1398-04-26
دانستنی‌های سلامتی

جایگزین سیگار به نام برگ کراتوم را بشناسید!

جایگزین سیگار به نام برگ کراتوم

شاید جالب باشد اگر بدانید که یک نوع برگ طبیعی می تواند داروی ترک سیگار و جایگزین سیگار به شمار رود. این گیاه که کراتوم نام دارد از ارزش درمانی برخوردار بوده و می تواند برای افرادی که در حال ترک سیگار هستند همانند دارویی گیاهی عمل کند.

تا به حال به جایگزین سیگار فکر کرده اید؟ ترک سیگار کار سختی نیست ولی از لحاظ روانی نیاز به اراده بسیار قوی و نیرویی دارد که شاید همه افراد از عهده آن بر نیایند. راه های مختلفی برای ترک سیگار ابداع شده است اما همیشه کوتاه ترین و موثرترین راه، بهترین راه است و در مسیر سلامتی راهی که کمترین مواد شیمیایی در آن وجود داشته باشد نیز گزینه ای است که به دیگر گزینه ها اضافه می‌شود. شاید جالب باشد اگر بدانید که یک نوع برگ طبیعی می تواند داروی ترک سیگار و جایگزین سیگار به شمار رود. این گیاه که کراتوم نام دارد از ارزش درمانی برخوردار بوده و می تواند برای افرادی که در حال ترک سیگار هستند همانند دارویی گیاهی عمل کند. در ادامه در نت نوشت به معرفی برگ کراتوم به عنوان جایگزین سیگار می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: دلیل سرطان زا بودن سیگار را اینجا بخوانید!

بیشتر بخوانید: روش های علمی ترک سیگار

 kratom یا همان جایگزین سیگار چیست ؟

برگ کراتوم یک گیاه طبیعی با نام علمی Mitragyna speciosa است که در طب پزشکی سنتی با اهداف تفریحی و جایگزین سیگار مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه قدمتی بیشتر از ۲۰۰ سال داشته و در حال حاضر کمتر از آن استفاده می شود. برگ های کراتوم زمانی که در معرض آتش قرار می گیرند و می سوزند و یا زمانی که جویده می شوند، خاصیت محرک دارند. برگ کراتوم یک گیاه رایج و شناخته شده نیست ولی در تحقیقات دارای ارزش علمی می باشد.

بیشتر بخوانید: خطرات مصرف قلیان بیشتر است یا سیگار؟ تنباکو یا نیکوتین؟

بیشتر بخوانید: خطر تنهایی از سیگار کشیدن و چاقی بیشتر است!

آیا می توان Kratom را جایگزین سیگار کرد ؟

kratom جایگزین سیگار

کارشناسان معتقدند که بین ۲۰ الی ۲۵ گرم برگ کراتوم می تواند جایگزین یک نخ سیگار شود

در بسیاری از فرهنگ ها برگ های کراتوم بسیار محبوب و جایگزین سیگار هستند و خاصیت محرک گونه آن ها سبب شده که این برگ همانند سیگار مصرف شود. با این حال بحث های بسیاری در مورد استفاده این برگ وجود دارد که از تولید انبوه آن و جایگزینی اش به جای سیگار جلوگیری می کند. کارشناسان معتقدند که بین ۲۰ الی ۲۵ گرم برگ کراتوم می تواند جایگزین سیگار شود. توافق محققین بر روی جویدن این برگ بیشتر از دود حاصل از آن است البته مصرف به صورت خوراکی این برگ نیز تاثیرات تحریک کننده ای در بر دارد.

بیشتر بخوانید: ریه سیگاری ها پس از ترک سیگار چه وضعی خواهد داشت؟

بیشتر بخوانید: خطر شوینده های شیمیایی خانگی برای ریه ها بیشتر از سیگار است!

ترک مواد مخدر

شواهد نشان می دهد که برگ های کراتوم می توانند یک روش موثر برای مقابله با انواع اعتیاد و جایگزین سیگار باشند چرا که میزان بسیار کمی از کراتوم می تواند به کاهش علائم اعتیاد منجر شود و در اعتیاد به سیگار یا دیگر مواد مخدر حالت بی میلی ایجاد کند.

سلامت ریه

سیگار یکی از مخدرها می باشد که در سلامت ریه نقش منفی به جا می گذارد. به صورتی که بعد از مدتی مصرف سیگار سبب آسیب های جدی و بیماری های ریوی خواهند شد. اما کراتوم مصرف سیگار را کاهش داده و در سلامت ریه تداخلی ایجاد نخواهد کرد و جایگزین سیگار است.

بیشتر بخوانید: چگونه با نوجوان سیگاری و قلیانی صحبت کنیم ؟

بیشتر بخوانید: هرگز وارد اتاقی که در آن سیگار و قلیان کشیده شده نشوید، به این دلیل!

خطرات سرطان

مصرف سیگار سبب می شود با آسیب دیدگی ریه ها خطر ابتلا به سرطان بیشتر شود. به نحوی که افراد سیگاری در معرض انواع سرطان ها به خصوص سرطان ریه قرار دارند. اما کراتوم از بدن در برابر این خطر بزرگ نگهداری می کند.

بیشتر بخوانید: این ۴ گیاه را می توانید جایگزین زعفران در غذا کنید!

آلکالوئیدها

بسیاری از آلکالوئید های فعال در برگ های کراتوم وجود دارند. از جمله هیدروکسی، متراژینین، میتروگینین و میتراگرافین که چند نوع از آلکالوئیدها می باشند در کراتوم یافت شده اند. زمانی که کراتوم را مانند سیگار دود می کنید، مضرات آلکالوئیدها به قوت خود باقی می مانند و اثر آن دقیقا مانند زمانی است که شما سیگار کشیده اید ولی زمانی که برگ کراتوم را دم می کنید و مانند چای می نوشید اثرات منفی آلکالوئید ها خنثی شده و هیچ اثر سوئی به جا نمی ماند.

بیشتر بخوانید: آیا سیگار الکترونیک می تواند جایگزین سیگار شود؟

در صورتی که بخواهید برگ کراتوم را همانند سیگار مصرف کنید نیازمند حجم زیادی از آن هستید ولی اگر برگ کراتوم را مانند یک برگ طبیعی جهت دم نوش استفاده کنید می توانید با میزان کمی از آن یک دم کرده عالی تهیه کنید که برای ترک سیگار نیز بسیار موثر خواهد بود. دم کرده کراتوم همراه با عصاره رزماری می تواند یک نوشیدنی بسیار موثر با آلکالوئیدهای مفید برای افرادی باشد که قصد دارند سیگار را به روش طبیعی ترک کنند.

بیشتر بخوانید: ترک سیگار با داروی گیاهی استویا

بیشتر بخوانید: روش های علمی ترک سیگار که دانشمندان به شما پیشنهاد می‌دهند!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا