موسسه فناوری ریز ساختار KIT هماهنگ می کند، می گوید که کارکرد یک بینی بیولوژیکی در این مدل پیاده شده است. بینی انسان دارای حدود ۱۰ میلیون سلول بویایی با حدود ۴۰۰ گیرنده ی بویایی مختلف می باشد. این گیرنده ها به بینی اجازه ی دریافت انواع رایحه ها را داده، سپس الگوی سیگنالی خاصی را به مغز انسان فرستاده تا مغزمان آن چیزی که بوی آن به بینی ما اصابت کرده را تشخیص دهد.

دگتر سامر می گوید: “در بینی الکترونیکی ما، نانوفیبرها در برابر ترکیب های پیچیده ی گازی از خود واکنش نشان می دهند (یعنی همان عطر و بوهای مختلف) و همچنین بر پایه ی آنچه که سنسور از بوهای مختلف تشخیص داده است، الگوهای سیگنالی خاصی را ایجاد می کنند.”

اندازه ی این بینی کوچک فقط چند سانتی متر بوده و شامل تمامی اجزای الکترونیکی ضروری مثل فناوری ارزیابی گازها می شود. در صورتی که الگوهای خاص برای روایح مختلف “قبلا” به تراشه “آموزش” داده شود، سنسور می تواند آن روایح را فقط در عرض چند ثانیه شناسایی کند و این یک پیشرفت بسیار عالی برای قدم های اولیه حس بویایی در موبایل ها است.

سامر در ادامه می گوید: “مشکل این جاست که معمولا یک بو همیشه به یک صورت باقی نمی ماند. مثلا، بوی یک گل رز در هوای آفتابی با بوی گل رز در هوای بارانی تفاوت دارد. در حال حاضر، ما بینی الکترونیکی خود را برای استفاده های خاصی که می توانند به طور عمومی انتخاب شوند آموزش می دهیم.”

محققان می گویند که می توان از این بینی به عنوان هشدار دود یا برای شناسایی فضاهای بسته و محدود استفاده کرد. همچنین این بینی می تواند برای تشخیص میزان تازگی و سلامت انواع گوشت ها در هنگام خرید به کار رود. مهم تر از همه، این بینی می تواند به ربات های نسل بعدی حس بویایی را بدهد تا حواس پنجگانه ی آن ها را تکمیل کند.

منبع: www.digitaltrends.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا