روانشناسی و موفقیت

تاثیر مخرب شبکه های اجتماعی بر اعتماد به نفس و سلامت روانی زنان

تاثیر مخرب شبکه های اجتماعی

تاثیر مخرب شبکه های اجتماعی این روزها بیشتر از قبل نمایان شده است. مطالعات جدید نشان می دهد رسانه های اجتماعی از جمله اینستاگرام در عزت نفس افراد به خصوص خانم ها می تواند نقش مهم را ایفا کند.

تاثیر مخرب شبکه های اجتماعی این روزها بیشتر از قبل نمایان شده است. بیشتر از آن که از اطرافیان مان تاثیر پذیر باشیم تحت تاثیر مخرب شبکه های اجتماعی و البته گاهی تاثیرات مثبت آن هستیم چرا که رسانه های اجتماعی بخش عمده ای در زندگی تک تک افراد پیدا کرده اند. مطالعات جدید نشان می دهد رسانه های اجتماعی از جمله اینستاگرام در عزت نفس افراد به خصوص خانم ها می تواند نقش مهمی را ایفا کند. یافته های این پژوهش ها نشان می دهد زنانی که در طی روز کمتر از یک ساعت در این رسانه ها به سر می برند، از وضعیت ظاهری خود رضایتمندی بیشتری دارند. نت نوشت در این مقاله به تاثیر مخرب شبکه های اجتماعی بر روی اعتماد به نفس اشخاص به خصوص خانم ها می نویسد که چگونه می تواند دید شخص را نسبت به ظاهر خود کاملا تغییر دهد.

خود آگاهی نسبت به زیبایی ها

مارتین گرف، پژوهشگر ارشد در مورد تاثیر مخرب شبکه های اجتماعی می گوید : ” بیشتر زنان تمایل دارند که ظاهری زیبا با بدنی ظریف و جذاب داشته باشند. ممکن است آن ها در مورد نگاه خود نسبت به ظاهرشان اطلاع کافی نداشته باشند. ”

محققان دریافته اند که زنان انگیزه بسیار قوی تر و بیشتری جهت تمرینات ورزشی و تلاش های سنگین برای زیبا سازی بدن خود دارند. مارتین گرف می گوید : ” یکی از سرگرمی های جذاب زنان این است که هر روز زمان زیادی را در سایت ها و شبکه های اجتماعی می گذرانند که در این مدت به ارسال تصاویر خود جهت مقایسه با دیگران صرف می کنند.” این کار سبب می شود نیروی بالقوه ای برای تمرینات سخت در فرد ایجاد شود. در حقیقت ماهیت فراگیر رسانه های اجتماعی سبب می شود که این یافته ها کمی دشوار و پیچیده باشد ولی معمولا خانم ها برای رسیدن به بدن دلخواهشان زیاد سخت کوشی می کنند.

تاثیر مخرب شبکه های اجتماعی همه گیر

تاثیر مخرب شبکه های اجتماعی

افرادی که از بدنی ناموزون و زشت برخوردار هستند معمولا نسبت به ابتلا این حالت دچار افسردگی و انزال می شوند و در کاهش وزن وسواس شدیدی به خرج می دهند

در رسانه های مختلف اجتماعی حوزه دید کمی محدود است. شما می توانید هنگام تماشای یک فیلم آن را خاموش کنید، یک بیلبورد را تماشا نکنید یا یک مجله را هرگز خریداری نکنید ولی شبکه های اجتماعی این گونه نیست.

معمولا افراد بیشتری در شبکه های اجتماعی بی اطلاع پیش می روند و تعداد کاربران این شبکه ها بسیار زیاد تر از دیگر رسانه های اجتماعی است. معمولا روابط به گونه ای شده است که برای اطلاع پیدا کردن از افراد می بایست از طریق همین شبکه ها اقدام کرد.

طبقه گفته انجمن ملی غذا، افرادی که از بدنی ناموزون و زشت برخوردار هستند معمولا نسبت به ابتلا این حالت دچار افسردگی و انزال می شوند و در کاهش وزن وسواس شدیدی به خرج می دهند. طی یک تحقیق که توسط گروه دکتر گرف انجام شد شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند.

افرادی که روزانه کمتر از ۳۰ دقیقه در شبکه های اجتماعی هستند، افرادی که روزانه بیش از ۹۰ دقیقه در شبکه های اجتماعی سر می کنند. دیدگاه زنان مورد تحقیق در مورد تصویری که از بدن خود در ذهن شان وجود دارد به این ترتیب بود، زنانی که زمان بیشتری در رسانه های اجتماعی بودند تصویر بدنی بهتری از خود انتظار داشتند. بازخوردی که شبکه های اجتماعی و رسانه ها نسبت به این موضوع در زنان ایجاد می کند برای زنان کمی ناامن محسوب می شود.

دروغ و واقعیت

مردم به طور کلی آن چه که در این شبکه ها مشاهده می کنند را به راحتی باور و قبول می کنند. در حالی که تمام آن چه که شما مشاهده می کنید مثبت و واقعی نیست. زیبایی ظاهری، مسئله ایست که به راحتی می توان در این شبکه ها مورد ساخت و پرداخت قرار گیرد. زنان و دختران در این گونه شبکه ها احساس ناامنی خواهند داشت و اعتماد به نفس خود را کم کم از دست می دهند. از آن جایی که معمولا دختران جوان آسیب پذیرتر از سایر افراد هستند استفاده از این رسانه ها می تواند سبب افسردگی، اضطراب و اختلالاتی در رژیم های غذایی آن ها شود.

پیش از آن که تصمیم بگیرید شخص یا روشی را از این شبکه ها به عنوان الگو انتخاب کنید، اطلاعاتی که در دسترس قرار دارید را با واقعیت تطبیق داده و از صحت آن مطمئن شوید. صرفا مشاهده یک عکس از شخصی که درب هترین وضعیت ظاهری به سر می برد نمی تواند میزان صحت آن را اعلام کند.

منبع :

webmd.com

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندیدبه صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا